Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Lindor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 18.12.2009, 15:37   2
Citim:
Pse shqiptarėt nuk janė nė njėsitet speciale

Tė rinjtė shqiptarė akoma nuk shihen nė sy tė mirė pėr tė qenė nė radhėt e njėsiteve speciale ushtarake dhe policore.

Ky problem vazhdon tė jetė i heshtur, edhe nga pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė, tė cilėt mbėshtesin nėpėrmjet projekteve tė ndryshme trajnimet dhe pėrforcimet teknike dhe logjistike tė kėtyre njėsiteve tė Armatės sė Maqedonisė (ARM) dhe Ministrisė sė Punėve tė Brendshme (MPB).

Njėsitet e ARM-sė: “Ujqit” (Volci) nuk kanė asnjė shqiptarė, njėsitet Renxherėt” kanė njė apo dy shqiptarė, njėsitet “Shkorpionėt” gjithashtu kanė apo nuk kanė shqiptarė, sepse tė dhėnat janė tejet diskrete dhe nuk bėhen publike nga ana e kėtyre strukturave tė sigurisė.

Edhe njė pjesėn e njėsiteve policore duke filluar nga njėsitet “Tigrat” apo tė njohur si ESZ gjithashtu nuk ka shqiptarė dhe kjo ėshtė njė nga forcat elite policore.

Nė njėsitin EBR ( Pėr Shpėrndarje tė Shpejtė) janė tė pranishėm disa pjestarė shqiptarė dhe sipas pohimeve tė tyre ata megjithatė janė nė numėr tė vogėl dhe nuk ēojnė peshė, sepse nė pozitat e urdhėr dhėnies janė vetėm maqedonasit.

Kohė mė parė e pėrditshmja shqiptare nė Maqedoni “24 orė” solli rrėfimin e njė kandidati shqiptarė nga radhėt e ARM-sė qė disa herė ėshtė rrėzuar, me qėllim tė mospranimit tė tij.

Njėsitet speciale tė ARM-sė u formuan rreth viteve 1993-1994, ndėrsa ato tė MPB-sė disa vite mė vonė. Mungesa e besimit dhe injoranca e vazhdueshme ka lėnė jashtė tė rinjtė shqiptarė, tė cilėt nuk hezitojnė tė jenė pjesė e kėtyre formacioneve elite, por me njė frymė krejtėsisht tjetėr.

Zėdhėnėsi dhe ndihmės ministri i Ministrisė sė Punėve tė Brendshme (MPB), Ivo Kotevski ka theksuar se nuk din numrin e saktė tė pėrfaqėsimit tė shqiptarėve nė njėsitet speciale.

“Nuk dij tė ju them shifrėn e saktė. Ne i shpėrndajmė kuadrot dhe pjestarėt sipas sistemit tė karrierės dhe nė bazė tė atij sistemi ata pėrfshihen dhe punėsohen nėpėr njėsi. Nuk ėshtė me rėndėsi se nė cilėn njėsi apo ēfarė detyre do tė ketė, sepse tė gjithė ata quhen policė, pavarėsisht se janė shqiptarė, maqedon, rom, turqi apo boshnjak”, ka theksuar Kotevski pėr “24 orė”, duke shtuar se pėrfaqėsimi aktual i shqiptarėve nė MPB shkon nė 22 pėr qind.

http://www.ina-online.net/Default.as...70b67985d&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.7.2010, 19:20   3
Citim:
Shqiptarėt gati tė pėrjashtuar nga strukturimi i armatės

Strukturim i Armatės sė Republikės sė Maqedonisė (ARM) bėhet me pjesėmarrje simbolike tė shqiptarėve. Zėvendės gjenerali i shtatmadhorisė sė ARM-sė, Naser Sejdiu ėshtė shqiptari i vetėm qė sheh se si bėhet ky strukturim.

As presidenti, as Ministria e Mbrojtjes nuk kishin pėrfaqėsues shqiptar nė Ohėr, ku Shtatmadhoria e ARM-sė e kryesuar nga shefi Mirosllav Stojanovski, nė vilėn "Biljana" nė Ohėr, i referoi presidentit tė shtetit dhe komandantit suprem tė ARM-sė, Gjorgji Ivanov pėr propozim-strukturėn e re tė forcave tė Armatės. Nė ngjarje morėn pjesė edhe ministri i Mbrojtjes, Zoran Konjanovski dhe pėrfaqėsues tė lartė tė SHM tė ARM-sė.

Eksperti Nazmi Maliqi vlerėson se ky veprim ka njė ndikim negativ nė marrėdhėniet mes shqiptarėve dhe maqedonasve si dhe devalvon qėllimin strategjik pėr tė hyrė nė NATO.

“Ky veprim i lė shqiptarėt jashtė niveleve tė udhėheqjes, edhe i heq ata nga konkurrenca, edhe pse mund tė jenė shumė tė aftė. Duhet njė kujdesje e madhe, pasi bėhet fjalė pėr njė konkurrencė tė artit ushtarak nė konkurrimin e Bashkimit Evropian”, thotė Maliqi duke shtuar se kėto veprime kanė efekte negative edhe nė marrėdhėniet mes shqiptarėve dhe maqedonasve.

Duke pas parasysh se kemi politikė konsensuale pėr ēėshtje tė sigurisė qė lidhen me NATO-n dhe BE-nė, mungesa e njė elementi nacional siē janė shqiptarėt nė vendim marrje dhe strukturim, devalvon qėllimin strategjik tė Qeverisė qė ka tė bėj me politikat qė bazohen nė standardet e NATO-s dhe BE-sė.

“Natyrisht se kjo ndikon negativisht tek marrėdhėniet mes shqiptarėve dhe maqedonasve dhe qėllimeve strategjike”, vlerėson Maliqi. Ai thotė se politika shqiptare e ka lėnė anash Ministrinė e Mbrojtjes.

“Politikanėt shqiptarė kanė hequr dorė nga menaxhimi me punėt e mbrojtjes nė Ministrinė e Mbrojtjes dhe ėshtė bėrė njė shkėputje e panevojshme”, thotė Maliqi, duke shtuar se me mungesėn e postit tė zėvendės ministrit dhe mungesės sė koordinimit kadrovik pėrbrenda ministrisė, shqiptarėt janė anashkaluar edhe nga rrjedha e shkollimit ushtarak.

Qėllimi i strukturės sė propozuar tė forcave tė ARM-sė ėshtė qė ta rrisė kompatibilitetin dhe interoperativitetin me forcat e NATO-s nė vend dhe jashtė nė misionet ku ARM-ja merr pjesė periudhė mė tė gjatė. Ajo ėshtė edhe mekanizėm plotėsues pėr pėrgjigje tė shpejtė dhe efektive tė gjitha sfidave eventuale bashkėkohore, rreziqe dhe kėrcėnime.

"Propozim-struktura e re e forcave tė ARM-sė del nga procesi i vazhdueshėm i reformave nė mbrojtje, duke e respektuar nevojėn pėr ndėrtimin e efikasitetit, armatė mobile dhe e aftė,e cila do tė vazhdojė ta pėrforcojė marrėdhėnien e mirė me vendet-anėtare tė NATO-s”, informuan nga Shtatmadhoria dhe Ministria e Mbrojtjes.

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/5325.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.8.2010, 22:47   4
Citim:
Shqiptarėt tė papėrfaqėsuar nė Ministrinė e Mbrojtjes

Armata e Republikės sė Maqedonisė sot shėnon 18 vjetorin e themelimit tė saj. Shqiptarėt vazhdojnė tė jenė tė papėrfaqėsuar nė institucionet e mbrojtjes dhe se shifrat janė tejet minore, duke mos pėrmbushur detyrimet qė dalin nga Marrėveshja e Ohrit.

Nė nivel tė Ministrisė sė Mbrojtjes, hierarkia e lartė e kėtij dikasteri udhėhiqet nga ministri maqedonas, zėvendėsministri maqedonas si dhe sekretari shtetėror maqedonas, tė gjithė kuadro tė partisė VMRO-DPMNE.

Kuadrot shqiptare nuk janė nė detyra udhėheqėse nė tre drejtoritė e kėsaj ministrie, ndėrsa nga 11 kėshilltarėt shtetėror asnjė prej tyre nuk ėshtė shqiptarė.

Pėrfaqėsimi i dobėt ėshtė edhe nė kuadėr tė Armatės sė Republikės sė Maqedonisė. Nė nivel tė shtabit tė pėrgjithshėm vetėm zėvendės-shefi i shtabit tė pėrgjithshėm tė ARM-sė ėshtė Naser Sejdini, kuadėr shqiptarė.

Drejtori i shtatmadhorisė dhe kryeshefat e 9 seksioneve nė Qendrėn e Bashkuar Operative qė tė gjithė janė maqedonas, asnjėri nga komandantėt, zv.komandantet dhe kryeshefat e shtabeve tė 3 brigadave tė ARM-sė nuk ėshtė shqiptarė, nė 20 batalijone vetėm 1 komandant ėshtė shqiptarė, nga 35 kuadro ushtarak qė gjenden nė shkollim jashtė vendit pėr gjeneral, asnjėri nuk ėshtė shqiptarė, nga 40 kadetėt tė regjistruar nė vit tė parė nė Akademinė Ushtarake nė Shkup vetėm 6 janė shqiptarė, etj.

Gjendja e tillė e mungesės sė pėrfaqėsimit ėshtė edhe nė nivele tjera mė tė ulėta tė sektorėve.

Ish-zėvendėsministri i mbrojtjes, Iljaz Halimi thekson se kėto shifra janė alarmante dhe tregojnė mungesėn e pėrfaqėsimit tė shqiptarėve nė sistemin e mbrojtjes. Sipas tij, nė bazė tė pėrqindjes sė pėrfaqėsimit, shqiptarėt mund tė arrijnė rreth 10 pėr qind tė pėrfaqėsuar, mirėpo kėtė pėrqindje e rrit prania e ushtarėve tė paguar dhe nėnoficerėve nė ARM.

Ndėrsa nė nivel tė Ministrisė sė Mbrojtjes, kuadro shqiptare pranė kėtij dikasteri bėjnė tė ditur se shqiptarėt janė tė pėrfaqėsuar aktualisht vetėm me rreth 3 pėr qind, pa pėrfshirė ARM.

Nga ana tjetėr, deputeti i BDI-sė, Talat Xhaferi, i cili gjithashtu ka qenė nė detyrėn e zėvendėsministrit tė mbrojtjes kohė mė parė ka theksuar se shqiptarėt nė Ministrinė e Mbrojtjes dhe Armatė janė 18,22 pėr qind apo 1552 tė punėsuar. Ai nė kėtė shifėr ka pėrfshirė ushtarėt e paguar dhe nėnoficerėt qė janė nė kuadėr tė ARM-sė dhe qė rrisin shifrėn totale tė pėrfaqėsimit.

Lidhur me kėtė situatė ka reaguar edhe OJQ-ja shqiptare “Realiteti” e cila ka ofruar disa tė dhėna qė tregojnė pėrfaqėsimin e shqiptarėve nė Ministrinė e Mbrotjes dhe ARM.

• Ministri i mbrojtjes - Maqedon
• Zv Ministri i mbrojtjes - Maqedon
• Sekretari shtetėror - Maqedon
• Kėshilltarėt shtetėror 4 (ishin 11) tė gjithė Maqedon
• Drejtoritė 3 (2Maqedon +1 i zbrazėt)
• Sektorė 12 (11Maqedon + 1Sh) paradoksi qėndron nė atė se njėsia kryesore e atij sektori qė menaxhohet nga kuadri shqiptar ėshtė nė sektor tjetėr, atė tė menaxhimit kadrovik.
• Si ėshtė e mundur qė BDI tė len njė ministri me rreth 8500 tė punėsuar dhe kaq e rėndėsishme pa asnjė udhėheqės shqiptar? E sidomos kur dihet se shqiptarėt janė 100% pro NATO

ARM
• Kryeshefi – Maqedon
• Zv. Kryeshefi shqiptar Naser Sejdini ?
• Drejtori I shtatmadhorisė Maqedon
• Seksionet G1 deri G8 tė gjithė Maqedon
• Komanda e bashkuar operative k-danti, zv k-danti, shefi i shtabit, tė gjithė Maqedon
• 3 brigada k-danti, zv k-danti, shefi i shtabit 3X3 9 asnjė shqiptar.
• Mbi 20 batalione vetėm 1 Shqiptar
• 30 pėrfaqėsues (NATO +atashe ushtarak+ liason oficer, shtabe tjera jashtė vendit) vetėm 2 shqiptar
• Nga viti 2008 asnjė kandidat shqiptar nuk ėshtė dėrguar nė Ėar College ku Maqedonia ka tė garantuar 14 vende pėr kandidatėt e saj. 14 Maqedon asnjė Shqiptar. (Iliria News Agency)

http://www.ina-online.net/Default.as...c377aff4c&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 19:55.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.