Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 9.10.2009, 18:32   1

Vė re! Misioni antishqiptar OSBE (OKB)


-
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.10.2009, 00:50   2

Shkrim i cituar IRJM: OSBE-ja i konsideron shqiptarėt pakicė kombėtare


Citim:
Shkup - Ekspertėt pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare dhe analistėt politik shqiptarė e kontestojnė misionin e komisionerit tė lartė pėr pakica tė OSBE-sė nw Maqedoni, Knut Volebek.

Reagimi vjen pasi zyrtari i lartė i OSBE-sė prezantoi dokumentin pėr udhėheqjen e politikave pėr ndėrtimin e sitemit tė integruar arsimor Komisioneri i lartė pėr pakica i OSBE-sė, Knut Volebek duket i padėshirueshėm pėr shqiptarėt nė Maqedoni dhe kėto vlerėsime vijnė nga qarqe tė larta intelektuale dhe akademike shqiptare, por edhe nga disa parti politike.

Pikėrisht pozicioni i tij pėr ēėshtje tė pakicave, sipas analistėve dhe ekspertėve tė ēėshtjeve ndėrkombėtare automatikisht nėnvleftėson pozitėn e shqiptarėve, e cila nga pakica e dikurshme ėshtė ngritur nė nivelin e bashkėsisė etnike, duke mos u barazuar me pakicat e vogla etnike nė Maqedoni.

Eksperti pėr marrėdhėniet ndėrkombėtare, prof.dr. Ylber Sela pajtohet me kėtė konstatim dhe vlerėson se OSBE nėse synon tė involvohet nė zgjidhjen e problemeve kėtu, atėherė duhet tė zgjedh nivelin e pėrfaqėsimit tė saj. Por ai nga ana tjetėr thekson nevojėn e rishqyrtimit tė pozitės sė shqiptarėve nė kushtetutė.

“Po, sigurisht se do tė merren me ne shqiptarėt komisionerė pėr pakica dhe pėr tė na zgjidhur problemet nė arsim, derisa nuk jemi tė barabartė me maqedonasit. Neve nė kėtė mėnyrė sėrish po na trajtojnė pakicė”, ka theksuar ligjėruesi universitar Ylber Sela.

Edhe eksperti pėr ēėshtje juridike, prof.dr. Osman Kadriu thekson se vlerėson angazhimin ndėrkombėtarė nė Maqedoni, por se qasja e pėrfaqėsimit tė saj duhet tė jetė mė e qartėsuar me misionarėt qė vijnė.

“Problemet janė evidente dhe kėtė e ka parasysh edhe OSBE dhe BE. Problematika aktuale e arsimit ndėrlidhet me pozitėn e kėtij zyrtari tė lartė tė OSBE-sė, por duhet tė jetė e qartė pozita juridiko-kushtetuese e shqiptarėve. Nė kėtė mėnyrė po krijohet hapėsirė qė shqiptarėt sėrish tė shihen si nė tė kaluarėn para konfliktit tė vitit 2001”, ka theksuar Kadriu.

Sipas tij, BE duhet drejtpėrdrejt tė njihet me mosrealizimin e tė gjitha anekseve tė Marrėveshjes sė Ohrit. Komisioneri i OSBE-sė pėr pakica, Knut Volebek dje promovoi Dokumentin pėr njė strategji tė re nė arsim.

Nėpėrmjet kėtij projekti evitohen ndarjet mes komuniteteve nė arsim, tė gjitha grupet etnike duhet tė mėsojnė gjuhėn maqedonase, por edhe maqedonasit tė mėsojnė gjuhėn e komuniteteve tė tjera. (INA-24 Orė)

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...iptare&nr=6179
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.11.2009, 23:20   3
Citim:
OSBE: Marrėdhėniet ndėretnike kanė pėrparuar

Marrėdhėniet ndėretnike nė Maqedoni kanė shėnuar pėrparim nga viti 2001 por akoma ekzistojnė mangėsi, kėshtu ka konstatuar ambasadori i OSBE Herero gjatė debatit tė sotėm nė komitetin pėr marrėdhėnie ndėrmjet bashkėsive.

“Sot kemi disa keqkuptime por nuk ka situata ekstreme siē kishte ne vitin 2001 andaj mendoj se mundėsia e dhunės nė kėtė shtet ėshtė gjithnjė e mė larg. Shpresoj se njė ditė nuk do tė ketė nevojė pėr dhunė”.

Sipas deputetit tė DR-sė Dogani ekzistojnė shumė veprime qė ushqejnė ndarjen mes popujve si mos pjesėmarrja e kreut shtetėror ne manifestimet kulturore dhe historike te etniteteve tjera, buxheti, reklamimi i projekteve qeveritare vetėm ne gjuhen maqedonase dhe shumė tė tjera.

“Fatkeqėsisht nė Maqedoni akoma te popullata shumicė, te etniteti shumicė ekziston njė perceptim shumė i gabuar dhe shumė i thjesht se Maqedonia ende shihet, mendohet dhe pėrjetohet si shtet maqedonas, si shtet i maqedonasve dhe si pronė vetėm e etnitetit maqedonas”

Por me vlerėsimet e tilla nuk u pajtua shumica parlamentare.

“Nuk mund tė jem krejtėsisht dakord qė relacionet ndėretnike nė Maqedoni sot janė mė keq se dje, pavarėsisht incidenteve tė izoluara megjithatė Maqedonia nė kėtė rrafsh ka bėrė hapa tė mėdha pėrpara”, tha deputeti i BDI-sė, Xhevat Ademi.

“Sipas meje ėshtė mirė qė ka dialog, qė bisedohet mes qeverisė, mes gjithė bashkėsive etnike dhe ky ėshtė hapi i parė i cili shkon nė drejtim tė zgjidhjes sė problemeve eventuale me tė cilat mund tė ballafaqohen tė gjithė gjatė funksionimit tė shtetit”, theksoi Anita Kiparizovska deputete e VMRO-DPMNE-sė.

Kryetari i komitetit, Xhevat Ademi u angazhua qė debate tė kėtij lloji tė ketė edhe nė tė ardhmen.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/20578.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.1.2010, 00:23   4
Citim:
OSBE: Tė mos zbatohet vendimi pėr mėsimin e maqedonishtes nga klasa e parė

Organizata pėr Sigurim dhe Bashkėpunim nė Europ (OSBE), ka tėrhequr kėrkesėn qė gjuha maqedonase pėr nxėnėsit shqiptar tė mėsohet nga klasa e parė.

Komisari i lartė pėr pakica nacionale Knut Volebek nė njė letėr dėrguar kryeministrit Gruevski ia tėrheq vėmendjen se nėse shpejton me zbatimin e vendimit qeveritar, mund tė shkaktojė pakėnaqėsi.

Volebek shqetėsimin e tij ia ka shprehur Gruevskit nė letrėn dėrguar mė 18 janar, dy ditė para se vendimi hyjė nė fuqi.

“Zbatimi i strategjisė sė OSBE-sė i ashtuquajtur ‘Hapa drejt integrimit tė sistemit arsimor’ ėshtė shumė ēėshtje shumė e ndjeshme dhe kėrkon pėrgatitje tė shumta, porosit Volebek. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...a5137c298&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.1.2010, 01:09   5
Citim:
Deklaratė e pėrbashkėt e misioneve ndėrkombėtare nė IRJM

Misionet e BE-sė, NATO-s, OSBE-sė dhe tė SHBA-sė nė Shkup tė enjten pėrmes njė deklarate tė pėrbashkėt kanė shprehur qėndrimin e tyre lidhur me vendimin e ministrit tė arsimit pėr mėsimin e maqedonishtes nga klasa parė.

“Duke marrė parasysh rekomandimet e Komisarit tė lartė tė OSBE-sė pėr pakica kombėtare, ne besojmė se mėsimi i gjuhės shtetėrore duhet tė fillon nė fazė tė hershme nė rajonet ku jetojnė bashkėsitė jo-shumicė me qėllim qė tė gjithė qytetarėt, me mbarimin e shkollimit tė tyre, tė mund tė flasin rrjedhshėm gjuhėn shtetėrore”, thuhet nė deklaratėn e pėrbashkėt tė misioneve tė huaja diplomatike nė Maqedoni.

Sipas tyre zotėrimi i gjuhės shtetėrore, pėrveē masave tjera, do tė ndihmon promovimin e integrimit tė bashkėsive tė ndryshme dhe ajo ėshtė e domosdoshme pėr tė gjithė qytetarėt nė rrugėn e tyre pėr tė fituar mundėsi mė tė mira pėr arsimim e punėsim gjatė jetės sė tyre.

“Ne mendojmė se ky ėshtė gjithashtu njė moment i favorshėm pėr autoritetet qė tė inkurajojnė mėsimin fakultativ mė tė gjerė tė gjuhės shqipe dhe nė gjuhėt tjera tė bashkėsive jo-shumicė”, thuhet mė tej nė deklaratė.

Misionet e BE-sė, NATO-s, OSBE-sė dhe tė SHBA-sė nė Shkup vlerėsojnė se ėshtė me rėndėsi tė veēantė qė qeveria tė pėrgatit zbatimin gradual me kujdes duke punuar sė bashku me tė gjitha bashkėsitė dhe subjektet kryesore nė nivel shtetėror dhe atė lokal – nė veēanti me mėsimdhėnėsit dhe prindėrit – me qėllim qė tė siguroj se ndryshimet nė plan- programet shkollore tė bėhen nė frymėn e mirėkuptimit dhe konsensusit tė pėrbashkėt.

“Vendimet lidhur me atė se kur dhe si saktėsisht gjuha shtetėrore do tė futet nė pėrdorim duhet tė jenė temė e njė diskutimi tė tillė. Planifikimi dhe kujdesi i tillė janė veēanėrisht tė rėndėsishėm pėr garantimin e dispozitave kryesore tė Marrėveshja kornizė e Ohrit qė standardet shkollore tė jenė tė barabartė pėr tė gjithė nxėnėsit. Resurse tė nevojshme duhet patjetėr tė vihen nė dispozicion para se kjo politikė veprimi tė mund tė hyn nė fuqi nė mėnyrė adekuate”, thuhet nė deklaratė.

Misionet e huaja diplomatike nė Maqedoni theksojnė shpresojnė se diskutimet rreth kėsaj ēėshtjeje do tė vazhdojnė nė mėnyrė tė arsyeshme dhe tolerante. “ (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...3e132a612&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.1.2010, 01:12   6
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Shumė mirė, po e ndjellin vetė konfliktin e ardhshėm dhe shkatėrrimin e IRJM-sė.

Vetėm se nuk kuptova diēka tek deklarata e ndėrkombėtarėve (euf. pėr pedofilė): Pėr cilėn "gjuhė shtetėrore" flasin duke u shprehur nė njėjės? Sepse IRJM-ja pas MO-sė, sė imponuar nga vetė kėta, ka dy gjuhė shtetėrore! Pra dhe shqipja ėshtė gjuhė shtetėrore, more tė dashura plehra antishqiptare.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.3.2010, 13:53   7

Shkrim i cituar OSBE: "Alarm, racistėt po pėrdorin internetin!"


Citim:
Organizatat: Alarmohet pėrdorimi i Internetit nga racistėt

Organizatat evropiane pėr tė drejtat e njeriut kanė tėrhequr vėrejtjen se rrjetet socile “tash janė lokacione kryesore pėr pėrhapjen e pikėpamjeve raciste dhe ksenofobike, e veēanėrisht nė mesin e njerėzve tė rinjė”.

Nėpėrmjet tė njė kumtese tė pėrbashkėt, grupet kanė shprehur alarm lidhur me rritjen e pėrdorimit tė Internetit nga grupet raciste pėr rekrutim, radikalizim, keqtrajtim dhe frikėsim.

Ato, poashtu, kanė kėrkuar nga qeveritė qė tė krijohen programe edukuese tė vetėdijėsimit
.

Kjo kumtesė ėshtė publikuar para Ditės Ndėrkombėtare tė Eliminimit tė Diskriminimit Social, e cila shėnohet tė dielėn dhe ėshtė nėnshkruar nga Zyra e OSBE-sė pėr Institucione Demokratike dhe tė Drejta tė Njeriut, Komisioni kundėr Racizmit dhe Jotolerancės i Kėshillit tė Evropės dhe nga Agjencia pėr tė Drejta Fundamentale e Bashkimit Evropian.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=13&id=52390
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.3.2010, 13:54   8
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Kur do censurohet ky interneti, zot o zot, se e kanė marrė forcat e errėta tė Shejtanit. Sa mė shpejt t'ia ndalojmė racistėve nė emėr tė dritės sė tė drejtave dhe tė lirive tė njeriut.


Citim:
Ato, poashtu, kanė kėrkuar nga qeveritė qė tė krijohen programe edukuese tė vetėdijėsimit.
Po presim me padurim tė rimėsojmė pėr bashkim-vėllazėrimin me popujt sllavė dhe pėr nacional-shovinizmin shqiptar!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.4.2010, 15:54   9
Citim:
OSBE-sė pėr parking do t’i kėrkohen 1.5 milionė euro

Prishtinė, 27 prill – Punėtorėt e shtypshkronjės "Rilindja" do tė kėrkojnė nga Misioni i Organizatės pėr Siguri dhe Bashkėpunim Evropian (OSBE) me veprim nė Kosovė rreth 1.5 milionė euro dėmshpėrblim pėr shfrytėzimin e hapėsirės sė ndėrmarrjes sė tyre tash sa vjet.

Kjo shumė llogaritet tė jetė grumbulluar nga qiraja e papaguar nga OSBE-ja pėr shfrytėzimin e hapėsirės pėr parking qė gjendet nė oborrin e shtypshkronjės “Rilindja”.

Kėrkesėn e tyre punėtorėt e shtypshkronjės "Rilindja" do ta shprehin qė nga sot (e martė) me anė tė protestave qė do tė organizohen nė oborrin e shtypshkronjės "Rilindja", pėrkatėsisht pranė parkingut tė veturave tė OSBE-sė.

“Sindikata e pavarur e shtypshkronjės "Rilindja" do tė organizojė protesta nga data 27. 4. 2010, nė orėn 10:00, nė oborrin e shtypshkronjės, pėrkatėsisht pranė parkingut tė veturave tė OSBE-sė. OSBE-ja e shfrytėzon kėtė parking dhe nuk paguan qira, andaj protesta zhvillohet me kėrkesė pėr pagimin e qirasė”, thuhet nė njoftimin e Sindikatės sė "Rilindjes” tė nėnshkruar nga Bedri Hyseni, kryetar.

Avdyl Alaj, sekretar i shtypshkronjės, thotė se kėrkesa e shtypshkronjės "Rilindja" ėshtė dėrguar edhe mė herėt tek misioni i OSBE-sė, porse nuk kanė marrė asnjėherė pėrgjigje.

“Ne i kemi dorėzuar tė gjitha dokumentet, por nuk na janė pėrgjigjur. Punėtorėt tani do tė dalin nė protestė pėr tė kėrkuar qira pėr muajt qė kanė qėndruar aty dhe pėr muajt qė do tė dėshirojnė tė qėndrojnė apo nė tė kundėrtėn ta lirojnė objektin”, tha Alaj.

Sipas tij, pėr 6 mijė metra katrorė sa ka ky vendparking, shtypshkronja "Rilindja” kėrkon 10 mijė euro nė muaj.

Punėtorėt e shtypshkronjės “Rilindja” nuk janė tė vetmit qė kėrkojnė pagesėn e qirasė nga OSBE-ja pėr hapėsirat qė kjo i ka shfrytėzuar pa pagesė tash sa vite.

Agjencia Kosovare e Privatizimit i ka shkruar letėr misionit tė OSBE-sė nė Kosovė lidhur me objektin ku kjo organizatė ėshtė e vendosur. Kjo ėshtė edhe letra e parė e dėrguar ndonjėherė nga AKP-ja tek OSBE-ja me anė tė sė cilės kėrkohet qė objektet qė i liron t’i dorėzojė tek AKP-ja.

“Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) ka kėrkuar javėn e kaluar nga Misioni i Organizatės pėr Siguri dhe Bashkėpunim Evropian (OSBE) qė objektin, tė cilin e ka shfrytėzuar deri tani, dhe ku ėshtė e vendosur akoma, t’ia dorėzojnė AKP-sė. Gjithashtu, AKP-ja ka bėrė kėrkesė tek Misioni i OSBE-sė pėr tė diskutuar ēėshtjen e qirasė”, thotė zėdhėnėsi i AKP-sė, Ylli Kaloshi.

Sipas tij, OSBE-sė nė letrėn e parė dhe tė fundit qė iu ėshtė drejtuar javėn e kaluar, i ėshtė bėrė e qartė se objektet qė shfrytėzon kjo organizatė janė pronė e ndėrmarrjeve shoqėrore me tė cilat menaxhon AKP-ja.

“Se ēfarė do tė bėhet pasi tė lirohet objekti, vendimin e merr mė pas Menaxhmenti dhe Bordi i Drejtorėve i AKP-sė”.

Misioni i OSBE-sė kėmbėngul se asnjėherė nuk ka marrė ndonjė vendim rreth pronėsisė sė objektit ku ėshtė e vendosur nė qendėr tė Prishtinės.

“Siē e kemi thėnė edhe mė parė, Misioni i OSBE-sė nė Kosovė ėshtė duke finalizuar njė tender pėr objekt tė ri tė shpallur nė korrik tė vitit tė kaluar. Ky proces duhet tė pėrmbyllet brenda pak muajve. Misioni i OSBE-sė nė Kosovė asnjėherė nuk ka marrė ndonjė vendim rreth pronėsisė dhe/ose tė drejtave pronėsore pėr objektin nė tė cilėn ėshtė e vendosur selia e Misionit nė Prishtinė, nga ndonjė autoritet kompetent lidhur me kėtė ēėshtje. Misioni paguan pėr mirėmbajtje dhe faturat komunale tė ndėrtesės”, ka thėnė Nikola Gaon, ushtrues i detyrės sė zėdhėnėsit tė misionit tė OSBE-sė nė Kosovė.

Sipas tij, vetėm atėherė kur do tė vendosin tė lirojnė objektin, Misioni do tė marrė masat e duhura rreth dorėzimit tė ndėrtesės.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,5,19467
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.6.2010, 19:50   10
Citim:
Padi penale pėr punonjėsin e OSBE-sė nė Shkup

Ministria e Punėve tė Brendshme ngriti padi penale kundėr njė tė punėsuari nė Misionin e OSBE-sė nė Maqedoni M.I. (38) i cili ka letėrnjoftim diplomatik, i dyshuar pėr "posedimin e pornografisė pėr fėmijė nė sistemin kompjuterik".

Sipas njohurive tė MPB-sė, M.I. mė 16 maj e ka braktisur Maqedoninė dhe deri mė tani nuk ėshtė kthyer nė vend. MPB bashkėpunon me Interpolin pėr gjetjen e tij dhe nė verifikimin nėse bėhet fjalė pėr zinxhir tė kėmbimit tė materialit me pornografi pėr fėmijė.

Gjatė bastisjes sė kryer nė banesėn nė Shkup, para dy javėve, nė tė cilin ka qėndruar dhe ka bashkėjetuar me njė shtetase tė Maqedonisė, janė marrė edhe dy shtėpiza pėr kompjuterė personal, dy lap-topė, dy hard disqe, dy IPOD-a dhe njė POCKET PC.

Nė njėrin nga kompjuterėt janė gjetur rreth 150 gigabyte tė materialeve pornografike nė formė tė videoincizimeve dhe fotografi me pėrmbajtje me pornografi pėr fėmijė, gjegjėsisht material pornografik tė cilat vizualisht paraqesin veprime eksplicite seksuale me tė mitur, si dhe fotografi reale tė pa montuara tė cilat paraqesin veprime seksuale me tė mitur.

Nė lap-topin e tė paraqiturit, ekzistojnė treqind videoincizime me madhėsi prej tridhjetė GB me kohėzgjatje prej tetė orėve, si dhe mė shumė se 30 mijė fotografi me pėrmbajtje pornografike me fėmijė apo persona tė mitur tė cilėt janė fotografuar dhe incizuar nė poza erotike.

Zėdhėnėsi MPB-sė Ivo Kotevski njoftoi se tani pėr tani nuk ka njohuri pėr involvimin e shtetases sė Maqedonisė nė veprat penale pėr tė cilat dyshohet K.I.

Nga analizat e bėra deri tani nuk ėshtė pėrcaktuar identiteti i asnjėrit prej fėmijėve tė cilėt ndodhen nė materialet kontestuese dhe nuk ka indikacione se janė shtetas tė Maqedonisė. Pėr shkak kontrolleve shtesė tė gjitha materialet e siguruara, MPB do t'ia lė nė dispozicion Interpolit.

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/4768.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.6.2010, 20:18   11
Citim:
OSBE nuk komenton rastin e pedofilisė

OSBE nuk e komentuar rastin me nėpunėsin e saj, i cili ėshtė akuzuar pėr mbajtje tė pornografisė pėr fėmijė nė sistemin kompjuterik.

“Nuk kam koment pėr kėtė ēėshtje, kjo ėshtė detyrė e zyrtarėve tė tjerė dhe nuk kam kurrfarė informatash pėrpos atyre tė mediumeve”, ka deklaruar Knut Volebek, komisionari i lartė pėr pakica kombėtare pranė OSBE.

Pėr kėtė rast ashpėr kanė reaguar organizatat joqeveritare nė Maqedoni.

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/4828.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.6.2010, 22:20   12
Citim:
“Marketingu”, karton i verdhė pėr OSBE-nė

Misioni i OSBE-sė nė Kosovė kėsaj radhe ėshtė ndėshkuar me kartonin e verdhė nga punėtorėt e ndėrmarrjes shoqėrore “Marketingu”, pėr veprimet joligjore dhe shkelje tė tė drejtave tė njeriut.

Me pamflete nė duar “Mos u largoni pa pranim-dorėzim”, “Paguaj qiranė“, “I pagove Serbisė, pse neve jo” dhe me fishkėllima, punėtoret e ndėrmarrjes shoqėrore “Marketingu”, tė hėnėn, kanė protestuar para ndėrtesės sė OSCE-sė.

Sindikata e kėsaj ndėrmarrjeje e ka marrė kėtė vendim, duke u bazuar nė vullnetin e shprehur tė tė gjithė punėtorėve tė ndėrmarrjes, tė cilėt qė nga koha e pasluftės nė vitin 1999 janė tė papunė dhe frytet e punės sė tyre, i shfrytėzojnė tė tjerėt, gjegjėsisht OSBE-ja dhe atė pa lejen e menaxhmentit tė ndėrmarrjes dhe pa asnjė lloj kompensimi.

Tė ndier tė injoruar dhe pa mbrojtje ligjore, sindikata e ndėrmarrjes konsideron se nuk ka ngelur mė asnjė formė civilizuese, tė pėrballet me uzurpatorin OSBE, pėr tė cilin ata konsiderojnė se ka shkelur nė mėnyrė flagrante tė drejtėn e pakontestueshme tė punėtorėve pėr realizimin e tė drejtės sė tyre pėr punė.

Agim Kastrati, drejtor i ndėrmarrjes “Marketing”, pohoi se arsyeja e protestės nė fjalė ėshtė qė tė kėrkojnė obligimet, tė cilat ka mbetur OSBE-ja pa i mbaruar, po ashtu edhe largimin e saj.

“OSBE-ja dėshiron tė largohet nga objekti nė formė tė heshtur, pa i kryer tė gjitha obligimet qė ka ndaj ndėrmarrjes, sė cilės i ka shkaktuar dėm shumė tė madh ekonomik dhe material.”

Sipas tij, pėrfaqėsuesit e OSCE-sė deri mė tani nuk kanė pranuar tė bisedojnė me pėrfaqėsuesit e ndėrmarrjes, tė cilėt pėr tė dytėn herė mė radhė po protestojnė para kėtij objekti.

Ai tha se mospranimi i njė bisede me ta nga ana e OSBE-sė, dėshmon se ata e dinė se veprimi i tyre, nuk ėshtė legjitim dhe jo i drejtė.

http://www.kosova-sot.info/ekonomi/m...dhe-per-osbene
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.6.2010, 22:32   13
Citim:
OSCE urges Kosovo to better handle war crimes
AP

A new report says Kosovo needs to improve its handling of war crimes cases to help promote peace and democracy and maintain trust in the judicial system.

The report Tuesday by the Organization for Security and Cooperation in Europe on war crimes from 1998-1999 says that, although 1,237 crimes have been identified, only 37 people have been tried.

The report warned that would "reflect poorly on the judicial system" and "negatively impact both the history and the future of all communities in Kosovo."

About 10,000 people were killed during a Serb crackdown in Kosovo, prompting NATO to bomb Serbia in 1999, forcing then-President Slobodan Milosevic to withdraw his troops.

Kosovo declared independence from Serbia in 2008. Serbia doesn't recognize Kosovo's independence.

http://www.etaiwannews.com/etn/news_...&lang=eng_news
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.6.2010, 07:37   14
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Po kėta tė OSBE-sė kur akuzojnė Prishtinėn pėr mosdėnimin e krimeve tė luftės (sa herė qė akuzohen pėr pedofili, uzurpim tė objekteve, shpėrdorim tė detyrės ose abuzime dhe mospagesa bllokojnė gjyqet dhe shpikin nga njė pseudoakuzė kundėr paditėsit), e kanė me Prishtinėn apo me Brukselin?!

Se sistemin gjyqėsor pėr 9 vjet e ka pasur nė dorė OKB-ja, pėr kėto 2 tė tjerat BE-ja, qė dhe vazhdon ta ketė. Dhe deri sot asnjė serb s'ėshtė dėnuar pėr krime lufte nga kėta; OKB-ja e zvarriti deri sa erdhi BE-ja, kjo e fundit i amnistoi para pak ditėsh.

Me kėtė amnisti tė BE-sė pėr kriminelėt serbė tė luftės "pėr ēudi" nuk u mor asnjeri, se me sa duket ngritja e zėrit kuptohet nė mendėsinė e skllavit se "bie ndesh me tė ardhmen euroatlantike". Ndėrkohė Beogradi dėnon dy-tre ish-ushtarė dhe ndonjė ish-oficer qė tani janė pijanecė dhe pohon se nuk kishte dorė shteti nė krime, kriminelėt ishin thjesht "disa individė tė veēuar, qė vepronin me kokėn e tyre".

Kurse ministrat e jashtėm shqipfolės shtrojnė dreka e darka pėr tė lėpirė sahanė nė ēdo anė tė horizontit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.7.2010, 21:27   15
Citim:
Vuvuzela pėr OSBE-nė

Misioni i OSBE-sė nė Kosovė e ka filluar tė mėrkurėn punėn nėn zhurmėn e vuvuzelave. Kjo ėshtė mėnyra qė kanė zgjedhur punėtorėt e ndėrmarrjes shoqėrore “Marketingu”, pėr tė shprehur pakėnaqėsitė ndaj kėtij misioni, qė nuk po ua paguan qiranė qė 11 vjet, sa edhe e shfrytėzon ish-objektin e “Bankės sė Lubjanės”.

Ndėrmarrja “Marketingu” pretendon qė ėshtė pronare e katėr kateve tė ndėrtesės, ku aktualisht ndodhet OSBE-ja. Ata thonė se i kanė tė gjitha dokumentet qė dėshmojnė pronėsinė, por qė OSBE-ja nuk ėshtė e interesuar tė paguajė qiranė e objektit tė tyre, qė e shfrytėzon qė nga paslufta. Pėr kėtė ēėshtje, “Marketingu” ka pasur disa herė protesta radhazi, njė proces gjyqėsor nė Odėn e Posaēme tė Gjykatės Supreme si dhe njė varg aktivitetesh tė tjera.

Pėr mė tepėr, kjo ndėrmarrje i ka pėrgatitur edhe njė faturė OSBE-sė, e cila kap vlerėn prej 2 milionė e 640 mijė euro, duke ia shtuar edhe kamatėn prej 715 mijė eurosh.
Ndėrkaq, pėrveē punėtorėve tė kėsaj ndėrmarrjeje, tė mėrkurėn nė protestė u panė edhe familjarėt e tyre. Me kėtė gjest, Sindikata thotė se ka dashur tė tregojė se nga tė ardhurat personale nuk janė privuar vetėm punėtorėt, por kjo ka pasur ndikim edhe nė gjendjen financiare tė familjes.

Kryetari i Sindikatės sė ndėrmarrjes “Marketingu”, Beqir Kaēandolli, thotė se menaxhmenti i ndėrmarrjes nuk ka lėnė derė pa trokitur, por askush deri tani nuk iu ėshtė pėrgjigjur punėtorėve.

Tė injoruar dhe pa mbrojtje ligjore, Sindikata e ndėrmarrjes konsideron se mė nuk ka mbetur asnjė formė civilizuese tė pėrballen, siē thonė ata, me uzurpatorin – OSBE-nė.

“Kėrkesat tona janė lirimi i menjėhershėm i aseteve tona, pagesa e qirasė qė nga paslufta, pagesa e kamatės pėr vonesa nė pagesa, kompensimin e dėmeve tė shkaktuara, kthimin e dosjeve si dhe OSBE-ja t’i respektojė tė drejtat pronėsore dhe vetė pronarėt”, ka thėnė Kaēandolli.

Menaxhmenti deri tani ka kėrkuar shpėtim nėpėr Gjykata, qė prej Gjykatės komunale, asaj tė Qarkut dhe Odės sė Veēantė tė Gjykatės Supreme. Mirėpo, nė tė tria kėto institucione, punėtorėve iu ėshtė refuzuar kėrkesa.

Sipas Kaēandollit, OSBE-ja e ka shfrytėzuar autoritetin mbi gjykatat dhe ka kėrcėnuar gjyqtarėt, duke pamundėsuar marrjen e vendimeve tė drejta.

Ndėrkaq, me krijimin e Odės se Veēantė tė Gjykatės Supreme, menaxhmenti kishte shpresuar se mė nė fund ėshtė themeluar njė mekanizėm qė merret me problemet e ndėrmarrjeve shoqėrore.

“Edhe kjo gjykatė i bishtnoi ēėshtjes duke kėrkuar pėrkthimin e gjithė dokumentacionit tė NSH-sė, gjė qė ishte e pamundur, edhe financiarisht, edhe praktikisht”, thotė Kaēandolli, duke shtuar se nė fund Oda refuzoi kėrkesėn e punėtorėve.

Megjithatė, rrugėtimi i punėtorėve nėpėr objektet e drejtėsisė kosovare nuk ndalej me kaq. Menaxhmenti i ndėrmarrjes i ėshtė drejtuar pėr ndihmė edhe EULEX-it. Por, nė vend se EULEX-i tė zbatojė misionin e tij, Kaēandolli thotė se ky mision e dėrgoi njė pėrgjigje diplomatike, duke thėnė se nuk merren me padi civile.

“Si mund tė shpresojmė se do tė kemi sundim tė ligjit, kur pronari nuk arrin ta gėzojė pronėn e tij”, thotė ai.

Kėsaj pune nuk kishte arritur t’ia lidhė kryet as ish-AKM-ja. Punėtorėt e bėjnė fajtore edhe AKM-nė, pėr tė cilėn thonė se ėshtė frikėsuar tė pėrballet me njė institucion si OSBE-ja dhe e ka lėnė ēėshtjen pezull.

Krejt ēka kishte bėrė kjo agjenci, ishte dėrgimi i kontratės zyrtare tė qiramarrjes pėr hyrje nė marrėdhėnie qiramarrėse me AKM-nė nė emėr tė “Marketingut”. Por, pasi ishte injoruar nga OSBE-ja, menaxhmenti thotė se sot e asaj dite, kjo agjenci ishte pasivizuar.

Pėr me tepėr, punėtorėt e kėsaj ndėrmarrjeje frikėsohen se pas largimit tė paralajmėruar tė OSBE-sė nga objekti, Administrata Komunale do t’ua kėrkojė atyre pagesėn e tatimit nė pronė pėr 11 vjet, sa ka qėndruar ky mision.

Kjo ėshtė hera e katėrt qė punėtorėt e ndėrmarrjes “Marketingu” protestojnė pėr realizimin e kėrkesave tė tyre, ndėrkohė qė paralajmėrojnė edhe organizime tė tjera sindikale.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../35520/C4/C14/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.10.2010, 22:15   16
Citim:
Maqedonishtja obligim, shqipja vullnetare

Shkup, 7 tetor - Mėsimi i detyrueshėm i maqedonishtes pėr nxėnėsit shqiptarė nuk do tė fillojė nga klasa e parė, sikurse pretenduan njė vit mė parė ministri i Arsimit dhe Shkencės, Nikolla Todorov, dhe komisari i lartė i OSBE-sė pėr ēėshtje tė pakicave, Knut Volebek. Mirėpo, as nga klasa e katėrt sikurse kėrkohet me Ligjin aktual tė arsimit fillor dhe Koncepcionin e arsimit nėntėvjeēar.

Pas njė viti polemikash nė kėtė temė, Qeveria ka arritur tė miratojė nė mbledhjen saj tė fundit Strategjinė pėr mėsim tė integruar me tė cilėn kėrkohet qė gjuha maqedonase si lėndė e obligueshme, tė mėsohet nga nxėnėsit e pėrkatėsive etnike jo maqedonase mė sė voni nga klasa e tretė. Konkretisht, maqedonishtja pėr jo maqedonasit (qė mėsimin e zhvillojnė nė gjuhėn e tyre amtare, sikurse ėshtė rasti me shqiptarėt, turqit, serbėt dhe boshnjakėt) e qė ishte caktuar tė mėsohet nga cikli i dytė i arsimit nėntėvjeēar, tani ka zbritur njė cikėl mė poshtė - nga klasa e parė deri nė tė tretėn.

Mirėpo, me tė drejtė qė vetė prindėrit tė vendosin nėse fėmijėt e tyre do ta mėsojnė maqedonishten nga klasa e parė, e dytė apo e tretė. Kėshtu do tė veprohet edhe pėr mėsimin e shqipes dhe gjuhėve tė tjera jo maqedonase nga komuniteti maqedonas, mirėpo nė mėnyrė fakultative (jo tė obligueshme) edhe atė si gjuhė e nivelit lokal. Kjo ėshtė bėrė publike, tė enjten nė konferencėn e pėrbashkėt pėr shtyp tė realizuar nga zėvendėskryeministri pėr implementimin e Marrėveshjes sė Ohrit, Abdylaqim Ademit dhe ministri i Arsimit dhe Shkencės, Nikolla Toodrovit.

Njė vit mė parė, zėvendėskryeministri Ademi e kishte kundėrshtuar propozimin qė maqedonishtja tė mėsohet si lėndė e obligueshme nga klasa e parė, ndėrsa kishte kėrkuar qė integrimi tė jetė i dyanshėm. Me Strategjinė tanimė tė miratuar nga Qeveria, ai konsideron se ėshtė arritur tė inkorporohen vėrejtjet nė fjalė.

"Gjuha shqipe dhe gjuhėt e tjerė tė pėrkatėsive etnike jomaqedonase do tė jenė lėndė zgjedhore, mirėpo me tė drejtė qė tė mund tė fillohet nga mosha e hershme dhe tė mėsohen nė mė tepėr vite shkollimi, jo vetėm nė klasėn e gjashtė sikurse ishte deri tani", sqaroi zėvendėskryeministri Ademi. Ai, gjithashtu vėren se mėsimi i maqedonishtes nuk do tė jetė "mėsim klasik i gjuhėve, por njohje me gjuhėn maqedonase pėrmes lojėrave dhe fjalėve".

Kėshtu ka deklaruar edhe ministri Todorov, i cili e quajti "sistem fleksibil" Strategjinė pėr mėsim tė integruar. "Mėsimi i gjuhė maqedonase do tė nisė nė ciklin e parė, qė ėshtė nga klasa e parė deri nė tė tretėn, kurse prindėrit do tė mund tė zgjedhin se nga cili vit tė nisin fėmijėt e tyre me mėsimin e gjuhės maqedonase. Gjithashtu, nė kėtė pjesė tė Strategjisė kemi edhe konceptin e mėsimit tė gjuhėve tė pėrkatėsive tė tjera etnike qė jetojnė nė Maqedoni, nė bazė zgjedhore apo fakultative", tha Todorov

Mėsimi i maqedonishtes nga shqiptarėt dhe anasjelltas - i shqipes nga maqedonasit, ndryshon jo vetėm nė karakterin (jo)obligativ, por edhe nė vlerėsime. Maqedonishtja llogaritet gjuhė e nivelit qendror, kurse shqipja dhe tė tjerat nivel lokal. Mirėpo, qasja ndaj kėtij dokumenti, sipas zėvendėskryeministrit Ademi nuk duhet tė fokusohet vetėm nė ēėshtjen e mėsimit tė gjuhėve .

"Ajo qė ėshtė e rėndėsishme nė kėtė Strategji ka tė bėjė me tekstet shkollore, tė cilat duhet tė revidohen, posaēėrisht pėrmbajtja e atyre teksteve qė mbjellin urrejtje dhe mostolerancė dhe tė gjithė shtyllat tjera", tha Ademi. Strategjia pėr mėsim tė integruar tani ka peshėn e dokument tė cilin e ka miratuar Qeveria dhe mbi bazėn e tė cilit duhet tė orientohen politikat arsimore.

Miratimin e kėtij dokumenti e ka pėrshėndetur edhe komisari Voleg. Me Strategjinė e miratuar, maqedonishtja si gjuhė e obligueshme mund tė mėsohet edhe nga klasa e tretė, nėse prindėrit nuk duan ta bėjnė kėtė nga klasa e parė.

http://www.koha.com.mk/a07.html

Citim:
Gjuha maqedonase nga klasa e katėrt

Shkup, 8 tetor 2010 - Mėsimi i maqedonishtes pėr nxėnėsit jomaqedonas mbetet obligim prej klasės sė katėrt, kurse mė herėt mund tė mėsohet vetėm nė rast se pėr njė gjė tė tillė vendosin kėshillat prindėrorė.

Kjo zgjidhje parashihet nė strategjinė e re pėr arsim tė Qeverisė sė Maqedonisė, e cila sot u prezantua nga zėvendėskryeministri Abdylhaqim Ademi, komisari i lartė i OSBE sė pėr pakicat, Knut Volebek, dhe ministri i Arsimit, Nikolla Todorov.

"Strategjia parasheh qė nė fazėn e parė, gjuha maqedonase tė mund tė mėsohet nė klasėn e parė, por jo nė mėnyrė obligative. Ndėrsa, u jep mundėsinė qė kėshillat e prindėrve dhe kėshillat e shkollave tė vendosin se nė cilėn klasė do tė fillojė njohja me maqedonishten, sepse nuk do tė ketė mėsim klasik, por njohje me maqedonishten".

"Po ashtu, deri tani ka ekzistuar mundėsia qė maqedonasit ta mėsojnė shqipen prej klasės sė gjashtė, kurse tani kjo mundėsi parashihet prej klasės sė parė", deklaroi zėvendėskryeministri Ademi, pėrgjegjės pėr realizimin e Marrėveshjes sė Ohrit.

Ministri i Arsimit, Nikolla Todorov, nėnvizoi se nė shkollat, ku eventualisht do tė vendoset tė mėsohet maqedonishtja prej klasės sė parė, ajo do tė mėsohet pėrmes lojės dhe nuk do tė evidentohet si lėndė.

http://www.kosova.com/artikulli/65769
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.10.2010, 20:21   17
Citim:
PDSH kundėr strategjisė pėr arsimin e integruar

PDSH sot edhe njėherė ka reaguar ashpėr ndaj strategjisė qeveritare pėr arsimin e integruar, e cila ėshtė mashtrim i radhės pėr shqiptarėt.

“Kėto ditė Qeveria VMRO-BDI ka miratuar Strategjinė pėr arsim tė integruar, qė nuk ndryshon aspak nga Vendimi i para nje viti.Qėllimi mbetet i njėjtė: pra obligimi pėr nxėnėsit shqiptarė te mėsojnė gjuhėn maqedonase nga moshat mė tė njoma.

Dallimi i vetėm qė e karakterizon kėtė tentim tė dytė,ėshtė tendenca qė ti mashtrojnė shqiptarėt me njė qasje djallėzore, e kombinuar edhe me deklarata te disa individeve dhe organizatave qė dolėn nė pėrkrahje tė kėsaj Strategjie, qė na pėrkujtojnė vitet 89-90 kur u bė ndryshimi i dhunshėm i Kushtetutės sė Kosovės dhe ndryshimi i neneve tė Kushtetutės sė Maqedonisė, me cka u bė ndalimi i pėrdorimit dhe zhvillimit tė mėsimit nė gjuhėn shqipe”, theksoi zėdhėnėsja e PDSH-sė, Rudina Shaqiri.

Sipas saj, tentohet qė nėpėrmjet lojės, kėngėve dhe valleve maqedonase, pėr fėmijėt shqiptarė tė realizohet qėllimi parėsorė:supremacioni i maqedonasve, gjuhės maqedonase dhe akulturimi i shqiptarėve nėpėrmjet imponimit tė njė kulture, tradite dhe gjuhe tė njė populli tjetėr.

Formulimi i llojit Gjuhė shtetėrore, qė nėnkupton gjuhėn maqedonase, ėshtė i papranueshėm dhe nė kundėrshtim me Kushtetutėn e ketij vendi,e cila njeh dy gjuhė zyrtare: gjuhėn shqipe dhe ate maqedonase. Opinioni ėshtė i informuar se ishte pikėrisht iniciativa e PDSH-sė ajoqė e rrėzoi nė Gjykatėn Kushtetuese Vendimin e Qeverisė VMRO-BDI pėr mėsim tė maqedonishtes nga klasa e parė”, theksoi Shaqiri.

http://www.ina-online.net/Default.as...c0202ce8a&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.7.2011, 18:05   18
Citim:
AP e OSBE-sė dėnon tregtinė me organe nė ish-RSFJ

Beograd, 10 korrik – Asambleja parlamentare e OSBE-sė ka miratuar sot rezolutėn pėr tregtinė me organet e njeriut, qė e ka paraqitur delegacioni serb. Nė rezolutėn e miratuar shprehet brengosja pėr shkak tė pasojave negative ekonomike dhe shoqėrore tė krimit tė organizuar, si dhe mundėsisė sė rritjes sė kėtij lloj aktiviteti kriminal, e veēmas tregtisė sė palejuar me organe tė njeriut. Nė rezolutė, pos tjerash, shprehet shqetėsimi pėr fatin e njerėzve tė zhdukur gjatė konflikteve tė armatosura qė ish-RSFJ, pėrfshirė edhe Kosovėn, gjatė viteve ’90.

Asambleja e pėrgjithshme e OSBE-sė gjykon ēfarėdo veprimtarie qė ka pėr qėllim tregtinė me organe njeriu. Nė mėnyrėn mė tė ashpėr gjykohet veprimi i grupeve tė organizuara kriminale, tė cilat me veprimet e tilla rrezikojnė jetėt e njerėzve, integritetin e tyre dhe tė drejtat themelore tė njeriut, veēmas nė situatat kur rrėmbimet janė tė motivuara me shkaqe etnike, religjioze, racore dhe politike.

Me kėtė rezolutė rekomandohet edhe angazhimi pėr njė hetim gjithėpėrfshirės tė rrėmbimeve dhe krimeve nė lidhje me marrjen dhe shitjen e organeve njerėzore, qė pretendohet se janė bėrė nė Kosovė gjatė kohės sė konflikteve tė armatosura mė 1999 dhe menjėherė pas luftės, si dhe ftohen pėr bashkėpunim tė plotė UNMIK-u dhe EULEX-i, si dhe institucionet relevante ndėrkombėtare, e sidomos pėr tė dėrguar informata, fakte dhe dokumente mbi krimet nė lidhje me rrėmbimet e njerėzve dhe tregtinė me organe njerėzore nė territorin e Kosovės.

“Mbėshtetet puna e pėrfaqėsuesit special dhe koordinatorit tė ESBE-sė pėr luftė kundėr tregtisė me njerėz dhe i propozohet OSBE-sė qė tė hulumtojė dhe evidentojė situata nė tė cilat ka ndodhur tregtia me organe tė njerėzve nė hapėsirat e OSBE-sė, me qėllim tė hartimit tė studimit qė do tė pasqyronte pėrmasat e kėsaj dukurie”, thuhet pos tjerash nė kėtė rezolutė.

http://www.koha.net/?page=1,15,61977
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.8.2011, 07:54   19
Citim:
Ambasadori i OSBE-sė Wolfarth: Regjistrimi i popullsisė, me rėndėsi pėr zhvillimin e Shqipėrisė

Ambasadori i OSBE-sė Eugen Wolfarth i ka bėrė thirrje qytetarėve shqiptarė qė tė mos neglizhojnė regjistrimin e popullsisė.

Apeli i Wolfarth ka ardhur nga qyteti i Pėrmetit, gjatė njė takimi me kryetarin e bashkisė sė kėtij qyteti.

“Qytetarėt tė marrin pjesė nė regjistrim, pasi ai ka vlera pėr zhvillimin e tyre. Regjistrimi ėshtė njė proces i rėndėsishėm edhe pėr zhvillimin e vendit”, tha ambasadori Wolfath.

Regjistrimi i popullsisė ėshtė kundėrshtuar fort nga shoqėria civile, e cila e sheh kėtė proces si njė manovėr e Greqisė, e cila po ndihmohet dhe nga shteti shqiptar, pėr ndėrrimin e kombėsisė sė shqiptarėve dhe rritjen artificiale tė minoritetit grek nė vendin tonė.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...rticle&id=2855
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.10.2011, 22:01   20
Citim:
OSBE kritikon Kosovėn rreth varrezave ortodokse

Komunat e Kosovės, tė cilat janė pėrgjegjėse pėr mirėmbajtjen e varrezave Ortodokse, priren ta bėjnė kėtė nė baza ad hoc dhe vetėm nė raste tė rralla, thuhet nė raportin e misionit tė OSBE-sė qė u publikua njė ditė mė parė.

“Respekti ndaj tė vdekurve tregon respektin tonė pėr tė gjallėt. Njerėzit duhet tė ndjejnė se mund t’i respektojnė tė afėrmit, miqtė dhe paraardhėsit e tyre tė vdekur dhe tė jenė tė lirė ta ushtrojnė lirinė e tyre fetare dhe kulturore. Ky ėshtė gjithashtu njė aspekt i rėndėsishėm i tė drejtave tė njeriut, qė ėshtė pjesė e mandatit tė Misionit tė OSBE-sė”, citon zyra pėr informim ambasadorin Verner Almhofer-shef i misionit tė OSBE-sė nė Kosovė.

“Veprimet pėr t’i pėrmirėsuar ato do ta inkurajonin dhe lehtėsonin dialogun dhe pajtimin ndėretnik si dhe do tė ndihmonin pėr tė krijuar kushte mė tė mira pėr kthim”, theksoi Almhofer.

Sipas raportit, shumė varreza Ortodokse janė nė gjendje tė mjerueshme si rezultat i pėrdhosjes sė gjerė tė objekteve religjioze nė periudhėn e pas konfliktit tė vitit 1999 dhe gjatė trazirave tė marsit tė vitit 2004.
Nė gjendje tė keqe thuhet se janė sidomos varrezat nė vendet ku serbėt e Kosovės nuk janė kthyer.

http://rtv21.tv/home/?p=39924

Citim:
OSBE: Korrupsioni nė Shqipėri, i pėrhapur nė tė gjithė sektorėt

Zv. ambasadori i OSBE nė Tiranė, Dan Redford, sė bashku me kryetarin e ILDKP, Adriatik Llalla, u takuan gjatė ditės sė djeshme me anėtarėt e Kėshillit Bashkiak tė Tiranės, Nė fokus tė kėtij takimi ishte lufta kundėr korrupsionit. Gjatė njė konference tė pėrbashkėt , kreu i ILDKP, ka numėruar rastet, kur dhe si duhet tė veprohet pėr shmangien e konfliktit tė interesit, nė kuadėr tė luftės kundėr korrupsionit.

Ndėrkohė, zv. ambasadori Redford ka kėshilluar anėtarėt e Kėshillit Bashkiak tė bashkėpunojnė ndėrmjet tyre nė tė mirė tė interesave tė vendit. Ai u shpreh se vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė luftohet korrupsioni, i cili sipas tij ėshtė problem pėr shoqėrinė shqiptare nė shumė sektorė.

Gjatė kėsaj konference, Redford gjeti rastin t’i bėjė apel edhe palėve politike nė vendin tonė qė tė bashkėpunojnė nė luftėn kundėr korrupsionit.

“Angazhimi i tyre pėr tė luftuar korrupsionin nuk pasohet gjithmonė nga njė zbatim konsistent i legjislacionit ekzistues dhe kjo vlen jo vetėm pėr qeverisjen. Dhe siē e dimė nga shumė raporte kombėtare dhe ndėrkombėtare, korrupsioni mbizotėron nė shumė sektorė dhe mbetet njė problem serioz pėr shoqėrinė shqiptare. E pikėrisht nė kėtė kontekst duhet tė shihen edhe shumė pėrpjekje koordinuese qė bėjnė aktorėt kombėtarė, pėrfshi edhe ILDKP. Tė gjitha pėrpjekjet do tė kenė sukses vetėm nėse tė gjithė zyrtarėt, ata publikė dhe ata tė zgjedhur nė institucione, nivele lokale dhe qendrore marrin njė angazhim personal pėr ta zhdukur me rrėnjė korrupsionin. Ju mund ta bėni kėtė nėse tė gjitha partitė politike, pavarėsisht bindjeve tė punojnė sė bashku”, zv. ambasadori i OSBE nė Tiranė, Dan Redford.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...ike&Itemid=466
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 15:40.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.