Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.1.2010, 12:42   1

TSr/ 1998-99: Varre masive nė Rudnicė, Drenicė


Citim:
Afėr 500 trupa tė shqiptarėve tė varrosur nė Rudnicė?

Nė zonėn kufitare ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė nė vendin e quajtur Rudnicė dyshohet pėr njė varrezė masive tė shqiptarėve tė vrarė gjatė luftės nė territorin e Drenicės.

Burime ndėrkombėtare i kanė thėnė “Kohės Ditore” se nė kėtė vend janė dy varreza masive tė shqiptarėve tė Kosovės - nė njėrėn janė tė varrosur nga 250-300 kufoma, ndėrsa pėrbri saj nė varrezėn tjetėr janė tė varrosur rreth 150 kufoma tė tjera.

Ky burim ka specifikuar se kufomat nė kėtė varrezė janė nga disa fshatra tė Drenasit dhe tė disa fshatrave tė tjera tė Skenderajt. Por askush prej zyrtarėve relevantė nuk ka mundur ta konfirmojė njė gjė tė tillė. /Koha/Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=6928
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.1.2010, 01:25   2
Citim:
Afėr 500 trupa tė shqiptarėve dyshohet tė jenė varrosur nė Rudnicė

Mitrovicė, 7 janar- Nė zonėn kufitare ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė nė vendin e quajtur Rudnicė dyshohet pėr njė varrezė masive tė shqiptarėve tė vrarė gjatė luftės nė territorin e Drenicės.

Burime ndėrkombėtare i kanė thėnė “Kohės Ditore” se nė kėtė vend janė dy varreza masive tė shqiptarėve tė Kosovės - nė njėrėn janė tė varrosur nga 250-300 kufoma, ndėrsa pėrbri saj nė varrezėn tjetėr janė tė varrosur rreth 150 kufoma tė tjera. Ky burim ka specifikuar se kufomat nė kėtė varrezė janė nga disa fshatra tė Drenasit dhe tė disa fshatrave tė tjera tė Skenderajt.

Por askush prej zyrtarėve relevantė nuk ka mundur ta konfirmojė njė gjė tė tillė. Zėdhėnėsja e EULEX-it, Karen Lindal, e kontaktuar nga gazeta tė mėrkurėn nė mbrėmje nuk ka mundur tė jepte ndonjė informacion, por ka premtuar se tė enjten do tė konfirmojė, nėse informata ėshtė e saktė apo jo.
Informacione nuk kanė pasur as nė Policinė e Kosovės.

Por ish-zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, Veton Elshani, ka thėnė se janė bėrė gėrmime nė vitin 2006 nė atė pjesė dhe se i gjithė ky proces ka qenė kompetencė e ndėrkombėtarėve.

Sipas burimit nė vitin 2005, zyrtarė ndėrkombėtarė tė UNMIK-ut pėr krime lufte kanė kėrkuar nė atė lokacion, por jo nė vendin ku ndodhen tė varrosur trupat e vrarė. UNMIK-u nė vendin e ngjarjes nė 2005 kishte sjellė njė dėshmitar me kokė tė mbuluar, por pėr arsye tė panjohura dėshmitari i ka orientuar gabimisht diku 50 - 100 metra mė larg se nė realitet ku gjendet varreza masive e shqiptarėve, ka precizuar burimi me kushte tė anonimitetit.

Por, pas kėtij kėrkimi janė alarmuar autoritetet e Qeverisė sė Serbisė, ata tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme dhe tė Mbrojtjes. Pas kėtij shqetėsimi, saktėsisht mbi kufomat e shqiptarėve janė ndėrtuar depot dhe zyrat e organizatės pėr mirėmbajtjen e rrugėve ‘Put Prishtina’.

Gjithashtu, njė pjesė e madhe e varrezave tani ėshtė e mbuluar me asfalt dhe beton qė shėrben pėr parkingje tė automjeteve tė kėsaj organizate. Gjithnjė sipas burimit tė gazetės, kufomat janė sjellė me kamion nga fshatrat e Drenicės dhe aty janė mbuluar me ekskavator nė njė thellėsi prej 2-3 m.

Rajoni nga janė marrė kufomat gjatė luftės ka qenė nėn komandėn e njėsive ushtarako-policore dhe paramilitare tė qytetit tė Rashkės sė Serbisė, ka precizuar burimi.

Kufomat nė vendet ku janė ekzekutuar janė ngarkuar nė kamionė nga 5 - 6 shqiptarė, tė cilėt pas tėrė punės janė dėrguar nė rrugėn Rashkė - Novi Pazar ku janė ekzekutuar me qėllim tė fshehjes sė gjurmėve, thotė burimi i gazetės.
Sipas tij, nė kėtė varrezė janė tė varrosura edhe 19 kufoma nga fshati Gllanasellė.

Nė kėtė fshatė janė vrarė shumė njerėz dhe njė pjesė e tyre janė marrė dhe janė dėrguar nė istikame duke i veshur uniforma apo jelekė luftarakė tė UĒK-sė dhe mė pas janė marrė dhe janė sjellė nė varrezėn masive nė Rudnicė. Pjesa tjetėr e tė vrarėve janė varrosur pikėrisht mbi varreza tė fshatit nga 2 - 3 veta nė njė varr, thotė ky burim.

Burimi mė tej ka shtuar se ėshtė nė gjendje qė tė qėndrojė peng deri sa tė hapet varreza dhe tė gjenden kufomat por me njė kusht qė tė kėrkohet nė vendin ku ai e precizon poshtė objektit tė PUT-Prishtina.

Pėr tė gjitha kėto janė tė njoftuar zyrtarė tė Qeverisė sė Kosovės, ata tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, krerėt e Policisė sė Kosovės dhe zyrtarė ndėrkombėtarė, si ata tė UNMIK-ut ashtu edhe ata tė ICO-sė dhe EULEX-it, tash e 6 muaj mė parė, thotė burimi i gazetės.

Por ministri i Punėve tė Brendshme, Zenun Pajaziti, i kontaktuar rreth orės 21 nuk ka komentuar duke thėnė se ėshtė i zėnė. Kėshilltari i tij Fisnik Rexhepi dhe zėdhėnėsi i Qeverisė Memli Krasniqi nuk e kanė hapur telefonin.

Njė burim tjetėr ndėrkombėtar, ndėrkaq, i ka thėnė gazetės sė njė dėshmitar ėshtė paraqitur nė Qeverinė e Kosovės, i cili ka treguar pėr disa trupa nė pjesėn jugore tė Serbisė afėr kufirit, por EULEX-i nuk ka gjetur asgjė deri mė tash.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,22,7748
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.5.2010, 19:41   3
Citim:
Serbi, zbulohet varri masiv me eshtrat e 250 shqiptarėve

Beograd - Njė varr masiv me eshtrat e rreth 250 shqiptarėve nga Kosova ėshtė zbuluar nė jug tė Serbisė.

Lajmin e bėri tė ditur zv-kryeprokurori serb pėr krimet e luftės, Vladimir Vukcevic. Eshtrat janė gjetur nė afėrsi tė Raskės nė komunėn e Rudnicės, jo shumė larg kufirit me shtetin e Kosovės.

Prej vitėsh, autoritetet dhe qytetarėt kosovarė kanė kėrkuar dėshpėrimisht pėrgjigje pėr zhdukjen e shumė njerėzve tė burgosur apo masakruar nga paramilitarėt serbė.

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/15465/

Citim:
Hyseni: Beogradi duhet tė zbulojė tė gjitha varrezat masive nė Serbi

Ministri i Punėve tė Jashtme tė Kosovės, Skender Hyseni tha sot se do t’i shfrytėzojė tė gjitha kanalet diplomatike qė t’i bėjė trysni Serbisė qė t’i zbulojė vendndodhjet e varrezave masive dhe ta zbardhė njėherė e pėrgjithmonė fatin e tė zhdukurve nga lufta e fundit nė Kosovė.

“Ėshtė minimumi qė Qeveria e Serbisė, qoftė edhe nė kuadėr tė asaj qė ėshtė pėrpjekje pėr normalizimin e marrėdhėnieve tona. Ėshtė vėshtirė qė tė besohet se njė veprim kriminal qė ėshtė bėrė nėn sponzorimin e Qeverisė sė Beogradit, gjatė luftės sė fundit nė Kosovė, e tė mos dihet pėr vendėndodhjen e kėtyre varrezave massive. Ne insistojmė qė Beogradi tė mos e pėrdor ēėshtjen e tė pagjeturve si njė mjet lufte diplomatike kundėr Kosovės. Por, kjo, tė vėhet nė rrafshin humanitarė dhe tė shihet si ēėshtje humanitare e Kosovės”, ka thėnė Hyseni.

Ministri Hyseni tha se edhe nėse do tė ketė bisedime teknike me Beogradin, ēėshtja e tė zhdukurve duhet tė jetė njė ndėr temat e para qė duhej tė bisedohej nė kėto takime.

Ndryshe, pas zhvillimeve tė fundit nė rajonin e Rashkės dhe nė Komunėn e Medvegjės, delegacioni i Prishtinės pėr bisedime me delegacionin e Beogradit nė kuadėr tė Grupit Punues pėr Persona tė Pagjetur, sot nė orėn 14:00 do tė mbajė konferencė pėr media.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=60589

Citim:
Shtypi gjermanofon i mbushur me shkrime pėr varrezat masive nė Serbi

Pothuaj se tė gjitha gazetat dhe agjencitė botėrore njoftojnė sot lidhur me zbulimin varrezės masive me shqiptarė nė afėrsi tė Rashkės nė Serbi.

Hulumtimi pėr kėtė varrezė, ku gjenden trupat e mė shumė se 250 shqiptarėve tė Kosovės, ka zgjatur dy vjet, njofton agjencia gjermane e lajmeve DPA.

Vendi i saktė i varrezės ėshtė zbuluar para dhjetė dite, njofton kjo agjenci. Ndėrkaq, revista prestigjioze “Fokus” shkruan se kjo varrezė ėshtė e gjashta e zbuluar nė Serbi me viktima shqiptare tė vrarė gjatė luftės dhe e dyta mė e madhe e zbuluar deri mė tani.

Varreza mė e madhe zbuluar deri mė tani ėshtė ajo nė periferi tė Beogradit nė vitin 2001, ku janė eksumuar trupat e pajetė tė mė shumė se 700 shqiptarėve.

Gazeta tjetėr prestigjioze “Syddojēe Cajtung” shkruan nė numrin e sotėm tė saj se viktimat e zbuluara nėpėr varrezat masive nė Serbi janė vrarė gjatė pranverės sė vitit 1999 dhe nė mesin e tyre ka edhe fėmijė, gra dhe pleq. Ata pasi janė vrarė, janė transportuar nėpėr vende tė ndryshme nė Serbi, shkruan Syddojēe Cajtung.

Ndėrkaq, gazeta vjeneze “Die Presse” nė numrin e saj tė sotėm shkruan se tė vrarėt janė viktima tė forcave paramilitare serbe, tė policisė dhe njėsive speciale ushtarake tė Serbisė.
Nė Kosovė, ende konsiderohen tė humbur edhe 1800 persona, pėr fatin e tė cilėve nuk dihet asgjė. “Die Presse” shkruan se zbulimi i varrezės masive nė Serbi, ka hasur nė njė rezonancė pozitive nė Kosovė. Gazeta vjeneze citon zėvendėskryeministrin e Kosovės, Ramė Manaj tė ketė thėnė se zbulimi i varrezės po tregon pėr gatishmėrinė e Serbisė pėr tė zbardhur tė vėrtetėn pėr fatin e tė zhdukurve nė Kosovė
Pėr zbulimin e varrezės masive nė Serbi njofton edhe agjencia austriake e lajmeve “APA”. Kjo agjenci shkruan se nė Serbi ka edhe shumė lokacione tė pazbuluara ku mendohet se janė varrosur viktimat shqiptare, tė vrarė gjatė luftės.

Njė varrezė e tillė masive mendohet se ekziston edhe nė liqenin e Peruēas nė kufirin e Serbisė me Bosnjė e Hercegovinėn si dhe nė rajonin Medvegjės.

Dėrgimi i civilėve shqiptarė tė vrarė nga Kosova nė rajone tė ndryshme nė Serbi, ishte bėrė pėr tė fshehur gjurmė e krimeve tė kryera nga forcat serbe gjatė luftės nė Kosovė, njofton agjencia austriake e lajmeve APA.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=38228
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.5.2010, 20:43   4
Citim:
Kryeministri serb mbron terrorin dhe gjenocidin serb nė Kosovė!

BERN (Bota sot) - Presidentja e konfederatės zvicerane znj.Doris Lothard prit nė Bern kryeministrin e Serbisė Marko Cvetkovic.

Kjo ėshtė vizita e parė njė funksionari tė lartė serb nė Zvicėr qė po bėhet pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, ku siē dihet, pas njohjes qė iu bė shtetit tė Kosovės nga ana e Qeverisė helvetike, Beogradi kishte tėrhequr ambasadorin e vet nga Berna.

E pyetur nga “Bota sot” se a ėshtė biseduar nė kėtė takim edhe pėr Kosovėn, presidentja Leothard tha se”.. me kryeministrin serb kemi evokuar edhe ēėshtjen e Kosovės, por natyrisht se Berna dhe Beogradi kanė qėndrime tė kundėrta pėr pavarėsinė e Kosovės. Qėndrimet tona dihen rreth pavarėsisėØsė Kosovės dhe kėtu nuk ka kthim prapa."

I pyetur se a ėshtė i gatshėm Beogradi pėr dialog me Kosovėn dhe nė ēfarė do tė pėrqendrohet Beogradi nė bisedimet eventuale, Cvetkoviē u pėrgjigj se Beogradi ka pėr shumėēka tė bisedojė me Prishtinėn...

Pyetjes sonė se si e komenton zbulimin e varrezės masive me 250 trupa tė shqiptarėve nė Serbi, Cvetkovic u pėrpoq tė mbrojė gjenocidin dhe terrorin serb duke thėnė se “se kėto krime ishin individuale dhe nuk duhet lidhur me popullatėn serbe".

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=60698
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.5.2010, 05:38   5
Citim:
Prishtina kėrkon prani gjatė zhvarrimit

Autoritetet serbe ende nuk i kanė bėrė tė ditura detajet mbi procesin e hetimit dhe tė ekshumimit tė trupave tė pajetė nė varrezėn masive afėr Rashkės.

Autoritetet kosovare kėrkojnė tė jenė tė pranishme gjatė kėtyre proceseve, pėr tė zbuluar fatin e mbi 250 viktimave shqiptare, qė supozohet tė jenė nė kėtė varrezė.

Prokuroria e Serbisė pėr Krime Lufte ka njoftuar se nė varrezėn e zbuluar nė afėrsi tė Rashkės gjenden trupa tė pajetė tė shqiptarėve tė vrarė nė konfliktin e viteve 1998-1999.

Zėvendėskryeministri Ramė Manaj pret bashkėpunimin e palės serbe.

“Tash pėr tash, nuk kemi informata tė sakta se si do tė shkojė procedura mė tutje, por ėshtė konfirmuar ekzistenca e varrezės masive. Tash janė procedurat hetimore. Ne presim qė tė ketė bashkėpunim mes grupit tonė pėr dialog me grupin pėr dialog tė palės serbe dhe presim se do tė kemi bashkėpunim nė procedurat e hetimit dhe ekshumimit tė trupave”, tha Manaj.

Nė anėn tjetėr, kryetari i Grupit Punues pėr tė Pagjeturit, Pajazit Nushi, nė njė konferencė pėr gazetarė, kėrkoi angazhimin e ekspertėve tė tė dyja palėve dhe pėrshpejtimin e identifikimit tė skeleteve, apo, siē tha, kockave tė mbetura, meqė, sipas tij, vėshtirė se gjenden skelete tė tėra nė atė varrezė.

Ai kritikoi palėn serbe se nuk e ka informuar grupin punues tė Prishtinės mbi gjetjet e fundit.

“Ėshtė e zakonshme qė kryetari i delegacionit tė Serbisė t’ia paraqesė qoftė kėrkesėn, apo rezultatin e hulumtimit ndėrmjetėsueit mes dy delegacioneve, e ai tė na e pėrcjellė neve pėr t’u marė vesh se si tė veprojmė. Ne, deri tash, informacion zyrtar nga Serbia nuk kemi. Prandaj, edhe nuk mund tė jap element tė ri, tė cilin nuk e dini deri mė tash”, tha akademik Nushi.

Autoritetet kosovare janė tė bindura se shteti serb e di vendndodhjen edhe tė varrezave tė tjera masive, nė tė cilat mund tė jenė tė varrosur trupat e shqiptarėve tė vrarė gjatė luftės. Nė Kosovė ende figurojnė mbi 1800 tė zhdukur.

http://www.evropaelire.org/content/article/2038938.html

Citim:
Mė shumė se 250 viktima nė Rashkė

Autoritetet kosovare dyshojnė se nė varrezėn masive nė Rashkė nuk ndodhen 250, por 400 trupa tė shqiptarėve tė vrarė. Ata thonė se Serbia po pėrdor viktimat e luftės pėr tė fituar poenė politikė. Nė Beograd ka tė tillė qė konsiderojnė se zbulimi i kėsaj varreze hedh dritė tė re mbi ato qė kanė ndodhur nė Kosovė nė vitin 1998-1999.

Nė vitin 2007, UNMIK-u dhe autoritetet serbe kishin shkelur mbi tė vdekurit pėr tė shkuar te moēali afėr oborrit tė kompanisė “Kosmet Put”. Ndonėse dinin vendin e varrezės, ata filluan gėrmimet larg kėtij oborri, i rrethuar me ekskavatorė, buldozerė dhe kamionė tė ndryshkur, tė cilėt ndoshta para 11 vitesh mund tė jenė pėrdorur pėr tė varrosur qindra shqiptarė.

Atė kohė, kėrkimet ishin ndaluar. Tani ato pritet tė rinisin pėrsėri, por kėsaj radhe Serbia, dhe nė vend tė UNMIK-ut, EULEX-i, treguan pėrnjėmend vendin ku janė varrosur viktimat e luftės sė vitit 1998-99.

Shqiptarėt dyshojnė se Serbia po pėrdor viktimat e luftės qė vetė i ka shkaktuar pėr tė fituar poenė politikė.

“Institucionet e Serbisė kanė ditur pėr kėtė varrezė masive qė nga fillimi, por e kanė dhėnė kėtė lajm qėllimisht, pikėrisht nė Ditėn e Evropės”, thotė Prenk Gjetaj, drejtues tė Komisionit qeveritar pėr personat e pagjetur.

Gejtaj po ashtu dyshon nė numrin e viktimave tė varrosura nė kėtė vend, qė kanė dhėnė autoritetet nė Beograd. Sipas tij, Rashka fsheh mė shumė viktima tė dhunės serbe mbi shqiptarėt.

“Ne kemi informacione se aty qėndrojnė dy varreza masive me njė numėr mė tė madh, njėra 300, ndėrsa tjetra 150. Pra, bėhet fjalė pėr njė numėr shumė tė madh, mbi 400 trupa”, thotė Gjetaj.

Ai thekson se palės kosovare i ka mbetur hatri qė EULEX-i nuk ka shkėmbyer asnjė informacion me ta, por as Beogradi, pėrmes Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar.

Ndėrsa, kryetari i delegacionit tė Prishtinės pėr bisedime me palėn e Beogradit, Pajazit Nushi, thotė se me zbulimin e kėsaj varreze nuk mund t’i vihet pikė kėsaj ēėshtjeje, ngase nė rrethinat e Rashkės duhet tė ketė edhe varreza tė tjera, tė cilat duhet tė gjurmohen.

Edhe mjeku ligjor, Arsim Gėrxhaliu thotė se si nė rastin e Batajnicės, edhe pėr Rudnicėn do tė kėrkohet thjeshtėsimi i procedurave, nė mėnyrė qė mos tė ketė komplikim tė identifikimit tė mbetjeve mortore.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../30389/C4/C15/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2010, 23:06   6
Citim:
Tadiēi ndalon hulumtimin e varrezės masive nė Rashkė

Beograd, 22 qershor - Presidenti i Serbisė, Borisė Tadiē, ia ka ndaluar prokurorisė sė shtetit tė tij qė tė hulumtojė varrezat masive nė shtetin e tij. Prokuroria pėr Krime tė Luftės e Serbisė nuk e pohon, por as mohon njė gjė tė tillė, raporton KTV-ja. Nga ana tjetėr, Qeveria e Kosovės nuk di asgjė pėr punėt qė po bėhen nė Rashkė, ndėrsa EULEX-i thotė se ėshtė nė pritje tė hapit tjetėr tė Beogradit.

Duket se Prokuroria e Serbisė ka rėnė nė bela me Presidencėn e shtetit tė saj. Ditė me herėt, mediat nė rajon kishin raportuar se personalisht presidenti Boris Tadiē ka kėrkuar qė tė ndėrpriten hulumtimet pėr gjetjen e varrezave masive nė territorin e Serbisė.

Ky institucion as s’e pranon dhe as s’e mohon njė gjė tė tillė. Njė zėdhėnėse e Prokurorisė serbe, i ka thėnė KTV-sė nėpėrmjet telefonit se nuk dėshiron tė komentojė pėr kėtė ēėshtje.

Madje, ajo, ka thėnė se nuk e di se kur mund tė hapet varreza masive nė Rashkė, e cila ishte proklamuar aq shumė nga vetė prokuroria.

E, institucioni i vetėm qė ėshtė bashkė me Prokurorinė serbe nė kėtė proces, EULEX-i, thotė se ėshtė nė pritje tė hapit tjetėr tė Beogradit.

Nėpėrmjet postės elektronike, EULEX-i ka bėrė tė ditur se ēėshtje tash ėshtė nė duart e gjyqtarit tė procedurės paraprake dhe tė Odės sė Veēantė pėr Krime tė Luftės nė Gjykatėn e Qarkut nė Beograd pėr tė vendosur nėse do tė fillojė njė hetim nė kėtė vend.

Duke theksuar se rasti i Rashkės pėr EULEX-in ėshtė shumė i rėndėsishėm dhe inkurajojnė autoritetet qė tė veprojnė sa mė shpejtė qė tė jetė e mundshme pėr tė gjetur tė vėrtetėn. Nė kėtė pėrgjigje, mision i BE-sė pėr sundim tė ligjit, potencon se institucionet e Kosovės dhe familjarėt e tė zhdukurve janė tė informuar rreth kėtyre zhvillimeve.

Megjithėkėtė, Qeveria e Kosovė vazhdon qė tė deklarohet se ėshtė mė e painformuara nė lidhje me kėtė varrezė masive nė Serbi.

Kryetari i Komisionit qeveritarė pėr tė pagjeturit, Prenk Gjeta, ka thėnė se nuk ka informacione pėr ecurinė e hetimeve nė varrezėn e mundshme nė Rudnicė tė Rashkės, edhe pse informacioni pėr ekzistimin e saj kishte dalė nga ky komision.

Por qeveritarėt kosovarė e kanė pritur njė ndėrhyrje tė tillė politike tė Beogradit, ngase, siē shprehet Gjetaj, edhe deklarimi i mėhershėm i prokurorisė serbe pėr varrezėn ka qenė veē mediatik.

Nė takimin e fundit tė grupeve punuese pėr tė pagjeturit, i cili ėshtė mbajtur mė 26 tė muajit tė kaluar, palėt ishin pajtuar pėr tė pasur mė shumė informacione tė ndėrsjella. Sidoqoftė, mė 9 maj, Prokuroria pėr Krime tė Luftės e Serbisė, mė saktėsisht zėvendėsprokurori serb pėr Krime tė Luftės, Bruno Vekariq, pranoi se nė Rudnicė ndodhen trupat e 250 shqiptarėve.

Ndėrkaq, dhjetė ditė mė vonė, Prokuroria dha urdhėrin pėr nisjen e procedurave ligjore pėr hapjen e varrezės masive nė Rashkė tė Serbisė. Me kėtė rast, ai i kishte propozuar gjykatėsit hetues qė hetimet tė kryhen nė prani tė pėrfaqėsuesve nga EULEX-i, Prokurorisė pėr Krime tė Luftės, Ministrisė sė Brendshme tė Serbisė, Komisionit pėr personat e zhdukur nga Qeveria e Serbisė dhe Grupit punuese pėr personat e zhdukur nga Prishtina.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,24,25768
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.6.2010, 20:56   7
Citim:
Serbia: Ok gėrmimeve pėr varret masive

Prokuroria serbe pėr krimet e luftės ka bėrė tė ditur se sė shpejti do tė fillojė gėrmimi nė kuadėr tė kėrkimeve pėr varrezėn masive qė dyshohet se ndodhet nė Rudnicė.

Por ky lajm nuk ėshtė mirėpritur nga autoritetet vendore tė komunės, tė cilat kanė paralajmėruar se nisja e gėrmimeve mund tė dėmtojė turizmin nė kėtė qytet, nė jug tė Serbisė.

Madje, kryetari i komunės Redenko Cvetiq ka paralajmėruar se do tė ngrejė njė padi nėse ky proces merr jetė. Nė Rudnicė dyshohet se ndodhet njė varrezė masive me rreth 250 trupa tė shqiptarėve, tė vrarė nga njėsitė paraushtarake serbe gjatė luftės sė viteve 98-99.

http://www.kosova-sot.info/politike/...-varret-masive
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.8.2010, 22:10   8
Citim:
Serbėt kanė gėrmuar nė vend tė gabuar?

Prishtinė, 11 gusht – Shefi i zyrės sė Fondit pėr tė Drejtėn Humanitare nė Prishtinė, Bekim Blakaj, ėshtė habitur nga informacioni se nė lokalitetin te Rashka nuk gjendet asnjė provė e trupave tė varrosur tė shqiptarėve nga Kosova, transmeton agjencia serbe FoNet.

Blakaj pėr radion KiM ka thėnė se dyshon se autoritetet serbe kanė kryer gėrmimet nė vend tė gabuar.

“Mendohet se aty gjenden 250 trupa tė shqiptarėve nga Kosova. Sa kujtoj, edhe vitin e kaluar, gėrmimet janė bėrė nė njė vend tjetėr. A ėshtė e mundur qė pėrsėri ėshtė gėrmuar nė vendin e gabuar dhe aty nuk ka asnjė trup”, ka pyetur Blakaj.

Gėrmimet e terrenit te Rashka kanė filluar para dhjetėra ditėve.

Pas analizės sė tokės ėshtė zbuluar se nė lokalitetin Rudnicė-Majdan, nė pjesėn para ndėrtesės sė administratės sė kompanisė “Kosmet Put” nė Rashkė , nuk ka gjurmė tė materieve organike.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,30795
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.8.2010, 22:28   9
Citim:
Pala serbe po bėn obstruksion nė kėrkimet e varrit masiv nė Rashkė

Beograd, 12 gusht 2010 - Dyshimet e pėrfaqėsuesve tė Kosovės pėr tė pagjeturit se pala serbe po bėn obstruksion nė kėrkimet e varrit masiv nė Rashkė janė konfirmuar sot edhe nga gazeta "Danas" e Beogradit.

Analizat e tokės nuk janė marrė nga ndėrtesa e ndėrmarrjes "Kosovo- put", por vetėm pėrreth objektit, pohon kjo gazetė, e cila pohon se ka indicie qė varri ėshtė nėn ndėrtesė, e cila ėshtė ngritur mė vonė nė atė lokalcion.

Nė dokumentet e besueshme qė i ka parė gazeta, EULEX-i ka theksuar se shpuarjet "nuk respektojnė kėrkimin sistematik, pėr varre tė fshehura", dhe se nuk ėshtė shfrytėzuar teknika adekuate pėr kėrkimin e trupave.

Gazeta nė fjalė, duke iu referuar burimit tė saj, pohon se dėshmitari i mbrojtur ėshtė frikėsuar nė kėtė rast sepse ėshtė vėnė nė rrezik qė identiteti i ij tė zbulohet, edhe pse mė herėt nga njė distancė e sigurt ka treguar pėr lokacionin.

http://www.kosova.com/artikulli/64303
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 19:54.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.