Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.11.2009, 18:28   1

Shkrim i cituar Paris: Serbėt kėrkojnė mėshirė


Citim:
Kriminelėt serbė janė pasuruar duke plaēkitur pasuritė e familjeve shqiptare nė Kosovė

Paris, 13 nėntor - Ministrja e Drejtėsisė sė Kosovės Nekibe Kelmendi, mori pjesė nė takimin XI tė Forumit tė Krans Montanės nė Paris, ku u diskutua pėr krimin transnacional. Ministrja Kelmendi mori pjesė nė grupin e sesionit tė veēantė "grupi i kufizuar", nė tė cilin, temė trajtimi ishte "Biznesi dhe krimet e luftės".

Nė diskutimin e saj znj. Kelmendi iu kundėrpėrgjigj prokurorit pėr krime lufte tė Serbisė, Vladimir Vukēeviē, i cili si panelist, tentoi qė tė pranishmit t'i dezinformojė me deklarata tanimė tė njohura, se gjoja Serbia ishte viktimė e luftės, se ajo ka pėsuar dėme tė mėdha ekonomik pėr arsye tė sanksioneve tė vendosura nga bashkėsia ndėrkombėtare ndaj saj dhe se ka shume viktima serbe dhe jo shqiptare tė cilat janė zhdukur gjatė luftės nė Kosovė.

Ministrja Kelmendi tha se Serbia nuk ėshtė vend qė ka dalė nga lufta, sepse tri luftėrat e zhvilluara gjatė viteve 90 ta janė zhvilluar jashtė territorit tė Serbisė.

"Serbia nuk ėshtė vend qė ka dalė nga lufta, sepse tri luftėrat nė vitet e 90 ta i ka zhvilluar jashtė territorit tė saj, kėshtu qė nuk ka pėsuar dėme ekonomike. Dėmin eventual ekonomik qė e ka pėsuar nga sanksionet e vendosura, janė pasojė e luftėrave qė Serbia i ka zhvilluar nė tri shtetet e dala nga ish Jugosllavia, prandaj ajo, sė pari duhet t'i pėrmendė shkaqet qė kane sjellė deri tė vendosja e sanksioneve, e jo tė flasė pėr pasojat nga sanksionet", theksoi Ministrja Kelmendi.

Sipas Ministres sė Kosovės, nė luftėn e fundit nė Kosovė, ekonomia e saj ėshtė shkatėrruar pothuajse tėrėsisht, duke thėnė se kriminelėt serbė tė luftės nė Kosovė, janė pasuruar duke plaēkitur pasuritė e familjeve shqiptare si gjatė depėrtimit nė shtete fqinje dhe shtetet e treta, ashtu edhe pas zbrazjes sė shtėpive.

Po ashtu ministrja Nekibe Kelmendi tha se edhe ajo vetė ėshtė viktimė e luftės, nė tė cilėn luftė forcat speciale serbe ia kanė rrėmbyer dhe me pas ia kanė ekzekutuar bashkėshortin dhe dy djemtė.

Gjatė kėtij diskutimi Ministrja Kelmendi, parashtroi disa pyetje pėr prokurorin serbė, por ky i fundit nuk u pėrgjigj fare.

Para fillimit tė sesionit ministrja Kelmendi u takua me Princin e Litenshtajnit, Nikolaus fon Liechtenstein, ambasador nė Belgjikė dhe nė BE, me Presidentin e Shqipėrisė, Bamir Topi dhe me burrė shtetas, ministra dhe ambasadorė tė vendeve tė ndryshme.

http://www.kosova.com/artikulli/57485
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.