Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 3.4.2013, 22:30   21
Citim:
Shqiptarėt do ngrenė njė monument gjigand pėr UĒPMB- nė

Shqiptarėt do tė ndėrtojnė njė memorial gjigand, dedikuar luftėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Preshevės.

Memoriali do kushtojė 100 mijė euro dhe kompleksi memorial do jetė rreth 3 mijė metra katrorė.

Memoriali do ndėrtohet nė fshatin Rohovicė tė Preshevės, vendi i njė prej pėrplasjeve mė tė ashpra mes ushtrisė serbe dhe Ushtrisė Ēlirimtare tė Preshevės, Medvegjės dhe Bujanovcit.

Autoritetet vendore thonė se kompleksi do ketė nė qendėr njė monument 16 metra tė lartė.

Fshatarėt kanė ofruar tokėn, kurse shqiptarėt e pasur kanė dhuruar paratė.

Njė monument pėr heronjtė shqiptarė tė kėsaj lufte u bė shkak pėr pėrplasje mes autoriteteve serbe dhe shqiptarėve nė jug tė Serbisė. (INA)

http://ina-online.net/rajon/29284.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2013, 17:22   22
Citim:
Beogradi s’lejon pėrmendore pėr dėshmorėt shqiptarė

Sipas burimeve nga Lugina e Preshevės, autoritetet serbe i kanė ndaluar shqiptarėt qė ta ndėrtojnė pėrmendore pėr pjesėtarėt e UĒPBM-sė nė Rahovicė.

Pas heqjes sė lapidarit tė dėshmorėve nga qendra e Preshevės, autoritetet serb nuk do ta lejojnė as ndėrtimin e njė kompleksi memorial pėr dėshmorėt e ish-Ushtrisė Ēlirimtare pėr Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc (UĒPMB) qė po ndėrtohet nė fshatin Rahovicė tė komunės sė Preshevės.

Sipas burimeve nga Lugina e Preshevės, autoritetet serbe i kanė ndaluar shqiptarėt qė ta ndėrtojnė pėrmendore pėr pjesėtarėt e UĒPBM-sė nė Rahovicė.

E pėrditshmja serbe ‘Danas’ raporton se zyrtarėve lokalė u ėshtė dėrguar njoftimi pėr ndalimin e punėve tė nisura pėr ndėrtimin e kompleksit memorial nė Rahovicė, pak kilometra larg Preshevės.

“Ne kishim planifikuar qė nė njė sipėrfaqe tremijė metrash katrorė tė ndėrtonim njė kompleks memorial nė kujtim tė pjesėtarėve tė rėnė tė UĒPBM-sė gjatė luftės mė 2001”, citon kjo gazetė burimet shqiptare tė Luginės, raporton INA.

Gurthemelin pėr kėtė pėrmendore e kishin vėnė kryetari i Preshevės, Ragmi Mustafa, dhe ai i Kuvendit tė Preshevės, Ramiz Latifi. Ndėrprerjen e punimeve me urdhėr tė autoriteteve tė Beogradit ėshtė konfirmuar edhe nga Fadil Azizi, kryetar i Bashkėsisė Lokale tė Rahovicės.

Ndryshe, disa muaj mė parė, forcat e mėdha tė xhandarmėrisė serbe, kishin larguar dhunshėm nga qendra e Preshevės njė lapidarė ku ishin gdhendur emrat e dėshmorėve tė ish-UĒPMB-sė qė kishin rėnė gjatė konfliktit tė vitit 2001. Kjo ngjarje bėri jehonė nė gjithė Ballkanin, ndėrsa acaroi marrėdhėniet ndėretnike nė “Serbinė jugore”

UĒPMB ka qenė njė strukturė ushtarake guerile e pėrbėrė nga vullnetarėt shqiptarė qė jetojnė nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc, tri komuna me shqiptarė qė administrohen nga Beogradi. UĒPMB ishte shpėrbėrė pas njė marrėveshje paqėsore, ndėrsa guerilet e saj ishin amnistuar nga Kuvendi i Serbisė.

http://www.botasot.info/lajme/225168...ret-shqiptare/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.