Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.12.2009, 12:24   1

Shkrim i cituar Vienė: Digjitalizohet fondi zanor i IKP-sė


Citim:
Dixhitalizimi shpėton trashėgiminė gojore

Mė nė fund trashėgimia kulturore shpirtėrore mund tė konsiderohet e shpėtuar. Mbi 1200 mijė orė regjistrime, pasuri e Institutit tė Kulturės Popullore u dixhitalizua, falė njė projekti tė nisur tre vjet mė parė nė Institutin e Antropologjisė Kulturore nė bashkėpunim me Arkivin audiovisual tė Vjenės, me njė fond prej 180 mijė eurosh.

I pranishėm nė mbylljen e projektit, pranė Qendrės Studimore Albanologjike, ishte drejtori i arkivave vjeneze, Dietrich Schuler.

"Duhet tė them se Arkivi i Institutit tė Kulturės popullore ishte njė nga mė tė mirėmbajturit e tė gjitha arkivave tė Evropės Juglindore. Pas pėrfundimit tė kėtij projekti, ne po lėmė nė Shqipėri njė studio tė pajisur mjaft mirė pėr dixhitalizimin. Do tė vijė edhe njė server dhe kėshtu krijohet njė bazė e mirė pėr punėn regjistruese tė 4-5 viteve tė ardhshme", tha dje Schuler, i cili ka vizituar Shqipėrinė nė vitet '73 dhe '78 kur ka ndjekur Festivalin Folklorik tė Gjirokastrės.

Nė fondin e shpėtuar llogaritet njė numėr i madh kėngėsh, rrėfenjash, proverbash, etj., material i pasur gojor, i mbledhur nga folkloristėt nga ekspeditat e zhvilluara nė tė gjitha trevat shqiptare, gjatė 50 viteve tė fundit.

I pranishėm gjatė prezantimit tė djeshėm ishte edhe Rudolf M. Brandl, drejtor i Fonogramarkivit tė Vjenės, i cili nė vitin '72 realizoi disa incizime nė zonėn e Korēės, tė cilat ia dhuroi drejtorit tė QSA-sė Ardian Marashit.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=36127
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:06.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.