Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Lindor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.11.2009, 13:20   1

Shkrim i cituar Z2: Lindor: Kėrkohen zgjedhje tė parakohshme


Citim:
Maqedonia nė prag tė zgjedhjeve tė parakohshme?

Shkup - Subjektet politike nė Maqedoni nuk e pėrjashtojnė mundėsinė e zhvillimit tė zgjedhjeve tė parakohshme parlamentare.

PDSH dhe LSDM janė shprehur hapur pėr zhvillimin e kėtyre zgjedhjeve, ndėrsa BDI kėrkon tė vazhdojė bashkėqeverisjen me VMRO-DPMNE. Nė njė pamflet tė nėnshkruar nga kryeministri Gruevski, bėhet thirrje pėr mobilizim dhe parapėrgatitje pėr zgjedhje.

Opinioni dhe partitė janė tė shokuara nga pėrmbajtja e kėtij pamfleti, i cili pėrmban gjuhė tė ashpėr politike ku thuhet se “mobilizim pėr larjen e hesapeve me oponentėt politik tė tranzicionit”.

Sipas PDSH-sė, Maqedonia po hyn nė njė spirale tė shkatėrrimit duke u anashkaluar edhe zgjidhja e drejtė e ēėshtjes shqiptare. Por, nga ana tjetėr BDI nuk dėshiron qė tė organizohen zgjedhje tė parakohshme.

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...iptare&nr=7864
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.