Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 6.1.2010, 20:47   1
Ulkonja
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 12.2009

Hard rock / shkėmb i rėndė


Kam nje verejtje nese mundeni ta pranoni, pershtatjen e "Hard rock" ose bejeni te plote, dmth "Shkemb i rende" ose mos e perktheni gjysma gjysma se shkon mundi dem, ose ose lereni sic e perdor ter dynjaja...qe te pakten te shkoje edhe fjala derivat qe seshte fjale shqipe...
shume faleminderit....
 
I vjetėr 7.1.2010, 13:55   2
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Roku ka hyrė nė shqip si xhazi, popi, dansi etj. dhe pėrdoret me atė term prej kohėsh. Si terminologji hardroku ėshtė i pranueshėm dhe pėrdoret dhe si rok i rėndė meqėnėse mbiemri ėshtė i pėrkthyeshėm, ndėrsa fjala rok kėtu s'ka tė bėjė me shkėmbin, vjen si shkurtim i njė shprehjeje tė mėparshme frazeologjike nė anglisht.

Si shqiptim alternativ nė log kemi futur rr nė vend tė r, sepse i afrohet mė tepėr shqiptimit sipas shqipes.

Ndėrkaq duhet konvencion pėr krejt llojet muzikore qė vazhdojmė t'i shkruajmė sipas gjuhėve tė origjinės, por pėr sa kohė nė vend nuk ka skenė tė mirėfilltė qė tė vendosė terminologji nė fushėn e vet, pasojat janė tė tilla.

Konvencioni gjuhėsor shqiptar qė prek fjalėt qė hyjnė nga gjuhė tė tjera ėshtė se nė rast mospėrkthimi hyjnė sipas shqiptimit qė kap veshi shqiptar. Prej aty i nėnshtrohen njė standardizimi sipas rregullave tė shqipes pėr pėrdorimin dhe pėrshtatjen e zanoreve dhe grupeve bashkėtingėllore nga fjalėt e huaja.
 
Ēėshtja u mbyll

Ora nė Shqipėri ėshtė 22:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.