Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Propaganda a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.12.2009, 00:04   1

Prop:MZ/ Sllavėt falsifikojnė historinė e Ulqinit


Citim:
Falsifikohet historia e Ulqinit

Ulqin, 14 dhjetor - I ashtuquajturi “Udhėrrėfyes” mbi qytetin e Ulqinit, i botuar nė edicionin tė sė pėrditshmes mė tė madhe malazeze “Vijesti” tė Podgoricės, i emėrtuar “Ulqini”, nė tri gjuhė, duke pėrfshirė edhe atė shqipe, ka shkaktuar zemėrim tė jashtėzakonshėm tė ulqinakėve.

Sipas tyre, shfaqet edhe njė publikim, i ngjashėm me ato tė viteve tetėdhjetė tė shekullit tė kaluar, kur edhe nė Malin e Zi u sulmuan dhe u dėnuan intelektualėt shqiptarė, tė cilėt kundėrshtuan falsifikimin e historisė dhe qenies shqiptare nė Ulqin.

Njėri ndėr ciceronėt mė tė njohur turistikė nė Malin e Zi, ulqinaku Ismet Karamanaga, kryetar i Shoqatės joqeveritare “Kalaja” dhe Nail Draga, funksionar i lartė i Forcės sė Re Demokratike, studiues dhe kryeredaktor i revistės shkencore “Lemba”, kanė thėnė nė “KosovaLive” se ky botim, pėrkatėsisht pėrmbajtja e tij, ėshtė skandaloze e ka fyer Ulqinin.

“Sipas ciceronit tė gazetės ‘Vijesti’, Ulqini na qenka ēliruar nga populli malazias, e jo siē thotė historia se Ulqini iu dhurua Malit tė Zi”, shprehen Karamanaga dhe Draga.

Si i tillė, nėnvizojnė ata, “Udhėrrėfyesi” duhet tė tėrhiqet nga tregu, nė mėnyrė qė ulqinakėt dhe turistėt e tyre tė mos kenė nė duar njė botim qė falsifikon historinė e kėtij qyteti.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,9,5575
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:36.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.