Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.1.2010, 01:55   1

Shkrim i cituar Britanikėt pikasin 4 akullnaja nė Bjeshkėt e Nemuna


Citim:
British geographers find uncharted glaciers in Albania

A team of British geographers has discovered a group of previously uncharted glaciers in an inhospitable European mountain range.

The academics from Manchester University found the four glaciers in the Prokletije or “cursed” mountains of Albania. They have formed at an altitude of 2,000 metres, relatively low for such a southerly latitude. Other glaciers at this latitude survive only on higher mountains further north.

The Prokletije mountains extend from Northern Albania and Kosovo to Eastern Montenegro in the Western Balkans. The glaciers, the largest of which is the size of six football pitches, vary in size every year according to the amount of winter snowfall and temperatures during the summer.

Geographers believe that the glaciers were able to form at such a low altitude because there are sufficient quantities of wind-blown snow.
Related Links

Philip Hughes, a lecturer in Manchester University’s School of Environment and Development, said: “The fact that the mountains were until only recently surrounded by war and lawlessness might explain why they have proved so elusive.”

The finds will be charted in a research paper to be published later this year.

http://www.timesonline.co.uk/tol/new...cle7007094.ece
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.1.2010, 01:58   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
"Gjetje" e madhe, po edukohen ishullorėt... duhet shėnuar nė kalendar. Mbase shekullin e ardhshėm i "gjejnė" dhe emrin maleve nė fjalė... dhe me nge tė botojnė "studimin".

Me kėtė rast do presim ndonjė grup piromanėsh me kostum kėsaj vere qė do vijnė tė "parandalojnė zjarret"? Se si ndodh qė sa herė plotėsohen (nė gjuhė sllave) hartat e kėtyre "environment development"-alistėve fillon e mbin dhe zjarri me frymėn e shenjtė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.1.2010, 15:08   3
reparti kimik
 
Kanė dashur tė thonė qė lufta (?) nuk ka lėnė 'ngrohjen globale' tė hyjė atje. Pa dashje e gjetėm zgjidhjen pėr 'ngrohjen globale'.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.