Kthehu   Kreu > Ateistėt > Skepticizėm
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.9.2007, 11:40   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

"Ndryshimi i klimės" (ish-"ngrohja globale")


Njė nga viruset e OKB-sė, veshur me pseudoshkencė dhe burokraci, pre tė tė cilit kanė rėnė dhe njerėz qė kanė gjithė vullnetin e mirė pėr tė ndihmuar nė mirėmbajtje tė mjedisit, por qė nė kėtė rast thjesht po shfrytėzohen dhe mė tepėr po bėjnė dėm.

Dje quhej "ngrohje globale" (shkurtimisht "ngrohje e Tokės si pasojė e ndikimit tė njeriut" qė nė anglisht e gjeni si "anthropogenic global warming (AGW)", nė pėrkthim tė saktė "ngrohje e pėrbotshme prejnjerėzore (NPP)"), qė sot quhet nė tėrė absurditetin e vet "ndryshim i klimės".

Pėr mė tepėr shikoni dokumentarin "The Great Global Warming Swindle" (magnet).

Emri: The_Great_Global_Warming_Swindle.jpg
Shikimet: 801
Madhėsia: 30,4 KB

Pėrmbledhtas, "ngrohja globale (si pasojė e njeriut)" ėshtė armė politiko-ekonomike qė pėrdoret kundėr zhvillimit pa leje tė ekonomive nė zhvillim. Pra justifikohet ndėrhyrja nė ekonominė dhe nė planifikimin e secilit shtet, nė emėr tė "ngrohjes globale", ku disa shtete nuk mund tė pėrdorin dot burimet e veta natyrore (ose duhet tė paguajnė tė tretė...), por duhet tė importojnė "teknologji tė reja" nga shtete e ekonomi tė caktuara (qė incidentalisht nuk kanė nga burimet natyrore nė fjalė, por eksportojnė teknologjitė nė fjalė)...

Veē kėsaj, njė institucion ndėrkombėtar (i pompuar nga vatra tė caktuara spekulantėsh ekonomikė) duhet tė taksojė shtetet pėr thuajse gjithė prodhimin e tyre...

Arma vėrtitet lart poshtė nga Paneli Ndėrqeveritar mbi Ndryshimin e Klimės i OKB-sė (UN IPCC) qė e pohon vetė se vepron pėr pėrpilim politikash socioekonomike dhe vendos pėrfundime "shkencore" me anė... konsesusi...! Shikoni dokumentarin.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.10.2008, 00:09   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Shikoni edhe dokumentarin "Klima-mysteriet (Misteri i klimės)" po e gjetėt, pasi vijon mė nė detaj pėr ndikimin e drejtpėrdrejtė tė rrezatimit hapėsinor mbi klimėn e planetit, sipas vrojtimeve dhe eksperimenteve tė fizikanit Henrik Svensmark, prof. i Universitetit Teknik tė Danimarkės (DTU), fakulteti i Fizikės sė Sistemit Diellor.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.12.2008, 21:06   3
Citim:
Liderėt e BE-sė mbajnė samitin e fundvitit

Liderėt e Bashkimit Evropian do tė mbajnė sot nė Bruksel samitin e fundvitit. "Si tė luftohet ngrohja globale nė kushtet e krizės financiare" do tė jetė temė qėndrore e samitit.

Liderėt e BE-sė pritet tė miratojnė 260 miliardė dollarė pėr tė nxitur ekonominė evropiane. Polonia i prinė vendeve tė cilat lobojnė pėr uljen e shpenzimeve pėr ndryshimet klimatike duke argumentuar se ato janė mjaft tė kushtueshme tash pėr tash.

Kryetari i Komisionit Evropian Hose Manuel Baroso ka thėnė se Evropa do tė bėnte gabim real nėse do tė dobėsonte pozicionin nė luftėn kundėr ngrohjes globale.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se nuk do tė ketė vendime qė do tė rrezikojnė vendet e punės ose investimet nė Gjermani.

http://www.ora-news.com/mat1.php?idm=11005
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.12.2008, 21:29   4
Citim:
Liderėt e BE, marrėveshje pėr ngrohjen globale

Bien dakord nė parim me planin e reduktimit 20% tė emetimit tė gazeve tė dėmshme Liderėt e Bashkimit Evropian kanė arritur njė marrėveshje nė lidhje me njė paketė masash pėr tė luftuar ngrohjen globale.

Plani, i miratuar nė takimin fundvitit nė Bruksel mes liderėve tė vendeve tė Bashkimit Evropian, vendos qė 27 anėtarėt tė reduktojnė emetimin e gazeve tė dėmshme me 20% deri nė vitin 2020 krahasuar me nivelet e vitit 1990.

Presidenti francez, Sarkozi, drejtuesi i samitit e konsideroi marrėveshjen "historike". Paketa kėrkon, veē tė tjerash, edhe miratimin e Parlamentit Evropian nė mėnyrė qė tė shndėrrohet nė ligj pėr tė gjitha vendet e Bashkimit Evropian.

Presidenti i Parlamentit Evropian, Barrozo, e cilėsoi planin si propozimin mė ambicioz nė lidhje me klimėn tė ndėrmarrė nė planet. "Evropa ka kaluar sot njė provė tė jashtėzakonshme" - ka deklaruar ai duke i bėrė thirrje gjithashtu Presidentit tė zgjedhur tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Obama qė t‘i bashkohet iniciativės shumė tė guximshme dhe ambicioze tė evropianėve.

Por kritikėt thonė se paketa qė pėrfshin koncesione tė mėdha ndaj industrisė sė rėndė dhe vendeve tė Evropės Lindore janė tė shqetėsuar pėr uljen e emetimit tė gazeve qė do tė thotė njėherazi edhe mė pak punė pėr fabrikat dhe ulje tė ritmeve tė rritjes ekonomike.

Por me gjithė entuziazmin e Presidentit francez vendi i tė cilit ishte nė krye tė Organizatės gjatė 6 muajve tė shkuar, kritikėt e planit deklarojnė se koncesionet e pėrfshira nė tė nė drejtim tė disa vendeve dhe sektorėve do ta pakėsojnė efektin afatgjatė tė paketės.

Shkencėtarėt deklarojnė se emetimi i dyoksidit tė karbonit duhet qė tė reduktohet nė masėn 25-40% nė deri nė vitin 2020, sepse vetėm kėshtu mund tė bėhet diēka pėr tė shmangur pasojat e rėnda tė ndryshimeve klimatike qė kanė nisur tė shfaqen nė shumė pika tė globit.

E ndėrkohė nė Poloni po mbahet njė konferencė shumė e rėndėsishme nė lidhje me klimėn, konferencė qė do t‘i paraprijė takimit tė Kopenhagenit nė dhjetorin e viti tė ardhshėm qė konsiderohet si njė "Kioto" e dytė.

Nė ditėn e parė tė punimeve tė konferencės, ish-kandidati presidencial amerikan Xhon Keri deklaroi se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės do tė ndėrmerrnin me ardhjen e Obamės nė pushtet gjatė 4 viteve tė ardhshme rolin e liderit nė politikėn globale tė luftės pėr shpėtimin e planetit nga ngrohja globale.

Kerri pėrfaqėson Obamėn dhe sipas tij, marrėveshja evropiane ėshtė njė arritje shumė e madhe dhe e rėndėsishme qė duhet tė pasohet edhe nga marrėveshje tė tjera nė tė ardhmen.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=55287
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.2.2009, 21:38   5
Citim:
Shkencėtarėt paralajmėrojnė pėrshpejtim tė ngrohjes globale

Njė shkencėtar i njohur paralajmėroi se ngrohja globale po ndodh mė shpejt se sa mendonin ekspertėt.

Kristofer Fild, anėtar i Komisionit Ndėrqeveritar tė OKB-sė pėr Ndryshimet Klimatike, thotė se bota do tė pėrjetojė ndryshime klime qė tejkalojnė ēdo parashikim serioz tė bėrė deri tani nga shkencėtarėt.


Ai i bėri komentet nė njė takim me shkencėtarėt tė mbajtur nė Ēikago.

Zoti Fild tha se qė nga vitit 2000, ēlirimi i gazeve tė efektit serrė ėshtė rritur mė shpejt nga ē’parashikonin ekspertėt.

Pėrgjithėsisht, kėto gaze mendohet se janė shkaktarė tė ngrohjes globale.

Zoti Fild thotė se niveli i lartė i kėtyre gazeve ėshtė kryesisht pasojė e pėrdorimit tė qymyrit nė vendet nė zhvillim. //mm//

http://www.voanews.com/albanian/arch...9154e6e70624c5
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.2.2009, 21:10   6
Citim:
“Tė nxisim debatin me tė rinjtė pėr problemet”

Konferenca e dytė vjetore e Modelit tė Kombeve tė Bashkuara nė Shqipėri, ka mbledhur dje nė Tiranė nxėnės tė shkollave tė mesme tė Shqipėrisė. Rreth 80% e tė rinjve pjesėmarrės janė vajza, duke inkurajuar kėshtu edhe pėrfshirjen dhe fuqizimin e rolit tė femrės nė politikėbėrje.

Nė konferencėn katėrditore, tė rinjtė do tė simulojnė mbledhjet e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB, Asamblesė sė Pėrgjithshme dhe Kėshillit tė Ēėshtjeve Ekonomike dhe Sociale. Ata do tė luajnė rolet e pėrfaqėsuesve diplomatikė pranė kėtyre organeve dhe do tė diskutojnė ēėshtje nga axhenda aktuale e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara.

Temat qė do tė preken kėtė vit janė trafikimi i qenieve njerėzore, ngrohja globale dhe ndryshimet klimaterike.

Nė ceremoninė e hapjes se konferencės, pėrveē 135 studentėve, morėn pjesė ministri i Arsimit dhe Shkencės, Fatos Beja, ambasadori i Shteteve tė Bashkuara nė Shqipėri, John Withers, Koordinatorja Rezidente e OKB-sė nė Shqipėri, Gulden Turkoz-Cosslett dhe Hill Denham, Drejtor i Korpusit tė Paqes, si dhe shumė pėrfaqėsues tė tjerė tė trupit diplomatik nė Shqipėri.

Gjatė prezantimit tė saj, Koordinatorja Rezidente e OKB-sė nė Shqipėri, Turkoz-Cosslet tha se “mėnyra e vetme me tė cilėn bota mund tė shėnojė progres pėr zgjidhjen e krizave komplekse sociale, ekonomike dhe politike, ėshtė nėse individėt – ashtu si ju – diskutojnė, analizojnė dhe debatojnė thelbėsisht mbi kėto ēėshtje”.

Modeli i Kombeve tė Bashkuara nė Shqipėri ėshtė njė iniciativė e pėrbashkėt midis Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara, Korpusit tė Paqes dhe Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara nė Shqipėri.

Ky model synon tė ndėrgjegjėsojė tė rinjtė shqiptarė dhe mėsuesit mbi marrėdhėniet ndėrkombėtare dhe ēėshtjet e politikėbėrjes globale.

Pjesėmarrja nė njė konferencė tė “Modelit OKB” u jep nxėnėsve mundėsinė pėr tė thelluar njohuritė e tyre mbi fushėn e marrėdhėnieve ndėrkombėtare, duke pėrforcuar gjithashtu aftėsitė e tyre nė zgjidhjen e konflikteve, tė folurėn nė publik, lidershipin dhe negocimin.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=25292
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.2.2009, 21:43   7
Citim:
BE,gjashtė miliardė euro pėr masa ndaj ngrohjes globale

Bashkimi Europian do tė shpenzojė gjashtė miliardė euro nė vit deri mė 2020-ėn, pėr tė evituar rreziqet nga pasojat e vėrshimeve dhe thatėsira, tė shkaktuara nga ndryshimet klimatike, nė qoftė se nuk do tė ndėrmerren masa parandaluese.

Komisioni Europian ka njoftuar se mė 19 mars do tė paraqesė masat pėr zbutjen e ndryshimeve klimatike dhe ngrohjen globale. Thatėsia dhe zjarret nė male paraqesin rrezikun mė tė madh pėr Europėn Jugore, Portugalinė, Spanjėn, Italinė, Greqinė dhe Francėn jugore.

Sipas, KE-sė, ngrohja globale do tė ketė pasoja gjithashtu edhe nė fushėn e turizmit tek kėto vende.
Europa Qendrore do tė pėrballet me temperatura tė larta dhe do tė ketė mė pak shi gjatė verės, ndėrkaq vėrshimet e ujėrave do tė shpeshtohen gjatė dimrit.

Europa veriperėndimore, Franca perėndimore, Britania e Madhe, Irlanda, Belgjika perėndimore dhe Danimarka pėrballen me vėrshime tė shumta nė brendėsi tė territorit tė tyre dhe nė afėrsi tė bregdetit, pėr shkak tė ngritjes sė nivelit tė oqeanit Atlantik.

Vendet anėtare tė BE-sė kanė miratuar nė dhjetor 2008-ės planin e veprimit, me qėllim qė ngrohja globale tė kufizohet nė dy gradė celsius. Pėrmes kėtij plani kėrkohet nga shtetet dhe industritė qė deri mė 2020-ėn, tė ulin emetimin e gazrave 20 pėrqind.

http://www.ora-news.com/mat1.php?idm=16720
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.3.2009, 01:45   8
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Mė ka bėrė gjithnjė pėrshtypje sa mirė e parashikojnė kėta tė BE-sė se ku pikėrisht do tė bjerė zjarri vitin tjetėr dhe turizmin e cilit rajon do prekė... Kėshtu qė dėrgohen "mbikėqyrėsit" dhe pėr ēudi ndodh zjarri atje ku dėrgohen pėr "parandalim". Aftėsi, jo shaka.

Po tė bėhet njė statistikė e zjarreve nė rajon gjatė kėtyre viteve do tė vihet re se janė gati tė gjitha zjarrvėnie dhe s'kanė lidhje me "shkaqe natyrore" nė vetvete. Kjo u vu re dhe vjet dhe mund ta shikoni dhe nė ēėshtjen pėrkatėse pėr djegiet e pyjeve nė territorin shqiptar, e njėjta vlen dhe pėr Kroacinė dhe Greqinė. Gjithaq interesante se si kėto zjarre merren dhe futen nė studime ndėrkombėtare si prova tė "ngrohjes globale" a tė "ndryshimit tė klimės" - pėr ta kuptuar mė mirė procesin e mbledhjes sė statistikave "shkencore" nga BE/OKB.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.5.2009, 21:26   9
Citim:
Ndryshimet klimaterike mund tė risjellin sėmundjen malaries nė vend

- Specialistėt parashikojnė se ndryshimet mund tė sjellin sėmundje tė rrezikshme.
- Ngrohja globale rrezikon Shqipėrinė.
- Specialistėt apelojnė pėr marrjen e masave.


Sėmundja vdekjeprurėse e malaries mund tė gjejė terren tė favorshėm nė vendin tonė. Ndryshimet klimaterike qė po ndodhin nė botė, pėrfshirė edhe vendin tonė mund tė rikthejnė sėmundje tė rrezikshme pėr shėndetin e popullatės, si sėmundja e malaries. Specialistėt shprehen se situata ėshtė kritike dhe duhen marrė masa tė rrepta nė tė gjithė botėn.

Gjithēka u bė e ditur gjatė njė takimi me pėrfaqėsues tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė dhe drejtues tė Ministrisė sė Shėndetėsisė. Specialistėt theksuan se kanė pėrpiluar njė projekt qė do tė parandalonte sėmundjet infektive qė shfaqen si pasojė e ndryshimeve tė klimės, nga temperaturat e larta, ciklonet, tajfunet, tėrmetet, apo nga dukuri tė pazakonta atmosferike.

Drejtori i shėndetit publik, nė MSH, Gazmend Bejtja, theksoi se vendi ynė nga pozita gjeografike, ėshtė i rrezikuar ndaj sėmundjeve tė tilla infektive.

Alarmi i ngrohjes globale qė ka nisur nė shumė vende tė botes ka mbėrritur edhe nė Shqipėri, si njė nga vendet me risk tė lartė pėr shkak tė shfrytėzimit pa kriter tė pyjeve, rezervave ujore dhe rritjes sė nivelit tė dioksidit tė karbonit nė ajėr pėr shkak tė automjeteve.

Ndryshimet klimaterike pritet tė risjellin nė vend shpėrthim tė epidemive nga sėmundje tė rėnda infektive dhe kancerogjene. Ministrja e Shėndetėsisė theksoi se nė bashkėpunim me OBSH-nė ka nisur hartimi i njė plani masash pėr tė parandaluar disa nga ndryshimet klimaterike qė mund tė ndodhin nė vendin tonė.

Ndėrsa, qeveria gjermane e mbėshtet Shqipėrinė me njė fond prej 1 milion euro vetėm pėr kėtė nismė. Ministria e Shėndetėsisė pritet qė sė shpejti t’i rekomandojė qeverisė marrjen e masave pėr ruajtjen e pyjeve, rezervave ujore apo uljen e ndotjes sė ajrit nga automjetet.

“Tashmė ekzistojnė mjaft fakte qė hedhin dritė mbi ndryshimet e klimės, shkaqet e mėnyrėn e shfaqjes sė kėtyre ndryshimeve, si edhe efektet e mundshme tė tyre mbi veprimtarinė pėrditshme tė njerėzve e sidomos mbi shėndetin e tyre. Pa dyshim, njeriu ėshtė kontribues nė ndryshimin klimaterik. Shfrytėzimi pa kriter i pyjeve, i kullotave dhe tokave bujqėsore, shfrytėzimi jo perspektiv i rezervave ujore, emisionet nė atmosferė tė gazeve qė lidhen me djegien e lėndėve me origjinė fosilore, janė identifikuar si faktorė qė janė lidhur me ndryshimet klimaterike”,- theksoi Ministrja Godo.

Ministrja e Shėndetėsisė, Godo, e cilėsoi kėtė aktivitet si dėshminė e angazhimit tė Qeverisė Shqiptare pėr tė ndėrmarrė hapat e nevojshėm nė kuadrin e pėrgatitjes sė vendit, nė pėrballimin e pasojave qė lidhen me ndryshimet klimaterike dhe pėr modifikimin e veprimtarive njerėzore qė lidhen direkt apo indirekt me ndryshimet klimaterike.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=16552
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.9.2009, 19:50   10
Citim:
Duran Duran dhe Scorpions, kenge per ngrohjen globale

Banda britanike e muzikes rock, Duran Duran, grupi gjerman Scorpions dhe 55 personazhe te tjere te njohur ne boten e artit jane bashkuar per te kenduar nje kenge per te sensibilizuar boten rreth rrezikut qe i kanoset Tokes nga ngrohja globale.

Kjo kenge do jete pjese e nje fushate masive ne mediat me te medha boterore ne kuader te samitit te Forumit Global Humanitar qe do mbahet ne Gjeneve te Zvicres. Kenga qe titullohet "Beds'r Burning" do prezantohet ne 1 tetor ne Paris dhe mund te shkarkohet falas ne internet.

“Nese nuk ndalet menjehere emetimi i gazrave serre ne atmosfere, ngrohja globale do jete me evidente ne 40-50 vitet e ardhshme”, shprehet drejtori i Forumit, Walter Fust ne nje deklarate nga Gjeneva.

Kenga ne fjale ka si qellim te ushtroje presion mbi lideret boterore per te arritur nje marreveshje te perbashket ne konferencen per Klimen qe do mbahet ne Kopenhagen ne muajin dhjetor.

Ne kenge marrin pjese edhe emra te tjere te njohur si aktorja franceze Marion Cotillard, ylli senegalez Youssou N'dour, kengetari irlandez Bob Geldorf, kengetarja kineze Khalil Fong dhe i nominuari per cmimin Nobel per Paqe, kryepeshkopi i Afrikes se Jugut, Desmond Tutu.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=162054
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.9.2009, 22:33   11
Citim:
Ngrohja globale, taksa te reja mbi naften

Sektoret e aviacionit dhe lundrimit duhet te ulin emetimet e tyre te dioksidit te karboni me 10 dhe 20 per qind nen nivelet e vitit 2005 gjate dhjetevjecarit te ardhshem, propozim qe BE-ja mund ta paraqese gjate bisedimeve globale mbi klimen kete jave.

Diplomatet e BE-se deklaruan se keto ulje mund te arrihen permes nje takse mbi naften, e cila mund te gjeneroje miliarda dollare te ardhura, qe mund te ndihmojne vendet e varfra te perballojne pasojat e ndryshimit te klimes, kontribut themelor ne arritjen e nje marreveshjeje globale mbi klimen ne dhjetor.

"Jemi te shqetesuar per bisedimet e ngadalta nderkombetare dhe synojme te ndryshojme ritmet", u shpreh nje diplomat i BE-se, i angazhuar me propozimet.

"Kjo eshte nje mase konkrete nga ana e BE-se, per te kontribuar ne pershpejtimin e ritmeve", u shpreh diplomati.

Pas disa riperpunimesh te propozimit, BE-ja do ta paraqese ate ne takimin e Bangkokut, ku negociatoret per klimen nga rreth 190 vende, do te perpiqen te arrijne progres drejt nje marreveshjeje, qe do te zevendesoje Protokollin e Kiotos nga viti 2013.

http://www.kohajone.com/html/artikull_46750.html

Citim:
Studimi, temperaturat globale do pėsojnė rritje katastrofike

Ngrohja globale ėshtė njė dukuri e cila po ndodh mė shpejt nga sa mendohej apo nga sa kanė parashikuar shkencėtarėt. Ajo po kthehet nė njė dukuri tė rrezikshme pėr jetėn pasi norma e pėrshpejtimit tė saj ėshtė mė e lartė nga ritmi i zakonshėm qė ekspertėt kishin dhėnė pėr vitet e ardhshme.

Njė studim i ri pėr ndryshimet klimatike informon se temperaturat globale mund tė pėsojnė njė rritje katastrofike prej katėr gradėsh gjatė viteve qė do tė pasojnė.

Studimi ėshtė hartuar nga njė prej organizmave kryesorė qė monitoron ndryshimin e klimės, Qendra Hadley nė Britani dhe parashikon njė perspektivė ndryshimesh shkatėrruese edhe mė pranė nė kohė nga sa ishte parashikuar mė parė.

Mendohet se deri nė vitin 2050 do tė shėnohet njė rritje e temperaturės mesatare prej 10 gradėsh celsius, por edhe mė shumė se kaq nė disa zona si Arktiku dhe Afrika.

Kjo do tė thotė njė rėnie e thellė e shirave nė disa zona, pėrmbytje nė zona tė tjera dhe shfarosje tė gati mė shumė se gjysmės sė specieve dhe bimėve tė botės.

http://www.ora-news.com/mat1.php?idm=33429
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.10.2009, 21:04   12
Citim:
Ndryshimet e klimės, dėborė dhe nė verė

Asnjė prej ditėve qė sipas kalendarit i pėrkasin vjeshtės nuk do tė jenė mė tė njėjta. Disa mund tė ngjasojnė me ditėt e dimrit, e disa tė tjera mė ditėt e pranverės. Kėto ndėrthurje stinėsh nė njė sezon tė vetėm sipas metereologėve ndodh si pasojė e ndryshimit tė klimės nė tė gjithė botėn.

Metereologėt kanė parashikuar se deri nė 2050 parashikohet rritja e temperaturave me 2 gradė. Si pasojė e kėsaj rritjeje tė temperaturės, moti duket se do tė sjellė ēudira, reshje tė dėborės mund tė bien edhe nė verė.

Ngrohja globale do bėjė qė dhjetė ditė tė jenė me diell, qė do tė jenė tė njėjta si mot pranvere edhe nė dimėr apo nė pranverė tė ketė ditė apo javė tė ftohta tipike tė dimrit, duke bėrė qė tė bjerė dėborė.

Ndryshimi i klimės do tė sjellė uljen me 6% tė sasisė ujore tė mbledhur nga reshjet. Sipas metereologėve temperaturat do tė fillojnė tė rriten deri nė fundjavė.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=21410
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.11.2009, 21:01   13
Citim:
Ngrohja globale do tė na ulė prodhimin e energjisė

- Studimi i UNDP parashikon pasoja.
- Kundėrshtojnė ekspertėt: Ka shumė faktorė.


Njė studim i kryer nga ekspertėt e programit tė Kombeve tė Bashkuara pėr Zhvillimin, parashikon rėnie tė prodhimit tė energjisė elektrike nė Shqipėri me 12.3 pėr qind brenda vitit 2025, si pasojė e rritjes sė temperaturave globale, por ekspertėt shqiptarė nuk besojnė nė njė parashikim tė tillė.

"Pėr shkak tė ndryshimeve tė klimės tė parashikuara, pritet njė reduktim i mundshėm prej 700 GWh (viti 2025) ose 10-12% e prodhimit tė pėrgjithshėm hidro nė 2025-n.

Pėr tė pėrmbushur kėtė kėrkesė, kapacitetet e termocentraleve duhet tė rritet nė 700 GWh, ekuivalent me 120 MW (fuqi tė instaluar)", thotė studimi i UNDP-sė. Sipas tij, nė pesėmbėdhjetė vitet e ardhshme, temperatura mesatare nė Shqipėri mund tė rritet me 0.8 deri nė 1.1 gradė Celsius, gjė qė do tė pėrkthehet nė rėnie tė reshjeve me 2.6 deri nė 3.4 pėr qind dhe rėnie tė prodhimit tė energjisė me 12.3 pėr qind.

Nga analizimi i tė dhėnave qė nga viti 1961 deri nė vitin 2000, ka pasur njė rritje mesatare tė temperaturės me 1 gradė Celsius, gjė qė ka sjellė edhe "njė rėnie tė lehtė tė reshjeve".

Por, ndėrkohė, ekspertėt nė Shqipėri thonė se nė fakt, sasia e shiut ėshtė vetėm njė nga faktorėt qė pėrcaktojnė sasinė e energjisė sė prodhuar nė hidrocentrale dhe pritshmėritė janė qė prodhimi nė kaskadėn e Drinit tė rritet gjatė viteve tė ardhshme.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=75519
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2009, 22:58   14
Citim:
Ngrohja globale "ndal" para takimit tė Kopenhagėnit pėr klimėn

Shkencėtarėt nuk japin ndonjė shpjegim pėr fenomenin e papritur

Procesi i ngrohjes globale duket se ka stopuar nė vend. Klimatologėt janė tė ēuditur pėr faktin se pėrse gjatė 10 viteve tė fundit nuk ka pasur njė rritje tė temperaturave, sikurse parashikohej.

Instituti Meteorologjik i Danimarkės parashikon se nė dhjetor, kur do tė mbahet nė Kopenhagėn edhe takimi i famshėm pėr klimėn, temperaturat do tė jenė vetėm njė gradė mbi normalen e kėsaj stine.

Temperaturat e planetit kanė ndaluar sė u rrituri qė nga fillimi i mijėvjeēarit dhe madje sipas shumė ekspertėve edhe ngrohja globale nuk ka pėsuar zhvillime kėtė vit.

Si pėr ironi, ndryshimet klimatike kanė ndalur pikėrisht para fillimit tė takimit tė Danimarkės, ku qindra politikanė dhe shkencėtarė do tė marrin pjesė pėr tė vendosur nė lidhje me strategjinė e ardhshme globale, nė lidhej me pėrballjen e me ndryshimet klimatike. Nė kėto bisedime do tė diskutohet fati i miliarda dollarėve qė do tė pėrdoren pėr financime projektesh dhe strategji.

Temperaturat e planetit janė shtuar me shpejtėsi dhe nė mėnyrė ritmike nė 30 vitet e fundit, madje nga viti 1970 deri nė vitet ‘90 janė shtuar me 7 gradė. Aktualisht, sipas shkencėtarėve, duket se ngrohja globale "po bėn pushim".

Tė paktėn kjo pretendohet nga klimatologėt mė tė mirė tė planetit. Dhe ajo ēka ėshtė mė e ēuditshme ėshtė fakti se pėr kėtė nuk ekziston ndonjė teori apo argument. Thjesht duhet tė pėrballemi me faktin. Edhe pse temperaturat janė tė palėvizshme, kjo mendohet se nuk do tė ketė ndikim nė efektin afatgjatė tė tendencės sė ngrohjes globale, por ajo ēka ndodh ėshtė se ngrihen dyshime nė lidhje me modelet e parashikueshmėrisė, e ndėrkohė ėshtė edhe njė ēėshtje politike.

Pėr muaj me radhė skeptikėt e ndryshimeve klimatike kanė kėrkuar transparencė pėr tė dhėnat e fundit dhe pėr sa i pėrket kėsaj tė fundit, shumė klimatologė kanė qenė tė detyruar t‘i publikojnė ato, madje me njė ndjesi turpi.

Shkencėtarėt nuk dinė tė japin ndonjė shpjegim shkencor pėr atė qė po ndodh dhe mbi tė gjitha nuk dinė qė tė bėjnė ndonjė parashikim. Njė nga shpjegimet e situatės ėshtė se dielli po pėson ndryshime dhe rrezatimi i tij aktualisht ėshtė nė minimum dhe kjo duket edhe nga numri i vogėl i njollave diellore.

Sipas llogaritjeve tė kryera nga njė grup specialistėsh nė NASA, kjo gjė ka reduktuar edhe aktivitetin diellor, qė ėshtė edhe shkaku mė i rėndėsishėm i stanjacionit dhe ndalimit tė ngrohjes globale.

Njė pjesė e shkencėtarėve mendon se pavarėsisht asaj qė po ndodh momentalisht, temperaturat do vazhdojnė tė rriten pėr sa i pėrket sė ardhmes, por pyetja e madhe ėshtė: Kur do tė rifillojė kjo gjė sėrish?

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=75971
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2009, 23:32   15
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Procesi i ngrohjes globale duket se ka stopuar nė vend. Klimatologėt janė tė ēuditur pėr faktin se pėrse gjatė 10 viteve tė fundit nuk ka pasur njė rritje tė temperaturave, sikurse parashikohej.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.12.2009, 13:26   16
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Document Reveals U.N.'s Goal of Becoming Rule-Maker in Global Environmental Talks

Environmentalism should be regarded on the same level with religion "as the only compelling, value-based narrative available to humanity," according to a paper written two years ago to influence the future strategy of the United Nations Environmental Program (UNEP), the world's would-be environmental watchdog.

The purpose of the paper, put together after an unpublicized day-long session in Switzerland by some of the world's top environmental bureaucrats: to argue for a new and unprecedented effort to move environmental concerns to "the center of political and economic decision-making" around the world — and perhaps not coincidentally, expand the influence and reach of UNEP at the tables of world power, as a rule-maker and potential supervisor of the New Environmental Order.

The positions argued in that paper now appear to be much closer at hand; many of them are embedded in a four-year strategy document for UNEP taking effect next year, in the immediate wake of the much-touted, 11-day Copenhagen conference on "climate change," which starts on Dec. 7, and which is intended to push environmental concerns to a new crescendo.

The major difference is that the four-year UNEP plan expresses its aims in the carefully soporific language that U.N. organizations customarily use to swaddle their objectives. The Swiss document makes its case passionately — and more plainly — than any U.N. official document ever would.

The ambitious paper, entitled "The UNEP That We Want," was the product of a select group of 20 top environmental bureaucrats and thinkers, including UNEP's current No. 2 official, Angela Cropper. The document was later delivered to UNEP Executive Director Achim Steiner.

Other participants included Janos Pasztor, currently head of the team pushing U.N. Secretary General Ban Ki-moon's unprecedented Seal the Deal lobbying campaign to pressure U.N. member governments into signing a new environmental agreement at Copenhagen; Julia Marton-Lefevre, head of the World Conservation Union; Dominic Waughray, currently head of environmental initiatives at the World Economic Forum; and Maria Ivanova, a Bulgarian academic who is director of the Global Economic Governance Project at the Yale Center for Environmental Law and Policy.

Another important attendee was John Scanlon, listed on UNEP's website as principal advisor to UNEP's Steiner. Among other things, Scanlon is credited in his UNEP biography with being the leader in developing UNEP's new medium-term strategy, "Environment for Development," covering the period from 2010 to 2013. The draft version of the strategy was presented to a UNEP's Governing Council and a meeting of the world's environmental minister's in February 2008, and subsequently approved.

The Swiss paper was written not by Scanlon but by Mark Halle, the Europe-based director of trade and investment for an influential environmental think-tank, the International Institute for Sustainable Development (IISD), which originated in Canada and now operates in some 30 countries. IISD, which still has heavy Canadian government support, bills itself as a research institute promoting policies that are "simultaneously beneficial to the global economy, the global environment and to social well-being."

Even though all of the Swiss participants took part in the brainstorming, the responsibility for the ideas in the paper are his own, Halle emphasized to Fox News, after he was contacted last week about the document. The paper itself says it offers "elements," not a "complete offering," of what UNEP should consider for its role in the years ahead.

Despite those limitations, the report was "very well received" by UNEP's hierarchy, according to Halle, and "it has had a great impact internally." He added, "I have participated in several discussions and presentations of the ideas."

Click here to read Halle's document.

In fact, there is a high degree of overlap between the ideas pulled together at the small Swiss meeting of experts and the ideas that also appear in the new strategic plan for UNEP, a copy of which has been obtained by Fox News.

Click here to read the UNEP four-year strategy.

Those ideas are being espoused at a highly charged time. Both environmentalists and the entire United Nations, led by Secretary-General Ban Ki-moon, are still fervently pressuring governments around the world to sign a legally binding and more global successor to the Kyoto Protocol on greenhouse gas suppression, which expires in 2012.

At the moment, that deal appears likely to be delayed, at least until next spring, as some wealthy countries, including the U.S., balk at the high cost and potentially crippling economic impact of targets to reduce carbon emissions into the earth's atmosphere, even though President Barack Obama supports an ambitious Copenhagen deal.

But UNEP's strategic plan, as well as the IISD document that grew out of the Swiss gathering, look well beyond the horizon of Copenhagen in suggesting the outlines of the world's environment-centered future, to what the strategic plan calls "the next phase in the evolution of UNEP."

Among other things, both documents argue for:

—a "new and central position for environmentalism in the world's thinking," as the Swiss paper puts it. "The current environmental challenges and opportunities will cause the environment to move from often being considered as a marginal issue at the intergovernmental and national levels to the centre of political and economic decision-making," says the medium-term plan.

—a new position in the international power game for UNEP, reaching far beyond the member governments that currently finance its core budget and make up its normal supervisors. "It will have to make itself relevant well beyond the world of those already concerned with the environment, including very prominently its own formal constituency," as the Swiss paper puts it.

UNEP will "actively reach out to Governments, other United Nations entities, international institutions, multilateral environmental agreement secretariats, civil society, the private sector and other relevant partners to implement the Medium-term Strategy," says the UNEP document.

—a major restructuring of international institutions to merge environmental issues with economics as the central priority. "We require an Environmental Bretton Woods for the 21st Century," Halle argues — a reference to the meeting that laid the foundations of Western international finance and economic regulation after World War II. "The linkages between environmental sustainability and the economy will emerge as a key focus for public policymaking and a determinant of future markets opportunities," according to the UNEP strategic plan.

—new environmental rules, regulations and standards, and the linking of existing environmental agreements, in a stronger global lattice-work of environmental law, with stronger authority to command national governments. The Swiss paper calls it a series of "ambitious yet incremental adjustments" to international environmental governance. Indeed, the document says, UNEP's "role is to 'tee up' the next generation of such rules."

The UNEP four-year strategy puts it more obliquely, and only in a footnote on page 7 of the document: "UNEP will actively participate in the continuing international environmental governance discussions both within and outside the United Nations system, noting the repeated calls to strengthen UNEP, including its financial base, and the 'evolutionary nature of strengthening international environmental governance.'"

—an extensive propagandizing role for UNEP that reaches beyond its member governments and traditional environmental institutions to "children and youth" as well as business and political groups, to support UNEP strategic objectives.

As the Swiss paper puts it, UNEP "should pioneer a new style of work. This requires going beyond a narrow interpretation of UNEP's stakeholders as comprising its member states — or even the world's governments — and recruiting a far wider community of support, in civil society, the academic world and the private sector." At the same time the paper warns that these groups need to be "harnessed to the UNEP mission without appearing to make an end-run around the member governments."

The official four-year plan uses more restrained language in declaring that "civil society, including children and youth, and the private sector will be reached through tailor-made outreach products and campaigns.... Civil society will also be engaged to assist with UNEP outreach efforts." (The term "civil society," as used by the U.N., usually refers to organizations and associations that have received formal recognition from one branch or another of the sprawling world organization.)

—along with increased political leverage for UNEP, bringing increased financial leverage to its cause, once again by reaching beyond the national environmental ministries that traditionally are the organization's financial base to more powerful sectors of government as well as business and other interest groups that will see profit and advantage in the new, environment centered approach.

Says the Swiss paper: "UNEP must focus on priorities that meet two characteristics: they should appeal to the more powerful [government] ministers responsible for economic policy; and they should empower environmental ministers at the cabinet table. UNEP's message is not for environment ministers — the already converted.... It must aim higher."

As UNEP's four-year strategy more circumspectly puts it: "Mobilizing sufficient finance to meet environmental challenges, including climate change, extends well beyond global mechanisms negotiated under conventions. It will require efforts at local, national and global levels to engage with Governments and the private sector to achieve the necessary additional investment and financial flows."

As far as UNEP itself is concerned, the document says, the organization "will raise contributions from the private sector, foundations and non-environmental funding windows…Funds will also be drawn from humanitarian, crisis and peacebuilding instruments, where appropriate."

—Perhaps the most important function both documents see for the newly enhanced UNEP is to seek influence as the world's guiding arbiter of a new measurement of human development. "We believe the environmental argument should be recast in terms of its importance for and potential contribution to prosperity, stability and equity," the Swiss paper argues.

Or, more discreetly, as the strategy document puts it: "Integrated environmental assessments that highlight the state of the environment and trends will be used to inform decision-makers and ensure UNEP plays its lead environmental role in the United Nations system and strengthens its capacity to respond better to the global, regional and national needs of Governments."

According to Halle, however, in an e-mail exchange with Fox News, there are signs that the hugely ambitious role he and his fellow-thinkers sketched for UNEP as religion's main competitor are "beginning to happen." Halle pointed to UNEP's espousal this year of a so-called Green Economy Initiative, a proposal to radically redesign the global economy and transfer trillions of dollars in investment to the world's poorest developing countries, but one that is couched in terms of providing new green jobs, an end to old, unfair carbon-based energy subsidies, and greater global fairness and opportunity. Halle called the development "quite exciting."

The Green Economy Initiative, also called the Global Green New Deal, is a major counterpart to the new treaty on greenhouse gas suppression that all branches of the United Nations, and a horde of environmental organizations, are lobbying loudly to bring to agreement at the environmental summit in Copenhagen.

It is certain to remain a UNEP rallying cry long after the Copenhagen meeting is over — and while the other brainstorming ideas that went into the new four-year strategy, not to mention the strategy itself, go into effect.

George Russell is executive editor of Fox News.

http://www.foxnews.com/story/0,2933,...est=latestnews
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.12.2009, 19:48   17
Citim:
Parlamenti australian hedh poshtė ligjin pėr pakėsimin e gazeve karbonike

Parlamenti i Australisė e hodhi poshtė njė ligj, i cili kėrkonte pakėsimin e ndotjes nga gazi karbonit me 25 pėr qind deri nė vitin 2020, por qeveria ka plane pėr ta paraqitur pėrsėri kėtė ligj vitin e ardhshėm.

Zėvendėskryemnistrja australiane Julia Gillard, e cila po zėvendėson kryeministrin Kevin Rudd, ndėrsa ai ndodhet jashtė vendit, tha sot se qeveria do ta paraqesė pėrsėri projektligjin e paraqitur nga kryeministri nė muajin shkurt.

Senati i Australisė votoi dje kundėr projektligjit, me 42 vota kundėr dhe 33 vota pro. Dje, opozita konservatore e Australisė zgjodhi njė udhėheqės tė ri, Tony Abbot, i cili ėshtė zotuar pėr ta hedhur poshtė projektligjin. Ligji kėrkon vėnien e njė takse ndaj ēlirimit tė gazeve industriale, duke filluar nga viti 2011, me synim kufizimin e ndotjes sė mjedisit nė pėrgjithėsi.//kk//

http://www.voanews.com/albanian/2009...rss=topstories

Citim:
Copenhagen Climate Summit: What You Need to Know

The question of how to address global climate change is one of the most confounding on the planet. Experts and world leaders plan to wrestle with the scientific, political and social issues surrounding the topic at an upcoming conference in the Danish city of Copenhagen next week. Here's what you need to know.


What is the meeting and what is its goal?

Officially called the United Nations Climate Change Conference, the summit is being held in Copenhagen, Denmark, from Dec. 7 to Dec. 18.

It's also known as the 15th Conference of the Parties (COP 15) to the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) and the 5th Meeting of the Parties (COP/MOP 5) to the Kyoto Protocol. To break that down, this is the 15th meeting of the participants who attended the UNFCCC, a convention called the Earth Summit held in Rio de Janeiro in 1992. A treaty, also referred to as the UNFCCC, was created at that conference.

It's also the 5th meeting of the participants who met in 1997 to update that treaty, which produced an agreement to reduce greenhouse gas emissions called the Kyoto Protocol.

The stated goal of the Copenhagen meeting is to come up with a successor to the Kyoto Protocol, which effectively expires in 2012.


What's the Kyoto Protocol?

The Kyoto Protocol is an international treaty aimed at curtailing emissions of four key greenhouse gases - carbon dioxide, methane, nitrous oxide, sulphur hexafluoride - and two groups of gases - hydrofluorocarbons and perfluorocarbons.

Man-made emissions of these heat-trapping gases are blamed for the average rise in the temperature of Earth's atmosphere over the last few decades, as well as the associated consequences, such as ice melt and sea level rise.


The stated target for reduction of greenhouse gases under the Kyoto Protocol was an average of 5.2 percent below 1990 levels by 2012 for 37 industrialized countries, including the United States. The methods countries use to reduce emissions were left open to several options and are at the discretion of each country, though the treaty allowed for development of a cap-and-trade emissions system.


How is an agreement enforced?

An enforcement branch is supposed to monitor the compliance of countries that have ratified the agreement, and each nation submits an annual greenhouse gas inventory to the United Nations.

The emissions of most countries have increased since 1990, with just a few exceptions, such as Denmark, Germany, the United Kingdom, Russia and several former Eastern Bloc nations, which have already begun to cut their carbon dioxide output.

http://news.yahoo.com/s/livescience/...tyouneedtoknow
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.12.2009, 00:40   18
Citim:
Fillon sot Konferenca pėr klimėn e Kombeve tė Bashkuara

Kopenhagė, 7 dhjetor Nė qytetin danez Kopenhagė fillon sot konferenca pėr klimėn e Kombeve tė Bashkuara, qė konsiderohet se ėshtė tubimi mė i madh nė histori pėr ndryshimet klimatike.

Pėrfaqėsues nga 195 vende do tė negociojnė deri mė 18 dhjetor pėr njė marrėveshje tė re ndėrkombėtare pėr klimėn, e cila duhet tė zėvendėsojė protokollin e Kiotos, afati i tė cilit pėrfundon mė 2012.

Objektivi ėshtė tė reduktohen emetimet e gazrave tė dėmshme tė efektit serrė pėr tė kufizuar ngrohjen e planetit. Nė fazėn vendimtare pėrfundimtare tė konferencės pritet tė marrin pjesė edhe kryetarė tė shumtė shtetesh dhe qeverish, ndėr tė tjerė presidenti amerikan, Barak Obama dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel.

Sekretari i pėrgjithshėm i OKB sė, Ban Ki Mun, u shpreh optimist se konferenca do tė prodhoj njė marrėveshje.

http://www.kosova.com/artikulli/58030

Citim:
OKB zgjedh Shqiperine, per promovimin e energjise diellore

Shqiperia bashke me 5 vende te tjera eshte perzgjedhur nga nje projekt i Programit per Zhvillim te Kombeve te Bashkuara, (UNDP) dhe ai per Mbrojtjen e Mjedisit (UNEP) per promovimin e energjise diellore. Projekti synon promovimin e perdorimit te paneleve diellore, si nje menyre qe shmang ndotjen e atmosferes me gazra me efekt serre.

Ne te marrin pjese 6 vende: Shqiperia, Algjeria, Libani, India, Meksika dhe Kili. Qellimi i tij eshte global dhe do te realizohet ne kontekstin e zhvillimit te paster, te qendrueshem, duke synuar zbutjen e ndryshimeve klimatike ne pergjithesi.

Per realizimin e ketij projekti Shqiperia ka ne dispozicion rreth 2 milione e 750 mije dollare, ndersa vende me te medha si India apo Meksika rreth trefishin. Projekti do te zgjase 4 vjet.

Ne perfundim te tij do te jete bere instalimi i nje kolektori me siperfaqje 75 mije metra katrore. Ne vitin 2014 nga perdorimi i paneleve diellore, pritet te reduktohet emetimi i 800 mije tone gazi karbonik ne atmosfere. Shqiperia eshte pale ne Konventen e Kombeve te Bashkuara per Ndryshimet Klimatike dhe ka ratifikuar Protokollin e Kyotos, per te reduktuar emetimin ne atmosfere te gazrave me efekt serre.

Perfshirja e saj ne kete projekt konsiderohet si hapi i pare drejt ngritjes se nje tregu nacional afatgjate dhe te konsoliduar ne kete fushe.

Nga ana tjeter qeveria shqiptare ka marre persiper projekte per prodhimin enregjise elektrike nga era. Gadishulli i Karaburinit eshte perzgjedhur per instalimin e turbinave te eres.

http://www.kohajone.com/html/artikull_49064.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.12.2009, 17:35   19
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Me sa shikoj mė sipėr, pėrveē qė pėrdorimin si kavie e konsiderojmė fat dhe s'pėrbėn mė risi..., tani paska dalė se panelet diellore janė mėnyrė qė shmang "ndotjen e atmosferes me gazra me efekt serre"... Dmth panelet diellore shmangkan "ndotjen" e atmosferės nga avujt e ujit?! Ku do i vendosin panelet, mbi oqean, qė t'i mbyllin grykėn bishės?! Apo mbi vullkane?!

Nga njėra anė s'di ēfarė tė thuash pėr kėta tanėt se nuk ėshtė se e vrasin shumė mendjen, por gjithsesi injoranca e kėtij kalibri nė shek. XXI tė lė shije tė keqe.

Ndėrkaq, nuk e di a e ka ndjekur njeri zhvillimin e skandalit mė tė fundit (tė mbiquajtur si "Climategate", qė provoi mė tej ato qė pėrmend dokumentari nė shkrimin e parė tė temės) pėr heshtjen dhe shmangien me stil tė tė dhėnave qė bien ndesh me dogmėn e "ngrohjes globale (si pasojė e njeriut)". Disa artikuj mė poshtė pėr tė interesuarit:


Citim:
Climategate: the final nail in the coffin of 'Anthropogenic Global Warming'?

The Anthropogenic Global Warming myth has been suddenly exposed after a hacker broke into the computers at the University of East Anglia’s Climate Research Unit (aka CRU) and released 61 megabytes of confidential files onto the internet. (Hat tip: Watts Up With That)

When you read some of those files – including 1079 emails and 72 documents – you realise just why the boffins at CRU might have preferred to keep them confidential. As Andrew Bolt puts it, this scandal could well be “the greatest in modern science”.

(...)

Hadley CRU has form in this regard. In September – I wrote the story up here as “How the global warming industry is based on a massive lie” - CRU’s researchers were exposed as having “cherry-picked” data in order to support their untrue claim that global temperatures had risen higher at the end of the 20th century than at any time in the last millenium.

CRU was also the organisation which – in contravention of all acceptable behaviour in the international scientific community – spent years withholding data from researchers it deemed unhelpful to its cause.

This matters because CRU, established in 1990 by the Met Office, is a government-funded body which is supposed to be a model of rectitude. Its HadCrut record is one of the four official sources of global temperature data used by the IPCC.

I asked in my title whether this will be the final nail in the coffin of Anthropenic Global Warming. This was wishful thinking, of course. In the run up to Copenhagen, we will see more and more hysterical (and grotesquely exaggerated) stories such as this in the Mainstream Media.

And we will see ever-more-virulent campaigns conducted by eco-fascist activists, such as this risible new advertising campaign by Plane Stupid showing CGI polar bears falling from the sky and exploding because kind of, like, man, that’s sort of what happens whenever you take another trip on an aeroplane.

The world is currently cooling; electorates are increasingly reluctant to support eco-policies leading to more oppressive regulation, higher taxes and higher utility bills; the tide is turning against Al Gore’s Anthropogenic Global Warming theory.

The so-called “sceptical” view – which is some of us have been expressing for quite some time: see, for example, the chapter entitled ‘Barbecue the Polar Bears’ in WELCOME TO OBAMALAND: I’VE SEEN YOUR FUTURE AND IT DOESN’T WORK – is now also, thank heaven, the majority view.

Unfortunately, we’ve a long, long way to go before the public mood (and scientific truth) is reflected by our policy makers. There are too many vested interests in AGW, with far too much to lose either in terms of reputation or money, for this to end without a bitter fight.

But to judge by the way – despite the best efforts of the MSM not to report on it – the CRU scandal is spreading like wildfire across the internet, this shabby story represents a blow to the AGW lobby’s credibility from which it is never likely to recover.

(...)

Here are a few links:

Interview in the Spectator with Australian geology Professor Ian Plimer re his book Heaven And Earth. Plimer makes the point that CO2 is not a pollutant – CO2 is plant food, and that climate change is an ongoing natural process.

An earlier scandal at the Climate Research Unit, this time involving “cherry-picked” data samples.

A contretemps with a Climate Bully who wonders whether I have a science degree. (No I don’t. I just happen to be a believer in empiricism and not spending taxpayers’ money on a problem that may well not exist)

59 per cent of UK population does not believe in AGW. The Times decides they are “village idiots”

Comparing “Climate Change” to the 9/11 and the Holocaust is despicable and dumb

Copenhagen: a step closer to one-world government?

UK Government blows £6 million on eco-propaganda ad which makes children cry

and a very funny piece by Damian Thompson comparing the liberal media’s coverage of Watergate with its almost non-existent coverage of Climategate


http://blogs.telegraph.co.uk/news/ja...lobal-warming/

Mė poshtė pėrmbajtja e korrespondencės elektronike tė skandalit:

Citim:
 • Phil Jones writes to University of Hull to try to stop sceptic Sonia Boehmer Christiansen using her Hull affiliation. Graham F Haughton of Hull University says its easier to push greenery there now SB-C has retired.(1256765544)
 • Michael Mann discusses how to destroy a journal that has published sceptic papers.(1047388489)
 • Tim Osborn discusses how data are truncated to stop an apparent cooling trend showing up in the results (0939154709). Analysis of impact here. Wow!
 • Phil Jones describes the death of sceptic, John Daly, as "cheering news".(1075403821)
 • Phil Jones encourages colleagues to delete information subject to FoI request.(1212063122)
 • Phil Jones says he has use Mann's "Nature trick of adding in the real temps to each series"...to hide the decline". Real Climate says "hiding" was an unfortunate turn of phrase.(0942777075)
 • Letter to The Times from climate scientists was drafted with the help of Greenpeace.(0872202064)
 • Mann thinks he will contact BBC's Richard Black to find out why another BBC journalist was allowed to publish a vaguely sceptical article.(1255352257)
 • Kevin Trenberth says they can't account for the lack of recent warming and that it is a travesty that they can't.(1255352257)
 • Tom Wigley says that Lindzen and Choi's paper is crap.(1257532857)
 • Tom Wigley says that von Storch is partly to blame for sceptic papers getting published at Climate Research. Says he encourages the publication of crap science. Says they should tell publisher that the journal is being used for misinformation. Says that whether this is true or not doesn't matter. Says they need to get editorial board to resign. Says they need to get rid of von Storch too. (1051190249)
 • Ben Santer says (presumably jokingly!) he's "tempted, very tempted, to beat the crap" out of sceptic Pat Michaels. (1255100876)
 • Mann tells Jones that it would be nice to '"contain" the putative Medieval Warm Period'. (1054736277)
 • Tom Wigley tells Jones that the land warming since 1980 has been twice the ocean warming and that this might be used by sceptics as evidence for urban heat islands.(1257546975)
 • Tom Wigley say that Keith Briffa has got himself into a mess over the Yamal chronology (although also says it's insignificant. Wonders how Briffa explains McIntyre's sensitivity test on Yamal and how he explains the use of a less-well replicated chronology over a better one. Wonders if he can. Says data withholding issue is hot potato, since many "good" scientists condemn it.(1254756944)
 • Briffa is funding Russian dendro Shiyatov, who asks him to send money to personal bank account so as to avoid tax, thereby retaining money for research.(0826209667)
 • Kevin Trenberth says climatologists are nowhere near knowing where the energy goes or what the effect of clouds is. Says nowhere balancing the energy budget. Geoengineering is not possible.(1255523796)
 • Mann discusses tactics for screening and delaying postings at Real Climate.(1139521913)
 • Tom Wigley discusses how to deal with the advent of FoI law in UK. Jones says use IPR argument to hold onto code. Says data is covered by agreements with outsiders and that CRU will be "hiding behind them".(1106338806)
 • Overpeck has no recollection of saying that he wanted to "get rid of the Medieval Warm Period". Thinks he may have been quoted out of context.(1206628118)
 • Mann launches RealClimate to the scientific community.(1102687002)
 • Santer complaining about FoI requests from McIntyre. Says he expects support of Lawrence Livermore Lab management. Jones says that once support staff at CRU realised the kind of people the scientists were dealing with they became very supportive. Says the VC [vice chancellor] knows what is going on (in one case).(1228330629)
 • Rob Wilson concerned about upsetting Mann in a manuscript. Says he needs to word things diplomatically.(1140554230)
 • Briffa says he is sick to death of Mann claiming his reconstruction is tropical because it has a few poorly temp sensitive tropical proxies. Says he should regress these against something else like the "increasing trend of self-opinionated verbiage" he produces. Ed Cook agrees with problems.(1024334440)
 • Overpeck tells Team to write emails as if they would be made public. Discussion of what to do with McIntyre finding an error in Kaufman paper. Kaufman's admits error and wants to correct. Appears interested in Climate Audit findings.(1252164302)
 • Jones calls Pielke Snr a prat.(1233249393)
 • Santer says he will no longer publish in Royal Met Soc journals if they enforce intermediate data being made available. Jones has complained to head of Royal Met Soc about new editor of Weather [why?data?] and has threatened to resign from RMS.(1237496573)
 • Reaction to McIntyre's 2005 paper in GRL. Mann has challenged GRL editor-in-chief over the publication. Mann is concerned about the connections of the paper's editor James Saiers with U Virginia [does he mean Pat Michaels?]. Tom Wigley says that if Saiers is a sceptic they should go through official GRL channels to get him ousted. (1106322460) [Note to readers - Saiers was subsequently ousted]
 • Later on Mann refers to the leak at GRL being plugged.(1132094873)
 • Jones says he's found a way around releasing AR4 review comments to David Holland.(1210367056)
 • Wigley says Keenan's fraud accusation against Wang is correct. (1188557698)
 • Jones calls for Wahl and Ammann to try to change the received date on their alleged refutation of McIntyre [presumably so it can get into AR4](1189722851)
 • Mann tells Jones that he is on board and that they are working towards a common goal.(0926010576)
 • Mann sends calibration residuals for MBH99 to Osborn. Says they are pretty red, and that they shouldn't be passed on to others, this being the kind of dirty laundry they don't want in the hands of those who might distort it.(1059664704)
 • Prior to AR3 Briffa talks of pressure to produce a tidy picture of "apparent unprecedented warming in a thousand years or more in the proxy data". [This appears to be the politics leading the science] Briffa says it was just as warm a thousand years ago.(0938018124)
 • Jones says that UK climate organisations are coordinating themselves to resist FoI. They got advice from the Information Commissioner [!](1219239172)
 • Mann tells Revkin that McIntyre is not to be trusted.(1254259645)
 • Revkin quotes von Storch as saying it is time to toss the Hockey Stick . This back in 2004.(1096382684)
 • Funkhouser says he's pulled every trick up his sleeve to milk his Kyrgistan series. Doesn't think it's productive to juggle the chronology statistics any more than he has.(0843161829)
 • Wigley discusses fixing an issue with sea surface temperatures in the context of making the results look both warmer but still plausible. (1254108338)
 • Jones says he and Kevin will keep some papers out of the next IPCC report.(1089318616)
 • Tom Wigley tells Mann that a figure Schmidt put together to refute Monckton is deceptive and that the match it shows of instrumental to model predictions is a fluke. Says there have been a number of dishonest presentations of model output by authors and IPCC.(1255553034)
 • Grant Foster putting together a critical comment on a sceptic paper. Asks for help for names of possible reviewers. Jones replies with a list of people, telling Foster they know what to say about the paper and the comment without any prompting.(1249503274)
 • David Parker discussing the possibility of changing the reference period for global temperature index. Thinks this shouldn't be done because it confuses people and because it will make things look less warm.(1105019698)
 • Briffa discusses an sceptic article review with Ed Cook. Says that confidentially he needs to put together a case to reject it (1054756929)
 • Ben Santer, referring to McIntyre says he hopes Mr "I'm not entirely there in the head" will not be at the AGU.(1233249393)
 • Jones tells Mann that he is sending station data. Says that if McIntyre requests it under FoI he will delete it rather than hand it over. Says he will hide behind data protection laws. Says Rutherford screwed up big time by creating an FTP directory for Osborn. Says Wigley worried he will have to release his model code. Also discuss AR4 draft. Mann says paleoclimate chapter will be contentious but that the author team has the right personalities to deal with sceptics.(1107454306)
 • Phil Jones having problems with explaining issues over the Lamb image of global temps in the early IPCC reports. Says it shouldn't be discussed openly at Real Climate. Says better left buried.(1168356704)
 • Phil Jones emails Steve [Schneider], editor of Climatic Change [plus others, editorial board of the journal?], telling him he shouldn't accede to McIntyre's request for Mann's computer code. In later email to Mann ("For your eyes only, delete after reading") Jones says he told Jones separately [presumably meaning without saying to the rest of the board] that he should seek advice elsewhere and also consult the publisher and take legal advice.(1074277559)
 • Briffa says he tried hard to balance the needs of the IPCC and science, which were not always the same.(1177890796)
 • An anonymous source says that robustness problems with the Hockey Stick are known to anyone who understands his methodology. The source says that there will be a lot of noise over McIntyre's 2003 paper and that knowing Mann'svery thin skin he will react strongly, unless he has learned from the past.(1067194064)
 • Giorgio Filippo (University of Trieste) says that IPCC is not an assessment of published science but about production of results. Says there are very few rules and anything goes. Thinks this will undermine IPCC credibility. Says everyone seems to think it's OK to do this.(0968705882)
 • IPCC review editor John Mitchell says that the issue of why proxy data for recent decades is not shown (he says it's because they don't show warming) needs to be explained. [Note to readers, this was not done Let's say that the explanation was nuanced - it said that the divergence problem, as this issue is known, was restricted to a few areas]. Also says that Mann's short-centred PC analysis is wrong and that Mann's results are not statistically significant.(1150923423)

Mbulimi nė media:

Citim:
CRU's Source Code: Climategate Uncovered
Marc Sheppard

As the evidence of fraud at the University of East Anglia's prestigious Climatic Research Unit (CRU) continues to mount, those who've been caught green-handed continue to parry their due opprobrium and comeuppance, thanks primarily to a dead-silent mainstream media.

But should the hubris and duplicity evident in the e-mails of those whose millennial temperature charts literally fuel the warming alarmism movement somehow fail to convince the world of the scam that's been perpetrated, certainly these revelations of the fraud cooked into the computer programs that create such charts will.

First, let's briefly review a few pertinent details.
We reported on Saturday that among the most revealing of the "hacked" e-mails released last week was one dated November 1999, in which CRU chief P.D. Jones wrote these words to Hockey-Stick-Team leaders Michael Mann, Raymond Bradley, and Malcolm Hughes:

Citim:
I’ve just completed Mike’s Nature trick of adding in the real temps to each series for the last 20 years (ie from 1981 onwards) amd (sic) from 1961 for Keith’s to hide the decline.
Predictably, the suggestion of a climate-related data-adjusting "trick" being employed by such alarmist bellwethers ten years ago instantly raised more than a few eyebrows. And with similar alacrity, the Big Green Scare Machine shifted into CYA gear.

Almost immediately after the news hit on Friday, Jones told Investigative Magazine’s TGIF Edition [PDF] that he "had no idea" what he might have meant by the words "hide the decline" a decade prior:

Citim:
They’re talking about the instrumental data which is unaltered – but they're talking about proxy data going further back in time, a thousand years, and it's just about how you add on the last few years, because when you get proxy data you sample things like tree rings and ice cores, and they don’t always have the last few years. So one way is to add on the instrumental data for the last few years.
Baloney. Mere hours later, Jones's warmist soulmates at RealClimate offered an entirely different explanation:

Citim:
The paper in question is the Mann, Bradley and Hughes (1998) Nature paper on the original multiproxy temperature reconstruction, and the "trick" is just to plot the instrumental records along with reconstruction so that the context of the recent warming is clear. Scientists often use the term "trick" to refer to "a good way to deal with a problem", rather than something that is "secret", and so there is nothing problematic in this at all.

As for the "decline", it is well known that Keith Briffa’s maximum latewood tree ring density proxy diverges from the temperature records after 1960 (this is more commonly known as the "divergence problem"–see e.g. the recent discussion in this paper) and has been discussed in the literature since Briffa et al in Nature in 1998 (Nature, 391, 678-682).

Those authors have always recommend not using the post 1960 part of their reconstruction, and so while "hiding" is probably a poor choice of words (since it is "hidden" in plain sight), not using the data in the plot is completely appropriate, as is further research to understand why this happens.
And later that day, Jean S. at Climate Audit explained the reality of the quandary. In order to smooth a timed series, it's necessary to pad it beyond the end-time. But it seems that however hard they tried, when MBH plotted instrumental data against their tree ring reconstructions, no smoothing method would ever undo the fact that after 1960, the tree ring series pointed downward while the instrumental series pointed upward -- hence the divergence:

Citim:
So Mann’s solution [Mike’s Nature Trick] was to use the instrumental record for padding [both], which changes the smoothed series to point upwards.
So the author of the email claimed the "trick" was to add instrumental measurements for years beyond available proxy data, his co-conspirators at Real Climate admitted it was actually a replacement of proxy data due to a known yet inexplicable post-1960 "divergence" anomaly, and CA called it what it was -- a cheat.

The next day, the UEA spoke out for the first time on the subject when its first related press-release was posted to its homepage. And Jones demonstrated to the world the benefits a good night's sleep imparts to one's memory, though not one's integrity:

Citim:
The word "trick" was used here colloquially as in a clever thing to do. It is ludicrous to suggest that it refers to anything untoward.
Tick-tock.

Of course, RealClimate also avowed there was "no [/url]evidence of the falsifying of data" in the emails. But as Jones chose not to walk back his statement that the "tricks" were rarely exercised, and even assured us that he was "refer[ring] to one diagram -- not a scientific paper," his explanation remained at odds with that of his virtual confederates at RC.

And as Jones must have known at the time, such would prove to be the very least of CRU's problems.


Getting with the Green Program(s)

One can only imagine the angst suffered daily by the co-conspirators, who knew full well that the "Documents" sub-folder of the CRU FOI2009 file contained more than enough probative program source code to unmask CRU's phantom methodology.

In fact, there are hundreds of IDL and FORTRAN source files buried in dozens of subordinate sub-folders. And many do properly analyze and chart maximum latewood density (MXD), the growth parameter commonly utilized by CRU scientists as a temperature proxy, from raw or legitimately normalized data. Ah, but many do so much more.

Skimming through the often spaghetti-like code, the number of programs which subject the data to a mixed-bag of transformative and filtering routines is simply staggering. Granted, many of these "alterations" run from benign smoothing algorithms (e.g., omitting rogue outliers) to moderate infilling mechanisms (e.g., estimating missing station data from that of those closely surrounding). But many others fall into the precarious range between highly questionable (removing MXD data which demonstrate poor correlations with local temperature) to downright fraudulent (replacing MXD data entirely with measured data to reverse a disorderly trend-line).

In fact, workarounds for the post-1960 "divergence problem," as described by both RealClimate and Climate Audit, can be found throughout the source code. So much so that perhaps the most ubiquitous programmer's comment (REM) I ran across warns that the particular module "Uses 'corrected' MXD - but shouldn't usually plot past 1960 because these will be artificially adjusted to look closer to the real temperatures."

What exactly is meant by "corrected” MXD," you ask? Outstanding question -- and the answer appears amorphous from program to program. Indeed, while some employ one or two of the aforementioned "corrections," others throw everything but the kitchen sink at the raw data prior to output.

For instance, in the subfolder "osborn-tree6\mann\oldprog," there’s a program (Calibrate_mxd.pro) that calibrates the MXD data against available local instrumental summer (growing season) temperatures between 1911-1990, then merges that data into a new file.

That file is then digested and further modified by another program (Pl_calibmxd1.pro), which creates calibration statistics for the MXD against the stored temperature and "estimates" (infills) figures where such temperature readings were not available. The file created by that program is modified once again by Pl_Decline.pro, which "corrects it" – as described by the author -- by "identifying" and "artificially" removing "the decline."

But oddly enough, the series doesn’t begin its "decline adjustment" in 1960 -- the supposed year of the enigmatic "divergence." In fact, all data between 1930 and 1994 are subject to "correction."

And such games are by no means unique to the folder attributed to Michael Mann.


A Clear and Present Rearranger

In two other programs, briffa_Sep98_d.pro and briffa_Sep98_e.pro, the "correction" is bolder by far. The programmer (Keith Briffa?) entitled the "adjustment" routine “Apply a VERY ARTIFICAL correction for decline!!” And he or she wasn't kidding. Now IDL is not a native language of mine, but its syntax is similar enough to others I'm familiar with, so please bear with me while I get a tad techie on you.

Here's the "fudge factor" (notice the brash SOB actually called it that in his REM statement):

Citim:
yrloc=[1400,findgen(19)*5.+1904]
valadj=[0.,0.,0.,0.,0.,-0.1,-0.25,-0.3,0.,-0.1,0.3,0.8,1.2,1.7,2.5,2.6,2.6,2.6,2.6,2.6]*0.75; fudge factor
These two lines of code establish a twenty-element array (yrloc) comprising the year 1400 (base year, but not sure why needed here) and nineteen years between 1904 and 1994 in half-decade increments. Then the corresponding "fudge factor" (from the valadj matrix) is applied to each interval.

As you can see, not only are temperatures biased to the upside later in the century (though certainly prior to 1960), but a few mid-century intervals are being biased slightly lower. That, coupled with the post-1930 restatement we encountered earlier, would imply that in addition to an embarrassing false decline experienced with their MXD after 1960 (or earlier), CRU's "divergence problem" also includes a minor false incline after 1930.

And the former apparently wasn't a particularly well-guarded secret, although the actual adjustment period remained buried beneath the surface.

Plotting programs such as data4alps.pro print this reminder to the user prior to rendering the chart:

Citim:
IMPORTANT NOTE: The data after 1960 should not be used. The tree-ring density records tend to show a decline after 1960 relative to the summer temperature in many high-latitude locations. In this data set this "decline" has been artificially removed in an ad-hoc way, and this means that data after 1960 no longer represent tree-ring density variations, but have been modified to look more like the observed temperatures.
Others, such as mxdgrid2ascii.pro, issue this warning:

Citim:
NOTE: recent decline in tree-ring density has been ARTIFICIALLY REMOVED to facilitate calibration. THEREFORE, post-1960 values will be much closer to observed temperatures then (sic) they should be which will incorrectly imply the reconstruction is more skilful than it actually is. See Osborn et al. (2004).
Care to offer another explanation, Dr. Jones?


Gotcha

Clamoring alarmists can and will spin this until they're dizzy. The ever-clueless mainstream media can and will ignore this until it's forced upon them as front-page news, and then most will join the alarmists on the denial merry-go-round.

But here's what’s undeniable: If a divergence exists between measured temperatures and those derived from dendrochronological data after (circa) 1960, then discarding only the post-1960 figures is disingenuous, to say the least. The very existence of a divergence betrays a potential serious flaw in the process by which temperatures are reconstructed from tree-ring density. If it's bogus beyond a set threshold, then any honest man of science would instinctively question its integrity prior to that boundary. And only the lowliest would apply a hack in order to produce a desired result.

And to do so without declaring as such in a footnote on every chart in every report in every study in every book in every classroom on every website that such a corrupt process is relied upon is not just a crime against science, it’s a crime against mankind.

Indeed, miners of the CRU folder have unearthed dozens of e-mail threads and supporting documents revealing much to loathe about this cadre of hucksters and their vile intentions. This veritable goldmine has given us tales ranging from evidence destruction to spitting on the Freedom of Information Act on both sides of the Atlantic. But the now-irrefutable evidence that alarmists have indeed been cooking the data for at least a decade may be the most important strike in human history.

Advocates of the global governance/financial redistribution sought by the United Nations at Copenhagen in two weeks, and also those of the expanded domestic governance/financial redistribution sought by Liberal politicians, both substantiate their drastic proposals with the pending climate emergency predicted in the reports of the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC). Kyoto, Waxman-Markey, Kerry-Boxer, EPA regulation of the very substances of life -- all bad policy concepts enabled solely by IPCC reports. And the IPCC in turn bases those reports largely on the data and charts provided by the research scientists at CRU -- largely from tree ring data -- who just happen to be editors and lead authors of that same U.N. panel.

Bottom line:

CRU's evidence is now irrevocably tainted. As such, all assumptions based on that evidence must now be reevaluated and readjudicated. And all policy based on those counterfeit assumptions must also be reexamined. Gotcha. We know they've been [url=/2009/10/un_climate_reports_they_lie.html]lying all along, and now we can prove it. It's time to bring sanity back to this debate. It's time for the First IPCC Reassessment Report.

http://www.americanthinker.com/2009/...ategate_r.html

Citim:
Human impact denied

The e-mails issue arose two weeks ago when hundreds of messages between scientists at the university's Climatic Research Unit (CRU) and their peers around the world were posted on the world wide web, along with other documents.

It appears that the material was hacked or leaked; a police investigation has yet to reveal which.

CRU maintains one of the world's most important datasets on how global temperatures have changed.

Climate "sceptics" have claimed that the e-mails undermine the scientific case for climate change being caused by humanity's greenhouse gas emissions, dubbing the issue "ClimateGate".

But it has not until now materialised as an issue likely to influence the Copenhagen negotiations, which are supposed to agree a new global deal on combating climate change to supplant the Kyoto Protocol.

Saudi Arabia is an influential member of the G77/China bloc which leads the "developing world" side in many elements of the UN negotiations.

Mr Al-Sabban made clear that he expects it to derail the single biggest objective of the summit - to agree limitations on greenhouse gas emissions.

"It appears from the details of the scandal that there is no relationship whatsoever between human activities and climate change," he told BBC News.

"Climate is changing for thousands of years, but for natural and not human-induced reasons.

"So, whatever the international community does to reduce greenhouse gas emissions will have no effect on the climate's natural variability."


Some other countries shared this view, he said; and as a result, governments would not be prepared to countenance agreeing anything that would affect economic growth for many years, until "new evidence" settled the scientific picture.

However, governments might be willing to commit to "no-cost" measures to constrain emissions, he said, while Western nations should be prepared to assist poor vulnerable countries financially as they prepared for impacts of "the already happening natural climate change".

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8392611.stm

Citim:
UK climate scientist to temporarily step down

LONDON – The chief of a prestigious British research center caught in a storm of controversy over claims that he and others suppressed data about climate change has stepped down pending an investigation, the University of East Anglia said Tuesday.

The university said in a statement that Phil Jones, whose e-mails were among the thousands of pieces of correspondence leaked to the Internet late last month, would relinquish his position as director of Climatic Research Unit until the completion of an independent review.

The university's Pro-Vice-Chancellor for Research Trevor Davies said the investigation would cover data security, whether the university responded properly to Freedom of Information requests, "and any other relevant issues."

The statement said the specific terms of the review will be announced later in the week.

Jones has been accused by skeptics of man-made climate change of manipulating data to support his research. In particular, many have pointed to a leaked e-mail in which Jones writes that he had used a "trick" to "hide the decline" in a chart detailing recent global temperatures.

Jones has denied manipulating evidence and insisted his comment had been misunderstood, explaining that he'd used the word trick "as in a clever thing to do."

Davies said there was nothing in the stolen material to suggest the peer-reviewed publications by the unit "are not of the highest-quality of scientific investigation and interpretation."

But the correspondence from Jones and others — which appears to include discussions of how to keep critical work out of peer-reviewed journals and efforts to shield scientists' data and methodology from outside scrutiny — have been seized upon by those who are fighting efforts to impose caps on emissions of carbon dioxide as evidence of a scientific conspiracy.

http://news.yahoo.com/s/ap/20091201/...hacked_e_mails

Citim:
United Nations to probe climate e-mail leak

LONDON – The United Nations will conduct its own investigation into e-mails leaked from a leading British climate science center in addition to the probe by the University of East Anglia, a senior U.N. climate official said in comments broadcast Friday.

http://news.yahoo.com/s/ap/20091204/...hacked_e_mails


Dhe OKBmunistja poshtė e sqaron vetė se rėndėsi ka pėr OKB-nė tė vjelė fonde, jo mėnyra se si i vjel:

Citim:
UN presses for disaster aid at climate talks

GENEVA (AFP) – A senior UN official said on Thursday the Copenhagen climate summit next week needed to take action against growing weather-related disasters linked to climate change.

"The disasters are there, there are more of them, more people are being affected, it's costing more money, it's having a longer term effects on poverty... so that's the immediate issue," Margareta Wahlstroem, UN assistant secretary-general for disaster risk reduction said.

Wahlstroem said the UN summit on climate change in Danish capital should pledge at least 100 billion dollars (66 billion euros) a year to start to help the most vulnerable nations adapt to disaster risks.

Finance for adaptation is a core issue for Copenhagen, to help poorer nations, such as low lying islands, coastal regions or those afflicted by water shortages, adapt to their changing environment with floods, storms or other weather shifts.

"What we now really want is... a commitment to financing which in the next few years will give the confidence to those who need financing," Wahlstroem explained.

http://news.yahoo.com/s/afp/20091203...armingdisaster

Ndėrsa BE-ja ėshtė shqetėsuar pėr kundėrshtimin e bėrė nga Polonia dhe Estonia, sepse kėto dy vende s'po zhvillohen "siē duhet":

Citim:
EU appeals court ruling on Polish, Estonian emissions

BRUSSELS (AFP) – The European Commission announced Thursday it would appeal against court decisions which blocked EU attempts to limit greenhouse gas emissions from Poland and Estonia.

"The commission is going to appeal... on several grounds," the EU executive arm's energy spokeswoman Barbara Helfferich told reporters in Brussels.

Most importantly Brussels argues that the European court of first instance, in its September ruling, "interpreted too narrowly" the commission's powers as regards national allocations of emissions allowances.

Poland, Estonia and other eastern EU nations rely on heavily polluting solid fuels for much of their energy needs. Six other EU countries -- Bulgaria, the Czech Republic, Hungary, Latvia, Lithuania and Romania -- are pursuing a similar appeal to Poland's.

The Luxembourg-based court has ruled that the commission overstepped its authority by slashing the National Allocation Plans (NAPS) of Poland and Estonia, by more than a quarter and almost half respectively.

The plans are a major part of EU policy for fighting global warming. Under them, governments fixed the total number of allowances they would allocate to industry for the 2008-2012 period, part of efforts to meet emission targets.

These pollution permits are granted to around 10,000 installations in the 27-nation bloc's energy and industrial sectors which combined account for about half the EU's emissions of carbon dioxide, the main greenhouse gas.

The commission then assesses the plans to see whether they are compatible with EU guidelines.

The court ruled, that in this case, the commission had overstepped its authority by rejecting the plans based only on doubts it had about how the countries collected their data.

The commission spokeswoman argued that the court had not taken sufficient account of the "fundamental purpose" of the emissions trading scheme, ETS to reduce overall EU emissions which requires "equal treatment of member states."

The dispute is an embarrassment to the EU as it prepares for international climate talks in Copenhagen next week, where it will bang the drum for more ambitious emission cuts in order to restrict global warming to two degrees centigrade.

http://news.yahoo.com/s/afp/20091203...tpolandestonia

Ndėrkohė Kina bėhet gati pėr eksportin e "paneleve diellore":

Citim:
China solar panel makers see boost from Copenhagen

China is now the world's top producer of the cells -- the tile-like engines of solar panels -- and firms like Trina see next week's climate talks as a potential key moment in the wider adoption of renewable energies like solar.

"The Copenhagen talks, from our point of view, are going to be positive," Terry Wang, Trina's chief financial officer, told AFP in an interview.

"A global target for emissions cuts would have a positive impact across all 20 countries we sell to."

http://news.yahoo.com/s/afp/20091203...mingchinasolar
Dhe tė "mullinjve me erė":

Citim:
Chinese wind power companies target global markets

BEIJING – China's Goldwind Science & Technology Ltd. is one of the world's biggest makers of wind turbines — a cornerstone of the booming clean power business — but is unknown outside its home country.

Goldwind aims to change that. In a Minnesota farmer's cornfield, the company is erecting three 20-story-tall windmills in its first American project and hopes it will help to woo other buyers.

"There are a lot of leads and we are following them up," said Kerry Zhou, Goldwind's director of development. "We certainly expect that by 2011 we can get good results."

China's market for wind equipment is on track to overtake the U.S. this year as the world's largest, spurred by a government campaign to promote renewable energy to clean up its battered environment and curb surging demand for foreign oil and gas.

Now the biggest Chinese manufacturers want to expand to the United States, Europe and other markets. Western suppliers could face new competition as low-priced Chinese rivals seek to profit from global efforts to limit climate change.

http://news.yahoo.com/s/ap/20091206/...wind_ambitions
Duke e pėshtjelluar pak gjendjen se po prish tregun "e rezervuar"...


Mbase pyetja e dikujt ėshtė se "ē'na kėrcet ne nė Shqipėri pėr kėto muhabete, kėto janė fare larg nesh, kemi halle tė tjera?"

Na kėrcet, qoftė dhe pėr vetėdijėsim, sepse eksperimentet e BE/OKB-sė bėhen gjithmonė mbi kaviet e Ballkanit nė fillim dhe vende tė tjera jokurrizore si Meksika, Algjeria, Libani... Ndėrsa ato qė kanė kurriz (Estonia, mes tė tjerash, ėshtė shembull vendi tė vogėl me politikė tė qartė kombėtare) janė nė frontin tjetėr.

Siē e pėrmend dhe artikulli shqip mė sipėr, OKB e ka gati "skemėn" se si do tė fillojė vartėsia nga "panelet diellore dhe mullinjtė e erės", pra vartėsia e vazhdueshme teknike/etj. pas shitėsit tė teknologjisė pėrkatėse, pavarėsisht se nuk e thotė shprehimisht me ato fjalė, por e vesh me retorikėn e zakonshme pėr shpėtimin e tė vuajturve. Dhe vartėsi do tė thotė kėtu zhvatje.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.12.2009, 18:03   20
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Pėr ta festuar "ngrohjen globale", pas Duran-Duranėve dhe Skorpionsave, Bob Dilani pėr ambalazh multikolor, sepse me sa duket "e vėrteta" ka nevojė pėr marketing agresiv:

Citim:
Bob Dylan song adopted by Copenhagen climate summit

Bob Dylan has star billing at the climate change summit in Copenhagen… or at least, his music does.

The United Nations has adopted one of his songs, A Hard Rain's A Gonna Fall, as its unofficial anthem for the talks.

This is a song best known for channelling the fears of a generation living under the threat of nuclear war.

Dylan performed it for the first time in 1962 at the height of the Cold War, shortly before a plan by Moscow to station atomic missiles in Cuba set off a crisis between the United States and the Soviet Union.

But Hard Rain has weathered well, and is now being invoked to highlight this generation's fear of environmental calamity.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 02:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.