Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.11.2009, 14:47   1

Shkrim i cituar Divjakė: Paraqitet plani rregullues pėr plazhin


Citim:
Gati plani rregullues pėr plazhin e Divjakės

LUSHNJE- Plani i pėrgjithshėm rregullues i plazhit tė Divjakės ka gjetur njė diskutim tė gjerė nė mbledhjen e KRRT-sė sė qarkut Fier. Tashmė janė rreth 120 hektarė qė do tė vihen nė dispozicion tė planit rregullues tė plazhit tė Divjakės.

Nė bazė tė studimit janė parashikuar tė gjitha parametrat dhe zonat e administrimit si pėr ruajtjen e biodiversitetit, ashtu edhe pėr zonat qė do tė kenė njė trajtim tė veēantė nė rikonstruksion.

“Nė kėtė plan studimor na janė servirur detajet pėr gjithēka, qoftė pėr infrastrukturėn nė pėrgjithėsi, por edhe pėr sa u pėrket treguesve tė pėrgjithshėm urban qė nga dendėsia e pushuesve pėr banorė, infrastrukturės moderne dhe peizazheve ēlodhėse. Ndėrkohė nė dosjen e paraqitur ėshtė pėrcaktuar plani qė pėrcakton principet e zhvillimit hapėsinor, shumė i rėndėsishėm nė tė tilla studime”, - ka deklaruar kreu i qarkut Muēaj.

Kryetari i KRRT-sė, Luan Muēaj, ka kėrkuar qė tė gjithė specialistėt tė japin fjalėn e tyre pėr kėtė studim dhe qė ky i fundit tė mos pengohet, por t’i drejtohet KRRTSH pėr miratim.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=62963
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:39.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.