Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.11.2009, 20:55   1

Shkrim i cituar TGr/ 1992-2009: Vrasja e emigrantėve shqiptarė nė Greqi


Citim:
Ja si u vranė dhe u masakruan 147 emigrantėt shqiptarė

Shqipėria, me ēdo kusht, duhet t’i kėrkojė Greqisė tė fillojė hetimet mbi vrasjet e 147 emigrantėve shqiptarė dhe mė pas, pėr keqtrajtimet dhe torturat ndaj tyre.

Si gjithnjė Greqia mundohet me ēdo kusht qė pėrballė opinionit ndėrkombėtar tė tregojė se nė kėtė vend nuk ka ndodhur asgjė, duke lėnė nė haresė qėllimisht 147 vrasje nga policia dhe qytetarė tė saj, qė me sa duket kohėt e fundit janė kthyer nė mode policore.

Nė krahasim me vendet e tjera tė BE-sė pėr vrasjet kundra emigrantėve, ky vend zė vendin parė. Nė pritje nga familjarėt e viktimave mbetet se kur do tė hapen dosjet e krimeve tė kryera kundra emigrantėve shqiptarė, tė cilėt nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me shkeljet e ligjeve nė Greqi.

Hapja e dosjeve dhe hetimi i tyre do tė zbardhė tė gjithė tė vėrtetėn e kėtyre vrasjeve, pasi kėtė gjė e kėrkon edhe dhimbja e familjeve shqiptare me pyetjen: pėrse u vranė?...

Nuk mund tė pajtohemi me parimin, tė harrojmė ato ēfarė ndodhėn, nė njė kohė kur dikush i mungon familjes sė tij. Vrasjet pėrbėjnė krim, si dhe aq mė tepėr kur mė 1993 ėshtė ndaluar nė kėtė vend dėnimi me vdekje.

Deri mė sot policia vendase ka vrarė vetėm 8 shtetas grek, ndėrsa shqiptarė 86. Kėto vrasje pėrbėjnė krime kundėr njerėzimit dhe duhen tė sillen para drejtėsisė, po tė kuptojmė dhimbjen e tė afėrme tė tyre. Po kush mė mirė se tė afėrmit e viktimave e kupton kėtė dhimbje?

Nuk ėshtė e rastit qė nė kėtė vend fqinjė brenda njė periudhe tė shkurtėr tė vriten 147 emigrantėve shqiptarė, ku policia mban pėrgjegjėsi pėr 68 vrasje nė 83 sulme tė kryera, duke filluar qė nga fėmijė tė moshės 13 vjeēare e deri tek njerėzit e moshuar.

Nė vitet 2000-2002 u penalizuan pėr vrasje vetėm pesė policė, po mė nė fund asnjė nga kėta nuk u dėnua. Duke ndjekur rrugėn e ndjenjave antishqiptare, Greqia i ka mbushur burgjet e saj me emigrantė duke zėnė vendin e parė pėr sa i pėrket numrit tė dėnuarve tė huaj.

Nuk ėshtė e rastit qė drejtėsia greke tė mos ketė kurajėn morale, pėr tė dėnuar asnjė nga vrasėsit, tė cilėt deri mė sot nuk u kanė kėrkuar tė falur familjeve tė viktimave, por pėrkundrazi janė duartrokitur nė sallat e gjykatave.

Njė fakt konkret ėshtė se nė tė gjitha vrasjet e kryera kundra emigrantėve, ambasada shqiptare nuk e ka ngritur asnjėherė zėrin e saj, duke bėrė njė lojė tė dyfishtė nė njė kohė kur mjaftohej vetėm me regjistrimin e viktimės dhe mos kryerjen deri nė fund tė verifikimit lidhur me vrasjen.


Nė 50 muaj janė vrarė 47 emigrantė, nga kėta 45 shqiptarė

Lidhur me kėto vrasje, mė 1 korrik 1999 gazeta Eleftherotipia mbėshtetur nga Organizata Antiraciste pėr Evropėn nė Athinė, ka publikuar se nė kėto vrasje policia ka marrė 86 sulme kundra emigrantėve, ndėrsa 67 sulme i kanė bėrė qytetarėt vendas.

(Rastet e mėposhtme i kemi mbledhur sipas mundėsive qė kemi pasur nga gazeta greke “Eleftherotipia”, dhe nga burime te tjera. Datat ne kllapa tregojnė ditėn e publikimit nė gazetėn Eleftherotipa), ndėrsa pjesa tjetėr i numrit tė tė vrarėve i mbetet shtetit shqiptar qė tė zbardhė kėto vrasje tė pafajshme...


Portreti i vrasjeve

9 nėntor 1992, polici I. Sejtaridis vret njė shqiptar
27 dhjetor 1992, polici Dh. Janopulos vret njė shqiptar.
12 shtator 1993, polici A. Delas vret njė shqiptar
9 mars 1994, polici N. Kunupakis vret njė shqiptar
Nė nėndor 1994, polici L.Karajanis vret njė shqiptarė
Nė nėntor 1994, polici I.Rigas vret pa asnjė shkak njė shqiptar
Shkurt 1996, qytetari Theodoros Zanemas vret njė shqiptar nė moshė tė re, asi ai tentonte tė vidhte biēikletėn e djalit tė tij. ( 8/03/1996)
Shkurt 1996, qytetari Theodoros Zanemas vret njė shqiptar nė moshė tė re, asi ai tentonte tė vidhte biēikletėn e djalit tė tij.
( 8/03/1996)
Shkurt 1996, dy policėt Dionis Vasiliu dhe Grigor Valmas ēojnė nė njė vend tė veēuar nė Agio Stefano, disa km larg Athinės vjedhin me dhunė armėn Cako
(27-06-1996)
Qershor 1996, Nė Selanik, pedagogu i filologjisė tė universitetit Antonis Manitakis akuzon policinė, pasi nė sheshin e fshatit Kalamakis tė Pilos ka ushtruar presion dhe i ka detyruar emigrantėt e lidhur tė ulen nė gjunjė pėrdhe pėrpara banorėve tė fshatit.( 2/07/1996)
Tetor 1996, Nė qytetin e Follorinės nxirret para drejtėsisė Athanasio Fotopulo, i cili nė vitin 1995 kishte vrarė shqiptarin Qazim Biklin, ndėrsa njė polic tjetėr kishte tėrhequr zvarrė pas motorit lidhur njė shqiptar pėr ta ēuar nė rajonin e policisė.(23-10-1996)
Nėndor 1996, Nė Katerini tė Selanikut, polici Dhimitris Spiropulu ka vrarė shqiptarin Jani Noka, me justifikimin se arma iu shkreh vetė. (11-11-1996)
Dhjetor 1996, Nė Komotini, Lefteris Kakulidhis ka vrarė nė njė lokal njė 28 vjeēar shqiptar
Prill 1997 Nė Selanik, polici Apostol Kiras, me pistoletė ka plagosur nė lokal njė 22 vjeēar shqiptar (3/04/1997)
Prill 1997 Nė Kastoria gjatė ndjekjes sė njė kamioni qė bėnte transportin e emigrantėve klandestinė policia hap zjarr dhe vret dy shqiptarė.
(16 /04/ 1997)
Shtator 1997 Nė fshatin Paramithia tė Janinės, Lambro Dhimu vret 13-vjeēarin shqiptar Adriatik Domaniku, si dhe plagos 16-vjeēarin Milian Llapi
( 30/09/1997)
Shtator 1997, Nė zonėn Platonokabo tė Kavallas, Theokaris Eminidhis vret 17-vjeēarin Gazment Meko ( 6-04-1997)
Nėntor 1997, Nė Pirgo vėndasit akuzojnė policinė se kanė djegur njė barangė ku jetonin shqiptarė pėr arsye se nuk mundi qė t’i kapte.
(8-11-1997)
Dhjetor 1997 Nė Kozani, drejtėsia nxjerr tė pafajshėm policin Miltiadhis Andreopulos, qė mė pare kishte vrarė njė fėmijė 14 vjeēar.
( 9-12-1997
Mars 1998, Nė Paleio Keramidhi tė Pirias, vendasit sė bashku me kryetarin e kėsaj periferie, nxjerrin ligjin ku ndalojnė lėvizjen e emigrantėve shqiptarė pas perėndimit tė diellit. Kėtė ksenofobi banorėt e shprehen hapur nė lajmet kryesore tė kanaleve televizive.
Mars 1998 Nė Pulitca tė Korinthias, me propozimin e kryetarit Dhimitris Xhanavaras tė kėsaj komune u ndalon shqiptarėve tė qėndrojnė si dhe tė hyjnė nė tavernat dhe kafenetė. (31/03/ 1998)
Prill 1998, Polici Jorgo Atmaxhidhi nė Selanik, ka qėlluar me armė pas koke, duke lėnė tė vrarė tė riun Niko Leonidhi. ( 6/03/1998)
Prill 1998 Nė Amarinthu tė Evias kėrkojnė qė emigrantėt tė largohen brenda njė jave dhe tė mos u jepet mundėsia pėr t’u legalizuar ( 4/04/1998)
Prill 1998 Nė Larisa drejtėsia i jep dėnimin deri nė dy vjet Athanasio Mato ( qė paguan ditėt qė duhet tė qėndronte nė burg, e lihet i lirė). Nė qershor tė vitit 1993 kishte vrarė njė shqiptar, pasi po merrte nė kopshtin e tij njė kokėrr shalqi.
Maj 1998 Dy fėmijė shqiptarė plagosen me armė dhe vrasėsi lihet i lirė nga drejtėsia. ( 20/05/1998)
Shkurt 1998, Nė Athinė drejtėsia u jep pafajėsinė tre policėve dhe njė shoferi taksie pėr keqtrajtimin dhe torturat karshi shqiptarėve mė 1993 nė Amfiklea.
( 11/02/1998)
Qershor 1998 Nė Larisa, drejtėsia nxjerr tė pafajshėm Zaharia Gogolu, i cili mė 4 gusht 1995 kishte vrarė njė emigrant shqiptar, ku mė pare ishte dhėnė dėnimi me katėr vite burg ( 18/06/1998)
Qershor 1998 Nė Stilidhas, dy fėmijė shqiptarė rrihen dhe keqtrajtohen nga policia. Pėr kėtė vihet nė dijeni edhe konsulli shqiptar i asaj kohe. Fajtorėt si gjithnjė nuk dalin para drejtėsisė
Tetor 1998, Njė 17 vjeēar grek vret dy shqiptar,drejtėsia nuk e dėnon vrasėsin.
Nėntor 1998, Polici Panajot Tcoleridhis, vret shqiptarin Sotiraq Butka, drejtėsia greke si gjithnjė e nxjerr tė pafajshėm.(10/11/1998)
Dhjetor 1998, Jorgo Makris lihet i lire nga drejtėsia, ku mė 30 nėntor 1998 kishte vrarė njė shqiptar dhe plagosur vėllain e tij.
Dhjetor 1998, Polici Nikos Vrendas plagos me armė tė riun shqiptar Sabri Kokiu.(2/12/1998)
Janar 1999, Nė Egjio, njė fshatar qėllon me armė dhe plagos tė birin, duke kujtuar se ėshtė shqiptar.
Janar 1999, Nė Thraki drejtėsia i jep dėnim me 4 vjet e dy muaj vrasėsit Theokari Eminidhis nga Kavalla, ku shtator tė 1997 kishte vrarė me karabinė 17 vjeēarin Gazmend Meka nė Platanotopom. Edhe ky vrasės lihet i lirė.
( gazeta Paratitis 12 /01 /1999)
Shkurt 1999, Drejtėsia e Selanikut nxjerr tė pafajshėm policin Konstandino Zaharopulos, i cili kishte vrarė nė burg njė emigrant shqiptar.
Mars 1999, Shqiptari Arben Vekshi bie i vdekur nga plumbat e policit Andonis Kanavas.
Prill 1999 Shqiptari 45 vjeēar Faslli Neta vritet nga policia.
Nė nėntor 1999, drejtėsia e Janinės dėnon me burg Jorgo Xorxopulo, i cili natėn e vitit tė ri kishte vrarė tre shqiptarė sepse ata i kėrkuan pagesėn e ditės sė punės. Vrasėsi i preu me sharrė trupin e njėrit prej tyre pėr tė humbur gjurmėt.
Nėntor 1999 nė ishullin, Navpliu, drejtėsia dėnon shtetasin Gurgusi, se ka vrarė njė 20-vjeēar shqiptar, dhe u mundua qė ta zhdukte duke e djegur trupin, ku dėnohet nė fillim me 18 muaj burg e mė vonė lirohet nė mars 2000,
19 qershor 1999, nė Kedhica vritet njė shqiptar pse po shikonte njė makinė
24 qershor 1999 nė Greqinė Veriore nė Imathias vritet njė 28 vjeēar vendas, pasi nga pamja e jashtme u mor pėr shqiptar
Tetor 1999 Nė periferinė Istias, kryetari i saj, Dhimitri Daliani, ka kėrkuar largimin e emigrantėve shqiptar.
Tetor 1999. Panteli Kazakos, punonjės shėrbimi pranė Televizionit Shtetėror grek, vret nė Athinė dy emigrant dhe plagos katėr tė tjerė.
Nėntor 1999, Drejtėsia e Janinės dėnon me burg Jorgo Xorxopulo, i cili natėn e vitit tė ri kishte vrarė tre shqiptarė sepse ata i kėrkuan pagesėn e ditės sė punės. Vrasėsi i preu me sharrė trupin e njėrit prej tyre pėr tė humbur gjurmėt.
Nėntor 1999, Gjatė njė ekskursioni shkollor nė qytetin e Selanikut, nė muajin tetor bie i vdekur nga plumbat e policit Qiriako Vantuli nė mes tė qytetit nxėnėsin serb Marko Bulatoviē. Drejtėsia mbas katėr vjetėsh e dėnon me 27 muaj burg, por, polici lihet i lire dhe kthehet nė detyrėn e tij.
Nėntor 1999, Nė ishullin, Navpliu, drejtėsia dėnon Gurgusi, i cili akuzohet se ka vrarė njė 20 vjeēar shqiptar, dhe u mundua qė ta zhdukte duke e djegur trupin, ku dėnohet nė fillim me 18 muaj burg e mė vonė lirohet
Nė nėntor 1999, drejtėsia e Janinės dėnon me burg Jorgo Xorxopulo, i cili natėn e vitit tė ri kishte vrarė tre shqiptarė sepse ata i kėrkuan pagesėn e ditės sė punės. Vrasėsi i preu me sharrė trupin e njėrit prej tyre pėr tė humbur gjurmėt.
Mars 2000, Polici Jorgo Atmaxidhis vret 18-vjeēarin Nikolla Leonidhi. Drejtėsia e lė tė lire kundrejt njė gjobe prej 500.000 dhrahmi.
Gusht 2000 Njė shqiptar vritet nga policia, pasi dyshohej pėr drogė. Mbas vrasjes shqiptarit nuk ju gjend asnjė gjė e dyshimtė.
Mė 24 Qershor 1999 vritet njė i ri 28 vjeēar nė Imathia qė u mor nga pamja e jashtme pėr shqiptar, dhe katėr ditė mė parė nė Kardhica ( 20 qershor 1999) u vra njė shqiptar pse po shikonte njė makinė…
Shkurt 2001 Shqiptari 16 vjeēar Refat Tafili rrihet nė rajonin e policisė nė Agjio Stefanio tė Athinės dhe trupi i tij i sakatosur hidhet nė rrugė. Ministri i Rendit me 22 shkurt i jep afatin qė brenda 15 ditėve tė largohet nga Greqia. Mjeket deklaruan se emigranti duhet tė qėndronte tė paktėn dy muaj nė spital.
Nėntor 2001, polici Joanis Rizopulos vret 24 vjeēarin Gentian Ēelnikun, i cili ishte duke pirė kafe
23 shtator 2003, njė ushtar ka nxjerrė pistoletėn dhe e ka qėlluar me njė plumb nė kokė Vullnet Bytyēin gjatė kalimit tė kufirit. Qeveria shqiptare proteston ne Ambasadėn greke nė Tiranė
23 gusht 2003 gjenden tė vdekur nė Selanik, Gentian Fati 23 vjeē dhe Adrian Vreto 25 vjeē
Nėntor 2003, Nė Kretė gjendet trupi pa jetė i njė tė riu
Athinė 2003, njė shtetas grek vret me thikė pėr njė fjalė goje 20-vjeēarin Aleksandėr Lufo
20 gusht 2004, policia vret 36-vjeēarin Luan Bėrdėllima qė sė bashku me disa shokė po shikonin ndeshje futbolli nė njė lokal.
15 mars 2005, Ilir Frroku, 26 vjeē, u vra me thikė nė njė lokal tė Athinės nga njė grek vetėm sepse po kėndonte kėngė shqiptare.
5 shtatorit 2004. Shqiptari Gramoz Palushi u vra me thikė nga greku Panajotis Kladhis vetėm pėr arsyen se Palushi po festonte me flamurin.
I janar 2006, babė e bir vrasin me thikė nė gjumė 18-vjeēarin Edison Jahajn (gjykohen dhe mė pas lirohen)
8 nėntor 2007, vritet nė kufi Elmi Lata
18 Dhjetor 2008, Enea Kalemi u gjet i vrarė nė banesė. Policia greke: Ekzekutuar nga dy persona, si dhe njė 23-vjeēar shqiptar tjetėr ėshtė gjetur i vrarė nė banesėn e tij nė Kolono nė Athinė i ekzekutuar me 20 plumba
5 gusht 2009 ,njė emigrante shqiptare u gjet e varur nė komisariatin e policisė Hersonisos tė Kretes

Kėto lloj vrasjesh ndikuan qė nė kėtė vend tė hapen dy zyra funerale pėr transportimin e trupave pa jetė tė emigrantėve shqiptarė. Me kėto vrasje shkelet ligji, nė njė kohė kur nė kėtė vend dėnimi me vdekje ėshtė hequr mė 1993.

Ėshtė vendi i vetėm nė botė ku nuk penalizon vrasėsin qė synon tė shfaros fizikisht dhe moralisht emigrantin, nė njė kohė kur ligji bazohet nė kriterin racist.

Torturat dhe poshtėrimet, vrasjet nė kufi dhe kudo, izolimet nė kampet e pėrqendrimit jo vetėm qė nuk ndėshkohen por fatkeqėsisht shpėrblehen profesionalisht.


Vendi i vetėm nė botė ku vrasėsit nuk dėnohen

Kėto vrasje tė here pas hershme dhe vetėm kundra emigrantėve shqiptarė, tė lė pėrshtypjen e vrasjeve me qėllim, pasi viktima nuk ėshtė me kombėsi greke. Kjo gjė duket edhe nė drejtėsinė greke ku vrasėsit nuk dėnohen kur kėta kanė vrarė shqiptarė.

Janė kėto armė zjarri qė pėrdoren ngas policia nė drejtim tė shtresės sė varfėr, tė emigrantėve.

Kur polici Theodoros Katcas mė 24/10/2001 vrau vendasin Anastasio Limura, akuzua me akuzėn vrasje me paramendim, ndėrsa polici Joanis Rizopulos qė vrau shqiptarin Gentian Ēeliku, pas gjykimit u la i lire.

Mos-dėnimi i asnjė vrasėsi qė ka vrarė shqiptarė dhe ciganė tregon se nė kėtė vend ligjet zbatohen vetėm nė dėm tė viktimave, pasi armėt nė tė gjitha rastet kanė dale nga brezi dhe janė drejtuar dhe shkrepur vetė pa vetėdijen e policit.

Kjo tregon se viktima gjithmonė nuk ka asnjėherė tė drejtė edhe kur ėshtė i mbuluar nėn dhe. Pėr kėtė autoritetet greke duhet tė ndėrmarrin tė gjitha masat e nevojshme pėr tė siguruar njė gjykim tė drejtė pa dallime raciale dhe ngjyre, pėr tė pėrmbushur standardet ndėrkombėtare pėr njė gjykim sa mė tė drejtė.

Kėto vrasje paraqesin njė realitet krejt ndryshe. Procedurat e gjata tė Bordit Disiplinor ėshtė njė problem i madh pėr mos dėnime, duke pritur gjykimin deri nė katėr vjet, ku gjatė kėsaj kohe ēdo gjė ka shkuar nė krahun e vrasėsit.

Pavarėsisht pėr kėto vrasje tė pafalshme nė kėtė vend tė ēuditshėm nuk ka dėnime, pasi viktimat janė shqiptarė dhe vetėm shqiptarė. Thuajse ėshtė njė rastėsi e shekullit. Lind pyetja, por sikur kėta viktima tė ishin minoritarė nė Shqipėri, si do tė reagonte Greqia?

Po sikur kėta emigrantė tė ishin polakė, rusė apo gjermanė a do tė shtihej mbi ta me armė zjarri?...

A do tė qėndronte indiferente shteti i tyre?...

http://www.tiranaobserver.com.al/ind...rticle&id=1125
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.