Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.7.2006, 18:58   1

Shkrim i cituar Tiranė: "Euromax" blihet nga grekėt e "Marinopulos"


Citim:
“Euromax” dhe BERZH investojnė 23.5 milionė euro pėr supermarkete

Brenda muajit korrik njė tjetėr supermarket “Euromax” do tė hapet te rruga “Komuna e Parisit” nė Tiranė, ndėrkohė qė priten tė tjera investime pėr tė tjerė supermarkete tė tillė nė tė gjithė Shqipėrinė.

Hapja e kėtij supermarketi tė ri do tė mundėsohet nga njė bashkėfinancim prej 23.5 milionė euro tė “Euromax” dhe BERZH-it, Bankės Evropiane pėr Rindėrtim e Zhvillim (EBRD).

Prej kohėsh, hapja e “Euromax” ka shėnuar njė ndryshim thelbėsor nė sjelljen konsumatore nė Shqipėri, konkretisht nė kulturėn e blerjes.

Gjithashtu “Euromax” ka qenė njė ndikues i rėndėsishėm nė disa faktorė ekonomikė. Aktualisht, nė “Euromax” janė 200 tė punėsuar direkt dhe ėshtė pothuajse i vetmi subjekt nė Shqipėri ku mund tė blihen produkte tė freskėta me faturė tė rregullt tatimore dhe konform tė gjitha rregullave tė kėrkuara nga legjislacioni vendės.

“Euromax” ka njė strukturė shumė tė favorshme tė ruajtjes dhe tregtimit tė produkteve, sidomos tė produkteve tė freskėta, duke bėrė tė mundur ruajtjen e cilėsisė nė kushte optimale. Tė gjitha kėto avantazhe dhe ndėrtimi i kėtij rrjeti supermarketesh e bėjnė “Euromax” supermarketin e parė modern nė Shqipėri dhe sigurisht njė element shumė tė rėndėsishėm nė rrugėn drejt integrimit.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=30582
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.7.2008, 23:43   2
kalimtar/e
 
Delta Holding, serbe, ka blerė Euromax nė Shqipėri. Kontrata ėshtė nėn vrojtim nga autoritetet antimonopol, por pritet aprovimi.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.7.2008, 22:54   3
Citim:
Delta buys Albanian retailer

BELGRADE -- Delta Holding's retail unit Delta Maxi has acquired Albania's Euromax, reports say.

The contract has still not been verified by the Albanian anti-monopoly bodies, the Serbian Chamber of Commerce said on its website, quoting Albanian media.

Euromax exports and imports of mostly foodstuffs and has a retail chain of 17 shops in Tirana, Durres, Elbasan and Fier.

The company opened the first hypermarket in Albania in 2005.

Delta Maxi has long announced plans to expand in the region, and is now spreading to Albania after Montenegro, Bosnia-Herzegovina and Bulgaria.

The company, a part of Serbia's biggest private enterprise, plans to by 2012 open stores in Croatia, Moldova, Romania, Ukraine and Macedonia.

http://www.b92.net/eng/news/business...3&nav_id=52157

Citim:
Delta Maxi to acquire Albania's Euromax

"Delta Maxi" bought the company "Euromax" from Albania, but this contract has not been verified by the Albanian authorities in charge for the competition protection.

Leading Serbian retailer Delta Maxi, owned by the country’s largest diversified holding concern, Delta Holding, appears poised to enter the Albanian market following the announcement by the country’s anti-monopoly office that the company has entered an agreement to acquire Albania’s leading local retailer, Euromax.

Euromax, owned by local entrepreneur Samir Mane, opened its first outlet in 2005 and currently operates a network of 17 stores in the capital, Tirana, as well as the port cities of Durres and Fier and in Elbasan, in the centre of the country. In 2006 the EBRD purchased a 10% stake in Euromax via an €8m loan and equity investments of around €1.5m.

To date, Delta Maxi has invested around €400m to expand its retail operations in Serbia and throughout the region. The company is currently active in Bulgaria, Montenegro, Bosnia & Hercegovina and Slovenia. In May, Delta Maxi announced plans to open around 33 new outlets in Serbia and across the region by end-2009.

In October last year Delta Maxi entered the Bulgarian market through the purchase of the Piccadilly retail chain. Delta Holding has said that it plans to invest €80m to open 20 new Piccadilly outlets across Bulgaria by end-2010.

Delta Holding, controlled by businessman Miroslav Miskovic, is Serbia’s third-largest company and largest privately held concern. The company is active in the retail, property, production, agribusiness, financial brokerage and insurance sectors.

http://www.emportal.rs/en/news/serbia/57352.html

Citim:
Delta Maxi kupila albanski Euromax

Beogradska kompanija kupila je albansku firmu koja se bavi uvozom i izvozom, uglavnom prehrambene robe, i ima lanac maloprodajnih objekata

Beogradska kompanija Delta Maxi kupila je albansku firmu Euromax, a ugovor o kupovini još nisu verificirali albanski organi za zaštitu konkurencije, objavila je na internetskoj stranici Privredna komora Srbije pozivajući se na albanske medije.

Albanska kompanija Euromax bavi se uvozom i izvozom, uglavnom prehrambene robe, i ima lanac maloprodajnih objekata (ukupno 17) u Tirani, Draču, Elbasanu i Fieru. Ta firma je prvi hipermarket, koji je bio i prvi takve vrste u Albaniji, otvorila 2005. ndėrtese.

Delta Maxi je odavno najavila širenje u zemljama regije, pa se nakon Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Bugarske širi i u Albaniju. Do 2012. ndėrtese planirao je proširenje poslovanja u Hrvatsku, Moldaviju, Rumunjsku, Ukrajinu i Makedoniju. (Bankamagazin)

http://www.suvremena.hr/8011.aspx
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.8.2008, 22:26   4
Citim:
Kompania serbe “Delta”, blen tė gjitha marketet Euromax nė Shqipėri

Kompania serbe “Delta Maxi Shoping”, ka blerė tė gjitha marketet Euromax nė Shqipėri. Lajmi bėhet i ditur nga mediat e huaja ndryshe nuk ėshtė publikuar njė deklaratė zyrtare nga ish-pronarėt e saj shqiptarė.

Sipas burimeve tė mėsipėrme, Delta Holding me qendėr nė Beograd e cila merret me krijimin dhe mirėmbajtjen e marketeve nė Serbi por dhe nė rajon, ka blerė 17 marketet Euromax qė deri para disa javėsh ishin nė pronėsi tė QTU.

Kėto markete, ndodhen kryesisht nė Tiranė, Durrės, por dhe Fier, Elbasan, Korēė, Vlorė etj.

Kompania serbe e eksport-importit, qė ka blerė tė drejtėn mbi Euromax, mjediset e tė cilave janė nė ndėrtesa me qera, deklaroi se ka vendosur tė zgjerojė shtrirjen e Euromax nė Tiranė dhe zonat e tjera tė Shqipėrisė.

Rrjeti i marketeve Euromax ishte i pari nė vendin tonė kur ai nisi rreth tre vjet mė parė dhe rezultoi i suksesshėm. Njė vit mė vonė, ai u pasua nga “Conad” i cili hapi disa markete me hapėsira mė tė vogla nė Tiranė dhe Durrės, por me ēmime mė tė larta tė produkteve qė tregton.

Blerja mė e fundit e Euromax nė Shqipėri, vjen disa kohė pasi kompania serbe ka bėrė blerje tė ngjashme dhe nė Malin e Zi, Bosnjė-Hercegovinėn dhe Bullgarinė. Planet e kompanisė janė qė deri nė vitin 2012 tė hapė pika tė ngjashme shitjeje dhe nė Kroaci, Moldavi, Rumani, Ukrainė dhe Maqedoni.

Telegrafi
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.1.2010, 01:20   5
reparti kimik
 
Pronėsia e kėsaj mbahet nė heshtje deri sot e kėsaj dite, por raftet i ka plot me mallra serbe, nga ushqimore etj. Kėto janė pikat:Tiranė

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-tirane01.gif
Shikimet:	1010
Madhėsia:	27,9 KB
NNJ:	2272

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-tirane02.gif
Shikimet:	997
Madhėsia:	54,4 KB
NNJ:	2273

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-tirane03.gif
Shikimet:	1028
Madhėsia:	59,1 KB
NNJ:	2274

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-tirane04.gif
Shikimet:	983
Madhėsia:	53,3 KB
NNJ:	2275

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-tirane05.gif
Shikimet:	1000
Madhėsia:	52,0 KB
NNJ:	2276

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-tirane06.gif
Shikimet:	1005
Madhėsia:	54,0 KB
NNJ:	2277

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-tirane07.gif
Shikimet:	988
Madhėsia:	55,3 KB
NNJ:	2278

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-tirane08.gif
Shikimet:	1008
Madhėsia:	48,6 KB
NNJ:	2279

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-tirane09.gif
Shikimet:	970
Madhėsia:	50,2 KB
NNJ:	2280

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-tirane10.gif
Shikimet:	973
Madhėsia:	52,5 KB
NNJ:	2281

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-tirane11.gif
Shikimet:	949
Madhėsia:	51,0 KB
NNJ:	2282

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-tirane12.gif
Shikimet:	967
Madhėsia:	53,5 KB
NNJ:	2283
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.1.2010, 01:26   6
reparti kimik
 
Durrės

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-durres01.gif
Shikimet:	960
Madhėsia:	41,9 KB
NNJ:	2284

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-durres02.gif
Shikimet:	950
Madhėsia:	38,2 KB
NNJ:	2285


Shkumbin

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-elbasan01.gif
Shikimet:	940
Madhėsia:	41,8 KB
NNJ:	2286


Fier

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-fier01.gif
Shikimet:	927
Madhėsia:	40,6 KB
NNJ:	2287


Vlorė

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	euromax-vlore01.gif
Shikimet:	951
Madhėsia:	42,9 KB
NNJ:	2288
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.10.2010, 22:11   7
Citim:
“Euromax”, Shpėrndan dhurata dhe feston 5-vjetorin

“Euromax” festoi nė hipermarketin e saj nė QTU 5-vjetorin e aktivitetit nė vendin tonė. Gjatė 5 vjetėve nė treg, “Euromax” ka ndėrtuar njė rrjet tė pėrbėrė nga 16 dyqane. Kėto dyqane janė tė shtrira nė Tiranė, Durrės, Fier, Vlorė dhe Elbasan. Ndėrkohė qė zyrtarė tė kėsaj kompanie njoftuan se deri nė fund tė vitit 2010 rrjeti do tė zgjerohet edhe me tre dyqane tė reja.

Qė prej fillimit tė vitit 2010, “Euromax” ka fituar certifikatėn ISO 9001: 2008, e cili shėrben tashmė nė botė si njė standard pėr tė vėrtetuar se kompania ėshtė e aftė tė ofrojė shėrbime tė njė cilėsie tė lartė kundrejt konsumatorit.

http://216.75.13.41/index/ekonomi/39...efab6c5db.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.11.2010, 23:50   8
Citim:
21 Serbian SMEs to exhibit at the Panair Trade Fair in Albania

Serbia-Albania economic relationships have been strengthening in recent years, with Serbian exports to Albania growing from $15 to $85 million from 2001-2007. In order to further build this relationship, 21 Serbian companies will exhibit their goods and services at the 16th Panair - International Trade Fair in Tirana from November 25-30.

Serbia-Albania economic relationships have been strengthening in recent years, with Serbian exports to Albania growing from $15 to $85 million from 2001-2007. In order to further build this relationship, 21 Serbian companies will exhibit their goods and services at the 16th Panair - International Trade Fair in Tirana from November 25-30.

Eight of these 21 companies are supported by USAID through the USAID Serbia Competitiveness Project and the USAID Serbia Economic Security Project, which both seek to promote the growth of Serbia’s small and medium enterprises.

The Fair includes companies from a broad range of sectors and the Serbian companies supported by USAID include companies that specialize in construction services, building materials, and food processing. The Serbian delegation includes:

* FEMAN from Jandėrtesa manufactures cable accessories, electro materials, tools and wiring equipment.
* Elma TT from Backa Topola produces dry transformers, mufflers, charges, and welding units.
* Jugoterm from Nis produces iron panel radiators.
* Tim Trade from Leskovac is a wire processing company.
* IGM Mladost also from Leskovac produces ceramic roof tiles and bricks.
* Spectar Commerce Trend doo based in Belgrade is interior design and supply firm.
* Pegasus from Vranje , produces leather furniture for commercial and home use. It has earned the 2009 Novi Sad Furniture Fair Vojvodina Chamber of Commerce award for quality and the 2008 Gold medal for Product Design.
* Moravka is one of South Serbia’s strongest companies in food processing sector, specializing in spices and coffee, and winner of the Gold Medal for Art Coffee and the Silver Medal for quality of coffee at the Novi Sad Food Fair in 2008.

Both the food processing and construction and building materials sectors are important to Serbia’s economy and are leading exporters.

Serbia’s agricultural products are increasingly finding markets abroad due to their high-quality and competitive prices. Serbian construction and building materials firms are also internationally competitive and can offer excellent value for the building industry in Albania.

USAID Serbia invites you to visit these companies at a joint stand Panair Fair, at Tirana’s Palace of Congresses & International Center of Culture, from November 25 to 30, 2009.

http://www.emg.rs/en/emplus/105396.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.3.2011, 15:22   9
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Delta Maxi serbe u ble 100% nga belgia Delhaize.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.3.2011, 08:00   10
Citim:
Delhaize Group Becomes a Leading Retailer in Southeastern Europe through Acquisition of Serbian Delta Maxi Group

BRUSSELS, BELGIUM -- (MARKET WIRE) -- 03/03/11 -- Delhaize Group (Euronext Brussels: DELB - NYSE: DEG), the Belgian international food retailer, announced today that it has entered into an agreement to acquire 100% of the retail company Delta Maxi Group, operating approximately 450 stores in five countries in Southeastern Europe. Combined with its existing operations in Greece and Romania, the acquisition of Delta Maxi Group will make Delhaize Group a leading retailer in Southeastern Europe. We expect the acquisition, including transaction costs, to be immediately earnings accretive as of 2011.

"We are very excited about this transaction that fully supports the acceleration of our sales growth rate, a key priority of our New Game Plan. Delta Maxi Group is a strong retailer built very dynamically in five countries in Southeastern Europe, a region that Delhaize Group has thus far focused on with Alfa Beta in Greece and Mega Image in Romania," commented Pierre-Olivier Beckers, President and Chief Executive Officer of Delhaize Group. "We foresee significant revenue growth and synergies potential from integrating these new markets in our existing European business. The Southeast of Europe continues to be a very promising region in terms of economic and consumer spending growth, both supporting the roll-out of modern retailing. In 2011, we will be well positioned to capture these growth opportunities as our operations in seven Southeastern European countries together are expected to generate revenues of approximately EUR 3.4 billion and to cover a network of more than 800 stores. This transaction is an important step in rebalancing our geographic portfolio between our U.S, European and Asian operations."

Kostas Macheras, Executive Vice President of Delhaize Group and Chief Executive Officer of Southeastern Europe said: "We have a lot of respect for what Delta Maxi Group has achieved over the last decade. We are particularly impressed with the strength of the brands of Delta Maxi Group, the level of execution and innovation in the stores, the breadth of the store network and the talent of Delta Maxi management teams. We are excited that strong management teams and associates will soon join Delhaize Group. Delta Maxi's millions of customers can count on us to continue the first class service they have been enjoying in their favorite stores. Additionally, Delta Maxi Group customers will be able to benefit from our operating companies' expertise in assortment and merchandising."

Delta Maxi Group began operations in 2000 and is headquartered in Belgrade, Serbia. Today, the group operates more than 450 stores in Serbia, Bulgaria, Bosnia and Herzegovina, Montenegro and Albania. In Serbia, Delta Maxi operates approximately 350 stores and is the largest food retailer. Also in Bulgaria, Bosnia and Herzegovina, Albania and Montenegro Delta Maxi Group holds important positions.

The Delta Maxi Group network consists primarily of 4 food retail formats, ranging from convenience stores (under the banners Mini Maxi, Piccadilly Express and Euromax), supermarkets (under the banners Maxi, Piccadilly and Euromax), discount stores (Tempo Express) and hypermarkets (Tempo). Estimated annual revenues of Delta Maxi Group for 2011 amount to EUR 1.35 to 1.4 billion and estimated 2011 EBITDA amounts to EUR 85 to 90 million. Delta Maxi Group employs approximately 15 000 associates across its markets.

Under the terms of the agreement Delhaize Group will acquire 100% of Delta Maxi Group at closing for a purchase price of EUR 932.5 million including net debt of approximately EUR 300 million. This results in an acquisition multiple, excluding the positive effect of planned synergies, of 0.67x to 0.69x 2011 expected revenues and of 10.4x to 11.0x 2011 expected EBITDA. We expect the acquisition, including transaction costs, to be immediately earnings accretive as of 2011. The transaction includes the real estate ownership of more than half of the stores in Serbia and seven of the distribution centers of Delta Maxi Group.

As from the end of 2013, Delhaize Group plans to realize more than EUR 16 million net annual synergies, particularly from improved procurement, better inventory management and optimized IT and supply chain systems and processes.

The acquisition of Delta Maxi Group is subject to mutually agreed upon and customary conditions, including the approval by the merger control authorities in Serbia, Bulgaria, Montenegro and Albania. The transaction is expected to close in the third quarter of 2011.

Delhaize Group has retained Lazard, Bank of America Merrill Lynch and Raffeisenbank as financial advisors for this transaction. CMS in Brussels, London and Serbia, with assistance from other CMS offices and other local lawyers, is acting as legal advisor to Delhaize Group.

http://www.streetinsider.com/Press+R...p/6340471.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.6.2011, 07:09   11
Citim:
Euromax blihet nga belgėt e Delhaize Group

Euromax, rrjeti mė i madh i shitjeve me pakicė nė Shqipėri, ėshtė blerė nga grupi belg Delhaize. Transaksioni ėshtė i pėrfshirė nė blerjen nga belgėt, i tė gjithė grupit serb “Delta Maxi”.

Sipas informacionit tė publikuar nga palėt, vlera e shitjes ėshtė rreth 932.5 milionė euro, ndėrkohė qė blerėsi ka marrė pėrsipėr edhe njė borxh prej 300 milionė eurosh tė kompanisė serbe.

“Delta Maxi” zotėron njė rrjet prej 450 supermarketesh nė tė gjithė Ballkanin dhe “Euromax”, ishte blerė nga “Delta Maxi” nė vitin 2008 pėr rreth 30 milionė euro. Sipas tė dhėnave mė tė fundit tė disponueshme, pėr vitin 2009 “Euromax” realizoi njė xhiro vjetore prej 3.8 milardė lekėsh.

Aktualisht, “Euromax” ka 16 supermarkete tė vendosura nė pesė qytete tė Shqipėrisė. Blerėsi i ri, “Delhaize Group” zotėron rreth 2800 pika tė shitjes me pakicė nė tė gjithė botėn. Pėr vitin 2010, “Delhaize Group” raportoi njė xhiro prej 20.8 miliardė eurosh dhe njė fitim prej 574 milionė eurosh. Nė fund tė muajit maj, shitja e “Delta Maxi” ėshtė autorizuar edhe nga Autoriteti shqiptar i Konkurrencės.

http://www.scan-tv.com/lajmet/vendi/...ize-group.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.7.2011, 20:59   12
Citim:
Serbėt largohen pėrfundimisht nga biznesi nė Shqipėri me Euromax

Tiranė, 27 Korrik 2011 NOA – Serbėt qė para disa vitesh blenė rrjetin e marketeve Euromax, pėrfundimisht largohen nga ky biznes qė kishin nė Shqipėri pėrmes kompanisė Delta Maxi.

Nė kėtė mėnyrė, rriten shpresat pėr t’u larguar edhe produktet e dobėta serbe qė po gėlonin nė kėtė rrjet supermarketesh, e po ashtu mallrat e shumta me skadencė tė kaluar qė gjendeshin nė kėto markete si dhe ēmimet e larta tė njė pjese tė madhe tė produkteve.

Zyrtarisht, Delhaize Group (Euronext Brussels: DELB – NYSE: DEG), shitėsi ndėrkombėtar belg i pakicės nė industrinė ushqimore njoftoi sot se ka marrė aprovimet e pakushtėzuara tė tė gjitha autoriteteve kontrolluese dhe, siē e kishte njoftuar mė parė, ka pėrfunduar blerjen e shitėsit me pakicė Serb, Delta Maxi. Sė bashku me operatorėt ekzistues nė Greqi dhe Rumani, transaksioni e bėn Delhaize Group, njė lider nė Europėn Juglindore.

Pierre Olivier Beckers, President dhe Drejtor Ekzekutiv i Delhaize Group tha: “Ky transaksion pėrputhet nė mėnyrė tė pėrsosur me Planin e Lojės tė Re, planin tonė strategjik tė fokusuar nė pėrshpejtimin e rritjes sė tė ardhurave. Pėrfshirja e Delta Maxi nė grupin tonė, bashkė me bizneset tona ekzistuese nė Rumani dhe Greqi, e bėn Delhaize Group njė lider nė rajon. Ne kemi ndėrmend tė rrisim biznesin tonė nė kėtė pjesė premtuese tė Europės.”

“Kemi kėnaqėsinė tė mirėpresim 15’000 bashkėpunėtorėt e Maxi nė Delhaize Group dhe kemi ndėrmend tė vazhdojmė t’u shėrbejmė klientėve tė Delta Maxi duke u mbėshtetur nė pėrvojėn ndėrkombėtare tė Delhaize Group.” tha Kostats Macheras Zėvendės President Ekzekutiv i Delhaize Group dhe Drejtor Ekzekutiv i Europės Juglindore.

“Jemi tė lumtur qė kemi pasur sukses nė pėrfundimin e transaksionit brenda afatit kohor tė pėrcaktuar. Qė prej ditės sė sotme ne mund tė integrojmė nė mėnyrė tė efektshme Delta Maxi nė organizatėn tonė Delhaize Group, diēka qė kemi qenė duke e pėrgatitur tashmė prej disa muajsh. Ne kemi ndėrmend tė vazhdojmė tė investojmė nė forcimin e dyqaneve lokale tė Delta Maxi dhe nė forcimin e marrėdhėniet me furnizuesit lokalė”.

Delhaize Group ka blerė Delta Maxi pėr 932.5 milionė euro, pėrfshirė borxhin neto si edhe rregullimet e tjera ligjore prej 318 milionė eurosh. Nė Serbi, Delta Maxi operon me afėrsisht 350 dyqane dhe ėshtė shitėsi mė i madh me pakicė nė industrinė ushqimore. Delta Maxi filloi aktivitetin nė vitin 2000 dhe operon me pėrafėrsisht 450 dyqane nė Serbi, Bullgari, Bosnjė dhe Hercegovinė, Mal tė Zi dhe Shqipėri. Nė fund tė 2011, rrjeti i Delta Maxi i shtrirė nė 5 shtete pritet tė numėrojė afėrsisht 500 dyqane. Rezultatet e Delta Maxi do tė regjistrohen nė ato tw Delhaize Group qė prej 1 Gushtit 2011 dhe do tė raportohen si pjesė e segmentit operues nė Europėn Juglindore dhe nė Azi. Transaksioni pėrfshin njė pjesė tė rėndėsishme tė pronėsisė sė pasurive tė patundshme tė dyqaneve nė Serbi dhe shtatė qendrave tė shpėrndarjes.

Menjėherė pas mbylljes sė procedurave tė blerjes, Delhaize Group do tė fillojė ta integrojė Delta Maxi plotėsisht nė linjėn e vendimeve strategjike vendosura mė parė nė Planin e Lojės sė Re. Nė pėrfundim tė kėsaj, Delhaize Group, gjatė tremujorėve tė ardhshėm, do tė fokusohet nė zhvillimin e planeve tė qarta strategjike lidhur me politikėn e ēmimeve, produkteve, brandimin si dhe organizimin e menaxhimit pėr tė siguruar rritjen e vazhdueshme e tė suksesshme nė rajon.

Kjo pėr tė siguruar mė shumė se 20 milionė euro nė sinergjitė e fitimeve vjetore neto (EBIDTA) para taksave, interesave, zhvlerėsimit dhe amortizimit, veēanėrisht nga pėrmirėsimi i prokurimit, menaxhimi mė i mirė i inventarit, financim tė optimizuar, sistemeve tė teknologjisė sė pėrcjelljes sė informacionit (IT) dhe sistemeve tė zinxhirit tė furnizimit qė nga fundit tė vitit 2013.

http://www.noa.al/2011/07/serbet-lar...ri-me-euromax/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.3.2013, 21:06   13
Citim:
Nuk ndalet shit-blerja e Euromax, radhėn e kanė grekėt e Marinopulos

Rrjeti i supermarketeve Euromax, ėshtė shitur sėrish. Lajmin e bėri tė ditur media greke e cila citoi njė komunikatė pėr publik nga shoqėria Marinopulos.

Sipas saj, rrjetin e supermarketeve Euromax nė Shqipėri me 23 njėsi nė disa zona tė vendit, e ka blerė Marinopulos.

Shitja e Euromax vjen pak javė pasi pronari i parė i saj Samir Mane, e kishte riblerė nga blegat e Delhaize.

Historiku i Euromax nis rreth tetė vjet mė parė, kur u hap hipermarketi Euromax nė QTU pranė Tiranės. Atėherė Euromax nisi punėn dhe disa kohė mė vonė iu shit serbėve tė Delta. Serbėt e shitėn Euromax tek belgėt e Delhaize dhe kėta tė fundit ia shitėn sėrish pronarit tė parė, Samir Mane.

Tani qė Euromax i kaloi kompanisė Marinopulos, praktikisht, bėhet zgjerim i Carrefour i cili ėshtė deri sot njė i vetėm tek qendra tregtare TEG nė dalje tė Tiranės.

Ėshtė kompania greke Marinopulos, ajo qė ka nė zotėrim supermarketin Carrefour nė TEG dhe tani, konfirmon se ka blerė edhe rrjetin e supermarketeve Euromax nė Shqipėri.

Kompania tha se e ka blerė rrjetin nga kompania shqiptare Balfin Group, nė pronėsi tė biznesmenit tė njohur Samir Mane.

“Kjo marrėveshje pėrmirėson praninė e Marinopulos nė Shqipėri dhe ėshtė pjesė e strategjisė sė zgjerimit nė tregun ballkanik,” thuhet nė komunikatėn e kompanisė”.

Ajo shton se rrjeti Euromax ka 23 dyqane, ku 17 janė nė Tiranė, 2 nė Durrės, 2 nė Fier, njė nė Vlorė dhe njė nė Elbasan.

Nė kėtė mėnyrė Marinopulos bėhet me 24 njėsi dhe thotė se pret njė xhiro prej 40 milionė euro nė Shqipėri.

Kompania ka gjithsej 860 njėsi nė rajonin e Ballkanit, ku 800 gjenden vetėm nė Greqi dhe pjesa tjetėr, 16 nė Qipro, 17 nė Bullgari, njė nė ish Republikėn Jugosllave tė Maqedonisė, nė Shkup tek City Mall si dhe 24 nė Shqipėri.

Duke iu referuar hapėsirės nė Shqipėri Marinopulos tha se me 24 dyqanet aktualisht ka 19521 metra katrorė sipėrfaqe tregtimi duke shtuar se janė tė paktėn 500 tė punėsuarit nė kėtė rrjet supermarketesh.

Grupi Balfin, deklaratė zyrtare mbi shitjen e rrjetit tė supermarketeve Euromax: Realizohet marrėveshja e kalimit tė aksioneve tek Marinopulos

Grupi Balfin, kompania mė e madhe private nė Shqipėri, finalizoi sot shitjen e plotė tė aksioneve tė rrjetit mė tė madh tė supermaketeve nė vendin tonė, Euromax. Marrėveshja e arritur do tė realizojė kalimin e 23 supermarketeve tė Euromax nė pronėsi dhe menaxhim tė Grupit Marinopulos, i cili deri mė sot ka qenė i pranishme nė Shqipėri vetėm nėpėrmjet supermarketit Carrefour nė TEG. Tashmė pritet edhe vendimi i Autoritetit tė Konkurencės pėr kėtė marrėveshje midis dy kompanive.

Pėr Balfin Group ky ka qenė njė kalim i rėndėsishėm aksionesh sepse u arrit qė nė njė kohė shumė tė shkurtėr, qė nga blerja e Euromax nga belget e Delhaize nė vitin 2012, rrjeti tė zhvillohej cilėsisht dhe tė rriste numrin e klientėve dhe shitjeve. Shitja e rrjetit tė supermarketeve Euromax ėshtė pjesė e filozofisė dhe e mėnyrės sė operuarit tė grupit duke realizuar investime nė fusha tė ndryshme biznesi. Nė kėtė kuadėr operacionet e tilla janė normale pėr Balfin Group, njė ndėr kompanitė mė tė mėdha nė Shqipėri dhe njė ndėr mė tė rėndėsishmit nė rajon. Nė tė gjitha operacionet e investimeve Grupit Balfin ėshtė shoqėruar nga histori tė suksesshme qė i kanė paraprirė zhvillimeve tė mėtejshme nė ekonominė Shqiptare e mė gjerė.

Nga ana e Grupit Balfin ėshtė siguruar qė stafi i Euromax nuk do tė ndikohet nga ky kalim aksionesh. Kjo ka qenė njė nga kushtet e grupit parashtruar gjatė realizimit tė kalimit tė aksioneve. Gjithashtu janė marrė tė gjitha masat qė as klientėt besnikė tė Euromax tė mos ndikohen nga ky ndryshim i pronėsisė. Ėshtė nė politikat manaxheriale tė Grupit Balfin pėrkujdesja nga punonjėsve dhe klietėve nė tė gjitha fushat ku ka shtrirė aktivitetin.

Grupi i Investimeve Balfin, ėshtė kompania zotėruese dhe menaxhuese e kompanive qė operojnė pėr Balfin. E themeluar nė vitin 1993, Balfin ėshtė njė ndėr kompantė mė tė mėdha private nė Shqipėri. Grupi Balfin e ka tė kategorizuar investimin e tij nė zhvillimin e pasurive tė patundshme, aktivitete pėr shitje me pakicė dhe industrinė minerare.

http://www.noa.al/news/artikull.php?id=295136
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:19.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.