Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Popullsi
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.11.2009, 11:17   1

Shkrim i cituar ShP: MSH cakton protokoll pėr planifikimin familjar


Citim:
Prezantohet Protokolli Kombėtar i Planifikimit Familjar

Protokolli Kombėtar i Planifikimit Familjar, i cili u prezantua dje, nė njė aktivitet tė organizuar nė Hotel "Sheraton", synon pėrmirėsimin e cilėsisė sė shėrbimeve dhe aksesit pėr zgjedhjen e metodave tė sigurta dhe tė besueshme kontraceptive.

Ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili, theksoi se "promovimi i Protokollit Kombėtar tė Planifikimit Familjar ėshtė njė moment i rėndėsishėm edhe pėr tė bėrė disa vlerėsime, lidhur me ecurinė e disa problemeve tė mėdha tė shėndetit riprodhues dhe tė planifikimit familjar".

"Zgjerimi gjithnjė e mė i madh i shėrbimeve tė planifikimit familjar ka qenė sfidė e jona, me tė cilėn jemi pėrballur dhe sot mbi 400 qendra shėndetėsore e ofrojnė kėtė shėrbim", theksoi Vasili, sipas tė cilit, "kjo ėshtė arritje, pasi nė njė mėnyrė apo tjetėr, i jemi afruar nė mėnyrė kapilare problemit".

"Protokolli i prezantuar sot ka rėndėsi tė jashtėzakonshme, pasi pėrfundimisht i jepet fund ēdo lloj empirizmi nė shėndetėsi", nėnvizoi ministri Vasili. Ai shtoi se, "protokollet janė tė standardit bashkėkohor dhe bashkė me protokollet klinike, qė janė nė proces pėrfundimi, do tė mundėsojnė kostifikimin e shėrbimeve shėndetėsore nė tė gjithė vendin".

Miratimi i dokumentave tė rėndėsishme dhe funksionimi i Komitetit Kombėtar tė Shėndetit Riprodhues, si dhe miratimi i Strategjisė pėr tė sigurar pavarėsi nė sigurimin e kontraceptivėve nė vend, janė disa elementė tė ecurisė nė kėtė drejtim, por edhe nė pikėpamje tė strukturimit tė kėtyre shėrbimeve nė Shqipėri.

"Kjo ka bėrė qė tė kemi arritje nė metodat moderne tė kontracepsionit nga rreth 4-5-8% nė momente tė caktuar nė 11% nė momentin aktual", theksoi Vasili, sipas tė cilit, edhe pse konsiderohet e ulėt, kjo shifėr ka tendencė rritjeje.

Lidhur me Strategjinė Kombėtare tė Sigurimit tė Kontraceptivėve, ministri Vasili tha se, "MSH do tė orientojė kėtė strategji dhe bashkė me tė do tė ecet paralelisht drejt njė strategjie ambicioze tė njė promovimi dhe edukimi shėndetėsor gjithnjė e mė tė madh".

Protokolli Kombėtar i Planifikimit Familjar ėshtė njė dokument i plotė nė informacion teknik, qė pajis ofruesit e shėrbimeve shėndetėsore me njohuritė, instrumentet dhe mbėshtetjen e nevojshme pėr t'i ofruar shėrbime cilėsore tė planifikimit familjar popullsisė shqiptare.


USAID mbėshteti hartimin e Protokollit

Protokolli, rezultat i punės pėrgjatė njė viti, nė bashkėpunim dhe me ekspertė vendas dhe tė huaj, reflekton praktikat dhe udhėzimet mė tė fundit ndėrkombėtare tė mbėshtetura nė fakte dhe tė pėrshtatura sipas nevojave tė familjeve shqiptare. Hartimi i kėtij protokolli, por dhe posterit shoqėrues, u mbėshtet nga Agjencia e Shteteve tė Bashkuara pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID) dhe Fondi i Kombeve tė Bashkuara pėr Popullsinė (UNFPA).

Nė pėrgjigje tė kėrkesės sė MSH pėr tė pėrhapur nė mbarė vendin kėtė Protokoll, USAID ka planifikuar mbajtjen e njė sėrė takimesh pune 2 ditore gjatė vitit tė ardhshėm nė tė gjithė vendin.

http://www.rilindjademokratike.com/R...aktualitet.htm
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:50.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.