Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 6.2.2010, 18:05   1

Shkrim i cituar Tiranė: Gjykata Kushtetuese rrėzon dhe dy ligje tė tjera


Citim:
Gjykata Kushtetuese pritet tė rrėzojė ligjin e tretė

Gjykata Kushtetuese pritet tė shpallė antikushtetues ligjin e miratuar nga Kuvendi njė vit mė parė “Pėr auditimin ligjor, organizimin e profesionit tė ekspertit kontabėl tė regjistruar dhe tė kontabilistit tė miratuar”.

Ligji, i cili ka qenė mjaft i debatuar nga profesionistėt e fushės gjatė miratimit tė tij nė Kuvend, u ankimua nė Gjykatėn Kushtetuese menjėherė pas miratimit nga Kuvendi, nga Organizata Profesionale e Ekonomistėve, e cila kėrkoi shfuqizimin si i papajtueshėm me Kushtetutėn tė kėtij ligji.

Ligji nė fjalė ka pėr qėllim pėrmirėsimin dhe forcimin e mbikėqyrjes publike tė profesionit tė ekspertit kontabėl tė regjistruar, si dhe rregullimin e profesionit tė kontabilistit tė miratuar. Ai parashikon dispozitat qė rregullojnė auditimin ligjor tė pasqyrave financiare vjetore, individuale dhe tė konsoliduara, organizimin e profesionit tė ekspertit kontabėl, tė shoqėrive tė auditimit, tė kontabilistit tė miratuar, si dhe rregullimin e organizatave profesionale nė fushėn e kontabilitetit.

Brenda dy javėve Gjykata Kushtetuese ka rrėzuar dy ligje dhe njė marrėveshje tė miratuara nga mazhoranca aktuale qeverisėse, duke i cilėsuar ato antikushtetuese.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=63982
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.2.2010, 19:23   2
Citim:
Kushtetuesja hedh poshtė dhe dy ligje tė maxhorancės

Gjykata Kushtetuese hedh poshte dy ligje te miratuar me shumice votash nga mazhoranca e djathte. Ligjin “Pėr auditimin ligjor, organizimin e profesionit tė ekspertėve kontabėl tė regjistruar dhe tė kontabilistit tė miratuar” eshte shpallur antikushtetues.

Ne keto pak dite Gjykata Kushtetuese hodhi poshte edhe ligjin per transportin e gjyqtareve, sipas te cilit i hiqeshin makinat gjyqtareve dhe prokuroreve.

Keto dy vendime te Gjykates Kushtetuese jane ne vazhden e disa vendimeve te njepasnjeshme te ketij organi, i cili keto dite ka punuar ne menyre intensive si asnjehere tjeter.

Pak dite me pare presidenti Bamir Topi paralajmeroi zevendesimin e 4 prej antareve te Gjykates Kushtetuese per efekt te mbarimit te mandatit. Mazhoranca nen drejtimin e kryeministrit Berisha eshte akuzuar nga opozita se harton ligje te njepasnjeshme antikushtetues.

Deputetja socialiste Vasilika Hysi tha se vendimet e fundit te gjykates kushtetuese jane prova me e mire e akuzave te opozites. Ajo paralajmeroi edhe antikushtetueshmerine e ligjeve me te fundit per Sherbimin Informativ Shteteror dhe ate per organizmin e Policise.

Vendimet me te fundit te Gjykates Kushtetuese hedhin poshte edhe pretendimet e kryeministri Berisha per moshapjen e kutive tha Vasilika Hysi.

http://www.alsat.tv/lajme-nga-vendi/...xhorances.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:13.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.