Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.12.2009, 14:49   1

Shkrim i cituar Z2: Luginė: Pėrdorimi i flamurit shqiptar do tė rregullohet me ligj


Citim:
Nė Luginė tė Preshevės pėrdorimi i flamurit kombėtarė shqiptar do rregullohet me ligj

Udhėheqėsit institucionalė tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės, pas nxjerrjes vetėm disaorėshe tė flamurit kombėtar shqiptarė nė ditėn e 28 Nėntorit, deklarojnė se vitet tjera pėrdorimi i simbolit tonė kombėtar do tė rregullohet me ligj dhe shpresojnė nė formimin sa mė tė shpejt tė Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve tė Luginės, i cili ka kompetencė lejimin e pėrdorimit tė simboleve kombėtare tė pakicave nė Serbi. …

Pėrfaqėsuesit institucional tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės kanė deklaruar se themelimi i Kėshillit Nacional tė shqiptarėve tė kėtij rajoni ėshtė mė se i rėndėsishėm, sepse me formimin e tij do tė rregullohet pėrdorimi i flamurit tonė kombėtar dhe i disa problemeve tjera jetike tė shqiptarėve tė kėtij rajoni.

Prefekti i komunės sė Bujanocit Shaip Kamberi thotė pėr mjetet e informimit, se nxjerrja e flamurit kombėtar mė 28 Nėntor-Ditėn e Flamurit, pėr vetėm disa orė, nė objektet e komunale tė pushteteve lokale tė Luginės sė Preshevės ėshtė pėr herė tė fundit.

Ai, ka thėnė se me formimin e Kėshillit Nacional tė shqiptarėve qė pritet nė vitin e ardhshėm, ēėshtja e pėrdorimit tė flamurit tonė kombėtar do tė rregullohet, dhe, vitet tjera do ta pėrdorim lirisht pasi qė tė rregullohet me ligj.

Kurse nė njė pyetje se flamuri i pakicės shqiptare nuk guxon tė jetė identik me atė tė shtetit tė huaj – atė tė Shqipėrisė, Kamberi ka thėnė se tė vetmin ndryshim qė do ta bėjmė, do tė jetė dimensioni i tij dhe asgjė nuk do tė ndryshohet.

Mirėpo, nė anėn tjetėr, Jonuz Musliu, kryetar i KK tė Bujanocit ka deklaruar se formimi i Kėshillit Nacional nuk mund t’i zgjidh tė gjitha problemet e shqiptarėve sepse kėtu shqiptarėt kanė shumė probleme.

http://bujanoci.net/?p=160
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:52.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.