Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.3.2010, 23:44   1

Shkrim i cituar Perėndimor: Pritet ngritja e Institutit tė Trashėgimisė Kombėtare


Citim:
Njė institucion tė vetėm pėr trashėgimin kulturore

Trashėgimia kulturore e vendit do tė kalojė nė juridiksionin e njė institucioni tė posaēėm pėr kėtė ēėshtje. Ngritja e njė institucioni tė tillė ėshtė deklaruar nga ministri i Turizmit dhe Kulturės Ferdinand Xhaferri gjatė njė takimi me ekspertė tė turizmit dhe Monumenteve tė Kulturės.

“Dokumenti i cili ėshtė propozuar Ministrisė sė Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, synon nė reformimin e sistemit tė trashėgimisė kulturore, nėpėrmjet riorganizimit tė institucioneve tė saj, qė merren me trashėgiminė materiale, sikurse janė Instituti i Monumenteve tė Kulturės, Agjencia e Shėrbimit Arkeologjik, Drejtoritė Rajonale tė Kulturės Kombėtare, Parqet Arkeologjike, si dhe disa muze arkeologjikė dhe kombėtarė. Kjo ėshtė njė iniciativė e Kryeministrit nė shėrbim tė interesave tė vendit”, u shpreh Xhaferraj.

Ideja e propozuar nga kryeministrit Sali Berisha, synon bashkimin e Institutit tė Monumenteve tė Kulturės, Agjencisė sė Shėrbimit Arkeologjik, Drejtorisė Rajonale e Kulturės Kombėtare, si dhe muzeve nėn emrin “Instituti i Trashėgimisė Kombėtare”.

http://www.botasot.info/def.php?gjuh...ry=15&id=53466
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 07:23.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.