Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.11.2009, 11:58   1

Shkrim i cituar Japonia dėrgon satelitin e 5-tė spiun nė hapėsirė


Citim:
Japonia dėrgon nė kozmos satelitin e pestė tė spiunazhit

Japonia ka dėrguar nė kozmos satelitin e pestė tė saj tė spiunazhit. Siē njoftoi njė zėdhėnės i qeverisė, sateliti qė ka kushtuar 565 milionė dollarė, do tė mbledhė informata qė do tė shėrbejnė pėr qėllime politike tė mbrojtjes dhe diplomatike.

Qeveria nė Tokio pėr njė kohė tė gjatė ėshtė furnizuar me informata tė fshehta nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Programi bėrthamor i Koresė sė Veriut u bė shkaku kryesor qė Japonia tė dėrgojė satelitėt e saj nė kozmos.

Nė vitin 1998 pėr herė tė parė Korea e Veriut ka shkrepur njė raketė qė ka kaluar mbi territorin japonez.

http://alsat-m.tv/index.php/bota/20847.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.