Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.1.2010, 15:17   1

Shkrim i cituar Perėndimor: Hyn nė fuqi ligji antimafie


Citim:
Hyn nė fuqi ligji antimafia nė Shqipėri

Tiranė, 25 janar 2010 - Nė Shqipėri qė prej ditės sė diel hyn nė fuqi njė ligj sipas tė cilit pasuritė qė dyshohet se janė vėnė nė mėnyrė jo tė ligjshme sekuestrohen.

Ligji i miratuar vetėm me votat e maxhorancės sė djathtė ėshtė kundėrshtuar nga opozita e majtė. Ēdo pasuri mbi tė cilat organet kompetente kanė dyshime se janė vendosur nė mėnyrė tė jashtėligjshme do tė sekuestrohen, ndėrsa poseduesi duhet ti provojė nė gjykatė prejardhjen e saj.

Ky ėshtė nė thelb ligji i cilėsuar si antimafia, i cili qė prej 24 Janarit ka hyrė nė fuqi nė Shqipėri. Ligji ėshtė miratuar vetėm me votat e maxhorancės sė djathtė vetėm pak kohė mė parė dhe synonte sikurse u shprehėn hartuesit e tij, qė tė godiste tė quajtur qarqe mafioze, tė cilėt pavarėsisht problemeve me drejtėsinė vazhdonin tė pėrfitonin nga pasuritė e vėna nė mėnyrė tė jashtėligjshme.

Por ligji nė fjalė ėshtė kundėrshtuar mjaft nga opozita e majtė e cila ndonėse nuk ka hyrė nė parlament, ka shprehur dyshimet pėr motivet e kėsaj ndėrmarrjeje.

http://www.kosova.com/artikulli/59148
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 09:59.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.