Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Prodhim
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 9.3.2010, 07:15   1

Shkrim i cituar KfI: Tė ndalet dalja e kapitalit


Citim:
Konfindustria: Tė ndalet dalja e kapitaleve jashtė vendit

Tiranė - Konfindustria i kėrkon institucioneve shtetėrore tė ndalin sa mė shpejt dhe me ēdo kusht daljen e paligjshme jashtė vendit tė kapitaleve financiare shqiptare, duke marr shkak nga pėrballja e mundshme e ekonomisė shqiptare me pasojat e krizės sė rende ekonomike dhe financiare qė po kalon Greqia.

Konfindustria shpreh domosdoshmėrinė e pėrfitimit mė tė madh tė mundshėm nga statusi i sotėm i Shqipėrisė pėr mosliberalizimin e lėvizjes sė kapitalit pėrfshi edhe nga sistemi bankar, duke i kėrkuar institucioneve pėrkatėse si Qeverisė, Bankės sė Shqipėrisė dhe sidomos Shėrbimit Informativ Shtetėror tė parandalojnė ēdo pėrpjekje pėr daljen e paligjshme tė parave shqiptare jashtė vendit.

“Duhet patur parasysh, se pavarėsisht se njė pjesė e ndjeshme e sistemit bankar shqiptar ėshtė nė pronėsi tė bankave ‘mėmė’ nė Greqi, mbėshtetur nė ligjet nė fuqi nė Republikėn e Shqipėrisė, lejohet kalimi jashtė vendit vetėm tė dividentit tė krijuar. Kjo do tė thotė, se sistemi bankar shqiptar pėrfshi edhe bankat me kapital grek ėshtė krejtėsisht i mbrojtur nga goditjet nga jashtė si dhe gjendja e sistemit bankar grek”, deklaron kreu i Konfindustrisė, Gjergj Buxhuku.

Sipas tij, kusht i rėndėsishėm ėshtė zbatimi me rreptėsi i ligjeve ne fuqi pėr ndalimin e daljes sė parave shqiptare jashtė vendit, pėrveē masave tė nevojshme ligjore pėr bėrjen tė mundur tė shtimit tė tė hyrave nga jashtė nė ekonominė kombėtare, ku pėrmendim kryerjen nė kohė tė shpejtė tė Faljes Fiskale pėr qytetarėt shqiptare.

Konfindustria mendon, se nėse ndėrmerren njė sėrė veprimesh institucionale dhe ligjore, ėshtė plotėsisht e mundur qė ekonomia shqiptare jo vetėm tė mos preket rėndė nga kriza nė Greqi, por edhe tė pėrfitoj ndjeshėm nė afatgjatė nė tė mirė tė zhvillimit tė qėndrueshėm tė vendit dhe mirėqenies sė qytetarėve shqiptare.

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...nomia&nr=12247
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.6.2011, 14:33   2
Citim:
Biznesi: Qeveria tė marrė masa tė mos dalė jashtė vendit kapitali shqiptar

Thellimi i krizės ekonomike greke kėrkon marrjen e masave dhe nga vendet fqinje. Pėr kėtė qėllim, Konfederata e Industrive tė Shqipėrisė (Konfindustria), kėrkon nga qeveria shqiptare qė tė ndalojė daljen e paligjshme tė parave jashtė vendit.

“Konfindustria, duke marrė shkak nga njoftimet e fundit tė institucioneve ndėrkombėtare dhe qeverisė greke pėr vazhdimin e gjendjes tepėr tė vėshtirė ekonomiko-financiare tė vendit fqinj pėr vitin 2011 si dhe duke vlerėsuar pėrballjen e ekonomisė sė Shqipėrisė me pasojat e saj i kėrkon institucioneve shtetėrore, qė si hap tė parė tė ndalin sa mė shpejt dhe me ēdo kusht daljen e paligjshme jashtė vendit tė kapitaleve financiare shqiptare”, - tha dje nė njė konferencė pėr mediat, administratori i Konfindustrisė, Gjergj Buxhuku.

Ai vijoi se kusht i rėndėsishėm pėr sa mė sipėr ėshtė zbatimi me rreptėsi i ligjeve nė fuqi nga qeveria, Banka e Shqipėrisė dhe sidomos Shėrbimi Informativ Shtetėror.

Gjithashtu duhen ndėrmarre tė gjitha veprimet e nevojshme pėr bėrjen tė mundur tė shtimit tė tė hyrave financiare nga jashtė nė ekonominė kombėtare, ku pėrmendim para sė gjithash zbatimin nė kohė tė shpejtė tė faljes fiskale nė fuqi pėr qytetarėt shqiptare me banim brenda dhe jashtė vendit pėrfshi edhe Greqinė.

Sipas Buxhukut, Konfindustria mendon se nėse ndėrmerren njė sėrė veprimesh institucionale dhe ligjore, ėshtė plotėsisht e mundur, qė ekonomia shqiptare jo vetėm tė mos preket nga kriza nė Greqi, por edhe tė pėrfitoje ndjeshėm nė afatgjate nga kriza e vendit fqinj nė tė mirė tė zhvillimit tė qėndrueshėm tė vendit dhe mirėqenies sė qytetarėve shqiptare.

http://www.standard.al/index.php/sho...itali-shqiptar
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.7.2011, 13:47   3
Citim:
"Tė ndalet dalja e jashtėligjshme e kapitaleve financiare jashtė vendit"

Tiranė - Konfindustria thekson se deficiti tregtar nė rritje ėshtė njė nga arsyet kryesore tė uljes sė rendimentit fiskal tė parashikuar tė ekonomisė shqiptare, qė u pasqyrua me shkurtimin e pothuaj 200 milionė dollarė tė shpenzimeve buxhetore pėr vitin financiar nė vazhdim.

Administratori i Pėrgjithshėm i Konfindustrisė, Gjergj Buxhuku, theksoi dje nėpėrmjet njė komunikate se duhen marrė masa tė jashtėzakonshme pėr zhvillimin afatgjatė tė ekonomisė shqiptare.

“Duke pasur parasysh uljen e vazhdueshme tė tė ardhurave vjetore nga remitancat, kufizimin e mundėsive pėr tė rritur borxhin publik si dhe mundėsitė e pakta pėr tė pėrfituar nga procese privatizimi tė pronės publike pėr shkak tė cilėsisė sė pjesės sė mbetur si dhe tė kėrkesės sė ulėt tė investitorėve dhe tregjeve tė huaja, duhen parashikuar masa tė jashtėzakonshme nga institucionet qeveritare pėr zhvillimin afatgjatė tė ekonomisė kombėtare”, tha zoti Buxhuku.

Administratori i Pėrgjithshėm i Konfindustrisė tha gjithashtu se nxitja me ēdo kusht e prodhimit vendas, sidomos e drejtuar pėr tregun e brendshėm, ėshtė mėnyra e vetme pėr tė ulur rreziqet qė i vinė ekonomisė kombėtare nga kahu negativ i thellimit tė deficitit tregtar.

“Krahas kėsaj duhen ndėrmarr veprime tė shpejta nga institucionet qeveritare shqiptare pėrfshi edhe Shėrbimin Informativ Shtetėror/ SHISH pėr ndalimin e daljes sė jashtėligjshme jashtė vendit tė kapitaleve financiare shqiptare”, tha ai, duke nėnvizuar se duhen shfrytėzuar me ēdo kusht mundėsitė e dhėna nga ligji nė fuqi prej pothuaj dy muajsh i faljes fiskale pėr thithjen e tė ardhurave financiare tė siguruara nga qytetaret shqiptare jashtė vendit.

http://www.gazetastart.com/lajme/Ekonomia/39431/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:46.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.