Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.3.2010, 23:35   1

Shkrim i cituar Perėndimor: Priten ndryshime nė ligjin pėr mjedisin


Citim:
Ndryshon ligji pėr ambientin, prioritet zbutja e ndotjes

Agjencia e Mjedisit do tė pėsojė ndryshime ligjore pėrsa i pėrket kompetencave tė saj. Ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu ka sqaruar se ne draftin paraprak, i cili po diskutohet edhe me grupet e interesit, kjo agjenci do tė ketė detyrimin pėr tė dhėnė leje mjedisore pėr tipin A dhe B, ndėrsa pėr tipin C do tė jetė kompetencė e autoriteteve lokale siē janė bashkitė apo dhe komunat.

Ministri ka shtuar se po mendohet qė agjencitė rajonale mjedisore tė varen nga Agjencia e Mjedisit. Ky draft ligj ėshtė hartuar nga projekti pėr Implementimin e Planit Kombėtar dhe Pėrafrimit tė Legjslacionit Mjedisor (INPAEL) me financimet e Bashkimit Europian nė bashkėpunim me gjithė aktorėt qė ky ligj pėrfshin.

Nė fjalėn e tij Ministri Mediu duke falėnderuar projektin pėr ndihmėn e dhėnė nė plotėsimin e legjislacionit shqiptar me “acquis” e Legjislacionit tė BE, por dhe pėr pėrputhshmėrinė qė po sjellin me principet evropiane.

Ministri Mediu theksoi se shqetėsimi me i madh ishte periudha kohore pėr pėrputhjen e kapaciteteve dhe burimeve financiare pėr zbatueshmėrinė e kėtij ligji.

Gjithashtu nė kėtė ligj gjejnė njė trajtim mė tė gjerė problemet qė kanė tė bėjnė me ndotjen “broun pollution” dhe jo me pyjet apo florėn dhe faunėn , pasi kėto ēėshtje janė nė njė farė mėnyre janė tė fokusuara nė pjesėn tjetėr tė legjislacionit.

Njė hap tjetėr i rėndėsishėm nė draftin e hartuar ėshtė ndarja midis Ministrisė, si hartuese politikave dhe Agjencisė sė Mjedisit, si zbatuese e kėtyre politikave. Gjithashtu ėshtė ndare dhe roli i kėtyre institucioneve nė proēesin e dhėnies sė lejeve mjedisore, tė cilat janė ndarė nė tipin A, B dhe C.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...ticle&id=25232
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.