Kthehu   Kreu > Ulknir > Metal
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.8.2006, 21:06   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Black Metal Yamatu


Shurpu Asaru - The Book of Asaru (I through IV, abridged)
- SHBA, 2004

Yamatu gëlojnë nga SHBA. Kuptimi i fjalës duket se vjen nga sumerët si "përmasa e njëzetë hijesore e Sethit". Në kët përmasë ekzistenciale rrojnë "rrjepësit", dreq që rrjepin mishin e njeriut dhe i pijnë gjakun...

Emri:  err-lgj.jpg
Shikimet: 81
Madhėsia:  17,5 KB

...me ngritjen e siparit hyjnë në skenë një larmi tingujsh teatralë nga dramatikë deri tragjikë. Si dëgjues, kjo duhet jetu në terr të plotë, mundësisht vetëm, ose në prani "flijese" porebutë. Grimca muzikore që kapërcejnë njona-tjetrën. Thjeshtësi dhe parakësi e mineralit të zi me shfaqje nga të gjitha ngjyrat. Hije që zhduken nëpër erë, valltarë në lëkurën e natës. Pëshpërima me jehona të shkëputume dhe ligjërime. Flijesa nis e këndon dhe ajo... kitarat dridhen. Nuk e di a bo ftohtë këtyre viseve, po mjegulla mretëron kudo dhe shpërbohet mas frymëmarrjesh makthi. Shart i vetmisë së përbashkët netëve... me qafën e saj shpu, kafshu dhe lotët e përzier me gjak...

Sot ësh hônë e keqe, dhe era ësh e perëndimit. As vapë as ftohtë. Notën robër...

Fq: http://www.infernalhorde.com/Yamatu/
dhe http://www.myspace.com/yamatu
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 14:31.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.