Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.2.2010, 19:45   1

Shkrim i cituar Perėndimor: Miratohet linja 110kV, Unaza e Jugut


Citim:
Qeveria i hap rrugė ndėrtimit tė linjės 110 kilovolt

Tiranė – Ėshtė miratuar sot marrėveshja pėr "Linjėn Unazore 110 kilovolt pėr Shqipėrinė e jugut", njė investim i rėndėsishėm prej 37.5 milionė euro
Gjatė mbledhjes sė qeverisė, kryeministri Sali Berisha u shpreh se ndėrtimi i kėsaj linje pėrmirėson gjendjen e furnizimit me energji tė zonės kryesore turistike tė vendit.

Berisha vlerėsoi financimin e Bankės Gjermane pėr Zhvillim, si pėr projektin pėr linjėn unazore 110 kilovolt qė ka njė faturė prej 500 mijė euro ashtu edhe pėr zbatimin e projektit qė ka njė faturė prej 37 milionė euro.

Sipas Kryeministrit, "kjo pėrbėn investimin e dytė madhor qė qeveria ka bėrė pas ristrukturimit tė plotė tė Bistrica 1 dhe Bistrica 2, pėr tė pėrmirėsuar gjendjen e furnizimit me energji tė zonės kryesore turistike tė vendit, nga Vlora nė Sarandė".

Kėshilli i Ministrave miratoi sot edhe marrėveshjen pėr "Bashkėpunimin nė lidhje me informacionin atomik". Kryeministri theksoi se "po zhvillohet gjithnjė e mė shumė infrastruktura ligjore e ndėrtimit nė njė tė ardhme tė caktuar, apo e pėrdorimit nga shqiptarėt e energjisė bėrthamore pėr qėllime paqėsore dhe nė interes tė zhvillimit tė vendit".

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...litet&nr=11072
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.