Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 2.1.2010, 14:40   1

Shkrim i cituar Lindor: Autorrugė e re Shkup - Bllacė


Citim:
Autorrugė e re Shkup-Bllacė

Deri nė vitin 2013, Shkupi duhet tė lidhet me autorrugė deri nė kufirin me Kosovėn, mė saktėsisht me kalimin kufitar Bllacė. Ministri i Transportit dhe Lidhjeve Mile Janakievski pret qė realizimi i autorrugės 11 km tė bėhet shumė mė shpejtė se afati i paraparė prej tetė viteve.

"Pėr shkak se bėhet fjalė pėr segment tė shkurtėr rrugor pres qė kjo tė fillojė diku nė vitin 2011, ne kemi projekt pėr tė dhe nuk duhet tė zgjasė ndėrtimi mė shumė se dy vjet", deklaroi Mile Janakievski, ministėr i Transportit dhe Lidhjeve.

Rruga pėr nė Bllacė ėshtė pjesė e pakos numėr dy, me tė cilin duhet tė ndėrtohen disa rrugė nė Maqedoninė perėndimore. Planifikohet qė koncesioneri i cili do tė ofroj ofertėn mė tė volitshme pėr ndėrtimin e rrugėve tė udhėtimit, ti ndėrton edhe pjesėt e segmenteve rrugore Gostivar - Qafėthanė dhe Trebenishtė - Ohėr.

Kompanitė e interesuara pėr tė marrė koncesione duhet deri nė shkurt tė kualifikohen nė tender, pastaj deri nga mesi i vitit tė paraqesin ofertat financiare, pas sė cilės do tė nėnshkruhet njė kontrate dhe do tė fillojė ndėrtimi.

Ajo duhet tė kushtojė njė miliardė euro, ndėrsa ai ēmim vlen pėr tė gjitha rrugėt e parapara me pakon 1 dhe 2. Nė fund ėshtė planifikuar tė zgjidhet dhe “plaga e kancerit” e infrastrukturės rrugore tė Maqedonisė nė segmentin rrugor Demir Kapi- Udovė.

"Projekti duhet tė jetė gati deri mė 25 mars pastaj fillon procedura pėr ndėrtim nė bashkėpunim me Komisionin Evropian dhe rregulloret e tyre. Thonė se procedurat e tyre zgjasin 6-9 muaj, kėshtu qė unė pres deri nė fund tė vitit 2010 dhe fillimi i vitit 2011 tė fillojė ndėrtimi i Korridorit 10", u shpreh ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Sink: Mile Janakievski.

Pėrveē infrastrukturės rrugore pėr vitin 2010 nga Ministria e Ekonomisė njoftojnė pėr ndėrtimin e hekurudhave nga Kėrēova deri nė Qafėthanė qė tė mund tė lidhemi me Shqipėrinė dhe tė kemi qasje alternative drejt porteve, e jo sikurse deri tani tė kemi qasje vetėm nė Selanik.

http://alsat-m.tv/index.php/ekonomi/21858.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.1.2010, 20:34   2
Citim:
Maqedonia nuk ka para pėr autorrugėn Shkup-Bllacė

Shkup, 11 janar - Ndėrtimi i autorrugės nga Shkupi deri nė kufirin me Kosovėn parashihet tė pėrfundojė deri nė fund tė vitit 2017, me kusht qė Ministria e Transportit dhe Lidhjeve tė Maqedonisė tė gjejė koncesioner.

Pėr dallim nga buxhetet e mėparshme, kur qeveritė ndanin mjete financiare pėr ndėrtimin e rrugėve magjistrale qė lidhin Maqedoninė me Kosovėn dhe Shqipėrinė, me buxhetin e 2010, Ministria e Transportit nuk ka ndarė para pėr ndėrtimin autorrugės Shkup-Bllacė, Gostivar-Qafėthanė dhe Trebenishtė-Ohėr, por ndėrtimin e kėtyre autorrugave planifikon tė bėjė pėrmes koncesionerėve.

“Nė shkurt do tė shpallet tender ndėrkombėtar. Planifikohet qė koncesioneri i cili do tė ofrojė ofertėn mė tė volitshme pėr ndėrtimin e autorrugės Shkup-Bllacė, do tė duhet tė ndėrtojė edhe pjesėt e segmenteve rrugore Gostivar-Qafėthanė dhe Trebenishtė-Ohėr”, thonė nga Ministria e Transportit.

Si kompensim pėr ndėrtimin e rrugėve, qeveria kompanive koncesionare do t’ju jep subvencione si dhe pesė pika tė pagesės rrugore. Kompania qė do ta do ta ndėrtoje rrugėn nga Shkupi deri nė Qafėthanė, do tė menaxhojė autorrugėn Shkup -Gostivar nė pako me katėr pika tė pagesės.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,8198
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.