Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.1.2010, 23:20   1

Shkrim i cituar Venecie: Zbulohet statuti i Shkodrės i vt.1400


Citim:
Dokumentet 6 shekuj mė parė, zbulohet statuti i Shkodrės tė vitit 1400

Jemi tė lashtė si popull apo edhe nė mėnyrėn e funkisionimit si njė shoqėri. E para ėshtė vėrtetuar me qindra herė ndėrkohė qė e dyta ėshtė konfirmuar prej dokumenteve qė duket se i kanė bėrė ballė kohės.

Dokumentat janė gjetur nė njė bibliotekė tė vjetėr tė Venecias dhe i pėrkasin vitit 1430. Sipas profesoreshės italiane Lucia Nadini kėto statuse pėrdoreshin pėr tė qeverisur shoqėrinė shqiptare tė asaj kohe.

Ndėrkohė qė zv.ministria e arsimit Nora Malaj u shpreh se kjo konferencė ėshtė e rėndėsishme pasi tregon qė vendi ynė ka qenė njė vend i integruar qė para 6 shekujsh.

Nė kėtė vepėr na paraqitet me mjaft vėrtetėsi dhe me ngjyra marrėdhėniet midis shqiptarėve dhe tė huajve. Ajo qė ėshtė e veēantė ėshtė dhe fakti se ky statut nuk ngjan aspak me Kanunin e Lekė Dukagjinit por pėrafrohet me statutet e vendeve tė zhvilluara tė kohės. Kėtė e vėrteton edhe njė ligj i cili thotė se mbeturinat nuk duhet tė hidhen nė tokė pėrndryshe gjobitesh.

http://www.ora-news.com/mat1.php?idm=44608&idk=8
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:46.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.