Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.1.2010, 17:57   1

Shkrim i cituar Pejė: Themelohet organizatė e pyjorėve privatė


Citim:
Pejė, 7 janar- Atė qė s’kanė mundur ta bėjnė Ministria e Bujqėsisė, Pylltarisė dhe e Zhvillimit Rural (MBPZHR), Agjencia Pyjore e Kosovės dhe administratat komunale pėr mbrojtjen e pyjeve, do tė provojė tė bėjė Shoqata e Pylltarėve Privatė nė Pejė.

Komuna e Pejės, si rajoni mė i pasur me pyje dhe me kullosa, posedon afro 25 mijė hektarė pyje me dru tė cilėsisė sė lartė, jo vetėm pėr ngrohje, por me dru halor tė pishave dhe tė bredhave.

Sipas tė dhėnave tė kompetentėve tė Agjencisė Pyjore tė Kosovės, rreth 63 pėr qind e tokave nė komunėn e Pejės ėshtė e mbuluar me pyje dhe me kullosa. Prej tyre, mbi 40 pėr qind u takojnė pronarėve privatė. Ata qė nė komunėn e Pejės kanė nė pronėsi 5600 hektarė me pyje, deri tash nuk ishin tė organizuar nė shoqata, nėpėrmjet tė cilave do t’i mbronin interesat e veta.

Bashkim Gashi, koordinator nacional i pronave tė pyjeve private, thotė se krijimi i shoqatave nga pronarė tė pyjeve ėshtė nė harmoni me pėrshtatjen e kushteve tė decentralizimit edhe nė fushėn e menaxhimit tė resurseve natyrore dhe pyjeve.

“Asociacioni i Pyjeve Private ėshtė duke bėrė pėrpjekje qė tė themelojė njė shoqatė nė kuadėr tė komunės sė Pejės, qė ėshtė mė e njohura nė vend pėr sipėrfaqet e mėdha me dru tė cilėsisė sė lartė. Shoqata do tė jetė aktive, e pavarur dhe shumė e nevojshme, duke iu pėrshtatur kushteve tė decentralizimit, qė ėshtė duke ndodhur nė pyjet e Kosovės”, shprehet ai.

Edhe Sebiha Ramaxhiku, kėshilltare e pylltarisė nė APK, thotė se organizimi nė shoqata ėshtė forma mė e pėrshtatshme pėr t’i mbrojtur pronarėt dhe familjet qė burim ekzistence i kanė malin, bjeshkėn dhe frutat qė mblidhen nga natyra.

“Programi i APK-sė pėr krijimin e shoqatave tė pronarėve tė pyjeve ėshtė i pėrkrahur edhe nga MBPZHR-ja dhe ka pėr qėllim ngritjen e kapaciteteve kultivuese dhe menaxhuese tė pronarėve tė pyjeve private, qė nė mėnyrė tė organizuar t’i pėrfaqėsojnė interesat e tyre. Tė organizuar nė shoqatė, pronarėt e pyjeve private kanė mundėsinė qė tė ndėrhyjnė nė pėrmirėsimin e kornizės ligjore nė kuadėr tė MBPZHR-sė dhe ta menaxhojnė pyllin, duke e shfrytėzuar edhe tė drejtėn pėr prerje tė matur, nė mėnyrė qė tė kenė edhe pėrfitime ekonomike nga shfrytėzimi i pyjeve tė tyre”, tha Ramaxhiku.

http://gazetalajm.info/index.php?opt...article&id=119
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.