Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 9.12.2009, 23:40   1

Shkrim i cituar Ndėrlidhja 400kV Prishtinė-Podgoricė


Citim:
Kosova e Mali Zi diskutojnė bashkėpunimin nė fushėn e interkoneksionit tė energjisė

Njė delegacion i lartė i Operatorit tė Sistemit tė Transmisionit tė Malit tė Zi po qėndron nė Kosovė, pėr tė diskutuar format dhe avancimin e bashkėpunimit me Operator Sistemin - Transmisioni dhe Tregu KOSST.

Nė takim janė diskutuar ēėshtje tė pėrbashkėta, siē ėshtė mirėmbajtja e interkoneksionit ndėrmjet dy shteteve, shkėmbimi i pėrvojave dhe kuadrove, ka njoftuar drejtuesi i KOST-it, Fadil Ismajli.

"Takimi i sotėm ėshtė vazhdim i bashkėpunimit tė mirė, qėllimi i tė cilit ėshtė qė tė avancojė sigurimin e punės sė sistemit, tė mundėsojė benefite pėr tė dyja anėt duke marrė parasysh interkoneksionin qė ekziston ndėrmjet vendeve tona", ka thėnė kreu i Bordit tė Operatorit tė Sistemit tė Transmisionit tė Malit tė Zi, Zoran Gjukanoviē.

Nė kuadėr tė aktiviteteve pėr kėmbimin e energjisė elektrike ne Evropėn Juglindore ėshtė themeluar Zyra pėr koordinimin e alokimeve tė kapaciteteve tė transmisionit, ku KOSTT-i ėshtė nėnshkrues i kėsaj marrėveshje.

KOSTT-i ka votuar nė favor tė vendimit qė kjo zyrė tė ketė selinė nė Podgoricė. Gjatė takimit ėshtė diskutuar pėr operacionalizimin e kėsaj zyre dhe pjesėmarrjen e secilės palė me kapacitetet njerėzore qė posedojnė.

Kosova ka linjėn e interkoneksionit me Malin e Zi 400 kilovoltėshe pėrmes se cilės mundėsohet importi dhe eksporti i energjisė elektrike.

http://www.rtklive.com/new/?cid=8,1&newsId=34410
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:30.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.