Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Prodhim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.1.2010, 04:00   1

Shkrim i cituar Perėndimor: Amnistia fiskale deri mė 31 mars


Citim:
Konfindustria: Qeveria tė kryejė amnistinė fiskale

Nė kushtet kur ekonomia shqiptare po ndjen gjithnjė e mė shumė pasojat e krizės ekonomike globale, Konfindustria kėrkon kryerjen e njė amnistie fiskale.

Administratori i pėrgjithshėm i Konfederatės sė Industrive tė Shqipėrisė, Gjergj Buxhuku sqaron se ēdo vonesė nė kryerjen e kėsaj aministie rrit rrezikun e largimit tė parave shqiptare jashtė vendit, frenimin e nismave investuese si dhe tėrheqjen e kursimeve tė emigracionit shqiptar nga bankat e huaja. Buxhuku thekson mė tej se kryerja e amnistisė bėhet njė domosdoshmėri nė kushtet e hyrjes nė fuqi tė ligjit antimafia.

“Ēdo vonesė e Shqipėrisė krijon rrezikun e shtimit tė daljes sė parave shqiptare jashtė vendit pėr tė kaluar nė sistemet bankare tė vendeve tė tjera, duke shkaktuar dėme tė jashtėzakonshme nė sistemin tonė fiskal dhe zhvillimin ekonomik tė vendit. Sė dyti, kryerja e amnistisė sa mė tė shpejtė dhe gjithėpėrfshirėse fiskale bėhet domosdoshmėri nė kushtet e hyrjes nė fuqi tė Ligjit Anti Mafia, qė nė rast tė kundėrt rrezikon seriozisht pasurinė dhe kapitalet e njė shumice dėrrmuese tė biznesit dhe qytetarėve, me pasoja pothuaj shkatėrruese mbi ekonominė shqiptare."

"Ėshtė krejtėsisht e papranueshme, qė nė njė hapėsire kohore 20 vjeēare tė ndryshimeve tė thella ekonomike, fiskale dhe institucionale, Shqipėria tė mbetet i vetmi vend nė Europė pėrfshi kėtu edhe vendet e BE, qė nuk ka kryer asnjė amnisti fiskale tė vėrtetė” tha Buxhuku.

http://www.alsat.tv/lajme-nga-vendi/...e-fiskale.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.1.2010, 14:29   2
Citim:
Bizneset kėrkojnė amnisti pėr 10 pėr qindėshin

Dhoma e Tregtisė dhe Industrisė Tiranė, i ka kėrkuar zyrtarisht Ministrisė sė Financave, amnisti tė pėrgjithshme fiskale pėr bizneset. Pas shumė kėrkesave nė distance, biznesi i zyrtarizon pėr herė tė parė qeverisė kėrkesėn pėr njė amnisti tė gjerė fiskale, qė do tė ēlironte asetet dhe kapitalet e fjetura tė ekonomisė.

Drejtoresha Ekzekutive e Dhomės sė Tregtisė dhe Industrisė Eugenia Gjura, theksoi se nė kėto momente ėshtė shumė e nevojshme qė qeveria tė bėjė njė amnisti tė pėrgjithshme pėr tė gjitha bizneset.

“Amnistia e pėrgjithshme fiskale realizon njė pozicionim real financiar tė kapitaleve dhe aseteve. Ėshtė nevojė e ekonomisė qė tė vlerėsohet sipėrmarrja private nė vlerat reale, pėr njė ballafaqim me aktore brenda dhe jashtė vendit”, u shpreh Gjura.

Drafti i formuluar nga Dhoma e Tregtisė dhe Industrisė pas kėrkesės sė anėtarėve tė saj ka mbėrritur nė tryezėn e ministrit te Financave. Drejtoresha Ekzekutive e Dhomės thotė se reformat e qeverisė pėr tė legalizuar ekonominė nuk do tė ishin tė plota pa njė amnisti tė pėrgjithshme.

Dhoma i ka kėrkuar qeverisė garanci qė bizneset qė do tė deklarojnė kapitalet e fjetura tė mos penalizohen.

“Nė thelb tė draftit pėr tė cilin Dhoma ka punuar ėshtė vetė deklarimi dhe shoqėrohet me mosinterpretimin nga ky deklarim, me disa kushte me disa rikthime mbrapa nė kohė”, vijoi Gjuraj.

Kryerja e njė amnistie tė pėrgjithshme fiskale ėshtė njė kėrkesė e hershme e bizneseve, e cila ėshtė mbėshtetur nė shumė raste edhe nga politika, ndonėse deri tani njė nismė e tille nuk ėshtė zyrtarizuar. Ligji i miratuar para pak kohėsh nga Komisioni Parlamentar, pėr tatimin mbi kapitalin e shtuar, krijoi mjaft pakėnaqėsi tek bizneset.

Presidenti i Konfindustrisė Hajredin Fratari, u shpreh pėr gazetėn “SOT”, se miratimi i njė ligji tė tillė ishte absurd dhe pengonte zhvillimin e biznesit. Bizneset shqiptare u ankuan gjithashtu se ligji pėr taksėn prej 10 pėr qind pėr shtim kapitali, ishte i papranueshėm dhe nė kundėrshti me rregullat e konkurrencės. Pasi sipas tyre ky ligj favorizonte biznesin e huaj dhe jo atė vendas.

Por ekspertė janė shprehur se sistemi i ri i taksimit e bėn tė interesuar biznesin qė tė marrė tė gjithė faturat qė diferenca midis ēmimit te blerjes se mallit me shumicė, qė do tė blejė tek biznesi i madh, dhe shitjes me pakicė te jetė sa mė e vogėl.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...ticle&id=21842
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.3.2011, 21:25   3
Citim:
Shqipėri: Qeveria propozon amnisti fiskale, kėrkon konsensusin e opozitės

Qeveria shqiptare paraqiti sot dy variante tė reja tė amnistisė fiskale, si njė pėrpjekje pėr tė lehtėsuar punėn e bizneseve tė vogla e tė mėdha, duke kėrkuar edhe votat e opozitės pėr ta miratuar sė bashku nė parlament.

Kryeministri Sali Berisha i bėri thirrje opozitės socialiste qė “tė studiojė variantin e qeverisė, tė bėjė ndryshime sipas pikėpamjeve tė veta, dhe ta miratojnė sė bashku amnistinė fiskale me 3/5 e votave”, siē e kėrkon Kushtetuta.

Ai tha qė “nėse opozita nuk i bashkohet amnistisė konsensuale, atėherė qeveria do tė bėjė njė falje borxhesh me njė ligj me shumicėn e thjeshtė tė votave”. Sipas tij, “amnistia fiskale do tė pėrjashtojė bizneset e lidhura me pushtetarė dhe ish- pushtetarė dhe sė dyti amnistia do tė parandalojė pastrimin e parave krimimale nga trafiqet dhe droga”.

Projekti i qeverisė parashikon amnisti dhe falje tė plotė tė borxheve, gjobat dhe taksave tė vjetra pėr biznesin e vogėl. Projekti synon me kėtė aministi qė tė goditet korrupsioni dhe qė bizneset, pasi tė ēlirohen nga gjobat, tė deklarojnė punėtorėt qė punojnė nė tė zezė, dhe tė fillojnė nga zero tė paguajnė taksat rregullisht.

Biznesi i vogėl clirohet plotėsisht nga detyrimet, sipas kėtij projekti, sepse ėshtė gjeneratori kryesor i punėsimit dhe zė 80 pėr qind tė bizneseve tė vendit. Studimi ka nxjerrė nė dritė faktin qė biznesi i vogėl ėshtė edhe mė vitali krahasuar me tė tjerėt dhe forcohet pėrherė e mė shumė sa herė i janė ulur taksat apo i falen borxhet.

Ideja pėr njė amnisti fiskale tė pėrmasave tė mėdha po diskutohet nė Shqiprėi qysh prej 2000. Ka mė shumė se 10 vjet qė ekspertėt po pėrpiqen tė gjejnė njė rrugėdalje pėr tregjet e bllokuara nga pronat e palegalizuara dhe nga paratė e mbledhura pa ndonjė origjinė tė qartė biznesi.

Sipas tė dhėnave tė fundit pėr kėtė temė, mendohet se janė mbi 10 miliardė dollarė pasuritė e palegalizuara e tė ngurtėsuara nė ndėrtime apo forma tė tjera, qė nuk paguajnė taksa, dhe rreth 2 miliardė euro tė tjera fatura tė prapambetura tė njė morie detyrimesh fiskale qė bizneset e mėdha nuk ia shlyejnė shtetit, sepse nuk kanė dokuemtacion tė rregullt pėr origjinėn e tyre.

Specialistėt e ekonomisė e kanė parė gjithnjė me optimizėm tė pėrmbajtur amnistinė fiskale si njė mėnyrė qė do tė clirojė tregjet dhe do tė zhvillojė ekonominė. Por nga ana tjetėr, kanė shqetėsimin se nėn vellon e aministisė biznese tė ndryshme mund tė legalizojnė veprimtari tė parregullta, madje njė pjesė e tyre mund tė pėrpiqen tė pastrojnė paratė pa origjinė tė qartė.

http://www.voanews.com/albanian/news...117649138.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.3.2011, 18:21   4
Citim:
Miliona dollarė ēlirohen nga amnistia fiskale

Tiranė – “Nga legalizimi i aseteve pritet tė ēlirohen 15-20 miliardė euro”, theksoi tė premten kreu i Dhomės sė Tregtisė dhe Industrisė sė Tiranės, Nikolin Jaka.

"I kemi kėrkuar ministrisė sė Financave qė tarifat qė duhet tė aplikohen pėr amnistinė fiskale duhet tė kenė jo mė shumė se 5 %, ndėrsa pėr legalizimin e aseteve kėrkojmė me forcė, aplikimin e njė takse jo mė shumė se 2-3 %", ka deklaruar Jaka.

Nė kėtė kontekst, ai i kėrkoi partive politike qė tė angazhohen pėr tė miratuar ligjin pėr amnistinė fiskale, i cili kėrkon shumicė tė theksuar nė Parlament.

"I kemi bėrė thirrje gjithė forcave politike tė jenė pjesė e ligjit pėr amnistinė fiskale duke e konsideruar atė jo si njė ligj faljeje, por si njė ligj pėr legalizimin e aseteve", tha Jaka. Sipas tij, biznesi e konsideron amnistinė fiskale si "njė paketė tė domosdoshme pėr ekonominė e vendit dhe sipėrmarrjen shqiptare".

Pėr kėtė qrsye, ai tha se "kjo reformė duhet tė trajtohet si njė platformė dhe jo si njė proces". "DHTI nė bashkėpunimn edhe me pėrfaqėsitė e tjera ėshtė gati pėr tė dhėnė mendimet dhe se ē'farė kėtė amnisti e bėn mė efikas dhe produktiv", deklaroi Jaka. /Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Ekonomia/33379/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.3.2011, 13:30   5
Citim:
Qarqet politike dhe ato tė biznesit nė Shqipėri nisin debatet mbi projektin e amnistisė fiskale

Qeveria shqiptare nisi sot konsultimet me qarqet e biznesit dhe grupet e interesuara pėr projektin e amnistisė fiskale.

Ministri i financave, Ridvan Bode, deklaroi nė njė tryezė me pėrfaqėsues tė biznesit dhe organizatave tė tyre se “aministia fiskale synon tė forcojė besimin mes konsumatorit, komunitetit tė biznesit dhe qeverisė nė fazėn e post-krizės ekonomike globale dhe ringritjes ekonomike”.

Ai tha se besonte qė “amnistia do tė mobilizojė fonde tė konsiderueshme dhe do tė nxitė bizneset qė tė investojnė nė fusha tė ndryshme”. Zoti Bode thotė se “projekti ėshtė i hapur pėr sugjerime mbi listėn e bizneseve qė do tė pėrfitojnė dhe garancitė qė ato do tė japin se nuk do tė dalin mė debitorė”. Sipas tij, kėrkesat kryesore tė qeverisė janė qė tė mos amnistohen ato pasuri qė preken nga ligji antimafia, dhe ato pasuri qė nuk janė deklaruar nė pasuritė e zyrtarėve.

Nga ana tjetėr, opozita socialiste bėri komente tė matura mbi propozimin e qeverisė pėr kėtė amnisti dhe pėr ftesėn qė opozita tė bashkojė votat pro projekt-ligjit qė duhet tė marrė 3/5 e votave tė parlamentit. Deputeti socialist nė komisionin parlamentar tė ekonomisė, Arben Malaj, thotė se “amnistia fiskale nuk ėshtė njė zgjidhje magjike e problemeve tė shumta qė ka sot ekonomia shqiptare”. Zoti Malaj tha se “njė amnisti fiskale nė prag fushate zgjedhore themelon njė precedent politik dhe rrit presionet negative pėr amnisti nė ēdo prag fushate”.

Zoti Malaj tha se “projekti pėr amnisti rrit pritshmėritė negative pėr amnisti fiskale periodike dhe nuk i nxit bizneset qė tė zbatojnė ligjin e tė jenė tė rregullta me detyrimet shtetėrore”. Deputeti socialist tha qė “nėse bėhet njė amnisti, ajo duhet bėrė nė transparencė tė plotė dhe nė asistencė tė ngushtė me institucionet ndėrkombėtare, nė mėnyrė qė duke kėshilluar detaje pėr amnistinė, ata tė certifikojnė versionin e duhur tė amnistisė pėr Shqipėrinė”.

Kjo ėshtė hera e parė qė qeveria ndėrmerr njė nismė pėr amnisti fiskale, sepse herė pas here gjatė tranzicionit janė ndėrmarrė vetėm falje tė pjesshme borxhesh dhe gjobash.

http://www.voanews.com/albanian/news...118248469.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.3.2011, 00:04   6
Citim:
Konfindustria: Falja fiskale duhet tė nisė nga emigrantėt

Tiranė, 20 mars 2011, NOA- Administratori i Pėrgjithshėm i Konfindustrias, Gjergj Buxhuku ka reaguar lidhur me qėndrimin e ministrit tė Financave Ridvan Bode lidhur me faljen fiskale.

Sipas tij, falja fiskale, duke pasur parasysh veēoritė e ekonomisė kombėtare, nė radhė tė parė duhet ti drejtohet qytetarėve shqiptare dhe kryesisht atyre, qė jetojnė jashtė vendit.

“Koha e humbur prej pothuaj 2 vitesh me ēėshtjen e shumėpėrfolur tė faljes fiskale, qartėsisht ul ndjeshėm mundėsitė e tė hyrave financiare nė ekonominė shqiptare nga tė ardhurat e emigrantėve tanė si pasojė e veprimeve tė shpejta tė vendeve konkurrente tona nė rajon dhe mė gjerė. Shqetėsimi i mėsipėrm i Konfindustrisė vjen ndėrkohė, qė vendet e tjera konkurente tė rajonit kanė vepruar me shpejtėsi deri nė veprime tė dėshpėruara pėr tėrheqjen e flukseve financiare ndėrkombėtare drejt ekonomive tė tyre”, thuhet nė deklaratėn e Buxhukut.

Ai ka shtuar se kthimi i emigranteve me rastin e pushimeve tė verės 2011 duhet tė shoqėrohet me njė strategji tė qartė ligjore dhe teknike tė pėrgatitur me kohė nga ana e ekzekutivit, me qėllim qė tė bėhej e mundur ndėrgjegjėsimi, sqarimi dhe zbatimi nė praktike i faljes fiskale pėr qytetarėt.

Sakaq Buxhuku thekson se, do tė ishte me ndikim tė ndjeshėm pėr mirė nė ekonominė kombėtare hyrja e flukseve financiare nga jashtė nė kushtet kur kėrkesa pėr likuiditet nga biznesi ėshtė tejet e madhe dhe pasojat e krizės botėrore janė ende tė prekshme.

http://www.noa.al/2011/03/konfindust...ga-emigrantet/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.4.2011, 20:03   7
Citim:
Konfindustria: Tė miratohet sa mė shpejt projektligji pėr amnistinė fiskale

Tiranė, 3 prill 2011, NOA- Administratori i Pėrgjithshėm i Konfindustrisė Gjergj Buxhuku, nėpėrmjet njė njoftimi pėr mediat i ka kėrkuar qeverisė dhe politikės shqiptare qė ta miratojė sa mė shpejtė projektligjin pėr amnistinė e plotė.

Sipas Buxhukut vonesa e miratimit tė kėtij ligji bėn qė tė mos hyjnė nė Shqipėri miliona euro, duke shtuar se ēdo vonesė tjetėr do tė sillte dėshtimin pėrfundimtar dhe tė pėrhershėm tė gjithė procesit.

Mė tej Konfindustria ka vlerėsuar edhe projektligjin e amnistisė fiskale tė miratuar nga Kėshilli i Ministrave, duke shtuar se nė thelbin e tij, ai ėshtė cilėsor dhe i pranueshėm dhe ka nevojė vetėm pėr disa pėrmirėsime plotėsisht tė mundshme pėr tu kryer lehtėsisht deri nė javėn e ardhshme pėrpara kalimit tė tij pėr miratim nė parlament.

Kėrkesat e Konfindustria-s pėr pėrmirėsimin e projektligjit pėr amnistinė fiskale:

1- Amnistia fiskale nė formėn e plotė ėshtė e mundshme tė miratohet nė Kuvendin e Shqipėrisė me shumicė tė thjeshtė dhe jo me 3/5 e deputetėve. Nuk ka asnjė rast tė vetėm nė tė gjithė rastet e vendeve tė BE, nė tė cilat miratimi i amnistisė fiskale tė ketė kėrkuar 3/5 e votave tė deputetėve, por pa pėrjashtim janė kaluar vetėm me shumicė tė thjeshtė.

2- Marrjen e tė gjitha masave dhe nė kohė sa mė tė shpejtė pėr tė shfrytėzuar kohėn e kthimit nė atdhe tė emigrantėve shqiptare me rastin e pushimeve verore, qė vlerėsohen si pėrfituesit dhe kontribuesit kryesore tė faljes fiskale

3- Norma e penaliteteve pėr qytetarėt prej 3 % e vlerės sė pėrgjithshme financiare tė amnistuar ėshtė e pranueshme parė edhe pėrvojat e vendeve tė tjera.

4- Vlera prej 3% tė zbatohet edhe pėr kapitalet dhe asetet e biznesit pėr hir tė parimit tė barazisė dhe rregullsisė sė procesit.

5- Heqja e penalitetit prej 1% tė vlerės sė rivlerėsimit tė pasurive tė paluajtshme pėr qytetarėt pėr shkak se shmangiet janė pasojė e drejtpėrdrejtė dhe vetėm e ndryshimeve tė shpejta dhe tė paarsyeshme ligjore.

6- Mėnjanimi nga skema e amnistisė e drejta e bankave tė nivelit tė dytė nė tė cilat do tė bėhet vetė deklarimi pėr tė kontrolluar origjinėn e parave dhe kapitalit. Legjislacioni shqiptar ka institucione dhe ligje tė veēanta si p.sh ligji i ashtuquajtur anti-mafia, qė mund tė kryejnė procesin e verifikimit nė fazat e mėvonshme.

7- Tė parashikohet nė ligj nxjerrja e akte nėnligjore pėrkatėse pėr procedurat praktike, qė duhet tė ndjekin qytetarėt dhe bizneset dhe qytetarėve, qė do tė pėrfshihen me vetėdashje nė procesin e amnistisė.

http://www.noa.al/2011/04/konfindust...stine-fiskale/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.4.2011, 09:29   8
Citim:
Shqipėri: Kuvendi miraton amnistinė fiskale

Me 74 vota pro parlamenti ka miratuar nė parim paketėn pėr amnistinė fiskale. Pas rreth njė orė debate ėshtė miratuar falja e detyrimeve tatimore dhe doganore pėr qytetarėt dhe bizneset. Opozita ka qenė e pranishme nė seancė, por nuk ka votuar paketėn.

Gjatė diskutimeve deputetėt tė opozitės kundėrshtuan mėnyrėn sesi u debatua, hartua dhe miratua nė Parlament amnistia.

Sipas deputetėve amnistia fiskale nė kėtė formė krijon mundėsi pėr legalizim tė aseteve dhe parave me burime tė dyshimta.

Ky pretendim ėshtė kundėrshtuar nga vetė kryeministri dhe ministri i Financave. Sali Berisha kėrkoi nga opozita qė t`i bashkohet kėsaj nisme dhe ta votojė pro. /AS/

http://www.zeri.info/artikulli/1/4/2...stine-fiskale/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.4.2011, 21:59   9
Citim:
Konfindustria: Aktet nėnligjore pėr faljen fiskale, sa mė shpejt

Ligji pėr faljen e borxheve qė u miratua vetėm me votat e mazhorancės nė Kuvend tė enjten duhet tė plotėsohet sa mė shpejt me aktet nėnligjore. Edhe pse opozita nuk mori pjesė nė votimin pėr amnistinė fiskale, Konfindustria e ka vlerėsuar procesin e faljes si njė masė tejet tė rėndėsishme.

Nė kėtė kuadėr qeveria duhet tė shfrytėzojė kohėn e kthimit nė atdhe tė emigrantėve tė cilėt janė njė prej pėrfituesve tė drejtpėrdrejtė nga kjo falje. Madje gjatė kėsaj kohe, sipas administratorit tė Pėrgjithshėm tė Konfindustrisė, Gjergj Buxhuku, duhet tė bėhen edhe fushatat e nevojshme informuese pėr qytetarėt dhe bizneset.

“Konfindustria vlerėson veēanėrisht dhėnien pėr herė tė parė nė periudhėn kohore tė 20 viteve tė mundėsisė ligjore qytetarėve shqiptarė me banim brenda dhe jashtė vendit tė pėrfitojnė dhe tė ndihmojnė ekonominė kombėtare pėr tė pastruar ligjėrisht burimet financiare nė zotėrim. Norma e penaliteteve pėr qytetarėt prej 3% tė vlerės sė pėrgjithshme financiare tė amnistuar ėshtė e pranueshme, parė edhe pėrvojat e vendeve tė tjera”, - nėnvizoi Buxhuku.

Sipas tij, vonesat nė kohė kanė lėnė qindra e qindra milionė euro burime financiare, kryesisht tė qytetarėve shqiptarė jashtė vendit, pa hyrė nė Shqipėri. Buxhuku theksoi se procedurat ligjore tė zbatimit duhet tė jenė tė thjeshta, tė shpejta dhe tė sigurta pėr qytetarėt shqiptarė, qė do tė pėrfshihen me vetėdashje nė procesin e faljes fiskale.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=70350
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.5.2011, 11:31   10
Citim:
Falja fiskale botohet nė Fletoren Zyrtare

Ligji pėr faljen dhe legalizimin e aseteve ka marrė rrugėn ligjore. Por publikimi i udhėzimeve tė Ministrisė sė Financave pėr zbatimin e kėtij ligji do tė bėhen publike pas datės 18 maj. Kjo pasi sipas procedurės zyrtare, pas botimit nė Fletoren Zyrtare, ligji parashikon edhe njė afat prej 15 ditėsh qė tė hyjė nė fuqi dhe tė gjitha institucionet qė do tė bėhen pjesė e kėtij ligji tė kenė mundėsi tė nisin procesin e faljes.

Botimi i ligjit pėr faljen fiskale nė Fletoren Zyrtare vjen nė njė kohė kur fushatės pėr zgjedhjet e 8 majit po i vjen fundi. Ndėrsa zbatimi i faljes fiskale dhe publikimi i akteve nėnligjore do tė bėhet nė njė kohė mė vonė, kur edhe vėmendja e opinionit publik do tė jetė larguar disi nga rezultatet e zgjedhjeve dhe do tė pėrqendrohen tė rėndėsinė qė ka ky proces, pėr qytetarėt dhe pėr bizneset. Administrata tatimore, brenda njė afati, qė pėrcaktohet me udhėzim tė ministrit tė Financave do tė evidentojė kategoritė e tatimpaguesve, qė pėrfitojnė nga falja e parashikuar nė kėtė ligj.

Udhėzimet pėr faljen

Ligji pėrcakton se ėshtė ministri i Financave, i cili me urdhėr miraton formularėt e aplikimit pėr pėrfitim nga procesi i legalizimit tė kapitalit. Ministri Ridvan Bode theksoi pas miratimit nga Parlamenti se ligji do tė zbatohet dy javėt e para tė majit. “Nga momenti qė ligji do tė dekretohet dhe do tė hyjė nė fuqi, nga ana e Ministrisė sė Financave janė parapėrgatitur tė gjithė aktet e tjera nėnligjore, tė cilat do tė zbatohen me shpejtėsi pėr ta bėrė eficent ligjin brenda dyjavorit tė parė tė muajit maj. Kohėzgjatja e tij do tė jetė deri nė fund tė viti 2011, sipas miratimit tė ligjit”, - ėshtė shprehur pak kohė mė parė ministri Bode. Ligji pėrcakton se ministri i Financave nxjerr udhėzim pėr zbatimin e 11 neneve. Mė konkretisht bėhet fjalė pėr nenin qė lidhet me rivlerėsimin e pasurive tė personave juridikė, me mbylljen e procedurave tė legalizimit tė kapitalit, me transferimin e shumave nė tė holla pėrpara afatit, me detyrimet tatimore qė falen pa pagesė, me faljen e detyrimit tatimor pėr tatimpaguesit, persona juridikė, apo tatimpaguesit e regjistruar si subjekt i TVSH-sė, apo faljen e detyrimeve tė sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore pėr tė vetėpunėsuarit dhe personat fizikė dhe juridikė. Sa i pėrket procedurės sė shuarjes sė borxhit fiskal, do tė jetė administrata tatimore dhe ajo doganore qė brenda 2 muajve pas dhjetorit 2011 qė do tė shuajnė detyrimet fiskale tė falura, sipas kėtij ligji dhe bėjnė pasqyrimet e kėtij fakti nė regjistrat e tyre kontabėl. “Procedura e shuarjes sė detyrimeve fiskale tė falura dhe tė detyrimeve fiskale, tė cilave u ka kaluar afati i parashkrimit, pėrcaktohet me udhėzim tė ministrit tė Financave”, - thekson ligji. Tė gjitha aktet nėnligjore, tė parashikuara nga ky ligj, miratohen brenda 3 muajve nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji.

Nenet qė kėrkojnė udhėzime tė veēanta

Ministri i Financave nxjerr udhėzim pėr zbatimin e neneve:

Neni 11 - Rivlerėsimi i pasurive tė personave juridikė

Neni 12 - Mbyllja e procedurave tė legalizimit tė kapitalit

Neni 15 - Transferimi i shumave nė tė holla pėrpara afatit

Neni 19 - Detyrimet tatimore qė falen pa pagesė

Neni 20 - Falja e detyrimit tatimor pėr tatimpaguesit, persona juridikė, apo tatimpaguesit e regjistruar si subjekt i TVSH-sė

Neni 23 - Falja e detyrimeve tė sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore pėr tė vetėpunėsuarit

Neni 24 - Falja e detyrimeve tė sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore pėr personat fizikė dhe juridikė

Neni 25 - Detyrimet e administratės tatimore

Neni 26 - Falja e detyrimeve ndaj administratės doganore

Neni 27 - Rivlerėsimi i pasurisė sė paluajtshme pėr individėt

Neni 28 - Procedura e shuarjes sė borxhit fiskal

Proces vetėdeklarimi

Ky proces do tė jetė i bazuar nė vetėdeklarimin e qytetarėve dhe bizneseve. “Ne kemi marrė masat qė tė organizojmė sistemin e punės, pasi i gjithė ky ėshtė njė proces vetėdeklarimi. Pra, nuk ėshtė se tė gjithė kėta qytetarė dhe biznese do tė shkojnė nė administratėn tatimore. Nė administratėn tatimore nė rrugė elektronike apo hard copy mund tė tėrheqin formularėt. Ndėrsa deklarimet do t’i bėjnė vetė qytetarėt nė bankė, hipoteka. Ėshtė vullnet i lirė i qytetarėve dhe biznesit pėr ta realizuar kėtė proces”, - thekson Bode.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=70525
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.8.2011, 17:53   11
Citim:
Shqiptarėt indiferentė ndaj amnistisė fiskale

Tiranė – Bizneset por edhe individėt po tregohen indiferent ndaj faljes fiskale, tre muaj qė kurse qeveria vendosi tė ndėrmerrte njė veprim tė tillė.

Sipas Konfederatės sė Industrisė pėrfshirja nė kėtė falje ėshtė shumė e ulėt, teksa njohuritė e emigrantėve shqiptarė kthyer nė atdhe me rastin e pushimeve tė verės pėr procesin dhe procedurat e faljes fiskale mungojnė pothuaj krejtėsisht.

Konfindustra vlerėson, se thithja e burimeve financiare nga jashtė nėpėrmjet edhe procesit tė faljes fiskale, ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme sidomos nė kushtet kur ekonomia kombėtare po jep shenja tė qarta tė uljes sė rendimentit fiskal. Kjo ėshtė shprehur edhe nė shkurtimin e ndjeshėm prej pothuaj 200 milion lekė tė shpenzimeve qeveritare pėr vitin financiar 2011 dhe - uljen e tė ardhurave nga TVSH pėr 6 mujorin e parė tė vitit 2011 nė krahasim me vitin paraardhės 2010.

“Nė rast tė mosmarrjes sė masave tė jashtėzakonshme tė kryerjes sė marketingut profesional nga institucionet pėrgjegjėse publike nė njė kohė sa mė tė shpejtė, mund tė dėshtoje shtylla kryesore e pėrfitimit tė ekonomisė kombėtare nga falja fiskale, qė ėshtė hyrja nė sistem e tė ardhurave personale tė qytetarėve shqiptare me banim jashtė vendit. Nė kėtė rast rrezikohet tė dėshtoje i gjithė procesi i faljes fiskale”, thekson Konfindustria.

Ky institucion ka parashikuar, se do tė ishin tė ardhurat personale tė emigrantėve shqiptare si burimi kryesor i pėrfitimit tė ekonomisė kombėtare nga procesi i faljes fiskale. “Gjendja mjaft e rėndė ekonomike e vendeve fqinj si p.sh Greqia ėshtė njė tjetėr mundėsi e mirė psikologjike pėr tėrheqjen e tė ardhurave personale tė emigrantėve shqiptare dhe futjen e tyre nė sistemin bankar tė Shqipėrisė”, pėrfundon reagimi./Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Ekonomia/40904/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.12.2011, 17:58   12
Citim:
Bode: Falja fiskale jo rezultatin e pritur

Tiranė – Amnistia fiskale e shpallur nga qeveria muaj mė parė, nuk ka pasur suksesin e pritshėm.

Kėtė e konfirmoi sot kreu i Ministrisė sė Financave, Ridvan Bode, i cili megjithatė fajin e ēoi tek propaganda negative e bėrė nga qeveria.

"Pritej njė numėr mė i madh. Duket se fokusimi por edhe propaganda nuk ėshtė zhvilluar si duhet pėrderisa shohim qė ditėt e fundit ka njė fluks tė madh tė individėve pėr tė deklaruar vlerėn e re tė shtėpisė sė tyre, qoftė edhe nė bazė tė ēmimeve referuese qė ka harta e vlerave dhe pėr tė pėrfituar nga mėnjanimi i njė takse prej 10 % tė diferencės sė ēmimit qė shtėpia do tė ketė nė momentin e shitjes me atė qė ka patur nė momentin e parė tė regjistrimit, tė cilat kanė qenė tė ulėta", sqaroi Bode.

Ministri Bode i konsideroi simbolike pėrfitimet nga zėrat e tjerė qė pėrfshinte ligji i faljes si legalizimi i parave likuide dhe disa forma tė tjera tė amnistisė qė janė programuar pėr t'i ardhur nė ndihmė biznesit dhe individėve. Sipas Bodes, nė pėrfundim tė kėtij procesi do tė jenė mbi 40 miliardė lekė tė reja, tė cilat do tė falen.

"Nisur nga situata nė tė cilėn u zhvillua nga mungesa e njė konsensusi politik dhe njė debati tė fortė politik dhe nga kundėrshtitė e shprehura tė opozitės lidhur me kėtė nismė, nuk arriti maksimalisht objektivin, por nė tėrėsinė e saj ēliroi qytetarėt shqiptarė dhe biznesin nga njė sėrė detyrimesh dhe nga mėnjanimi i njė sėrė pagesash tė rritura pėr shkak tė dinamikės qė ka patur tregu i pasurive fikse nė Shqipėri", deklaroi Bode. /Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Ekonomia/46284/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.12.2011, 21:25   13
Citim:
Amnistia fiskale, qeveria: Shtyhet me 3 muaj

TIRANĖ- Qeveria vendos tė shtyjė me tre muaj amnistinė fiskale pėr tė gjitha kategoritė. Vendimi ėshtė marrė nė mbledhjen e sotme tė Kėshillit tė Ministrave dhe ėshtė argumentuar me fluksin e madh tė kėrkesave pranė zyrave pėrkatėse.

Ministrat miratuan aktin normativ pėr njė ndryshim nė ligjin nr. 10 418, “Pėr legalizimin e kapitalit dhe faljen e njė pjese tė borxhit tatimor dhe doganor”.

“Miratimi i kėtij akti ka tė bėjė me shtyrjen pėr njė periudhė tremujore tė amnistisė fiskale, nga data 31 dhjetor 2011 deri mė 31 mars 2012, pėr tė gjitha kategoritė e tė drejtave tė parashikuara nė ligjin e amnistisė fiskale pėr individė dhe biznese”- thuhet nė deklaratėn e qeverisė.

Sipas vendimit, pėrfshihet shtyrja e afatit pėr ushtrimin e sė drejtės pėr rivlerėsimin e pasurisė sė paluajtshme tė individėve apo e sė drejtės sė bizneseve pėr faljen e detyrimeve tatimore dhe doganore.

Nevoja pėr tė ndryshuar afatin ka ardhur kryesisht pėr shkak tė rritjes sė fluksit tė kėrkesave tė qytetarėve, veēanėrisht gjatė muajit dhjetor.

http://www.panorama.com.al/lajmi-i-f...het-me-3-muaj/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.12.2011, 19:50   14
Citim:
Amnistia fiskale, Drejtoria e tatimeve: Janė falur 5 mld lekė

TIRANĖ- Falja e detyrimeve tatimore tė bizneseve qė kanė aplikuar pranė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Tatimeve llogaritet 5 miliardė lekė nga data 18 maj kur hyri nė fuqi ligji pėr "Pėr legalizimin e kapitalit dhe faljen e njė pjese tė borxhit tatimor dhe doganor".

Ndėrsa burime zyrtare tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Tatimeve thanė se bizneset po nxitojnė pėr tė pėrfituar nga amnistia fiskale, pas vendimit tė qeverisė pėr ta shtyrė kėtė nismė edhe 3 muaj tė tjerė.

Drejtuesit e administratės tatimore bėjnė tė ditur se gjatė kėtij viti janė grumbulluar 3.4% mė shumė tė ardhura se nė 2010-ėn, njė shifėr qė ata e konsiderojnė si e ardhur reale, pasi pėr shkak tė amnistisė nė tė nuk janė pėrfshirė borxhet e vjetra tė biznesit.

Qeveria miratoi kėtė javė vendimin pėr shtyrjen me 3 muaj tė afatit tė amnistisė fiskale. Sipas vendimit, pėrfshihet shtyrja e afatit pėr ushtrimin e sė drejtės pėr rivlerėsimin e pasurisė sė paluajtshme tė individėve apo e sė drejtės sė bizneseve pėr faljen e detyrimeve tatimore dhe doganore.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.1.2012, 19:09   15
Citim:
Amnistia fiskale, shtyhet afati deri mė 31 Mars

Komisioni Parlamentar i Ekonomisė ka miratuar aktin normativ tė qeverisė pėr ta shtyrė afatin e amnistisė fiskale deri mė 31 mars.

Zv.ministri i Financave Alfred Rushaj ka pranuar se nga kjo nismė kanė pėrfituar mė shumė qytetarėt pėr tė rivlerėsuar pasurisė e patundshme dhe legalizuar paratė qė mbanin nė shtėpi sesa bizneset.

Por ndėrkaq, amnistia pritet tė sjellė rregull edhe nė tregun e ndėrtimeve, ku vitet e fundit ēmimet janė rritur ndjeshėm, ndėrkohė qė kjo nuk rezulton nė letra.

http://sot.com.al/index.php?option=c...omi&Itemid=473
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.2.2012, 20:33   16
Citim:
Amnistia fiskale pėr makinat, falen 4.6 miliardė lekė

TIRANĖ- Llogariten nė mbi 4.6 miliardė lekė detyrimet tė papaguara tė mjetėve, tė falura nė kuadėr tė amnistisė fiskale. Pjesa dėrrmuese e kėsaj shumė i pėrket makinave tė crrecstruara. Shifrat u bėnė publike gjatė analizės sė punės pėr vitin 2011 tė Drejtorisė sė Shėrbimit tė Transportit Rrugor.

“Taksa tė falura pėr mjetet qė janė nė qarkullim 8058 copė tė cilave ju janė falur 15 230 vite me vlerė 331 314 675 lekė. Taksa tė faluara pėr mjete tė crregjistruara pėrfundimisht apo tė dala jashtė pėrdorimit janė 33 307 mjete, tė cilave u janė faluar nė total 141 791 vite me vlerė 4 miliardė e 326 milionė lekė. Pra, qytetarėt dh e biznesi shqiptar kaq pėrfituar gjithsej nga taksa tė faluara 4 miliardė e 657 milionė lekė taksa tė faluara qė i pėrkasin 41 365 mjeteve”,- u shpreh kreu i Shėrbimit tė Transportit Rrugor, Arben Pinari.

Kreu i shėrbimit tė Transportit Rrugor, bėn tė ditur se edhe gjatė kėtij viti puna do tė pėrqėndrohet nė pėrmirėsimin e shėrbimit ndaj qytetarėve me qėllim qė procedurat pėr regjistrimin e mjeteve apo pėr pagesėn e taksave vjetore tė kryhen nė njė kosto mė tė shkurtėr.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.3.2012, 19:20   17
Citim:
Amnistia fiskale, Doganat: Janė falur 2458 raste

Tiranė - Administrata Doganore ka bėrė mė dije se deri sot janė falur 2458 raste me njė shumė 12.546.371.594 leke. Ndėrkohė qė 186 subjekte kanė pėrfituar me kusht duke paguar shumėn 95.610.499 lekė.

Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave me anė tė njė njoftimi pėr shtyp informon se janė zhdoganuar 1.227 automjete pėr tė cilat ėshtė paguar 50 detyrimit doganor nė vlerė 260.149.423 lekė duke perfituar faljen e tė njėjtės shumė.

Nuk kanė pėrfituar nga ky ligj 58 subjekte me detyrim deklarimi nė ILDKP.

Ligji "Pėr legalizimin e kapitaleve dhe faljen e njė pjese tė borxhit doganor e tatimor? ka efekt deri nė 31 mars 2012. Pas kėsaj date Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave shprehet se do tė zbatojė me rigorizitet masat e parashikuara nė legjislacionin doganor pėr rikuperimin me forcė tė borxhit doganor.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/32582
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.3.2012, 14:05   18
Citim:
Pėrfundon amnistia, nga e hėna detyrimet do mblidhen me forcė

Emri:  4f75c21b48b86.jpg
Shikimet: 126
Madhėsia:  22,0 KBTiranė - Afati i amnistisė fiskale mbyllet sot. Ky ka qenė afati i fundit pėr tė legaliziuar kapitalin, paranė, asetet si dhe dhe pėr tė pėrfituar nga falja e detyrimeve tatimore dhe doganore.

Gjatė kėsaj kohe, personat apo bizneset qė kanė pasur para tė padeklaruara, mund t'i legalizonin kundrejt njė tatimi tė ulėt. Kėto para tashmė nuk legalizohen dhe poseduesit e tyre mund tė ndiqen penalisht. Duke nisur nga data 2 prill, detyrimet e papagura pranė tatimeve dhe doganave do tė mblidhen me forcė.

Vetėm rivlerėsimi i banesave ėshtė shtyrė deri nė 31 gusht tė kėtij viti, me vendim qeverie.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/34504
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:55.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.