Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.2.2010, 16:19   1

Shkrim i cituar BE: Hyn nė fuqi marrėveshja me SHBA-nė pėr tė dhėnat bankare


Citim:
Hyn nė fuqi marrėveshja BE- SHBA pėr tė dhėnat bankare

Marrėveshja e debatuar pėr tė dhėnat bankare mes BE-sė dhe SHBA-sė hyn sot nė fuqi.

Marrėveshja parashikon qė hetuesve amerikanė tė terrorizmit t'u mundėsohet qė tė shikojnė me miliona tė dhėnash bankare nė Evropė, tė cilat administrohen prej shėrbimit financiar SWIFT, me seli nė Belgjikė. Por do tė pritet edhe vendimi i Parlamentit Evropian, i cili lidhur me kėtė marrėveshje do tė votojė mė 10 shkurt.

Deputetėt kanė paralajmėruar mundėsinė e refuzimit tė kėtij dokumenti me shpjegimin se shkelet e drejta e tė dhėnave personale, ndėrsa Parlementit nuk i sigurohet e drejta e bashkėvendosjes.

Marrėveshja SWIFT zgjat nėntė muaj. Ndėrsa mė vonė pritet tė arrihet njė marrėveshje e pėrhershme, ku Parlamenti Evropian, fale traktatit tė Lisbonės do tė ketė mė shumė tė drejta pėr tė vendosur.

http://www.alsat.tv/lajme-nga-bota/h...t-bankare.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.