Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.1.2010, 23:07   1

Shkrim i cituar Z2: Luginė: Kėrkohen gjykata dhe prokurori pėr krahinėn shqiptare


Citim:
PRESHEVĖ- Kėshilltarėt e Kuvendit Komunal tė Preshevės kanė kėrkuar themelimin e gjykatės themelore dhe asaj tė lartė pėr tri komunat nė Luginėn e Preshevės, ka thėnė kryetari i kėsaj komune Skender Destani, transmeton agjencia serbe Tanjug.

“Vendimi i seancės sė jashtėzakonshme tė Kuvendit tė Komunės ėshtė qė tė kėrkohet themelimi i kėtyre dy gjykatave (themelore e tė lartė) pėr komunat Preshevė, Bujanoc e Medvegjė, me seli nė Preshevė. Kėrkojmė edhe themelimin e prokurorisė, po ashtu, me seli nė Preshevė”, ka thėnė Destani.

Kėshilltarėt kanė kėrkuar edhe pėrfaqėsim proporcional tė shqiptarėve nė organet pėrkatėse shtetėrore.

Kėshilltarėt e Komunės sė Preshevės kanė dėrguar ftesė kėshilltarėve shqiptarė tė dy komunave tjera pėr thirrjen e Kuvendit tė kėshilltarėve shqiptarė tė Preshevės, Bujanocit e Medvegjės, nė mėnyrė qė nė njė organ tė tillė mė tė lartė tė shqyrtohen ēėshtja e pezullimit tė gjykatave dhe i veprimit tė mėtejshėm tė pėrfaqėsuesve shqiptarė nė Luginė.

http://www.medvegja.net/web/shqiptar...atave-te-veta/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:26.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.