Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.11.2009, 23:24   1

Shkrim i cituar Z2: Beograd: Kėrkohet gjuha shqipe nė parlamentin e Serbisė


Citim:
Kacin i pėrshėndet me "mirėdita" deputetėt serbė

Raportuesi i Parlamentit Evropian pėr Serbinė (Shqipėrinė P., Shqipėrinė V., Shqipėrinė L., Bosnjėn dhe Malin e Zi - shėn. VNf), Jelko Kacin ka nxitur reagime tė ashpra nė Parlamentin e Serbisė, kur deputetėt serb i ka pėrshėndetur nė gjuhėn shqipe “Mirėdita”, njofton gazeta “Pres”, transmeton INA.

Kur e kanė pyetur se pėrse i pėrshėndet nė gjuhėn shqipe, ai ėshtė pėrgjigjur: “Vallė, nė Serbi a nuk flitet gjuha shqipe?

Beogradi zyrtar reagimin e diplomatit Kacin menjėherė e ka vlerėsuar si njė hap skandaloz dhe sipas tyre tendencė pėr tė ngadalėsuar integrimin e Serbisė drejtė BE-sė. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...a401aa83c&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.3.2010, 11:26   2
Citim:
Radikalėt serbė kanė fyer Kacinin dhe shqiptarėt

Radikalėt serbė kanė fyer raportuesin e Parlamentit Evropian Jelko Kacin dhe shqiptarėt, gjatė takimit nė Parlamentin e Serbisė me pėrfaqėsuesit e disa partive politike.

"Tė gjitha bisedat u zhvilluan nė njė atmosferė pozitive, pos nė rastin e njė partie e cila nė mėnyrė tė pashembullt foli pėr njė popull dhe njė vend", ka thėnė Kacin, duke mos dashur tė japė detaje.

Deputeti i radikalėve Momir Markoviē pohon se nuk e kanė fyer askend.

"Vetėm nėse Kacin nuk mendon pėr atė qė kemi thėnė - shiptari s Kosova (shqiptarėt nga Kosova). Kemi thėnė se Serbia e ka vendin nė BE, por e tėrė me Kosovėn nė pėrbėrje tė saj. I kemi bėrė vėrejtje se gjatė vizitės sė kaluar nė parlament (Kacin) deputetėt i ka pėrshėndetur me 'mirdita' dhe se ka marrė pjesė nė vrasjen e ushtarėve tė APJ nė Slloveni. Pas kėsaj kemi braktisur seancėn e kėshillit", u ka thėnė Markoviē gazetarėve. /qik/

http://alsat-m.tv/lajme/rajoni/31331.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.12.2010, 13:28   3
Citim:
Gjuha shqipe edhe nė Parlamentin e Serbisė?

Deputeti i vetėm shqiptar nė Parlamentin e Serbisė, Riza Halimi ka parashtruar kėrkesė pėr pėrdorimin edhe tė gjuhės shqipe nė kėtė institucion tė lartė shtetėror.

Kėrkesa i ėshtė drejtuar udhėheqjes sė Parlamentit, gjegjėsisht, Sekretarit tė Parlamentit Popullor. Njė kėrkesė e tillė ėshtė parashtruar dhe nga deputetėt e pakicave tė hungarezėve dhe boshnjakėve.

Me anė tė kėtyre kėrkesave deputet nė fjalė kanė kėrkuar tė zbatohet norma ligjore qė tė fillojė aplikimi i dy gjuhėsisė nė gjuhėn shqipe, hungareze dhe boshnjake, madje ėshtė marrė qėndrim qė kjo tė parashihet edhe nė buxhetin e vitit tė ardhshėm.

Deputeti shqiptar, Riza Halimi mendon se ky proces do tė jetė i vėshtirė pasi ende nuk ekzistojnė kushte pėr pėrkthime stimultane.

“Natyrisht me kėtė hap qė ėshtė marrė nė kėtė drejtim nuk mund tė zgjidhet i tėrė problemi, sepse ende nuk ka kushte pėr pėrkthime stimultane. Me sigurimin e materialeve qė pritet tė pėrkthehen nė gjuhėt e lartpėrmendura ėshtė njė hap drejt realizimit tė normės ligjore qė parashihet me kushtetutė, ligj dhe konventa ndėrkombėtare”, ka shtuar Halimi.
(Besim Ymeri- INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...cd952c90e&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:55.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.