Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.3.2009, 11:49   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Punim Pronėsia pėr telekomunikacionet


Kėtu ėshtė pronėsia pėr telefoninė celulare:

Shteti Perėndimor
AMC (96.7% Cosmote (100% OTE (25% Deutsche Telekom))) - Greqi

Eagle Mobile (100% Albtelecom (76% Cetel (Ēalik Holding & Turk Telekom))) - Turqi
(Ēaliku pritet tė blejė dhe 16%, lajm zyrtar i shkurtit '09.)

Vodafone (51% Vodafone Intl. HBV, 49% Vodafone Panafon Intl. HBV (99.4% Vodafone Group Plc) (100% Vodafone Group Plc)) - (Hollandė - Greqi) Angli

Plus (4 AL) - Z1

Shteti i Veriut
D3-Mobil (Dukagjini Telecommunications) - Shqipėri V.
(Punon nė rrjetin e IPKO-s)

IPKO (75% Telekom Slovenije)- Slloveni

Vala (76% PTK, 23% Monaco Telecom) - Shqipėri V.
(Ende shtetėrore, pritet tė privatizohet gjatė 2009-ės.)

(Vepron dhe norvegia Telenor nė veri, nė mėnyrė tė paligjshme. Nė proces gjyqėsor. 1, 2)
Shteti Lindor
VIP Operator (100% Mobilkom) - Austri

T-Mobile (100% Deutsche Telekom) - Gjermani

Cosmofon - (100% Telekom Slovenije) - Slloveni
(Ka hyrė nė tender. Janė interesuar T-Mobile, Telekom Austria, Telekom Slovenije dhe Turkcell.
U ble 100% nga Telekom Slovenije, pritet tė ndryshojė dhe emri.)

Vihet re se nė Lindor nuk ka asnjė operator shqiptar.

Ndėrsa pėr njohuri tė pėrgjithshme (nė dritė tė atyre skandaleve me pėrgjimet deri nė nivel kryeministri nė Greqi, ku Vodafone-i dmth. pėrgjonte qeverinė greke, dhe mandej skandalit tjetėr nė Itali me tė njėjtin motiv) kemi dhe kėtė Tiranė: Celularėt pėrgjohen nga shėrbime tė huaja ku flet ish-ministri i brendshėm. Prandaj dhe kėrkohen tashmė gjeneralitetet pėr tė blerė numėr celulari.

Ndryshuar sė fundmi nga VNf : 15.7.2011 nė 10:27. Arsyeja: +

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.12.2009, 15:30   2
Citim:
Telekom Acquires Further Stake in Kosovo's Ipko

Ljubljana, 17 December (STA) - Slovenian telecoms operator Telekom Slovenije has acquired a further 29.36% of its third largest subsidiary, Kosovo's Ipko, becoming a 93.11% owner of the company.

The Slovenian telco is planning to obtain the remaining portion of Ipko by March 2011, according to a press release published on Thursday.

http://www.sta.si/en/vest.php?s=a&id=1460796
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.5.2010, 09:29   3
Citim:
Lindor: Operatori celular ONE raporton humbje

Shkup, 21 maj - Grupacioni Telekom Sllovenia, pronar i operatorit celular ONE, pėr herė tė parė ka njoftuar se ka shėnuar humbje pėr shkak tė rezultateve tė dobėta tė punės nė Maqedoni.

Kompania sllovene, siē transmeton agjencia “Blumberg”, gjatė tre muajve tė parė tė kėtij viti paraqiti humbje prej 600.000 eurosh.

Sa pėr krahasim, sllovenėt vitin e kaluar patėn paraqitur fitim prej rreth 14 milionė eurosh. Telekomi i Sllovenisė, nė tė cilin 52.2 pėr qind e kapitalit shtetėror ėshtė slloven, vitin e kaluar nė Maqedoni ka blerė operatorin celular “Kosmofon”, kurse ka investuar edhe nė Kosovė dhe Shqipėri.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,5,22325
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.7.2011, 10:18   4
Citim:
Kinezėt blejnė operatorin "ONE"

Telekomi shtetėror slloven dhe operatori i telefonisė mobile "ONE" pritet tė kalojė nė pronėsi tė njė kompanie kineze tė telekomunikimeve. Qeveria sllovene po planifikon tė shesė kėtė kompani, bėjnė tė ditur mediat sllovene. Mirėpo, me shitjen e kėtij operatori, kinezėt do tė kenė nė pronėsi operatorin "ONE" edhe nė Maqedoni, por edhe nė Kosovė.

Sipas marrėveshjes, parashikohet shitja e 75 pėr qind tė kapitalit tė kėsaj kompanie, ndėrsa kontrata do tė firmoset vitin e ardhshėm. Qeveria sllovene nuk ka dhėnė detaje tjera lidhur me shitjen e operatorit tė saj celular, i shtrirė edhe nė Ballkan. (INA)

http://ina-online.net/maqedoni/6479.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.12.2011, 19:26   5
Citim:
Nė Maqedoni, edhe njė kompani e telefonisė celulare

Shkup, 24 dhjetor - Nė tregun e telekomunikacionit tė Maqedonisė filloi me punė edhe njė kompani celulare – “(WTI) Maqedoni”, tė cilėt arritėn marrėveshje pėr tu qasur nė rrjetin e telefonave celularė dhe ofrimin e shėrbimeve me operatorin ONE dhe ky ėshtė operatori i parė virtual, transmeton Shqipmedia.

Shėrbimet e telefonisė celulare do tė fillojnė brenda disa javėve (nė fillim do tė bėjnė prova), me shpėrndarjen e “SIM” kartelave me prefiks 073 tek disa qinda qytetarė. Shėrbimet komerciale nė fushėn e telefonisė fikse dhe shėrbimeve tė internetit do tė fillojnė nė janar 2012, njoftoi sot (WTI) Maqedoni.

Nga operatori virtual informojnė se do ta pėrdorin periudhėn qė vjen pėr promovimin e mėtutjeshėm tė kompanisė, pėr pranim, instalim dhe testim tė paisjeve tė rrjetit dhe sistemit pėr kujdesjen e shfrytėzuesve.

Pjesėmarėsi mė i ri nė tregun e telekomunikacionit tė Maqedonisė njofton se do t’ua mundėsojė qytetarėve tė Maqedonisė pėrmes shėrbimit tė ri celular me prefiks 073 zgjedhje inovative dhe tė pėrballueshme qė do tė sigurojnė pėrfshirje tė plotė brenda dhe nė mbarė botėn.

http://koha.net/?page=1,15,81860
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.7.2013, 21:12   6
Citim:
Albafone, operatori i katėrt mobil

Albafone, operatori i katėrt mobil nė Maqedoni pritet zyrtarisht tė filloj nė muajin gusht. Sipas drejtorit ekzekutiv tė kėsaj kompanie Ardian Hoxha, target i kėtij operatori do tė jenė qytetarėt shqiptarė. Sipas tij Albafone ka pėr qėllim tė pėrmirėsojė padrejtėsitė ndaj konsumatorėve shqiptarė qė bėjnė operatorėt tjerė. Pėrfaqėsuesit e Albafone thanė se do tė vendosin nė shėrbim tė konsumatorėve teknologji, shėrbime dhe inovacione, me qėllim qė shumė shpejtė tė bėhen faktor i kėrkuar dhe i respektuar nė treg. Pakot dhe shėrbimet janė tė dizajnuara nė atė mėnyrė qė ti plotėsojnė nevojat dhe kėrkesat e gjithė klientėve pėrkatės, duke synuar qė tė bėhen njė nga provajderėt udhėheqės nė telefoninė mobile. Po ashtu premtojnė qė me punėn e tyre do tė kontribuojnė pėr pėrmirėsim tė pėrfaqėsimit tė shqiptarėve.

“Ne e kemi prefiksin 073 dhe zyrtarisht me shitjen e numrave do tė fillojmė nė muajin gusht. Tani jemi nė pėrfundim tė shtrirjes sė rrjetit tonė tė distribuimit, do tė jemi prezent me diku 5000 pika nė gjithė Maqedoninė dhe qė ditėn e parė do tė jenė nė treg 50 mijė numra, gjė qė menjėherė nė ditėt nė vijim do tė rritet numri. Kemi nė dispozicion 1 milion numra me prefiksin tonė dhe siē e thash do tė fillojmė me shitje tė produkteve tona dhe kartelave nė muajin gusht tė kėtij viti”, tha Ardian Hoxha, drejtor ekzekutiv i Albafone.

“Nė fund tė ditės ajo qė i intereson ėshtė krijimi i kushteve kualitative pėr konkurrencė, kushte tė njėjta pėr gjithė lojtarėt e tregut. Pres Albafon si kompani moderne tė ndikoj nė atė pjesė tė tregut, tė ofroj servise tė sofistikuara. E dimė se tė rinia nė Maqedoni ėshtė e etshme pėr servise tė tilla, e dimė se ai ėshtė trend botėror ndėrsa ai do tė jetė ēdoherė kėtu qė tė ndihmoj qė ai trend sa mė shpejt tė arrij edhe nė Maqedoni”, u shpreh Robert Ordanovski, drejtor i AKE-sė.

http://alsat-m.tv/ekonomi/7519-albaf...ert-mobil.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.