Kthehu   Kreu > Ateistėt > Parime tė antiteizmit
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 22.11.2009, 12:52   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Antiteizmi si mbrojtės i shtetit kombėtar shqiptar


Nė gadishullin tonė vihet re se historikisht shtetet, qė u krijuan, u krijuan nė bazė pėrkatėsie dhe identiteti fetar popullsish racialisht heterogjene. Pėrjashtimi i vetėm ka qenė shteti shqiptar, i cili u ringrit si dhe mė herėt nė bazė tė pėrkatėsisė kombėtare duke e shmangur nė mėnyrė tė hapur atė fetare. Si i tillė, shteti shqiptar nuk ka qenė aspak i mirėpritur nė gjirizin fetar ballkanik, por dhe mė gjerė, ndaj dhe ėshtė luftuar smirėzisht nga tė gjithė "fqinjėt" e protektorėt e tyre, saqė vazhdon dhe sot tė jetė i ndarė nė masė tė madhe pėr shkak tė politikave me bazė fetare.

Armiqtė mė tė sėmurė, vatra tė reaksionit antishqiptar dhe agjentė asimilues kanė qenė dhe janė ende pikėrisht kishat e xhamitė e teokracive pėrreth, si imponuese tė ideologjisė fetare kundėr ideologjisė kombėtare. Nė kėtė kėndvėshtrim vėrehet tėrė thelbi i ekzistencės sė shtetit kombėtar shqiptar pėrbri shteteve fetare fqinje me popullsi tė pėrzier, kryesisht sllavo-turanike.

Duke parė kėtė qėndrim ėshtė e pamundur qė njė shqiptar i cili kėrkon shtet kombėtar tė flasė mirė pėr fenė apo tė mbėshtesė fenė, kur DI qė feja (sidomos trajtat mė virulente tė saj abrahamike) dhe fetarėt janė pėrgjegjėsit kryesorė pėr shpėrbėrjen, devijimin dhe asimilimin racor e kulturor tė kombit tė tij.

Shtetet fqinje janė nė tėrėsinė e tyre historike dhe aktuale ēorba biologjike me ideologji "tė pastėr" fetare. Ėshtė njė farė kompensimi ku "ndyrėsia" biologjike i detyron tė jenė fanatikė tė "pastėrtisė" ideologjike. Kjo "pastėrti" ruhet, zhvillohet dhe shėrben si themeli kryesor i identitetit tė tyre shtetėror, si shenjė dhe vlerė identifikuese e grigjave tė tyre.

Duke qenė se ky realitet ėshtė i qartė pėr ta nė nivel administrativ, vetiu iu shfaqet njė urrejtje patologjike pėr ēdo gjė qė nuk i nėnshtrohet procesit tė sajuar ideologjik. Kthehet nė imperativ rrėnimi i ēfarėdo elementi qė nuk pėrqafon ideologjinė fetare, qė ka paturpėsinė tė mos jetė si ta, apo qė shfaq dhe njė farė "krenarie" tė natyrshme dhe tė vetishme kundėr ideologjisė sė tyre. Elementi perceptohet si armik qė duhet hequr qafe.

Urrejtja e tyre nė kėtė rast ėshtė praktike, sepse shtetformimi kombėtar me baza biologjike ėshtė prej natyre kundėrshtar i shtetformimit ndėrkombėtar mbi baza fetare dhe ėshtė kjo urrejtje qė i nxit tė pėrpiqen tė asimilojnė ose asgjėsojnė ēdo gjė qė nuk i pėrket grigjės, qė nuk ėshtė infektuar nga feja e tyre, kundėrshtarin e "zotit", shqiptarin e pafé.

Grekėt, bullgarėt e rumunėt e hėngrėn identitetin e tyre me bukė gjatė sundimit romako-bizantino-otoman, u pėrzien me ēdo send qė ranė nė kontakt, iu pėrfundua lavazhi trunor nė kohėn e Bizantit e u ritrajtėsuan tashmė mbi baza fetare dhe me gjak sllav-turanik. Sllavėt e mėvonshėm janė ata qė u edukuan qė nė foshnjėri nga bizantinizmi, kur ky kishte marrė formėn e plotė aziatike, dhe vetėm atė identitet njohin. Tė dy palėve iu dha nė fund lustra nga turqit dhe u pėrmbaruan si grigja fetare. Identiteti i tyre ėshtė identitet artificial fetar qė vjen si pasojė e njė kultivimi sistematik teorik, jo si pėrbėrje natyrore kombėtare nė zhvillim tė lirė.

Nė krahun e kundėrt qėndrojnė shqiptarėt, tė cilėt (siē e kish vėnė re dhe sllavi Karaxhiē njė shekull mė parė) ishin njė komb i vetėdijshėm pėr veēantinė e tij biologjiko-kulturore dhe qė kombėsia e tyre nuk lidhej kurrkund me pėrkatėsinė fetare, aq sa (nė dallim nga tėrė tė tjerėt rrotull) feve tė mos iu kushtohej rėndėsi nė kėndvėshtrimin kombėtar. Kjo veēori unike e shqiptarėve nė tėrė kontinentin, e mbase dhe nė botė, ėshtė vėnė re nga tė gjithė administratat fetare rrethepėrqark. Kjo veēori perceptohet si rrezik i shkallės sė parė sepse jep njė shembull jetese, regjimi dhe kulture jofetare! Perceptohet si moskokėēarje dhe sfidim ndaj helmit dhe shpėrndarėsve tė helmit, dhe sė bashku me vijėn e pandėrprerė biologjike ka sjellė tėrė mėrinė e vazhdueshme tė abrahamikėve kundėr nesh.

Pavarėsisht se mund tė duket thjeshtim i tepruar dalja nė krahun fetar, ky ėshtė gjithė thelbi i kėsaj ēėshtjeje: Feja qė disave iu bė komb dhe qė jo pak syresh i gėrreu dhe nga trupi ynė! Nėse nuk kuptohet kjo atėherė jemi naivė, sepse nuk ka Serbi, Bullgari, Greqi, Rumani, Turqi, Bosnjė, Mal tė Zi, Kroaci pa helmin fetar abrahamik. Kėto janė grupime artificiale tė helmatisura dhe feja ėshtė helmi qė i mban bashkė. Nė fakt nuk ka shtet nė gadishull, veē nesh, qė mos t'ia detyrojė ekzistencėn e vet fesė, apo mė saktė abrahamizmit. Mendoni ca pėr kėtė... dhe mprihni dhėmbėt.

Antiteizmi duhet tė jetė nga parimet bazė tė organizmit kombėtar shqiptar, sidomos kur antiteizmi praktikisht shėrben dhe si kundėrtrup me vijėn e vet tė zjarrit.

Jo vetėm kaq, por nė njė aspekt strategjie afatgjatė, antiteizmi ėshtė armė sulmi. Nėse ne godasim fetė abrahamike, ne godasim thelbin e Serbisė, Greqisė dhe Turqisė tė cilat vazhdojnė tė na sulmojnė me pararojė pikėrisht helmin fetar. Nėse ne godasim fetė abrahamike brenda territorit ne ngremė jo thjesht mure mbrojtėse, por baza sulmi pėr t'i goditur dhe jashtė territorit, pėr tė rifituar terren kundėr abrahamikėve, pėr tė shkombėtarizuar dhe shpėrbėrė elementin armiqėsor.

Nėse grekut, serbit dhe turkut u hiqet feja nga pėrcaktimi kombėtar, atyre u rrėnohet nė tėrėsi pėrcaktimi kombėtar, pasi njėsi biologjike nuk kanė mė. Nė atė ēast ėshtė normale qė secili tė kthehet nė origjinėn e tij biologjiko-kulturore dhe ne kemi jo pak pėr tė rivendikuar prej tyre nga kjo anė. Pėr ne duhet tė jetė i dėshiruar dhe shfetarizimi i shteteve pėrreth, me ēdo lloj mjeti dhe ēdo lloj ndėrhyrjeje. Nėse ne shfetarizojmė tė ashtuquajturit grekė, turq, maqedonė, malazezė, serbė e boshnjakė ne rikuperojmė jo pak shqiptarė.

Fetė ashtu siē i njohim prej shekujsh qė kur kanė shkelur kėtu, janė gjeneratorė antishqiptarizmi, janė antishqiptarizėm i institucionalizuar dhe po veprojnė nė kapacitete tė plota pune dhe tani qė flasim. Ne si organizėm jemi nė luftė me fetė, ne si shqiptarė jemi nė luftė me fetė, jo mė si njerėz racionalė qė nuk mund tė pėrtypin idiotėsitė fetare, por, njė shkallė mė lart, si shqiptarė. Ne duhet tė jemi gjeneratorė antiteizmi, duhet tė jemi antiteizėm i institucionalizuar, zjarr pėr zjarr.

Antiteizmi nė kėtė kontekst nuk ėshtė mbrojtės, nuk ėshtė thjesht i dėshiruar, por ėshtė njė imperativ pėr arsye tė pastra kombėtare. Ēdo shqiptar me bindje ėshtė i detyruar, pėr arsye konteksti kohor, historik, kulturor, biologjik dhe gjendjeje konkrete nė terren, tė jetė antiteist dhe tė jetė agresiv pa kompromis nė antiteizmin e tij. Nėse nuk ėshtė i tillė, nuk ėshtė shqiptar me bindje. Ėshtė imperative pėr ne tė sulmohet dhe tė neutralizohet ēdo element abrahamik nė ēdo fushė ku ka infiltruar, pasiv apo aktiv, pėr tė ajrosur mjedisin, pėr t'i dhėnė hapėsirė rritjes shpirtėrore dhe fizike tė shqiptarėve.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.3.2010, 09:38   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Nė vazhdim tė kėsaj dua ta bėj tė qartė se feja e ka humbur tashmė dhe ndonjė dinamikė tė perceptuar dhe agresivitetin e nevojshėm pėr t'i shėrbyer kombit tonė. Ajo nuk i pėrshtatet nevojave tė kombit shqiptar nė shekujt e ardhshėm.

Nė kėto ēaste ne kemi arritur kristalizimin ideologjik dhe pėrcaktimin kombėtar qė nuk e pėrfshin fenė as si pjesė tė kombformimit, as si pjesė tė identitetit kombėtar dhe as si nevojė tė regjimit administrativ. Ēfarė do tė thotė se ēdo gjė qė fetė abrahamike ofrojnė nė rrafshin kombėtar ėshtė vetiu antikombėtare, ndihmon nė pėrēarje e sjell elemente qė nuk janė tė kulturės burimore dhe qė as nuk zhvillojnė apo fuqizojnė kulturėn kombėtare, pėrkundrazi bien ndesh me parime kombėtare duke imponuar vlera tė tjera popujsh tė tjerė apo dhe mė keq administratė tė huaj.

Nė zbatime konkrete, antiteizmi, si antifetar me synim tė qartė dhe tė ngurtė e me bazė vendase ideologjike qė buron nga pėrcaktimi shqiptar i kombit (ku feja nuk bėn pjesė), ėshtė arma moderne qė duhet tė mėsojė tė pėrdorė shqiptari i shekullit tė 21-tė.

Kjo armė mund tė pasurohet me paganizėm vendas pėr tė shtuar bazėn ideologjike, por gjithnjė duke ruajtur tiparet nihiliste qė pėrdor pėr shkatėrrimin e feve tė huaja dhe zbythjen e regjimeve fetare qė na rrethojnė.

Njė antiteizėm i formuluar nė kėtė mėnyrė pėr nevoja vendore ėshtė i pajisur siē duhet pėr t'i bėrė ballė dhe ateizmit ndėrkombėtar (e pėrdor termin nė pamundėsi tė njė tjetri mė tė saktė) qė promovohet sot pėr arsye shkombėtarėzimi tė kombeve fetare, kryesisht atyre perėndimore, por qė ka ngarkesė tė paligjshme ideologjike qė del jashtė kuadrit tė ateizmit si qėndrim i thjeshtė.

Kėto konstatime na vėnė kėsisoj pėrpara armės sė re ideologjike qė duhet tė zgjedhė njė shqiptar i sotėm. Duhen njerėz qė dinė tė kuptojnė koncepte themelore tė organizimit dhe zhvillimit kombėtar dhe dinė tė njohin dhe tė pėrvetėsojnė mjetet tė nevojshme pėr mirėmbajtjen e kėsaj strukture e mbi tė gjitha tė dinamikės. Ēka do tė thotė se sulmi ideologjik kundėr ēdo feje ėshtė i dėshiruar nė ēdo situatė dhe alternativa qė ofrohet ėshtė kultura burimore pagane shqiptare. N.q.s. kjo kulturė nuk ėshtė ende e fuqizuar siē duhet, atėherė secili fillon nga puna.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 07:24.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.