Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.12.2009, 14:09   1

Shkrim i cituar Tiranė: Urdhri "Nder i Kombit" pėr 37 intelektualė tė vrarė nė 1944


Citim:
Topi dekoron me Urdhrin “Nderi i Kombit” 37 intelektualėt e vrarė mė 1944

Presidenti i Republikės, Bamir Topi, ka dekoruar dje me Urdhrin “Nderi i Kombit” 37 intelektualėt e Tiranės tė vrarė nga diktatura komuniste prej 28 tetor – 16 nėntor 1944.

Ky nderimi i bėrė nga Kryetari i Shtetit pėrkon me 65-vjetorin e masakrės sė terrorit komunist nė Tiranė, i cili u mori jetėn kėtyre personave.

Me kėtė rast nė Presidencė ėshtė organizuar njė ceremoni solemne.

Pas ekzekutimit tė himnit kombėtar dhe leximit tė dekreteve pėrkatėse nga Sekretari i Pėrgjithshėm i Institucionit, Aleksandėr Flloko, Kryetari i Shtetit u dorėzoi Urdhrin dhe dekretin e dekorimit familjarėve tė intelektualėve tė nderuar:

- Akil Sakiqi,
- Nazmi Uruēi,
- Fahri Dabulla,
- Mumtaz Kokalari,
- Vesim Kokalari,
- Ismail Petrela,
- Muharrem Lleshi,
- Muharrem Liku,
- Abdulla Saraēi,
- Jorgji Mema,
- Nebil Ēika,
- Hamid Greblleshi,
- Subi Topulli,
- Kapllan Deliallisi,
- Jakup Deliallisi,
- Shefqet Deliallisi,
- Anton Fekeēi,
- Isuf Allamani,
- Boris Belevski,
- Minella Toēi,
- Selim Kelmendi,
- Selaudin Korēa,
- Lluka Xhumari,
- Ali Panariti,
- Rakip Kalenja,
- Hasan Dine,
- Azis Blloshmi,
- Faik Shkupi,
- Mehmet Dada,
- Rifat Tėrshana,
- Aleks Mavraqi,
- Selman Shtjefni,
- Petraq Pekmezi,
- Ndue Pali,
- Syrja Kokalari,
- Bajram Cuka,
- Lorenc Rasha.

Motivacioni i dekoratės ishte:

“Tė martirizuar nga terrori komunist pėr shkak tė besimit nė idetė demokratike perėndimore tė zhvillimit tė Shqipėrisė pas Luftės II Botėrore”.

Zoti Bahri Liku, i ati i tė cilit ka qenė njė nga viktimat, shprehu mirėnjohjen ndaj vendimit tė marrė nga Topi.

“Nė emėr tė familjarėve pėrshėndesim Presidentin e Republikės pėr kėtė vlerėsim kaq tė madh qė po u bėhet prindėrve tanė. Njėkohėsisht falėnderojmė shoqatėn me Azem Allēin, Besim Ndregjonin dhe drejtorin e Qendrės sė Rehabilitimit tė Viktimave tė Torturave, zotin Kati, qė na ka dhėnė ndihmesėn pėr kėtė punė”, - tha ai.

http://www.ballkan.com/index.php?lan...ws&newsID=3054
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:25.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.