Kthehu   Kreu > Ateistėt > Skepticizėm
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 9.12.2009, 22:39   21
Citim:
Why Science Is Not Final Arbiter Of Truth
David J. Theroux

Regardless of what the politicians decide at the U.N. Climate Change Conference in Copenhagen, the game has changed.

Thanks to the e-mail exchanges and other documents hacked from computers at the Hadley Climate Research Unit at the University of East Anglia in Great Britain, we now know there has been a conspiracy among some in the science community to spread alarmist views of global warming and intimidate, if not silence, those who disagree.

Let's hope these revelations result in a sober reassessment both of academia, generally, and the scientific enterprise specifically.

For far too long, science has been shrouded in a cloak of unquestionable authority as the final arbiter of all knowledge (except, of course, when the research has been funded by business, which for some makes it necessarily suspect).

Such a status has resulted in the creation of enormous, government-funded institutions to examine seemingly every aspect of human existence, with climate science alone receiving $7 billion annually from the U.S. government — more than is spent on cancer and AIDS research.

Unlike business- or even independently funded research, the findings and recommendations of government-funded researchers has been viewed by many as sacrosanct.

The mania regarding "global warming" is Exhibit A, in which the alleged "peer-reviewed" findings of a "consensus" of scientists claim to have found the "fact" that human emissions of carbon dioxide and other greenhouse gases are creating an ecological holocaust, and only draconian controls on various areas of human activity can avert this calamity.

In the process, ethics, economic principles, contrary evidence and common sense are all swept aside.

As my colleague Robert Higgs noted last year in Nature magazine: "The peer-review process is not, contrary to popular belief, a nearly flawless system of Olympian scrutiny. Any editor of a peer-reviewed journal who desires, for whatever reason, to reject a submission can easily do so by choosing referees who will knock it down."

Unfortunately, Higgs wrote, science, like other enterprises, can fall victim to "personal vendettas, ideological conflicts, professional jealousies, methodological disagreements, sheer self-promotion and irresponsibility."

With the revelations from what is now being called "Climate-gate," many people are beginning to see a grand scam in which data were deliberately distorted; peer review was gamed by manipulating and stacking the process; critics were smeared, black-balled, de-funded and even fired; opposing papers were kept from publication; and politically savvy scientists worked in concert with journalists, politicians, bureaucrats and interest groups to deceive both opinion leaders and the public to further their agenda.

http://www.investors.com/NewsAndAnal...=science+truth
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.12.2009, 22:58   22
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Kritika kryesore ndaj "shkencėtarėve" tė OKB-sė ėshtė se cili ėshtė gjegjėsisht modeli klimatik qė pėrshkruan se ēfarė ndodh, pasi pa modelin nė fjalė nuk mund tė ketė as parashikim se ēfarė do tė ndodhė nė tė ardhmen. Pa parashikimin teoria e hamendėsuar nuk qėndron.

Veē kėsaj, tė gjitha masat qė propozohen tė merren nuk do tė kenė asnjė ndikim, as minimal, nė uljen e "ngrohjes globale", pasi popullsia e Tokės po vazhdon tė rritet. Pra veē modelit inekzistent kemi tė bėjmė dhe me zgjidhje inekzistente.

Kėto na sjellin tek pėrfundimi logjik se OKB-ja nėn emrin e ruajtjes sė mjedisit synon tė ushtrojė kontroll ekonomiko-politik mbi vendet nė zhvillim pėr llogari aktorėsh tė tjerė. Aq mė tepėr qė Shqipėria ėshtė futur nė listėn e kavieve.

Artikulli i sotėm:

Citim:
Ngrohja me energji diellore ne Shqiperi

Nje projekt i Programit per Zhvillim te Kombeve te Bashkuara, (UNDP) dhe ai per Mbrojtjen e Mjedisit, (UNEP) ka perfshire edhe Shqiperine ne nismen globale per transformimin e tregut te energjise diellore per ngrohjen e ujit.

Projekti synon promovimin e perdorimit te paneleve diellore, si nje menyre qe shmang ndotjen e atmosferes me gazra me efekt serre. Ne te marrin pjese 6 vende: Shqiperia, Algjeria, Libani, India, Meksika dhe Kili.

Izabel Floer, koordinatorja e projektit ne nivel global, punonjese ne ekipin e energjise dhe mjedisit ne New York, tregon per DW pse jane perzgjedhur pikerisht keto vende.

"Kemi zgjedhur nga gjithe bota, per te patur perspektiva nga rajone dhe nivele te ndryshme zhvillimi ne tregun e ngrohjes se ujit permes energjise diellore."

Projekti sjell se bashku vende te ndryshme per te lehtesuar shkembimin e pervojave. Qellimi i tij eshte global dhe do te realizohet ne kontekstin e zhvillimit te paster, te qendrueshem, duke synuar zbutjen e ndryshimeve klimatike ne pergjithesi.

Per realizimin e ketij projekti Shqiperia ka ne dispozicion rreth 2 milion e 750 mije dollare, ndersa vende me te medha si India apo Meksika rreth trefishin.

Vesa Rutanen, nga Finlanda, konsulent nderkombetar i Kombeve te Bashkuara dhe disenjatori i ketij projekti global, tregon per DW perfitimet nga pjesemarrja ne nje projekt global :

"Vendet mund te mesojne shume nga njeri tjetri. Ne vend qe secili te operoje i vecuar dhe te beje te njejtat gabime qe ka bere para tij nje vend tjeter, u perpoqem per nje projekt global, ku secili vend te kete lirine te zbatoje projektin e vet, i mbeshtetur ne karakteristikat, kushtet dhe tiparet e tregut lokal nderkohe qe menaxhimi global i ofron drejtimin dhe keshillimin secilit vend. Bashkepunimi eshte filozofia ne bazen e ketij projekti".

Projekti do te zgjase 4 vjet. Ne perfundim te tij do te jete bere instalimi i nje kolektori me siperfaqe 75 mije metra katrore. Ne vitin 2014 nga perdorimi i paneleve diellore pritet te reduktohet emetimi i 800 mije tone gazi karbonik ne atmosfere.

Mirela Kamberi, nga Programi ne Shqiperi i Kombeve te Bashkuara per ndryshimet klimatike, thote se kjo kerkon vec hartimit te legjislacionit perkates edhe gjetjen e mekanizmave financiare.

"Permes eksperiences nderkombetare edhe permes institucioneve bankare per te gjetur mekanizmat financiare qe do t`u lehtesojne konsumatoreve blerjen dhe vendosjen e paneleve diellore ne banesat e tyre, ne institucionet publike apo edhe ne sektorin e tregtise dhe te hotelerise."


Shqiperia eshte pale ne Konventen e Kombeve te Bashkuara per ndryshimet Klimatike dhe ka ratifikuar Protokollon e Kyotos per te reduktuar emetimin ne atmosfere te gazrave me efekt serre.

Perfshirja e saj ne kete projekt konsiderohet si hapi i pare drejt ngritjes se nje tregu nacional afatgjate dhe te konsoliduar ne kete fushe.

http://www.kohajone.com/html/artikull_49138.html
Nė masat e parashikuara pėr "uljen e ngrohjes globale" ėshtė dhe dyfishimi i ēmimit tė energjisė elektrike, nqs. ju kujton gjė...


Kush ka tendenca mazoke, mund t'i hedhė njė sy materialeve tė OKB-sė tė ripaketuara nė shqip: REVOLUCIONI I GJELBER DHE SAMITI I KOPENHAGENIT
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.12.2009, 12:02   23
Citim:
Shqipėria blen “karbon” nga vendet e zhvilluara

Shqipėria merr pjesė kėtė vit nė konferencėn ndėrkombėtare tė nivelit tė lartė pėr ndryshimet klimaterike, nė Kopenhagėn. Vendi ynė ka ratifikuar Konventėn e Kombeve tė Bashkuara pėr Ndryshimet Klimatike dhe Protokollin e Kyotos pėr reduktimin e gazrave me efekt serrė nė atmosferė.

Sipas njė kronike tė Deutsche Welle,sasia e emetimit tė kėtyre gazrave si pasojė e aktivitetit ekonomik nga njė vend i vogėl dhe nė zhvillim si Shqipėria, ėshtė e pakėt, rreth 7,6 milionė tonė nė vit ose 2,4 tonė pėr frymė, shifra kėto rreth pesė herė mė tė ulėta nga ato tė vendeve tė zhvilluara.

Nga ana tjetėr rreth 95 pėr qind e energjisė elektrike nė Shqipėri prodhohet nga burimet hidrike gjė, qė nuk sjell ndotjen e atmosferės. Kjo situatė i jep mundėsi Shqipėrisė tė blejė kuotat tė reduktimit tė gazit karbonik, nga vendet e zhvilluara, kuota tė caktuara si detyrime, qė rrjedhin nga pjesėmarrja e tyre nė Protokollin e Kyotos.

Nė kėmbim tė blerjes sė kėtyre kuotave, Shqipėria merr financime projektesh tė zhvillimit tė qėndrueshėm, qė mbrojnė mjedisin. Saimir Hoxha, drejtor nė Drejtorinė e Ruajtjes sė Mjedisit, nė Ministrinė e Mjedisit thotė se Shqipėria ka blerė kuota tė reduktimit tė emetimit tė gazrave me efektin serrė nga Danimarka dhe Italia dhe ėshtė e hapur pėr tė negociuar edhe me vende tė tjera tė BE.

Ai thotė se janė pėrcaktuar edhe sektorėt, ku do tė financohen projekte tė zhvillimit tė pastėr.

“Ėshtė identifikuar sektori i energjisė, i industrisė, i energjisė sė rinovueshme, qė janė sektori hidro, energjia diellore dhe ajo e erės qė zėnė rreth 50 pėr qind tė potencialeve tė reduktimit tė karbonit dhe 50 pėr qind tė potencialeve pėr t`u financuar nga vendet apo donatorėt e ndryshėm, pėr reduktimin e gazeve serrė dhe llogaritjen e tyre nė vendet ku ata janė.“

Pjesėmarrja nė tregun e karbonit bėn qė Shqipėria tė ketė rol aktiv nė pėrpjekjet globale pėr reduktimin e gazit karbonik nė atmosferė, nė ēatinė e pėrbashkėt pėr gjithė botėn.

Lidhur me pozicionimin e saj nė Konferencėn Ndėrkombėtare tė Kopenhagės Saimir Hoxha thotė:

“Pozicioni i Shqipėrisė ėshtė qė ajo do tė marrė tė gjitha pėrgjegjėsitė si njė vend qė aspiron tė bėhet anėtar i BE. Kjo do tė thotė se do tė nxiten investimet e pastra, projektet qė nuk emetojnė dioksid karboni dhe do tė vazhdojė aplikimi pėr projekte ku vendet e tjera mund tė investojnė nė Shqipėri, pėr llogari tė kuotave tė tyre tė reduktimit”.

Por Xhemal Mato, drejtor ekzekutiv i rrjetit Eko–Lėvizja, ku bėjnė pjesė 36 Shoqata jo qeveritare ambientaliste, mendon se politikat e zhvillimit ekonomik tė Shqipėrisė nuk mbrojnė atmosferėn. Pėrkundrazi e ndotin atė me gaz karbonik. Si shembull ai sjell ndėrtimin vitet e fundit tė 6 fabrikave tė ēimentos.

“Prioritet i jepet jo zhvillimit tė qėndrueshėm, por zhvillimit tė shpejtė dhe fitimeve tė shpejta. Kjo politikė nuk ėshtė mjedisore duke u ballafaquar me detyrimet qė rrjedhin nga Protokolli i Kyotos. Shqipėria po shton gazin karbonik. Njė pjesė e madhe e njė pylli, p.sh., i jepet fabrikės sė ēimentos, nė vend qė tė vlerėsohet pylli dhe tė shtohet sipėrfaqja e tij”, thotė Xhemal Mato.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=36114
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.12.2009, 13:27   24
reparti kimik
 
Ky artikulli sipėr nuk ka kuptim. Karboni nuk ėshtė ndotės, ėshtė baza e jetės nė planet. Gazi kryesor edhe si pėrqendrim edhe si agjent i efektit serrė ėshtė avulli i ujit qė ka pėrēueshmėrinė mė tė lartė tė energjisė. CO2 sot ka k. absorbues 0,001 nė dallim nga avulli i ujit qė e ka 0,75. CO2 ėshtė i pallogaritshėm nė efektin serrė, s'mund tė quhet gaz i rėndėsishėm i efektit serrė, nuk ka ndikim praktik nė temperaturė sepse CO2 nuk thith dhe nuk mban dot energji.

Paneli i OKB-sė pėr klimėn (IPCC) nuk ėshtė institut shkencor, por politik. Qė kur ka filluar shkenca tė bėhet nga OKB-ja?

Investimi nė projekte industriale-ekonomike qė nuk 'emetojnė CO2' do tė thotė se Shqipėria po detyrohet tė blejė me dopjo ēmim teknologji eksperimentale qė i kemi parė tė dėshtojnė nė vende tė pasura si Danimarka dhe kjo na paraqitet si gjė e mirė?


Citim:
Shqipėrisė tė blejė kuotat tė reduktimit tė gazit karbonik, nga vendet e zhvilluara, kuota tė caktuara si detyrime, qė rrjedhin nga pjesėmarrja e tyre nė Protokollin e Kyotos.
Ēfarė konkretisht blen Shqipėria?!

Ndryshuar sė fundmi nga reparti kimik : 11.12.2009 nė 13:53.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.12.2009, 20:18   25
Citim:
BE nuk pajtohet rreth klimės

Delegatėt nė samitin e Bashkimit Evropian nė Bruksel tėrė natėn kanė vazhduar diskutimet nė pėrpjekje pėr tė arritur njė marrėveshje sipas sė cilės do tė siguronin miliarda dollarė pėr asistenca tė menjėhershme financiare pėr vendet nė zhvillim tė cilat preken nga ndryshimet klimatike.

Deri tani rreth gjysma e 27 anėtarėve tė BE-sė kanė premtuar tė holla pėr kėtė fond pėr periudhen deri nė vitin 2012.

Objektivi ėshtė qė tė gjenden 3 miliardė dollarė nė vit gjatė tre viteve tė ardhshme pėr tė ndihmuar vendet nė zhvillim qė tė ballafaqohen me pasojat e ndryshimeve klimatike si dhe me shkurtimin e emetimeve tė gazrave karbonik.

Marrėveshja rreth ketij fondi thuhet se do tė ndihmojė pėrshpejtimin e marrėveshjės nė samitin e Kopenhagės pėr ndryshime klimatike.

Ka dallime mes vendeve anėtare rreth asaj qė ministri i jashtėm gjerman e quajti "qek tė bardhė" si dhe rreth asaj se deri nė ē'masė vendet evropiane do tė jene tė gatshme qė tė shkurtojnė emetimet e karbonit.

http://www.bbc.co.uk/albanian/news/2..._climate.shtml
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.12.2009, 20:32   26
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Njė sqarim i mėtejshėm:

Citim:
The Climate Science Isn't Settled
Nov 30, 2009, 7:44 P.M. ET
RICHARD S. LINDZEN*

Confident predictions of catastrophe are unwarranted.

Is there a reason to be alarmed by the prospect of global warming? Consider that the measurement used, the globally averaged temperature anomaly (GATA), is always changing. Sometimes it goes up, sometimes down, and occasionally—such as for the last dozen years or so—it does little that can be discerned.

Claims that climate change is accelerating are bizarre. There is general support for the assertion that GATA has increased about 1.5 degrees Fahrenheit since the middle of the 19th century. The quality of the data is poor, though, and because the changes are small, it is easy to nudge such data a few tenths of a degree in any direction.

Several of the emails from the University of East Anglia's Climate Research Unit (CRU) that have caused such a public ruckus dealt with how to do this so as to maximize apparent changes.

The general support for warming is based not so much on the quality of the data, but rather on the fact that there was a little ice age from about the 15th to the 19th century. Thus it is not surprising that temperatures should increase as we emerged from this episode.

At the same time that we were emerging from the little ice age, the industrial era began, and this was accompanied by increasing emissions of greenhouse gases such as CO2, methane and nitrous oxide. CO2 is the most prominent of these, and it is again generally accepted that it has increased by about 30%.

The defining characteristic of a greenhouse gas is that it is relatively transparent to visible light from the sun but can absorb portions of thermal radiation. In general, the earth balances the incoming solar radiation by emitting thermal radiation, and the presence of greenhouse substances inhibits cooling by thermal radiation and leads to some warming.

That said, the main greenhouse substances in the earth's atmosphere are water vapor and high clouds. Let's refer to these as major greenhouse substances to distinguish them from the anthropogenic minor substances. Even a doubling of CO2 would only upset the original balance between incoming and outgoing radiation by about 2%. This is essentially what is called "climate forcing."

There is general agreement on the above findings. At this point there is no basis for alarm regardless of whether any relation between the observed warming and the observed increase in minor greenhouse gases can be established. Nevertheless, the most publicized claims of the U.N.'s Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) deal exactly with whether any relation can be discerned. The failure of the attempts to link the two over the past 20 years bespeaks the weakness of any case for concern.

The IPCC's Scientific Assessments generally consist of about 1,000 pages of text. The Summary for Policymakers is 20 pages. It is, of course, impossible to accurately summarize the 1,000-page assessment in just 20 pages; at the very least, nuances and caveats have to be omitted. However, it has been my experience that even the summary is hardly ever looked at. Rather, the whole report tends to be characterized by a single iconic claim.

The main statement publicized after the last IPCC Scientific Assessment two years ago was that it was likely that most of the warming since 1957 (a point of anomalous cold) was due to man.

This claim was based on the weak argument that the current models used by the IPCC couldn't reproduce the warming from about 1978 to 1998 without some forcing, and that the only forcing that they could think of was man.

Even this argument assumes that these models adequately deal with natural internal variability—that is, such naturally occurring cycles as El Nino, the Pacific Decadal Oscillation, the Atlantic Multidecadal Oscillation, etc.

Yet articles from major modeling centers acknowledged that the failure of these models to anticipate the absence of warming for the past dozen years was due to the failure of these models to account for this natural internal variability. Thus even the basis for the weak IPCC argument for anthropogenic climate change was shown to be false.

Of course, none of the articles stressed this. Rather they emphasized that according to models modified to account for the natural internal variability, warming would resume—in 2009, 2013 and 2030, respectively.

But even if the IPCC's iconic statement were correct, it still would not be cause for alarm. After all we are still talking about tenths of a degree for over 75% of the climate forcing associated with a doubling of CO2. The potential (and only the potential) for alarm enters with the issue of climate sensitivity—which refers to the change that a doubling of CO2 will produce in GATA. It is generally accepted that a doubling of CO2 will only produce a change of about two degrees Fahrenheit if all else is held constant. This is unlikely to be much to worry about.

Yet current climate models predict much higher sensitivities. They do so because in these models, the main greenhouse substances (water vapor and clouds) act to amplify anything that CO2 does. This is referred to as positive feedback. But as the IPCC notes, clouds continue to be a source of major uncertainty in current models. Since clouds and water vapor are intimately related, the IPCC claim that they are more confident about water vapor is quite implausible.

There is some evidence of a positive feedback effect for water vapor in cloud-free regions, but a major part of any water-vapor feedback would have to acknowledge that cloud-free areas are always changing, and this remains an unknown.

At this point, few scientists would argue that the science is settled. In particular, the question remains as to whether water vapor and clouds have positive or negative feedbacks.

The notion that the earth's climate is dominated by positive feedbacks is intuitively implausible, and the history of the earth's climate offers some guidance on this matter. About 2.5 billion years ago, the sun was 20%-30% less bright than now (compare this with the 2% perturbation that a doubling of CO2 would produce), and yet the evidence is that the oceans were unfrozen at the time, and that temperatures might not have been very different from today's. Carl Sagan in the 1970s referred to this as the "Early Faint Sun Paradox."

For more than 30 years there have been attempts to resolve the paradox with greenhouse gases. Some have suggested CO2—but the amount needed was thousands of times greater than present levels and incompatible with geological evidence. Methane also proved unlikely. It turns out that increased thin cirrus cloud coverage in the tropics readily resolves the paradox—but only if the clouds constitute a negative feedback. In present terms this means that they would diminish rather than enhance the impact of CO2.


There are quite a few papers in the literature that also point to the absence of positive feedbacks. The implied low sensitivity is entirely compatible with the small warming that has been observed.

So how do models with high sensitivity manage to simulate the currently small response to a forcing that is almost as large as a doubling of CO2?

Jeff Kiehl notes in a 2007 article from the National Center for Atmospheric Research, the models use another quantity that the IPCC lists as poorly known (namely aerosols) to arbitrarily cancel as much greenhouse warming as needed to match the data, with each model choosing a different degree of cancellation according to the sensitivity of that model.

What does all this have to do with climate catastrophe? The answer brings us to a scandal that is, in my opinion, considerably greater than that implied in the hacked emails from the Climate Research Unit (though perhaps not as bad as their destruction of raw data): namely the suggestion that the very existence of warming or of the greenhouse effect is tantamount to catastrophe.

This is the grossest of "bait and switch" scams. It is only such a scam that lends importance to the machinations in the emails designed to nudge temperatures a few tenths of a degree.


The notion that complex climate "catastrophes" are simply a matter of the response of a single number, GATA, to a single forcing, CO2 (or solar forcing for that matter), represents a gigantic step backward in the science of climate.

Many disasters associated with warming are simply normal occurrences whose existence is falsely claimed to be evidence of warming. And all these examples involve phenomena that are dependent on the confluence of many factors.

Our perceptions of nature are similarly dragged back centuries so that the normal occasional occurrences of open water in summer over the North Pole, droughts, floods, hurricanes, sea-level variations, etc. are all taken as omens, portending doom due to our sinful ways (as epitomized by our carbon footprint). All of these phenomena depend on the confluence of multiple factors as well.


Consider the following example. Suppose that I leave a box on the floor, and my wife trips on it, falling against my son, who is carrying a carton of eggs, which then fall and break. Our present approach to emissions would be analogous to deciding that the best way to prevent the breakage of eggs would be to outlaw leaving boxes on the floor.

The chief difference is that in the case of atmospheric CO2 and climate catastrophe, the chain of inference is longer and less plausible than in my example.


* Mr. Lindzen is professor of meteorology at the Massachusetts Institute of Technology.

http://online.wsj.com/article/SB1000...917025400.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.12.2009, 11:22   27
Citim:
Liderėt e BE-sė: 7.2 miliardė euro kundėr ndryshimeve klimatike

Bruksel, 11 dhjetor – Liderėt evropianė u pajtuan sot nė Bruksel qė shteteve nė zhvillim nė tre vjetėt e ardhshme t’u jepen nė dispozicion 7.2 miliardė euro nė luftėn kundėr ndryshimeve klimatike, njoftoi sot pėrfaqėsuesi i BE, kryeministri suedez Fredrik Reinfeldt.

“Ndihmėn pėr financimin e shteteve nė zhvillim do ta japin 27 anėtaret e BE-sė”, tha Reinfeldt nė konferencėn pėrfundimtare pėr gazetarė nė samitin e krerėve tė shteteve dhe qeverive tė BE, tė cilėt dje dhe sot u takuan nė Bruksel.

Shuma rreth sė cilės u pajtuan liderėt evropianė ėshtė shumė mė e lartė se 6 miliardė euro, siē ishte planifikuar mė herėt tė akordohen pėr kėtė qėllim.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,6,5293

Citim:
BE jep 7.2 miliardė pėr klimė

Vendet e Bashkimit Evropian kanė premtuar tė japin 7.2 miliardė euro qė tė luftohet ngrohja globale. Vendet anėtare tė BE-sė nga e enjtja po diskutojnė ndryshimet klimatike dhe krizėn ekonomike.

Kryeministri britanik, Gordon Brawn, dhe presidenti francez, Nikola Sarkozi, thanė se vendet e tyre do tė kontribuojnė njė pjesė tė rėndėsishme tė kėsaj shume.

Fondi nė fjalė synon qė nė afat tė shkurtėr tė ndihmojė vendet e varfra, veēanėrisht ato afrikane, qė tė fillojnė tė ulin sasitė e dyoksidit tė karbonit tė lėshuara nė ajėr.

Bashkimi Evropian synon tė marrė rolin drejtues nė botė nė luftėn kundėr ndryshimeve klimatike.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../20761/C4/C14/

Citim:
Holanda, 2 milionė euro pėr iniciativėn “Njė OKB” nė Shqipėri

Holanda deklaroi dje financimin e saj shtesė prej 2 milionė eurosh pėr tre vitet e ardhshme, nė mbėshtetje tė pėrpjekjeve pėr reformė tė Kombeve tė Bashkuara nė Shqipėri. Ky kontribut i tretė i Holandės pėr programin “Njė OKB” ėshtė pjesė e njė marrėveshjeje globale qė gjithashtu mbėshtet 7 vendet e tjera pilote pėrreth globit.

Programi “Njė OKB” ka pėr qėllim tė rrisė impaktin e programeve tė OKB-sė nė pesė fusha kryesore: qeveri mė transparente dhe mė e pėrgjegjshme; pjesėmarrje mė gjithėpėrfshirėse nė politikat publike dhe vendimmarrje; akses mė i gjerė dhe mė i paanshėm nė shėrbimet e nevojės sė parė, zhvillim rajonal pėr tė reduktuar pabarazitė dhe zhvillim i qėndrueshėm mjedisor.

Aktualisht po zbatohen shtatė programe tė pėrbashkėta.

Nė fushėn e Zhvillimit tė Qėndrueshėm Mjedisor, asistenca e pėrbashkėt e OKB-sė u fokusua nė pėrgatitjen e komunikimit tė dytė kombėtar tė Shqipėrisė mbi ndryshimet klimatike, i cili do tė paraqitet nė Konferencėn e Kopenhagenit sė bashku me Dokumentin e Politikave pėr Financimet pėr Karbonin; zbatimi i masave adaptuese nė deltat e lumenjve Drin, Mat, zbatimi i Planeve Mjedisore pėr Parkun e Prespės si dhe finalizimi i inventarit tė pikave tė nxehta mjedisore.

http://standard-al.com/tekst.php?idt=24533
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.12.2009, 13:06   28
Citim:
Kopengahė: Policia arrestoi 1000 protestues

Policia daneze ka arrestuar rreth 1000 persona gjatė demonstratave nė Kopenhagė.

Nė kryeqytetin, danez dhjetėra mijėra njerėz protestuan tė shtunėn nė kuadėr tė asaj qė ata e quanin “Dita e Veprimit”.

Protestuesit filluan tė kryenin akte tė dhunshme, pėrfshi thyerje dritaresh dhe djegje makinash, nė njė fazė tė demonstratės, ēfarė solli ndėrhyrjen policore.

Nė Kopenhagė po zhvillohet takimi i OKB-sė pėr ndryshimet klimatike.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=13&id=40179
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.12.2009, 15:30   29
Citim:
Copenhagen climate summit negotiations 'suspended'

Negotiations at the UN climate summit have been suspended after developing countries withdrew their co-operation. Delegations were angry at what they saw as moves by the Danish host government to sideline talks on more emission cuts under the Kyoto Protocol.

The countries that have suspended co-operation are those which make up the G77-China bloc of 130 nations. These range from wealthy countries such as South Korea, to some of the poorest states in the world.

The G77-China bloc speaks for developing countries in the climate change negotiation process. Blocs representing poor countries vulnerable to climate change have been adamant that rich nations must commit to emission cuts beyond 2012 under the Kyoto Protocol.

But the EU and the developed world in general has promoted the idea of an entirely new agreement, replacing the protocol. Developing countries fear they would lose many of the gains they made when the Kyoto agreement was signed in 1997.

They point out that the Kyoto Protocol is the only international legally binding instrument that has curbed carbon emissions, and also that it contains functioning mechanisms for bringing development benefits to poor countries such as money for investment in clean energy projects.

G77-China chief negotiator Lumumba Di-Aping explained why the bloc had taken the decision to withdraw its co-operation.

"It has become clear that the Danish presidency - in the most undemocratic fashion - is advancing the interests of the developed countries at the expense of the balance of obligations between developed and developing countries," he told BBC Radio 4's The World at One programme.

"The mistake they are doing now has reached levels that cannot be acceptable from a president who is supposed to be acting and shepherding the process on behalf of all parties."

Many developing countries have been arguing for a "twin track" approach, whereby countries with existing targets under the Kyoto Protocol (all developed nations except the US) stay under that umbrella, with the US and major developing economies making their carbon pledges under a new protocol.

The Danish government has yet to make any formal response; but Australian Climate Minister Penny Wong described the suspension as "regrettable".

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8411898.stm
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.12.2009, 15:41   30
Citim:
Rihapet debati mbi ndryshimin e klimės nė Shtetet e Bashkuara

Ndėrkohė qė presidenti amerikan Barak Obama pėrgatitet tė udhėtojė pėr nė Kopenhagė nė konferencėn ndėrkombėtare pėr ndryshimin e klimės, anėtarėt e kongresit po ofrojnė kėshillat e tyre. Korrespondentja e Zėri tė Amerikės Pola Ulfson njofton se ka mosmarrėveshje tė thella nė lidhje me mėnyrėn si duhet trajtuar ēėshtja e ngrohjes globale.

Dje, ndėrkohė qė konferenca pėr klimėn kishte ndėrprerė zyrtarish punimet, debati u hap nė Shtetet e Bashkuara. Nė programin televiziv tė sė dielės nė Fox News, mendimet kundėrshtare dolėn nė pah.

Nga njėra anė ishte Xhejms Inhof, njė senator republikan nga Oklahoma, dhe kundėrshtar i zjarrtė i legjislacionit mbi energjinė qė pop diskutohet tani nė kongres. Nga ana tjetėr ishte kongresmeni Eduard Marki, njė demokrat nga shteti Masaēusets dhe bashkautor i versionit tė dhomės sė pėrfaqėsuesve tė projektligjit.

Zoti Inhof ishte shumė i prerė, duke thėnė se presidenti nuk mund tė premtonte objektiva specifike pėr reduktimin e gazeve tė ēliruara pa miratimin e kongresit.

“Presidenti nuk mund ta bėjė kėtė. Reduktimet e gazeve pėr tė cilat po flet ai janė po ato qė pėrmenden nė projektligjin e zotit Marki. Dhe kjo nuk do tė ndodhė.”

Zoti Inhof ėshtė betuar se do ta bllokojė legjislacionin qė zoti Marki kishte hartuar fillimisht nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve qė tė mos kalojė nė senat dhe tė hyjė nė fuqi si ligj.

Projektligji pėrfshin formula tė ndėrlikuara pėr tė inkurajuar kompanitė tė reduktojnė ēlirimin e gazeve tė dėmshme, formula pėr tė cilat konservatorė tė tjerė si zoti Inhof besojnė se do ta dėmtonin ekonominė amerikane dhe do t’i kushtonin vende pune Amerikės.

Zoti Marki thotė se legjislacioni ėshtė dashur tė bėhej mė herėt dhe ėshtė i nevojshėm pėr tė reduktuar ēlirimin e gazeve qė besohet se janė shkaktarėt e ngrohjes globale. Ai tha se presidenti Obama ka autoritetin tė bėjė premtime nė Kopenhagė.

Zoti Marki parashikoi se njė kompromis i pranueshėm do tė dalė edhe nė senat. Ai thotė se Agjencia pėr Mbrojtjen e Mjedisit mund tė ndėrmarrė masa edhe vetė pėr tė reduktuar ēlirimin e gazeve qė shkaktojnė efektin serė.

“Kjo nuk ėshtė mė ēėshtje legjislacioni. Kjo ėshtė ēėshtje legjislacioni dhe rregulloresh. Agjencia pėr Mbrojtjen e Mjedisit mund tė marrė masa.”

Zoti Marki mbron gjithashtu tė drejtėn e presidentit pėr t’u ofruar ndihmė vendeve nė zhvillim pėr t’i ndihmuar ata tė kalojnė nga nafta dhe gazi tek burime mė tė pastėrta energjie. Ai tha se duhen dhe do tė ndėrmerren hapa pėr t’u siguruar qė paratė shpenzohen me menēuri.

“Do tė na duhet procedura tė rrepta verifikimi pėr t’u siguruar qė paratė do tė shpenzohen pėr mbrojtjen nga ngrohja e rrezikshme globale.”

Zoti Marki parashikoi se presidenti do tė njoftojė nė Kopenhagė se Shtetet e Bashkuara do tė japin 3 miliard dollarė ndihmė pėr vendet nė zhvillim pėr t’i ndihmuara ato tė luftojnė ndryshimin e klimės globale. Por zyrtarėt e administratės thonė se zoti Obama mund tė mos japė ndonjė shifėr tė caktuar pėr ndihmėn amerikane, por mund tė pėrqendrohet tek njė pėrpjekje e pėrbashkėt me vendet e zhvilluara pėr tė dhėnė ndihmė afat-shkurtėr.

http://www.voanews.com/albanian/2009...rss=topstories
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.12.2009, 15:42   31
Citim:
Gazetarja e televizionit Alsat, merr ēmim nė Samitin e klimės

Nė samitin kushtuar ndryshimeve klimaterike qė po mbahet nė Danimarkė, gazetarja e e Alsatit Frosina Pandurska Dramiqanin, fitoi njė ēmim tė madh. Bėhet fjalė pėr ēmimin e parė pėr rrėfim gazetaresk, nė tė cilin pėrshkruhet se si njerėzit iu pėrshtaten ndryshimeve klimaterike dhe ngrohjes globale.

Ēmimin e ndau Organizata ndėrkombėtare inter-news. Bėhet fjalė pėr kronikėn me titull “Nė vend tė domateve, pemė tropikale nė fshatin Negorcė” tė emituar nė gusht tė kėtij viti nė lajmet e televizionit Alsat.

Kronika ėshtė zgjedhur nė konkursin nė tė cilin arritėn rrėfime prej 900 gazetarėsh nga 148 vende tė botės. Finalistėt janė zgjedhur pėrmes jurisė sė pavarur e pėrbėrė nga pėrfaqėsues tė mė shumė se 100 medieve botėrore dhe ekspert pėr ndryshime klimaterike.

Ekzistojnė edhe 14 ēmime nga disiplina tjera qė trajtojnė ngrohjen globale nė Keni, Brazil, Pakistani, Australi, SHBA etj.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/21326.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.12.2009, 22:53   32
Citim:
Copenhagen diaries - a staggering inability to do maths

CopenhagenNews.jpgFive hours, zero degrees centigrade, no food, no water. Snow flurries. Dozens of large (very large) Danish police manhandling the crowds, arms linked to form human walls and cordon off the hundreds of waiting people, who teetered between hilarity and fury.

The scene was repeated at the various gates to the Copenhagen climate conference, from 7 am this morning to when the doors closed at 6 pm. I waited five hours in the blistering cold to get in, and I was among the lucky ones. My colleague, Fred Pearce, waited nine before the gates were shut before his nose. Above him a digital sign fastidiously counted the growing number of climate refugees around the world. He'll have to do it all again tomorrow.

"It's not the Danish, it's the UN," one staff member muttered under her breath when I finally made it in.

We may be in Denmark, but for the duration of the conference, the Bella Centre is a no-man's land officiated by the UN. The police may be Danish but the organisation is the UN's.

What was behind the monumental screw-up? A staggering inability to do maths.

The conference centre has a maximum capacity of 15,000, yet NGOs alone were allowed to register 20,000 delegates. That's not counting the 5000 members of the media, nor the 7000 staffers who are running the place, totalling 32,000 before you even get to the people who are meant to be doing the real work here: the negotiators. There were ministers hopelessly waving their diplomatic passes in the queues outside. They weren't let in any faster than anyone else.

Despite this, rumours have it that a deal will be struck earlier rather than later.

Ministers are under unprecedented levels of pressure. At previous summits one, maybe two high-level leaders might have put in an appearance. Al Gore went to the 1997 Kyoto summit, for instance. At the time he was Bill Clinton's vice-president.

The Copenhagen summit is in a league of its own by this count. About 120 heads of state - including, famously, US president Barack Obama - will descend on the conference centre later this week.

As Todd Stern, chief negotiator for the US, put it just an hour ago: any minister who has got their boss showing up will be motivated to close a deal in time.

Ministers, it turns out, are no different to anyone else: they wait in long, cold queues and work hard when the boss is within earshot.

http://www.newscientist.com/blogs/sh...a-stagger.html

Koment:

Citim:
Please explain why it became necessary to re-badge "Global Warming" as "Climate Change" . Was it perhaps to obscure the significance of temperature declines over the past decade which ran counter to predictions of IPCC computer climate models.

I neither deny nor support the proposition that the earth is or is not warming. It is reasonable that natural warming is to be expected as we currently approach the end of an Interglacial (warm) phase.

It must also be stated that we are due to enter the next Ice Age cycle and this could commence at any time during the next few hundred years and last for around 100,000 years (If the past 6 ice ages are any guide to the future).

There currently exists strong evidence of fraudulent behaviour among some of the most senior influential IPCC scientists, (including collusion and falsification of temperature records) and this scandal is largely being ignored by mainstream media and also by the Copenhagen conference itself. I no longer trust what we are being told.

This development raises my suspicions and should be investigated fully by impartial referees. We should not proceed with throwing trillions of dollars at a problem that may not exist. Let's get the facts first.

I understand that Al Gore left his position of US Vice President with a net worth of $2 million and he is now worth $100 million. An "Inconvenient Truth" perhaps. How many other charlatans are taking advantage of honest working people on the back of projects like this.

I am naturally suspicious of creating any market for trading "Carbon Credits" because this opens the door to the kind of unsavoury activities we have already observed from the "Enrons" and Bankers of the world.

http://www.newscientist.com/blogs/sh...a-stagger.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.12.2009, 23:41   33
Citim:
Shqipėria pėrfshihet nga i ftohti

Tiranė, 14 dhjetor – Meteorologėt parashikojnė qė kjo javė, por nė veēanti fundi i saj, do tė jetė shumė e ftohtė dhe e lagėsht.

Ata shprehen se temperaturat do tė shkojnė deri nė -8 gradė celsius, ndėrkohė qė nė zonat malore dhe ato lindore do tė bien reshje tė dendura bore. Tirana parashikohet qė ditėn e premte, temperaturėn minimale ta ketė 2 grade celsius.

Deri ditėn e mėrkurė do tė ketė njė rritje graduale tė temperaturave. Me pas, e enjtja, e premtja dhe e shtuna sjellin rėnie mė tė ndjeshme tė temperaturave. Temperatura minimale nė tė gjithė Shqipėrinė pritet tė shkojė nė -7 grade apo -8 gradė”, parashikojnė meteorologėt.

Sipas tyre kjo situate ėshtė normale pėr muajin dhjetor.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,16,5567

Citim:
Bora dhe ngricat bllokojnė rrugėt - Trashėsia nė disa zona ka arritur deri nė 70 cm

Reshjet e dėborės vazhdojnė tė vėshtirėsojnė situatėn nė rrugėt rurale kryesisht nė rrethet veriore tė vendit, ndėrsa nuk raportohen probleme nė rrugėt kombėtare.

Nga temperaturat e ulėta, reshjet e dėborės qė vazhdojnė prej dy ditėsh kanė krijuar ngrica. Qarkullimi ėshtė nė vėshtirėsi nė aksin Pukė-Fushė Arrėz, nė dishezėn e Plepit, por edhe nė Qafėn e Malit.

Mė problematik ėshtė Qafa e Malit ku qarkullimi paraqitet pėr mjetet e tonazhit tė lartė, tė cilėt e kanė tė pamundur lėvizjen kryesisht gjatė orėve tė mbrėmjes dhe mėngjesit.

Nė qarkun e Dibrės problematike mbeten disa komuna, nėpėr rrugėt rurale tė tė cilave qarkullimi vėshtirėsohet si shkak i rrugėve tė vjetra, ku ngricat dhe reshjet e borės mbushin gropat e shumta duke e bėrė tė pamundur lėvizjen e mjeteve.

Pėr rrjedhojė, Komuna e Lurės, Kalaja e Dodės, Komuna Selishtė, dhe fshati Ternovė gjėnden tė bllokuara si shkak i borės qė ka shkuar kėtė tė hėnė nė 30 cm, ndėrsa nė Tėrnovė mbi 70 cm.

Nga atje raportohet se rrugėt nacionale nuk shfaqin probleme. Nė Mirditė, situata problematike ėshtė nė fshatrat e thella tė komunave tė Fanit, Roshit dhe Kaēinarit, ku trashėsia e borės arrin nė 25-30 cm.

Mėsohet se nuk ka bllokim tė rrugėve nacionale, tė cilat mirėmbahen duke hedhur vazhdimisht skorje e kripė. Probleme nė qarkullimin e automjeteve ka nė autorrugėn Durrės- Kukės, nė aksin Rrėshen- Fierzė, pikėrisht nė zonėn e Fanit, ku shtresa akulli pėrbėjnė rrezik pėr lėvizjen e automjeteve.

Ndėrsa nė Kukės, vazhdon tė jetė e bllokuar komuna Arrėn, por probleme ka dhe nė komuna tė tjera tė thella si Zapod, Grykė Caj, nė aksin Kukės- Shishtavec, i cili ėshtė i kalueshėm, por me zinxhirė.

http://www.gazeta-agon.com/mat.php?idm=11392&l=a
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.12.2009, 15:04   34
Citim:
Bora bllokon zonat malore tė Shqipėrisė

Kukės, 15 dhjetor - Si pasojė e rreshjeve tė borės zonat nė veri tė Shqipėrisė janė bllokuar apo po pėrballen me vėshtirėsi komunikimi me pjesėt e tjera tė vendit.

Akset kombėtare rrugore janė tė kalueshme, por problemtaike mbeten zonat e thella dhe rrugėt qė lidhin me akset kryesore. Situata mė problematike paraqitet nė verilindje tė vendit.

http://www.kosova.com/artikulli/58263
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.12.2009, 10:44   35
Citim:
Konferenca e OKB-se pėr klimėn

Presidenti francez Nikola Sarkozi dhe kryeministri etiopian Meles Zenavi deklaruan sot se anėtarėt e Bashkimit Evropian dhe vendet afrikane kishin rėnė dakord nė parim pėr reduktimin e ēlirimit tė gazit karbonik.

Tė dy udhėheqėsit u bėnė thirrje vendeve tė tjera qė tė bien dakord me kushtet qė ata paraqitėn nė njė deklaratė tė pėrbashkėt qė nxorrėn sot nė konferencėn pėr ndryshimet klimatike nė Kopenhagė.

Franca dhe Etiopia, e cila pėrfaqėson Afrikėn po bėjnė thirrje pėr reforma dhe nisma qė pėrfshijnė pėrgjysminin e sasisė sė ēliruar tė dioksidit tė karbonit deri nė vitin 2050 dhe njė fond prej 30 miliardė dollarėsh qė do tė pėrdoret pjesėrisht pėr tė luftuar shpyllėzimin nė vendet nė zhvillim.

Ndėrkohė, Kina po akuzon vendet nė zhvillim se po tėrhiqen nga disa premtime pėr tė ndihmuar vendet e varfra tė marrrin masa kundėr ngrohjes globale.

Njė zėdhėnėse e Ministrisė sė Jashtme kineze tha sot nė Pekin se mbėshtetja financiare ėshtė "njė kusht vendimtar" pėr sukses nė takimin e nivelit tė lartė pėr klimėn nė Kopenhagė.

Ajo thotė se fondet e premtuara nga vendet e zhvilluara deri tani, ende nuk janė nė nivelin qė kishin shpresuar vendet nė zhvillim.

http://www.voanews.com/albanian/2009...rss=topstories

Citim:
Ban i kėrkon vėndeve tė varfėra tė arrijnė marrėveshje

Sot fillojnė bisedimet nė nivel ministrash nė konferencėn e Kopenhagės
Kur negociatat kanė mbritur nė njė fazė kritike nė konferencėn ndėrkombėtare pėr ndryshimet klimaterikė nė Kopenhagė, Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki Mun, ka sugjeruar se vėndet e varfėra mund ti thonė lamtumirė shpresės pėr pasjen e njė angazhimi tė menjėhershėm afatgjatė pėr atė se sa do tė paguajnė vėndet e pasura qė ato tė luftojnė ngrohjen globale.

Hendeku mes asaj qė kėrkojnė vėndet nė zhvillim, dhe ēka janė tė gatshme vėndet e pasura tė paguajnė ka qėnė njė nga vėshtirėsitė mė tė mėdha pėr tu kapėrcyėr nė konferencė.

Masat e sigurisė pėrreth samitit tė Kopenhagės janė mjaft tė forta dhe mijėra delegatėve u duhet tė rrijnė nė rradhė pėr orė tė tėra pėr tu futur nė ambjentet ė konferencės.

E ndėrsa fillojnė bisedimet nė nivel ministrash, autoritetet daneze kanė kufizuar sė tepėrmi numrin e aktivistėve qė lejohen nė kėto ambjente.

http://www.bbc.co.uk/albanian/news/2...nference.shtml
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.12.2009, 12:06   36
Citim:
Ethanol-Powered Vehicles Generate More Ozone Than Gas-Powered Ones

ScienceDaily (Dec. 14, 2009) — Ethanol -- often promoted as a clean-burning, renewable fuel that could help wean the nation from oil -- would likely worsen health problems caused by ozone, compared with gasoline, especially in winter, according to a new study led by Stanford researchers.

http://www.sciencedaily.com/releases...1214101408.htm
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.12.2009, 22:44   37
Citim:
Jep dorėheqje kryesuesja e Samitit pėr klimėn

Kryeministri danez, Lars Roeke Rasmusen, do ta marrė kryesimin e bisedimeve ndėrkombėtare mbi klimėn nė Kopenhagė, duke zėvendėsuar ministren daneze Koni Hedegard, e cila tė mėrkurėn dha dorėheqje.

Arsyeja pėr dorėheqjen e Hedegardit nuk ėshtė e qartė, por ajo e pėrshkroi si hap procedural.

Bisedimet e sponsorizuara nga Kombet e Bashkuara, aktualisht kanė ngecur rreth kufizimit tė lėshimit tė gazrave dhe ndihmave financiare pėr vendet e varfra pėr t’i ndihmuar qė t’i zbutin pasojat nga ngrohja globale.

Konferenca pritet tė pėrfundojė tė premten, me pjesėmarrjen e rreth 120 krerėve tė shteteve dhe qeverive, tė cilėt pritet tė marrin pjesė nė ditėt finale tė bisedimeve.

Tė mėrkurėn policia e Danimarkės pėrdori gaz lotsjellės pėr t’i shpėrndarė qindra protestues, tė cilėt u pėrpoqėn tė marshojnė drejt vendit ku po mbahet konferenca duke protestuar pėr mungesėn e progresit.

Policia tha se ka arrestuar rreth 100 protestues.

http://alsat-m.tv/index.php/bota/21391.html

Citim:
Nga bora bllokohen 20 fshatra tė Tropojės

Tropojė, 16 dhjetor – Sasi tė mėdha dėbore kanė vijuar tė bien edhe gjatė natės nė Tropojė dhe nė tė gjitha fshatrat pėrreth.

Informacionet mė tė fundit nga qyteti verior, bėhet e ditur se nė qytetin e Bajram Currit dėbora arrin nė rreth 15 centimetra, ndėrsa nė zonat rurale ajo arrin nė mbi 30 centimetra.

"Rreshjet e dėborės janė tė dendura, gjė qė ka bėrė qė mbi 20 fshatra tė rrethit tashmė janė tė bllokuara dhe situata mund tė pėrkeqėsohet nė orėt e ardhshme, pasi rreshjet e dėborės po vazhdojnė tė bien dendur,nė tė gjithė rrethin pa pushim prej mė shumė se 12 orėsh", deklaroi nėnprefekti Syl Smajlaj.

Reshjet e dėborės kanė shkaktuar edhe izolimin thuajse tė menjėhershėm tė shumė fshatrave tė komunave tė Lekbibajt e Margegajt ku trashėsia e dėborės ka arritur nė mbi 80 centimetra.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,16,5773
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.12.2009, 11:24   38
Citim:
Maqedoni: Borė dhe mot i ftohtė prej tė enjtes deri te dielėn

Borė dhe erė e fuqishme nga drejtimi verior pritet tė kaplojnė vendin tė enjten nė orėt e pasdites, lajmėroi Drejtoria pėr punė hidrometeorologjike.

Reshje tė borės me intensitet mė tė madh do tė ketė nė viset veriore dhe veriperėndimore ku pritet tė formohet edhe shtresė dėbore, ndėrsa nė viset jugore do tė bie shi.

Moti i ftohtė dhe me borė do tė mbajė edhe gjatė fundjavės, ndėrsa do tė ketė edhe rėnie tė temperaturave me ē’rast gjatė ditėve tė ardhshme priten edhe temperature tė ditės nėn zero.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=4796
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.12.2009, 18:09   39
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Skandal me energjinė e erės, BE nis hetimin ndaj kompanive eolike

Kompani nga mė prestigjiozet mes tė cilave edhe dy prej atyre qė kanė investuar nė kėtė sektor edhe nė Shqipėri, janė tashmė nėn hetim ndėrkombėtar.

Ente tė ndryshme ligj-zbatuese nė Europė dhe SHBA kanė nisur njė numėr tė stėrmadh hetimesh nė lidhje me abuzimet dhe vjedhjet e parave tė taksapaguesve, tė destinuara pėr tė nxitur ndėrtimin e impianteve tė energjisė sė erės.

Ky lajm ėshtė bėrė publik dy ditė mė parė edhe nė tė pėrditshmen prestigjioze amerikane, "The New York Times".

Nė kėtė gazetė thuhej se, “njė hetim qė zgjati mė shumė se njė vit nė Spanjė pėrfundoi sė fundmi me arrestimin dhe vendosjen nėn akuzė tė njė kryetari bashkie, disa zyrtarėve dhe pronarėve tė kompanive qė po punonin pėr ndėrtimin e dy parqeve tė energjisė sė erės dhe kishin arritur tė pėrfitonin nė mėnyrė tė paligjshme 40 milionė euro subvencionime europiane pėr kėtė qėllim”.

Por hetime tė tjera kanė nisur nė Europė dhe Shtetet e Bashkuara, ku nė sitėn e hetuesve dhe investigatorėve janė vėnė kompanitė mė tė mėdha tė prodhimit tė energjisė me anė tė erės, tė cilat kohėt e fundit kanė nisur tė investojnė nė vendet nė zhvillim.

Bashkimi Europian ka dhėnė deri tani rreth 6 miliardė euro pėr tė ndihmuar industrinė e energjisė sė erės.

Kjo lloj energjie mbrohet pas imazhit tė ambientit tė pastėr, por autoritetet kanė vėrejtur se miliardat e subvencionimit kanė tėrhequr edhe njė numėr tė stėrmadh spekulatorėsh, qė arrijnė tė fitojnė leje ndėrtimi dhe subvencione pėrmes korruptimit tė qeveritarėve.


“Hetuesit kanė qenė shumė tė zėnė kėto kohė nė tė gjithė Europėn. Kėtė vit, pesė nacionalistė tė Korsikės u arrestuan dhe gjobitėn pasi u zbuluan se kishin vjedhur 1.54 milionė euro subvencione tė BE-sė nė lidhje me energjinė e erės. Nė Itali janė duke u kryer tre hetime tė ndryshme dhe muajin e shkuar u arrestuan pesėmbėdhjetė vetė nė njė operacion qė policia e kishte koduar me emrin "Bashkė me Erėn". Ato pėrshkruan njė skemė piramidale tė komplikuar qė kishte rrėmbyer 30 milionė euro nga paratė e Brukselit”, - shkruhej nė tė pėrditshmen "The New York Times", qė ka ndjekur kėtė investigim.

Nė SHBA, zyra e prokurorit nė shtetin e Nju Jorkut ka ngritur njė grup pune pėr tė monitoruar industrinė qė dyshohet se korrupton zyrtarėt pėr tė marrė licenca pėr impiante ere.

Skema e manipulimit ėshtė e thjeshtė, sipas hetuesve: Kompani tė vogla fitojnė licenca dhe marrėveshje pėr shfrytėzimin e tokės pėr impiante tė tilla pėrmes korrupsionit dhe studimeve tė pavėrteta dhe pastaj ua shesin gjigantėve tė energjisė, tė cilat janė tė interesuara pėr subvencionimet joshėse tė energjisė sė prodhuar nga era.

Gjiganti danez i energjisė sė erės "Vestas", njoftoi sė fundmi se punonjėsit e saj nė Spanjė kishin kryer pagesa pėr kompani tė vetat me vlerė 12 milionė euro, pėr studime qė nė fakt nuk ekzistonin fare.

Njė impiant standard prej 2 Megavat fuqi tė instaluar kushton rreth 2.75 milionė euro pėr t‘u ndėrtuar dhe mund tė fitojė rreth 275 mijė euro nė vit nga shitja e energjisė. Por tė ardhurat rriten deri nė 500 mijė euro si pasojė e faktit se qeveritė europiane kanė urdhėruar qė energjia e tyre tė blihet me ēmim mė tė lartė nga ai i tregut.

Nė total, miliarda euro nė tė gjithė Europėn u janė dhėnė prodhuesve tė energjisė sė erės, para qė nė fund kanė dalė nga xhepat e konsumatorėve.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=22809

Artikulli anglisht:

Citim:
With Wind Energy, Opportunity for Corruption
Doreen Carvajal, The New York Times

The northern trade winds of the Canary Islands have long tempted daredevil windsurfers, but now the gusts rising up to 60 kilometers per hour are attracting giant wind turbines and the millions of euros behind them.

With their blades whirling, the 55 turbines that stand beyond the gray pebble beach of Pozo Izquierdo are stark, white symbols of a growing industry and the potential for abundant clean energy -- and corruption.

The town of Santa Lucķa Tirajana, host to the annual Grand Slam windsurfing championships, was struck this year with gale force. A yearlong investigation by the Guardia Civil -- the Spanish gendarmerie -- turned up irregularities in a plan to build a new wind park.

Now the mayor, five town officials and two wind park developers are fighting criminal charges that include influence peddling, misuse of public office, misappropriation of land and bribery. The motivation? Up to €40 million in European Union subsidies.

This investigation and others taking place in Europe and the United States shed light on the sometimes freewheeling approach of the fast-evolving wind energy industry.

Stoking the frenzy in Europe is the vast revenue available through a variety of subsidies, including the European Union's farm subsidy system, which distributes more than €50 billion, or $73 billion, a year to farmers, corporate agribusiness and rural development projects.

In Europe, more than €6 billion in structural and agricultural subsidies have been allocated for renewable energy over a 13-year period ending in 2013. This is an attractive sum for a relatively new industry that experts say gets the benefit of the doubt because it has an eco-friendly image that seems above political reproach.

And clean energy is at the forefront of the debate over climate change that is drawing global attention this week in Copenhagen.

The authorities say it is impossible to quantify the level of fraud in public spending on wind energy because investigations are scattered across different countries among the regional and fiscal police. But critics say the available riches and patchy controls are luring a rogue's gallery of corrupt politicians and entrepreneurs trying to literally create money out of thin air.


"It's the same mentality as a Texas oil strike," said Jesus Bethencourt Rosillo, a Santa Lucķa lawyer who represents a Canary Islands whistle-blower. "This is a gold rush, and everyone wants a wind park at whatever price."

The European Wind Energy Association -- which represents 600 manufacturers and members in 60 countries, including some outside of Europe, and which attracted more than €10.9 billion last year in investments -- argues that problems with corruption are rare and that industry regulation is not needed.

"We have fraud legislation in all countries, and this is a matter for the national police," said Christian Kjaer, chief executive of the trade group.

But critics like John Etherington, a former professor of ecology at the University of Wales and author of "The Wind Farm Scam," contends that because the industry is so dependent on subsidies, it is highly vulnerable to scams. Mr. Etherington said that he is "not sure that the industry is regulated at all -- let alone well regulated."

Police investigators have been busy across the Continent in recent months. This year five Corsican nationalists were jailed and fined for skimming €1.54 million in European subsidies for wind farms. In Italy -- where three investigations are unfolding -- 15 people were arrested last month in a case the authorities code-named Gone With the Wind. They described it as a complicated Ponzi-style scheme to reap as much as €30 million in E.U. aid.

One of the suspects -- who was briefly held under house arrest -- was a former business partner of the founder of a Boston-based energy company called First Wind. The company's records were subpoenaed last year by the New York attorney general's office, which is investigating the state's wind industry to determine whether promoters improperly sought land-use agreements from officials in return for special benefits.

In the United States, one of the top three wind energy producers along with Germany and Spain, the Energy Department is doling out aid covering 30 percent of project costs and has already announced more than $1 billion in grants -- with individual grants near $100 million.

Wind farm development follows a common pattern in Europe and the United States. It is a complex chain in which, typically, small entrepreneurs strike deals for long-term land leases with farmers and seek local government approvals for wind parks. Then the entrepreneurs sell development packages through intermediaries to large multinational companies or utilities that actually build the wind parks.


Even the big companies have been burned in the process; Vestas Wind Systems, a Danish company that is the leading manufacturer of wind turbines in the world, revealed this year that it was the victim of a €12 million fraud scheme.

The company asserts that three top Spanish employees, who are under investigation by the authorities in Barcelona, issued payments for nonexistent services to companies under their control, shifting the money in separate businesses to invest in wind turbines.

In New York, wind developers were prodded over the summer to sign an ethics code barring gifts to public officials, a standard developed by the office of the state attorney general, Andrew Cuomo, who also created a task force to monitor development of the industry.

"It's a very new area of development with the promise of a lot of money that can be made, both for the developers of wind farms and landowners," said John Milgrim, a spokesman for the New York attorney general's office, who noted that the industry had been largely unregulated. "Anytime there's financial dealings, new industry and large sums of money, there is potential for corruption.

"Part of what government can do is create standards that both sides can follow," he said, noting that the code establishes a transparent system for public information about land leases and connections between wind developers and municipal officials and their families.

The European wind association does not have a code of conduct for developers, though Mr. Kjaer, the chief executive, said it would have no trouble operating with one.

The board of his association includes a representative from the National Italian Wind Energy Association. In November, Oreste Vigorito, the leader of the Italian association, was arrested in the Gone With the Wind case and accused of participating in an illegal scheme to collect European subsidies. Mr. Vigorito's lawyer says he is innocent of any wrongdoing.

As long as wind energy benefits from generous subsidies, sometimes "easy money can be made in the sector and that can attract the unscrupulous," said Jason Wright, a Milan-based director of Kroll Associates, a risk security investigative firm, which has uncovered evidence of bribery and fraudulent environmental evaluations for Italian wind parks.

The lure is basic: a standard 2 megawatt turbine costs about €2.75 million to build and earns about €275,000 a year for the sale of electricity at the market rate. But that revenue can double to about €500,000 with special state-mandated incentives paid by utilities as a premium for renewable energies.

In many countries, wind producers are receiving feed-in tariffs -- special premiums above the market rate as a bonus for renewable energy -- or special rates for signing contracts over a period of 15 to 25 years.


Richard Robb, a New York investor in wind parks in France and Germany through his firm Christofferson, Robb & Co., said that even with lackluster winds there was a cushion of revenue for investors because of these tariffs.

In Germany, he said, his wind farm qualified for a feed-in tariff of about €83.6 a megawatt hour while the free market price ranged between €30 to €70 -- helping to deliver as much as a 15 percent return. "None of this," he said, "would have been possible without government subsidies."

Last year Spanish incentives, or "premium" prices paid to wind producers above market rates, totaled almost €1.2 billion, a cost ultimately borne by consumers.

Lately in the land of Don Quixote, some local Spanish prosecutors have been tilting against some of the turbines scattered among the 737 wind parks that produce 16,740 megawatts of energy, mostly in northeastern Castile and León and Galicia.


In Galicia, the former head of industry and energy is facing charges of influence trafficking for granting approvals for seven wind parks developed by his brother-in-law.

In the Canary Islands, where there are 44 parks, two investigations led to arrests of public officials and developers on charges of influence trafficking and bribery. The key to cracking those cases was thousands of wiretaps conducted by Guardia Civil investigators.

They were listening to conversations involving Santa Lucķa wind developers and municipal officials accused of concocting a secret deal to swap private land near the beach of Pozo Izquierdo for municipal land -- because subsidies were more likely to be granted for wind parks on public lands. At stake was up to €40 million from a fund that doles out E.U. aid to regions in Spain's outer territories.

Silverio Matos, the mayor of Santa Lucķa, who is accused of abuse of public office and insider dealing, has insisted he is the innocent victim of political persecution. Judicial proceedings are expecting to resume in January.

Similar investigations are taking place in Sicily, the birthplace of wind energy in Italy. In the Gone With the Wind operation, the authorities uncovered a complicated scheme to harvest E.U. aid, according to Col. Mario Imparato of the Guardia di Finanza. A banking official was part of the plot, he said, verifying documents for subsidies.

The scheme involved an elaborate web of wind companies; one would successfully apply for E.U. funds, use a portion for construction and then send the rest to a company outside Italy, Colonel Imparato said. The foreign companies would then shift money to another company to help it qualify for a larger flow of E.U. subsidies.


A separate investigation, labeled Operation Aeolus, in western Sicily, resulted in the arrests of seven people this year who will face trial in January. In that case, prosecutors allege that organized crime had simply adapted old-fashioned techniques like kickbacks and bribery to make money from new energy, including giving one council member €75,000 and a Mercedes to vote in favor of a wind park.

"Cash is king," said Andrew Campanelli, a forensics investigator for Deloitte Financial Advisory Services in New York.

"In a down economy, individuals might be more inclined to need more cash. They might look at green energy as a mechanism to use ill-gotten funds."

http://www.nytimes.com/2009/12/14/wo...pe/14wind.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.12.2009, 22:19   40
Citim:
Barroso: SHBA-tė mund tė zhbllokojnė situatėn

Kreu i Komisionit Evropian, Zhose Emanuel Barroso tha se pret qė presidenti amerikan Barak Obama tė bėjė publike perpjekje tė reja madhore lidhur me ndryshimet klimatike. Presidenti amerikan arrin nesėr nė Kopenhagė, ku po mbahet takimi i OKB-sė mbi ndryshimet klimatike.

Negociatat gjatė takimit janė bllokuar pėr shkak tė mosmarrėveshjeve mes vendeve tė pasura dhe atyre nė zhilim rreth kontributeve financiare pėr tė reduktuar sasinė e dioksidit tė karbonit tė lėshuar nė atmosferė.

Barroso tha se SHBA-tė mund ta zhbllokojnė situatėn duke marrė rolin udhėheqės nė problemet e klimės.

Gjatė ditės shefja e diploamcisė amerikane tha se SHBA-tė do tė kontribuojnė me 100 miliardė dollarė nė fondin ndėrkombėtar, qė do tė ndihmojė vendet e varfėra pėr tu pėrballur me ndryshimet klimatike. Ajo kėrkoi nga shtetet qė tė jenė transparente nė masat e marra pėr tė zvogėluar sasinė e dioksidit tė karbonit nė ajėr.

Klinton foli nė Kopenhagė pėrpara dhjetėra krerė shtetesh e qeverish qė po marrin pjesė nė dy ditėt finale tė konferencės sė OKB-sė pėr ndryshimet klimatike.

Kina bėri tė ditur se do tė respektojė kėrkesėn amerikane pėr tė verifikuar hapat qė Pekini do tė marrė nė kėtė drejtim.

Presidenti iranian, Mahmud Ahmadinexhad, i cili foli nė konferencė gjatė ditės sė sotme, tha se tė gjitha vendet duhet tė kenė qasje tek burimet e energjisė sė rinovueshme, siē janė energjia bėrthamore, diellore, nga era etj.

http://www.evropaelire.org/archive/n...tml?id=1907021
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.