Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.11.2009, 15:44   1

Shkrim i cituar Tiranė: ASH, konferencė "Shqipėria nė LDB"


Citim:
Shqipėria nė Luftėn e Dytė Botėrore

Marrėdhėniet e Shqipėrisė me Aleatėt nė Luftėn e Dytė Botėrore kanė qenė nė qendėr tė konferencės shkencore tė zhvilluar paraditen e djeshme nė mjediset e Akademisė sė Shkencave nė Tiranė.

Kjo konferencė e organizuar nga Qendra e Studimeve Albanologjike dhe Instituti i Historisė kishte njė pjesėmarrje tė gjėrė tė historianėve dhe akademikėve shqiptarė, tė ftuar dhe pjesėmarrės tė Luftės sė Dytė Botėrore dhe familjarė tė dėshmorėve.

Lufta e Dytė Botėrore ėshtė cilėsuar gjatė konferencės si njė ndėr ngjarjet mė tė rėndėsishme tė historisė sė kombit tonė.

Historiani Beqir Meta u shpreh se, "Lufta e Dytė Botėrore shėnon njė fazė tė rėndėsishme pėr ndėrgjegjėsimin e shqiptarėve lidhur me ekzistencėn e kombit tonė. Pasi tė gjithė shqiptarėt u vunė pėrballė synimit pėr tė luftuar pėr ēlirimin e vendit nga tė huajt".

Sipas tij, "kėto diskutime tė lidhura me data apo dhe ngjarje tė ndryshme do tė arrijnė tė zgjidhen vetėm falė kulturės, lirisė sė shprehjes dhe tolerancės".

Lidhur me kėto debate tė lindura mbi historinė, Xhelal Gjeēovi u shpreh se, "debatet e lindura mes historianėve janė tė rėndėsishme, pasi historia ka gjithnjė nevojė tė rishikohet".

Ndėrsa, historiani Muharrem Dezhgiu, nė fjalėn e tij vlerėsoi si njė ndėr momentet mė tė rėndėsishme tė periudhės sė Luftės sė Dytė Botėrore pėr Shqipėrinė, Konferencėn e Pezės, ku sipas tij nė tė u hodhėn themelet e para tė Luftės Nacional Ēlirimtare.

Gjatė Konferencės u theksua gjithashtu se njė rol tė rėndėsishmė pėr Shqipėrinė e asaj periudhe kanė patur dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Sipas Historianit Hamit Kaba, qeveria amerikane nuk ka njohur kurrė pushtimin e Shqipėrisė nga Italia, e njėkohėsisht Presidenti Rusvelt i ka kėrkuar trupave italiane tė largohen nga Shqipėria.

Konferenca vazhdoi mė tej me kumtesat e historianėve tė ndryshėm shqiptarė, tė cilėt e vunė theksin nė ndikimet qė pati Lufta e Dytė Botėrore nė Shqipėri.

http://www.rilindjademokratike.com/R...aktualitet.htm
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:06.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.