Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.1.2011, 21:50   81
Citim:
Zyrtarė tė PS nė Shkodėr kalojnė tek LSI

27 anėtarė tė Asamblesė Socialiste tė Shkodrės dhe njė kėshilltarė socialistė nė Kėshillin Bashkiak Shkodėr kanė dhėnė dorėheqjen nga Partia Socialiste

27 anėtarė tė Asamblesė Socialiste tė Shkodrės dhe njė kėshilltarė socialistė nė Kėshillin Bashkiak Shkodėr kanė dhėnė dorėheqjen nga Partia Socialiste dhe i janė bashkuar Lėvizjes Socialiste pėr Integrim.

Shkak pėr kėtė ėshtė bėrė mospajtimi me mėnyrėn se si po drejtohet Partia Socialiste nga lidershipi aktual nė Tiranė. Edip Shiroka ish-kryetar i PS-sė Shkodėr nė deklaratėn e tij ka dėnuar dhunėn e 21 janarit tė shkaktuar sipas tij qėllimisht nga lidershipi socialiste pėr tė marrė me dhunė institucionet e shtetit, po kėshtu ai ka dėnuar edhe mėnyrėn se si po udhėhiqet Partia Socialiste.

Jetmira Kozmaj, anėtare e Kėshillit Bashkiak Shkodėr dhe ish-sekretare organizative e PS-sė Shkodėr mbajti tė njėjtin qėndrim me ish-kryetarin Shiroka, duke shtuar se dhuna e provokuar nuk i shėrben stabilitetit tė vendit.

“Kjo dhunė e shkaktuar sė fundmi e cila po reflektohet qė nga mėnyra se si po udhėhiqet Partia Socialiste nga Edi Rama mė kanė shtyrė mua dhe anėtarėt e tjerė tė asamblesė socialiste tė Shkodrės tė largohem dhe t’i bashkohen Lėvizjes Socialiste pėr Integrim”, tha ajo.

Por largimin nga PS-ja e kane konfirmuar edhe Nikolin Dedvukaj, ish-kandidat pėr kryetar tė PS-sė, i mėnjanuar pa asnjė arsyetim nga kryesia e PS-sė, Gent Muriqi ish- kryetar i FRESH, Shkodėr dhe anėtar i asamblesė; Edip Shiroka ish-kryetar i PS-sė Shkodėr dhe Ketmira Kozmaj anėtare e kėshillit bashkiak Shkodėr me PS-nė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=100835
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.1.2011, 22:03   82
antikom
 
TCH nė emisionin e S.Ballės pati frikė t'i jepte videot qė qarkullojnė nė internet, ndėrkohė qė nxori njė sekuencė tė NEWS24 dhe e shiti pėr "videon e internetit"... (damage control 1 2)
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.1.2011, 23:02   83
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Ėshtė njė media e politizuar, si ato tė krahut tjetėr, dhe investon nė manipulimin emocional tė turmave qė kanė nevojė tė manipulohen asisoj (pra, tė identifikohen me njėrėn nga llogoret) dhe krejt normal shfrytėzon tė gjitha mjetet. Po kjo ndodh kudo nė botė; thjesht dikujt i stonon kėtu mbase, se shikon qė turma ėshtė ca si negroide, dhe pėr pasojė dhe niveli i manipulimit tė saj ėshtė negroid (s'ka pse tė shpenzohen mė tepėr energji pėr ta sofistikuar kur s'ėshtė nevoja). Por dhe kjo nuk vlen, se kudo ku ka parti pak a shumė ky ėshtė niveli i turmave.

Nė lidhje me ngjarjen: U sulmua njė institucion i shtetit (dhe jo qeveria) dhe reagimi nė kėto raste ėshtė matematikė e thjeshtė e ēdo sistemi shtetėror. Nė rastin tonė Garda duhet tė kishte goditur qė me shkeljen e parė nė oborr, ndėrsa ėshtė detyrė e policisė tė mos lejojė njeri tė shkojė aq pranė institucionit sa tė nevojitet ndėrhyrja e Gardės. Se ē'ka ndodhur aty konkretisht mbetet ende tė shihet, se dhe virusi i kuq po vepron me fonde tė huaja.

Pėrtej kėsaj, qė ėshtė anė teknike, duke qenė se turmat si mė lart kanė probleme tė kuptojnė konceptet bazė tė funksionimit tė shtetit (tė paktėn tė hanė pykė qė nuk mund tė sulmohen fizikisht institucionet/objektet qė mbron Garda), mbetet tė trajtohen nė nivel emocional dhe t'i pėrjetojnė thellėsisht "ngjarjet" si dhe tė pėrdoren si mish pėr top nga fraksionet (po tė kishin respekt pėr veten nuk do t'iu shkonin nga pas, por do t'i linin tė hanin kokėn e vet).

Megjithatė, duket se po krijohet njė valė njerėzish qė po e kuptojnė qė sistemi partiak nuk ėshtė i vlefshėm pėr ne si komb dhe se kemi nevojė pėr njė sistem hibrid teknokrat-ushtarak. Po kjo nuk ėshtė e lehtė tė pranohet (e le mė tė nisė tė ndėrtohet), se turmave kudoqofshin u pėlqen tė identifikohen me fraksione dhe tė mos u caktohen nivele zhvillimi apo kualifikimi, por tė pranohen "siē janė" e mundėsisht t'iu ledhatohet veshi nervor me fjalė tė bukura. Ndihen mė ngrohtė ashtu dhe iu duket sikur kanė pėrfitime, kėshtu qė nuk parashikohet tė ndryshojnė dhe mediat ndonjė moment sė afėrmi. Punė kėrkesė-oferte.

E tė gjithė do tė vazhdojnė tė merren me simptomat. Ca do shajnė malokun, ca do shajnė pederastin, do tė kėnaqin nevojat emocionale dhe do tė pėrmbushen nė fund tė ditės, po rėndėsi ka qė do tė zėnė llogoren dhe do tė pėrkasin diku. E jeta vazhdon dhe historia do tė pėrsėritet. Nė geto.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.1.2011, 04:12   84
allianz
 
Nė Selanik ku shqiptarėt protestojnė greqisht nė vėllazėri me Omonian:

Citim:

Citim:
30 autobusė drejt Tiranės

Shumė persona janė nisur nga Korēa drejt Tiranės pėr tubimin paqėsor tė opozitės. Tė paktėn 30 autobuzė dhe mbi 150 mjete tė vogla janė nisur drejt kryeqytetit nė orėt e para tė mėngjesit.

Burimet nga dega lokale e PS nė Korcė kanė bėrė tė ditur se janė tė paktėn 5000 persona qė janė shprehur tė gatshėm pėr tė marrė pjesė nė organizimin e opozitės pėr protestėn-homazh.

Kėtė herė pritet tė ketė njė pjesėmarrje masive pėr shkak tė interesit tė lartė qė kanė treguar qytetarėt, duke marrė shkas nga fakti se demonstratat e njė jave mė parė sollėn nga pas edhe viktima krahas tė plagosurve.

Nisur nga kjo, ka njė organizim me mė shumė mjete tė transportit publik drejt Tiranės, pa llogaritur personat qė do tė nisen me mjetet private.

Njė pjesėmarrje mė tė lartė jo vetėm nga anėtarė dhe simpatizantė tė Partisė Socialiste, por edhe nga radhėt e qytetarėve, tė cilėt solidarizohen kundėr dhunės dhe vrasjeve me motive politike.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=101003
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.1.2011, 15:45   85
allianz
 
Citim:
Selanik, bombė makinės sė konsullit shqiptar

Selanik –Njė makinė e trupit diplomatik shqiptar nė Selanik u shkrumbua sot nga zjarri i vėnė qėllimisht.

Ngjarja ndodhi rreth orės 03:30 minuta tė mėngjesit tė sotėm nė rrugėn Agjenaneosi nr.9 nė Pile nė Selanik. Mėsohet se makina ka shpėrthyer dhe nė tė ėshtė vendosur lėndė plasėse.

Makina ndodhej e parkuar pranė shtėpisė se diplomatit tė konsullatės shqiptare tė Selanikut, Thoma Nini.

Lajmi bėhet i ditur nga mediat vendase, tė cilat shtojnė se nga flakėt ėshtė pėrfshirė edhe njė makinė tjetėr aty pranė. Dy zjarrfikėse mbėrritėn nė vendngjarje duke shuar flakėt. Policia ka nisur hetimet, ndėrsa ende nuk dihet se kush qėndron prapa kėtij akti.

http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/31130/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.1.2011, 17:28   86
Citim:
MPJ dėnon ngjarjen e ndodhur nė Selanik

Ministria e Punėve tė Jashtme e Shqipėrisė dėnon ngjarjen e ndodhur nė orėt e para tė mėngjesit tė sotėm nė rezidencėn e Konsullit tė Pėrgjithshėm tė Shqipėrisė nė Selanik, ku ėshtė dėmtuar krejtėsisht automjeti i Konsullatės sonė.

Ministria e Punėve tė Jashtme (MPJ) kėrkon nga autoritetet kompetente greke tė kryejnė sa mė parė hetimet dhe tė vėnė pėrpara ligjit autorėt e kėtij akti tė shėmtuar.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=101124
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.1.2011, 21:51   87
allianz
 
Citim:
Rama apel Perėndimit: Mos mbėshtesni regjimin e Berishės

Kryetari i PS-sė, Edi Rama u ka kėrkuar partnerėve tė Shqipėrisė qė tė rishikojnė marrėdhėniet me “regjimin nė pushtet”, siē e quajti kreu i opozitės, qeverinė shqiptare.

Ai ka deklaruar se protesta-homazh e ditės sė sotme ishte njė mesazh i qartė pėr ndėrkombėtarėt se nuk ishte opozita qė shkaktoi dhunėn e 21 janarit, por ishte provokimi qė iu bė demonstruesve.

Ai ka deklaruar se protestat e opozitės do tė vazhdojnė, ndėrkohė qė ka theksuar se nuk pėrjashtohet mundėsia pėr t’iu kthyer dialogut pėr gjetjen e njė zgjidhjeje.

“Ajo qė ju patė sot ėshtė Shqipėria e njerėzve tė zakonshėm qė nuk lejohen tė marrin frymė lirisht, tė mposhtur nga korrupsioni dhe armėt e gardės. Ky nuk ėshtė rasti pėr dy parti nė kėrkim tė pushtetit, por ka njė pushtet qė ka vjedhur votat pėr tė vjedhur Shqipėrinė dhe njė popull pėr tė zgjedhur lirisht. Sė fundi ky pushtet ka vrarė pėr tė vendosur nė mes tė Evropės njė regjim fashist. Kjo ėshtė Shqipėria e tre burrave tė papunė qė u vranė mė armė zjarri nė emėr tė njė alibie pėr grusht shteti. Nė emėr tė kėsaj Shqipėrie i kėrkoj botės demokratike tė shikojė raportet e veta mė kėtė regjim tė cilin ne nuk do tė pranojmė kurrė, regjimin e partisė-shtet dhe shtetit-parti. Nė emėr tė kėsaj Shqipėrie i kėrkoj SHBA-ve dhe BE-sė tė mos tolerojnė mė tej nė kėtė vend gjėra qė nuk tolerojnė nė shtetin e tyre”, tha Rama.

“Do tė vazhdojmė protestat. Kjo ėshtė pak, por e sigurtė dhe do tė zhvillohen gjithkund ku mund tė protestohet”, theksoi Rama.


“Mendoj qė ministri i Brendshėm i ka plotėsuar tė gjitha kushtet pėr t’u dorėzuar pėrpara drejtėsisė. Letra e policisė pėr tė mos garantuar homazhet ėshtė njė arsye qė ai tė mos jetė mė ministėr i Brendshėm i qeverisė sė Shqipėrisė. Demonstrata e sotme qė kishte njė zemėrim edhe mė tė madh sesa ajo e 21 janarit, ishte jo vetėm paqėsore, por edhe shembullore pėr imazhin e Shqipėrisė nė sytė e botės, sepse nuk u provokua siē u bė pabesisht ajo e 21 janarit. Nėse nė 21 janar nuk do tė kishte njė skenar pėr tė inkriminuar opozitėn, ajo s’do tė kishte bėrė asnjė lajm pėr asnjė jashtė Shqipėrisė, sepse nuk do tė ishte thyer asnjė xham. Hapave pėr tė vėnė nė kontrollin e dhunės institucionin e presidentit dhe prokurorinė e pėrgjithshme duke u bazuar tek dhuna e 21 janarit, tregon shumė qartė se kush e ka dashur, provokuar dhe kush ka arritur tė shpėrthejė dhunėn e 21 janarit: Sali Berisha”, deklaroi Rama.

Duke folur pėr zgjedhjet lokale tė majit, kreu i PS-sė ka deklaruar se nė kėto kushte ku gjendet Shqipėria nuk mund tė kryhen zgjedhje tė parakohshme.

“Pozicioni ynė pėr zgjedhjet e majit ėshtė edhe mė i vendosur se para vrasjeve tė 21 janarit, para sulmit ndaj prokurorisė sė pėrgjithshme dhe agresionit ndaj presidentit tė Republikės. Tė gjitha kėto janė arsye mė shumė pėr tė thėnė se nė kėto kushte nuk mund tė bėhen zgjedhje nė Shqipėri”, tha Rama.

Ai ka deklaruar se opozita ėshtė e hapur pėr rrugėn e dialogut dhe se do i kthehet jetės parlamentare pėr tė vijuar rrugėn e saj pėr vendosjen e demokracisė.

“Pėrpjekja jonė nuk ėshtė njė luftė pėr tė asgjėsuar palėn tjetėr. Pėrpjekja jonė nuk ėshtė asnjė pėrpjekje pėr tė nėnshtruar palėn tjetėr, por ėshtė pėrpjekje pėr t’i dhėnė njė mundėsi tė re Shqipėrisė duke krijuar kushtet qė tė gjitha palėt tė jenė tė barabarta pėrpara ligjit dhe Kushtetutės. Nėse pushteti i kusarisė dhe matrapazllėkut e ka harruar se pėrballė ka shqiptarė dhe arrin t’i vrasė shqiptarėt si tė ishin kuaj nė filmat bardhezi tė fillimit tė shekullit tė shkuar, ne as nuk e kemi harruar dhe as e harrojmė se pėrballė kemi shqiptarė dhe pėrfaqėsuesit e njė pjese tė Shqipėrisė, atė qė nė demokraci duhet tė jetė alternativa tjetėr pėr Shqipėrinė. Asnjėherė s’kemi qenė, s’jemi dhe s’do tė jemi hezitues pėr dialog”, tha Rama.

“Ne do tė jemi nė parlament pėr tė ēuar pėrpara kėtė betejė dhe do ta shfrytėzojmė hapėsirėn e parlamentit me ēėshtjet qė lidhen me kėtė betejė. Do tė jemi pėrballė kėtij regjimi dhe do tė vazhdojmė tė ngremė fuqishėm zėrin e njė populli tė tėrė qė kėrkon fundin e kėtij regjimi”, shtoi ai.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=202680&ref=ml

Citim:
Veliaj: Berishės po i vjen fundi

Koordinatori i PS, Erjon Veliaj ka deklaruar se mbledhja e mijėra qytetarėve nė demonstratėn-homazh tė ditės sė sotme tregon se kryeministri i vendit po humbet fuqinė e tij.

“Ėshtė njė protestė qė ka sjellė nė shesh mijėra qytetarė. Kryeministri i kėrcėnoi, por mesa duket ai e ka humbur fuqinė e kėrcėnimit. Tė gjithė po mblidhen nė shesh, presim tė vijnė nga juglindja, ndėrkohė qė sapo kanė ardhur protestues nga Fieri dhe i gjithė jugu”, ka pohuar Veliaj.

Ai ėshtė shprehur se protesta e sotme ėshtė njė demonstratė paqėsore pėr tė kujtuar viktimat e 21 janarit, tė cilėt sipas tij u vranė nga dora shtetėrore, e kapur nga korrupsioni qeveritar. Nė kėtė situatė, ka thėnė Veliaj, kryeministrit Sali Berisha po i vjen fundi.

“Lajmi ėshtė se tre njerėz u vranė nga garda. Spunto pėr atė agresivitet ishte korrupsioni nė qeveri nga zėvendėskryeministri Ilir Meta. Nuk mund tė bėsh njė puc shteti me lule nė dorė, ashtu sikurse me cadra. Vetėm bilanci i viktimave tregon se kush kishte armėt. Pėr Berishėn ka filluar fundi”, ėshtė shprehur Veliaj.

Ish-drejtuesi i lėvizjes Mjaft ka shtuar mė tej se PS ka rritur masat e sigurisė pėr kryetarin e saj pas kėrcėnimeve tė kryeministrit dhe pas politizimit tė sipas tij policisė.

“Ne i kemi marrė seriozisht kėrcėnimet e Berishės ndaj liderit tė opozitės dhe kemi marrė disa masa sigurie shtesė. Gjithashtu kemi marrė informacione nga shėrbimet e inteligjencės. Nėse policia ka dėshtuar pėr tė garantuar sigurinė, ne do ta garantojmė atė vetė”, ka shtuar Veliaj.

“Ne tė drejtėn pėr tubimė nuk do ta negociojmė. Ashtu si qytetarėt amerikanė kanė tė drejtė tė mbajnė armė pėr tė kundėrshtuar qeverinė tiranike, edhe qeveria shqiptare ėshtė bėrė tiranike dhe zemėrata jonė do vazhdojė”, ka thėnė ai.

Sa pėr mundėsitė pėr zgjidhjen e krizės politike, Veliaj ka saktėsuar se opozita ėshtė nė pritje tė qėndrimeve tė BE, qė do tė paraqiten nga i dėrguari i Catherine Ashton, si dhe ka pėrmendur opsionin e zgjedhjeve tė parakohshme.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=202663
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.1.2011, 21:43   88
antikom
 
Rama po pėrpiqet ta shesė si http://en.wikipedia.org/wiki/Colour_revolution pėr ndėrkombėtarėt tėrė kėtė. Karafilat e djeshėm ishin pjesė e regjisė. Tė gjitha shenjat, deri dhe aktivizimi i hemorroidit tė sorrės, Veliaj, dhe shmangia e pjesės tjetėr tė partisė, flasin pėr parti brenda partisė dhe pėr nisjen e "revolucionit" sorraxhi eurolindor tė radhės kundėr "regjimit tiranik" dhe "diktatorit".
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.1.2011, 21:51   89
Citim:
25 gra socialiste bashkohen me LSI: Distancohemi nga dhuna e Ramės

Pas largimit tė 27 anėtarėve socialistė nga dega e kėsaj partie nė Shkodėr, edhe 25 gra anėtare tė Forumit tė Gruas Socialiste janė distancuar nga kryetari Edi Rama dhe dhuna e treguar nė demostratėn e 21 Janarit.

Duke ftuar tė gjithė socialistėt qė tė mos bėhen pjesė e mentatlitetit tė dhunės 25 gratė e Forumit tė Gruas Socialiste i janė bashkuar Lėvizje Socialiste pėr Integrim si e vetmja parti ku pėrfaqėsohen interesat e elektoratit tė majtė.

Kėto largime vijnė menjėherė pas protestės sė dhunshme tė organizuar nga Rama mė 21 janar dhe veprimeve tė tij pėr vazhdimin e kėtyre protestave.Ndėrkaq, para pak ditėsh largimin prej PS-sė e ka realizuar edhe njė grup tjetėr i socialistėve tė Shkodrės, mes tyre edhe ish-kryetari Edip Shiroka.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=14826
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.1.2011, 22:43   90
Citim:
Lidhur me vrasjen e organizuar para portes kryesore te Kryeministrise

Ndiqni me kujdes pamjet e Youtube-t nepermjet internetit, etapat e pershkruara ne te, levizjet e kordinuara te kater personave duke planifikuar ne cast vrasjen e te ndjerit nga Gjirokastra e duke shfrytezuar ne moment dhe te shtenat me bresheri automatike ne ajer te gardisteve qe vinin nga brenda territorit te kryeministrise.

Pavaresisht se pamjet qe paraqet kjo video nuk zgjasin shume, por nepermjet tyre me pak kujdes cdo njeri prej nesh kupton fare mire se kush jane ekzekutoret e vertete te viktimes.

Jemi ne momentin kur ka shperthyer porta kryesore ne hyrje te kryeministrise, dhe ajo eshte e hapur dy kanatesh.

Kur njerezit demonstrues futen brenda territorit te kryeminstrise degjohen dhe kuptohet fare mire qe personat mbrojtes se institucioneve qellojne me bresheri ne ajer per te zbrapsur njerezit. Nga frika njerezit terhiqen prapa dhe dalin te gjithe jashte portes kryesore. Po te shikosh me kujdes ne keto momente, pozicioni i personave perpara portes sipas kesaj videoje eshte ky.

1. Ne mes te portes se hapur te kryeministrise eshte nje djale i ri me veshje sportive ku shquhen mire tutat e tij blu me shirita te bardhe anash, i cili eshte me kembe te hapura me fytyre jo nga kryeminstria, duke tentuar te dale jashte portes per shkak te bresherise automatike. Ky eshte dhe personi i fundit ne terheqje e siper.

2. Perpara tij ne vije te drejte me mesin e portes (por gjithmone ne dalje, jashte saj) ndodhet nje burre ne moshe me xhakete te zeze, kemishe te bardhe e kollare te zeze dhe me floke te thinjura.

3. Ne krahun e majte te burrit me thinja te pershkruar me siper (perseri ne dalje e siper nga porta e kryeministrise) jo me fytyre nga kryeministria eshte nje person i veshur krejtesisht me te bardha (xhup gri ) i cili gjate gjithe kohes se demostrimit ka qendruar prane portes duke thyer xhamat e zyres informative aty, dhe duke tentuar disa here te qelloje porten kryesore me shkelma per ta hapur ate, gje kjo qe shikohet fare qarte dhe nga filmimet direkte te TV te ndryshme qe ndiqnin demostraten ne cdo minute e sekonde te saj.

4. Ne krahun e djathte te burrit me thinja (i cili sic thame ishte i kthyer me shpine nga porta e kryeministrise) tek kolona e portes, prapa saj (pra majtas kur futesh tek porta kryesore e kryeministrise) ndodhen tre persona te cilet evidentohen e identifikohen si me poshte.

a. Nje burre i shkurter me nje kapele te bardhe ne koke, i veshur me xhakete e me shall ne qafe i cili mban varur tek parakrahu i majte i dores se tij nje xhakete te zeze me gjatesi mesatare (theksohet qe ky person ishte i veshur me xhakete, e xhaketa tjeter qe mbahet prej tij nuk shpjegohet se perse i duhet pasi ai ishte i veshur). Veprimi ketij personi shquhet fare mire nga videoja, qe tregon se ai kur degjon dhe sheh bresherite automatike, rreshqet duke u zvarritur nga kolona per t’u fshehur pas saj, dhe ndjek me kujdes cfare ndodh brenda territorit te kryeministrise, e pasi sigurohet mire kthehet me fytyre nga bulevardi.

b. Ne vije te drejte me te ngjitur e djathtas personit te pershkruar me siper tij (po tek kolona) ndodhet nje burre tjeter i cili eshte i gjate dhe se ka veshur nje xhup te zi lekure) dhe ky i kthyer me fytyre nga bulevardi i cili identifikohet se mban nje kapuc ne koke.

c. Midis tyre, prapa eshte nje djale i ri me nje trup te dobet i cili eshte veshur me nje triko te zeze me grimca boje hiri (vendndodhja e te cilit del shume mire pas ekzekutimit, kur ai largohet me shpejtesi gjys-djathtas ne drejtim te trotuarit).

5. Jo me shume se 3-4 metra larg kesaj tresheje te pershkruar gjenden perballe tyre, nje burre me thinja, me xhakete te zeze te veshur i cili mban ne dore nje cader, dhe fare rastesisht brinje te tij djathtas (burrit me cader) vendoset i ndjeri, (i cili eshte i veshur i gjithi me te zeza) qe vritet me vone.

6. Pas ketyre personave te pershkruar me siper drejt dhe anash portes ndodheshin shume njerez te tjere radha e te cileve vazhdonte ne trotuar dhe shkonte deri ne boulevard, por qe asnjeri prej tyre nuk eshte i mplikuar ne vrasjen e shtetasit, perkundrazi kur ai ka rene ne toke pas ekzekutimit kane shkuar menjehere atje per ta ndihmuar.Duke bere kete pershkrim, i cili del fare qarte nga pamjet qe na afron video ne fjale e duke u fokusuar tek kater personat, (tre tek kolona e portes dhe tjetri afer te ekzekutuarit) e duke ndjekur me qetesi levizjet e tyre ne cdo sekonde nga momenti i bresherive automatike e deri ne ekzekutimin e kryer shihet fare qarte se.

1. Ne momentin e bresherive automatike, fillon zbrapsja e njerezve, njeri prej te cileve eshte dhe viktima, objekt i ekzekutimit te katershes, i cili fare rastesisht vendoset ne krah te djathte te burrit me cader, por qe ne pamje te pare duket sikur ai vihet vete para ekzekutimit. (iluzion)

2. Ne te njejten kohe levizin dhe tre personat qe fshihen pas kolones, ku shquhet burri me kapele qe e kontrollon shume mire situaten si brenda teritorit te kryeministrise dhe jashte saj, pasi veprimi dhe veshtrimi i tij kordinojme aq mire saqe kuptohet se jane krijuar kushtet per te vrare “gjahun” e shumepritur. Te njejtin veprim ben dhe djali afer tij i cili futet me perpara prapa kolones.

3. Pozicionimi i tre personave afer kolones eshte i favorshem per, ne radhe te pare per te kryer vrasjen ne menyre te tille sikur plumbi vjen nga kryeministria qe te krijohet ideja se viktima eshte vrare nga gardistet brenda kryeminstrise, ne radhe te dyte per te maskuar kete ekzekutim si ne momentin e vrasjes e me pas per te humbur gjurmet duke shfrytezuar ne menyre te perkryer veprimet me njeri tjetrin.

4. Shikohet fare mire se levizja e dores se majte te burrit me kapele te bardhe (i cili po ne kete dore ka te varur dhe xhaketen e zeze) eshte ne sinkron te plote me renien e te vrarit ne toke. Kjo levizje e dores se tij eshte teper e cuditshme dhe tejet dyshuese, e eshte per t’u marre ne konsiderate nga organet e specializuara.

4. Pas renies ne toke te viktimes burri me cader ne vend qe t’i jepte ndihme personit te qelluar me arme qe ishte ne te djathte ngjitur me te, jo vetem qe nuk e ben nje veprim te tille, perkundrazi me shume qetesi iken majtas dhe afrohet tek tre personat afer kolones dhe nga menyra se si vepron duket sikur njihet me ta, dhe le te kuptosh se komunikon shpejt me treshen. Ne kete moment burri cadren e ka ne doren e djathte, e kur afrohet afer tyre ndrron cadren per te ja kaluar dores se majte, dhe pikerisht me kete dore ben nje kontakt direkt me doren e djalit te ri (jep apo merr dicka) por duke theksuar faktin se dora e majte e tij kap trupin e cadres dhe jo dorezen e saj. Pas ketij veprimi burri me cader ben nje levizje te shpejte duke e kaluar cadren nga dora e majte ne te djathten, dhe ne kete hapesire krijohet ideja se dicka fut ne xhepin e djathte te xhaketes se tij. Ndersa djali i ri iken shume shpejt per t’iu larguar treshes me drejtimin gjys-djathtas, burri me cader largohet qetesisht por jo drejte viktimes se shtrire, kurse dy te tjeret afer kolones shikojne fare qete perpara drejt viktimes, e qe me vone largohen njeri pas tjetrit.Nga kjo ekspoze e paraqitur del se:1. Ne kete vrasje kane qene te implikuar keter persona te cilet e kane gjuajtur “gjahun” e tyre te shumepritur me shume kujdes deri ne ekzekutim. Personi i ekzekutuar ka qene fare i rastesishem, por ne rastin konkret per situatat e paraqitura per t’u shfrytezuar nga grupi i ketershes ka qene me i pershtatshmi per aresye se.

a. Ekzekutimi eshte bere ne te njejten kohe kur kane filluar bresherite automatike, ne zbrapsje te njerezve, dhe vrasja e viktimes eshte bere pikerisht ne kete kohe, ne menyre qe zhurma e plumbit vdekje prures te futej ne korin e bresherive automatike.

b. Pozicioni i treshes tek kolona ishte shume i pershtatshem per te kryer vrasjen, si nga largesia dhe nga precizioni i qitjes.

c. Burri me cader nuk frikesohet fare nga kjo vrasje, por si nje profesionist vjeter i ish sigurimit te shtetit edhe pse mund te mos jete ekzekutuesi, eshte nje nder autoret e organizimit te ketij krimi te paguar, sepse qe ne momentin e renijes per toke te viktimes e ne vazhdim levizjet e tij jane te mirorganizuara e te sdudiuara si nje vrases i mirepregatitur per kete akt makaber dhe aspak njerezor.

Nje sqarim qe ja vlen per tu bere, e qe duhet marre ne konsiderate nga prokuroria ne hetim e siper te kesaj ngjarje. Xhaketa e zeze qe mban te varur ne doren e majte burri me kapele, eshte e djalit qe largohet pas ekzekutimit te viktimes, te pakten keshtu kuptohet pasi burri me kapele eshte i veshur me xhakete, ndersa djali qe largohet eshte i veshur vetem me triko, dhe kjo menyre identifikimi ndihmon secilin nga ato ne detyrat e ndara midis tyre.

Hipoteza te dala nga kqyrja e videos lidhur me auotorin qe ka bere kete vrasje, nga personat e katershes.- Djali i ri ne mes te dy personave te tjere me qendrim afer kolones ngjitur me te, per te clin paraqiten dy variante si vrases.

1. Ai ka gjuajtur me pistolete ne korridorin e krijuar midis dy personave te tjere qe ne kete rast, maskojne fare mire si flaken (driten) e plumbin e dale nga tyta e armes.

2. Ai ka futur doren ne te cilen mbante dhe pistoleten, poshte xhaketes qe mbante burri me kapele ne doren e majte dhe ka bere ekzekutimin. Kjo lidhet dhe me veprimin e shpejte te dores se burrit me kapele, ku ndodh shembja per toke e viktimes, levizje e cila pervecse nje menyre maskimi nuk justifikon asnje veprim tjeter, pervecse rastit kur ai mund te kete goditur vete.

- Burri me kapele afer kolones per te cilin eshte vetem nje variant.

1. Ne doren e majte ku ka te varur xhaketen e zeze, ka pasur dhe pistoleten nga e cila ka dale plumbi vrases. Kjo justifikohet me levizjen e dores se tij pas qitjes kur dihet fare mire qe pas qitjes arma zbrapset prapa duke detyruar dhe levizjen e dores se tij ne kete rast. Po ne kete linje, ne kete moment mund te kete kaluar (eshte hedhur) dhe arma prapa tij ku ka qene djali i ri, per ta fshehur shpejt mjetin e qitjes.

- Burri me thinja i cili mban ne doren e djathte nje cader, qe eshte ngjitur me viktimen, ne krahun e djathte te tij, per te cilin per nga menyra e realizimit te vrasjes ka dy variante.

1. Vrasjen e ka bere me doren e djathte ku ka patur dhe cadren, ne te cilen ka qene pistoleta.

2. Vrasjen e ka bere me doren e majte, gje qe nuk shquhet nga vidio pasi ajo jep pamje nga prapa te kesaj skene.

Sidoqofte per te dy keto variante vlen te permendet se levizja e burrit me cader, ne menyre fare te qete drejt treshes dhe kontakti fizik nepermjet duarve te njeri tjetrit me djalin e ri tregon se ky person ose i ka dhene dicka ose i ka marre dicka personit qe largohet me shpejtesi pas kontaktit.Njerezit qe mund te hedhin drite mbi kete vrasje, jane.a. Burri me thinja e me xhakete te zeze me kemishe te bardhe e kollare te zeze qe i shkon i pari viktimes per ndihme me duar hapur e afer kokes.

b. Burri i veshur me te bardha, i pershkruar me siper.

c. Djali i veshur sportiv i pershkruar me siper.

Qe te tre keta persona kane qene shume afer krimit te bere, dhe jane fare te lehte per tu gjetur pasi vidio i jep shume qarte pamjet e tyre te ekspozuara dhe ne TV e ndryshme.

Sidoqofte e verteta zgjidhet duke i lene dore institucionit te prokurorise dhe organeve te specializuara qe te bejne zbardhjen e krimit, te cilet duhet te bejne.

1. Aktet e ekspertizes si ato te viktimes, per te percaktuar drejtimin nga ka ardhe plumbi, forcen shpuese te tij largesine dhe pozicionin e marrjes se plages se hapur, madhesine e saj e tje.

2. Aktet e ekspertizes se plumbit, duke percaktuar diametrin e tij e per te bere krahasimin me plumbat e nxjerre nga armet e tjera automatike, si dhe te gezhojave rreth ngjarjes qe lidhet me vrasjen. Nuk perjashtohet rasti i goditjes se viktimes me arme te nje kalibri te njellojte me armet e perdoruara nga garda e republikes, (pasi ka qene i paramenduar), e organizimi edhe pse me shpejtesi i katershes ka qene i perkryer e profesionist aq sa mund te mjegurllohet krimi i tyre por nuk mund te fshihet, sado qe dhe ish komandanti i gardes Arben Cuko mundohet ta justifikoje nje gje te tille.

3. Aktet balistike te bera per armet qe kane qelluar, ne keto momente.

4. Pamjet e kesaj videoje duhet te shoqerohen ne cdo sekonde te saj me fotografi, nga ku do te dale fare qarte se prapa cdo levizje te personave pjese perberese e katershes, fshihet krimi i vrasjes.

Nuk duhen nenvleftesuar dhe pamjet e TV italian (kanali cincue), ne te cilin jepet sekueca pikerisht per kete vrasje, qe ne nje ne nje fare menyre, kostatojne faktet qe permendem ne me siper, ku te implikuar ne kete vrasje jane ketershja profesioniste me detyra te ndara, paraprakisht ne menyre specifike.Perjashtohet vrasja nga ushtarake te gardes, pasi vetem fakti qe ato kur kane hapur zjarr me bresheri automatike, do te thote se ne nje rast te tille nuk do te ishin vrare vetem nje apo dy vete por me shume se kaq, dhe personat me te goditur do te ishin ato qe ishin fare afer portes dhe drejt saj numri i te cileve nuk ishte i pakte, e ekspozimi i tyre ishte me i lehte per tu shenuar.

Mos anashkalojme dhe nje fakt tjeter me te cilin NEWS 24 jo vetem spekulon, por ngarkon me fajesi Garden e Republikes me vidion e saj, kur ben lidhjen midis bresherive automatike me ekzekutimin e viktimes duke fokusuar pozicionet respektive me rrathe te kuq, pasi dhe me sy te lire shikohet fare mire qe pozicioni i qitesit me pozicionin e viktimes nuk perputhen ne nje vije te drejte me vijen e shenimit. Shikoni me kujdes se pozicioni i qitesit gardist ne ate moment eshte me larte se pozicioni i viktimes. Shtoi kesaj pastaj dhe pozicionin diagonal te qitesit me viktimen ku nje vend te vecante ze kanata e majte e portes se hekurit pozicioni i se ciles behet pengese e kalimit te plumbit, gjera keto qe i zbulon nje proces serioz, korrekt dhe i guximshem e prokurorise se shtetit.

Lutemi lexuesit mos te influencohen nga mendimet e dhena ne kete shkrim, cdo njeri prej tyre te gjykoje ne menyre te pavarur, por ne si qytetar te vendit tine nuk mund te mos prononcohemi per nje ngjarje te tille qe ka shokuar jo vetem popullin tone, por dhe me gjere.

http://www.standard.al/http://www.st...ale/16540.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.1.2011, 09:12   91
antikom
 
Pas Veliajt, Sorosi aktivizon dhe dy hemorroidet e tjera tė tij. Kėto janė shenja se struktura sorroiste ėshtė vėnė nė punė nė prapaskenė. Prandaj tani fillon komunikimi anglisht pėr tė huajt, pėr "imazhin pėr jashtė".

Citim:
PS, Ajtyresa: Protestat nuk kanė pėr tu ndalur

Partia Socialiste reagoi sot ndaj qėndrimeve tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim Luan Rama.

“Dje qau e protestoi Shqipnia qė vidhet pėrditė nga Saliu e nga zėvendėsi i vet. Zadhansit tė zėvendėsit i themi se protesta ska me u ndal sa kohė zyrat e qeverisė janė tpushtume nga hajna qė arrin deri me vra kėt popull pėr mos me dorėzu bllokun e hajnive”, u shpreh Ajtyresa.

Sipas saj, s’ka mbet shqiptar qė se ka marrė vesh se videohajnia e zavendėsit t’Saliut e ka pėrmys kupėn e durimit dhe zemėrimi i popullit nuk mbaron pa mbaru ky koalicion i turpit.

“Nė 28 qershor i vodhėn votat me vjedh Shqipnin. Nė 21 janar vran shqiptarė pėr me mbrojt hajninė. Kta hajna qė vrasin jan pushteti, ai dje, sot, nesėr pėrballė tyne ishte e do jetė populli”, nėnvizoi Ajtyresa.

http://www.balkanweb.com/notizia.php...Categoria=2696
Citim:
PS, GJERMENI: BERISHA TANI PĖRBALLĖ NJĖ POPULL EUROPIAN

Deputetja e Partisė Socialiste, Englantina Gjermeni ka falenderuar te shtunen tė gjithė qytetaret qe morren pjese ne demonstraten homazh ne kujtim tė viktimave tė 21 Janarit. Nė emėr tė PS, deputetja i ka bėrė thirrje organeve tė drejtėsisė qė tė hetojnė me kėmbėngulje ngjarjet e 21 janarit, duke u garantuar atyre mbėshtetjen e opozitės.

“Homazhi i djeshėm ishte edhe njė thirrje qė drejtėsia nė Shqipėri tė bėjė punėn e saj, e sigurtė se ka mbėshtetjen e cdo qytetari, pėr tė nxjerrė para ligjit ata qė vranė dhe plagosėn shqiptarėt. Falenderoj qytetarėt nga tė katėr anėt e vendit qė u bashkuan dje nė homazhet pėr tre viktimat qė u vranė nga dora e Berishės. Ky homazh pėrbėn mesazhin mė tė mirė qė shqiptarėt mund t’i pėrcjellin njė bote tė shqetėsuar pėr situatėn nė vendin tonė. Njė botė e tėrė pa dje se pavarėsisht provokimeve, kėrcėnimeve dhe sforcimeve tė Sali Berishės, shqiptarėt treguan se protesta e tyre paqėsore e dinjitoze nuk ka pėr t’u ndalur”, tha Gjemeni nė njė deklaratė pėr shtyp nga selia rozė.

Deputetja akuzoi akuzoi kryeministrin Berisha pėr dhunėn ndaj protestuesve duke e cilėsuar nė tė njėjtėn kohė demostratėn homazh tė 21 Janarit, njė demostratė paqėsore. Gjermeni deklaroi se qytetarėt treguan se cdo gjė ishte paqėsore pėrkundrejt kryeministrit tha ajo, qė nuk e reflekton kėtė.
Ajo ka shtuar mė tej se PS dhe gjithė opozita e bashkuar do vazhdojė tė protestojė nė mėnyrė paqėsore pėr tė larguar qeverinė, e cila sipas saj mbrohet nga ushtria dhe mbėshtetet nga njė minorancė e shqiptarėve.

“Demonstrata ishte mbi tė gjitha njė mesazh i qartė i qindra mijėra shqiptarėve ndaj njė regjimi tė ngujuar me ushtarė, qė pėrfaqėson vetėm njė minorancė. Berisha ka pėrballė njė popull evropian qė nuk do rreshtė sė protestuari pėr ato parime qė shkelen pėrditė nga ky pushtet”, ka shtuar Gjermeni. ”.

http://www.balkanweb.com/notizia.php...Categoria=2696
Kėta qė po marrin fjalėn tė gjithė nė tė njėjtėn kohė janė elementė tė Sorosit nė Shqipėri qė janė ushqyer pėr kėtė ditė. Vetėm Kroacia ka qenė i vetmi shtet nė rajon qė e ka pėrzėnė Sorosin, nė vitin 2006, duke e akuzuar pėr rivendosjen e komunizmit dhe risajimin e Jugosllavisė ndėrkohė qė dhe i kishin dėnuar disa prej soroistėve pėr evazion fiskal. Sorosi po pėrpiqet tė hyjė atje pas ikjes sė Mesiēit, por ende nuk ėshtė lejuar. Ndėrsa tek ne duket se ėshtė koha e korrjeve.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.1.2011, 11:24   92
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Thėnė nga antikom

komunikimi anglisht pėr tė huajt, pėr "imazhin pėr jashtė"
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	monty-soros.jpg
Shikimet:	235
Madhėsia:	100,0 KB
NNJ:	2824
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.1.2011, 12:12   93
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Meqė ra fjala, ky i Tunizisė u quajt "revolucioni i jaseminit".
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.1.2011, 15:59   94
Citim:
Planifikuan vrasjen e kreut tė PS, 1 muaj burg pėr 3 tė arrestuarit

Gjykata e Tiranės vendosi sot masėn e sigurisė “arrest me burg” me njė muaj afat, pėr secilin nga tre shtetasit e arrestuar pėr kėrcėnime ndaj kreut tė PS, Edi Rama. Vendimi ėshtė shpallur pak ēaste mė parė nė gjykatėn Penale tė Tiranės.

Ndėrkohė, sipas provave tė paraqitura nė gjykatė, pėrgjimi telefonik, i cili ka regjistruar shtetasin Fatos Rami teksa fliste me tė afėrmin e tij Afrim Kica, ka bėrė tė mundur zbulimin e planit tė dyshuar pėr vrasjen e kreut tė PS, Edi Rama.

Pėrgjimi ėshtė kryer nė datėn 27 janar kur ėshtė arritur tė interceptohet se shtetasi Fatos Rami, po i thoshte shtetasit Afrim Kica, se nipi i tij Luan Rami do tė vinte nė Tiranė me njė stilolaps pistoletė, armė e precizionit tė lartė.

Sipas hetimeve tė policisė, SHISH dhe prokurorisė, shtetasit Luan Rami dhe Fatos Rami janė djem xhaxhallarėsh mes tyre. Ata sė bashku me shtetasin Luan Kica, kanė rėnė nė pranga nė zonėn e ish-bllokut nė Tiranė teksa po afroheshin drejt bulevardit “Dėshmorėt e Kombit” ku do tė zhvillohej demonstrata homazh e PS.

Policia dyshon se dy personat tjerė, do tė vendoseshin nė ndėrtesat anash bulevardit ndėrkohė qė Luan Rami do tė vepronte nga afėr. Policia thotė se edhe tre shtetas tė tjerė janė shpallur nė kėrkim lidhur me ngjarjen. Ndėrkohė tre te arrestuarit do tė mbahen njė muaj nė burg deri nė kompletimin e provave penale ndaj tyre dhe mė pas gjykata mund tė caktojė njė masė tjetėr sigurie.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...ticle&id=39621

Citim:
Atentati ndaj Ramės, njė muaj burg pėr 3 personat

Edi Rama gjatė demonstratės homazh nė datėn 28 janar Tiranė, 30 janar, NOA – Update- Seanca e dhėnies sė masės ndaj tė dyshuarave pėr atentat ndaj kreut tė Partisė Socialiste, Edi Rama, ka pėrfunduar me dėnimin 1 muaj burg tė tre personat.

Gjatė parashtrimit tė fakteve nė seancė ėshtė vlerėsuar se tre personat kanė shprehur idenė pėr ekzekutimin e kreut socialit, pas djegies sė makinės sė Luan Ramit nė datėn 21 janar gjatė demonstratės sė dhunshme tė opozitės.

Tre tė arrestuarit; Luan Zenel Rami, 37 vjeē, lindur nė Burrel, me banim nė Tiranė, Fatos Hamit Rami, 29 vjeē, lindur nė Burrel, me banim nė Tiranė, Afrim Ali Kica, 33 vjeē, lindur nė Burrel dhe me banim nė Tiranė, janė dėnuar me nga njė muaj burg.

Burime zyrtare nga Ministria e Brendshme dhe nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit, i thanė agjencisė NOA se Luan Rami, 37 vjeē, nga Burreli me banim nė Tiranė, ėshtė personi qė ka tentuar tė planifikojė vrasjen e kryetarit tė Partisė Socialiste, Edi Rama.

Sipas tė njėjtave burime, Rami ka konstatuar pas demonstratės sė 21 janarit tė opozitės, se automjeti i tij, ishte dėmtuar me zjarr nga demonstruesit, njė pjesė e tė cilėve degjeneruan nė dhunė. I irrituar nga ky fakt, Luan Rami ka dashur tė hakmerret dhe ka planifikuar tė kryejė njė hakmarrje pse jo publike, pikėrisht mė 28 janar, njė javė mė pas, nė demonstratėn e dytė tė opozitės.

Por pak orė para se tė niste mesditėn e sė premtes 28 janar, demonstrata homazh, policia ka arritur qė tė zbulojė me sinjale tė ardhura nė rrugė operative dhe mė tej duke pėrdorur metoda speciale hetimi, se Luan Rami po pėrgatitej vetė i tretė tė sulmonte Edi Ramėn.

Menjėherė ėshtė bėrė, paraditen e 28 janarit, arrestimi i tė treve pohojnė burimet e mėsipėrme pėr agjencinė NOA.

Vetėm sot nė mesditė, kur tė dyshuarit dolėn pėr masė sigurie nė Gjykatėn e Tiranės, nė njė komunikatė zyrtare, Policia e Shtetit tha se “si rezultat i njė hetimi tė kryer nė bashkėpunim nga Drejtoria Kundėr Krimeve tė Rėnda, Drejtoria e Policisė Qarkut Tiranė dhe Prokuroria pėr Krimet e Rėnda, me qėllim parandalimin e njė akti kriminal, mė datė 28.01.2011, nga ana e strukturave tė Drejtorisė sė Policisė sė Qarkut Tiranė nė bashkėpunim me Prokurorinė e Rrethit Gjyqėsor Tiranė, u bė i mundur arrestimi nė flagrancė i tre shtetasve”.

http://www.noa.al/2011/01/atentati-n...er-3-personat/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.1.2011, 16:45   95
allianz
 
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.1.2011, 18:18   96
antikom
 
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.1.2011, 21:48   97
Citim:
Flet babai i “atentatorit” tė Ramės,Ja tė pathėnat e mesazheve tė djalit

Zenel Rami, babai i Luan Ramit, njė prej tre tė arrestuarve nga policia me akuzėn se ka kėrcėnuar me jetė kryetarin e opozitės Edi Ramėn, rrėfen pėr Tv Klan tė vėrtetėn e mesazheve qė djali i tij kėmbeu me shefin e Partisė Socialiste, pasi protestuesit i dėmtuan makinėn.

Luan Rami u arrestua pas akuzave tė ngritura nga prokuroria se po komplotonte njė atentat kundėr Edi Ramės. Por ja si ka nisur komunikimi mes tyre.

Zenel Rama: “Ai erdhi nė shtėpi me dorė tė vrarė. Pas kėsaj ēuni i ka dėrguar liderit tė opozitės njė mesazh ku i ka kėrkuar tė dėmshpėrblehej pėr makinėn pasi ata qė e dėmtuan kanė qenė njerėzit e tij. Mesazhin ia ka ēuar me emėr dhe mbiemėr duke u identifikuar.Sidoqoftė unė mendoj se ka vepruar gabim. Lideri i opozitės kur ka marrė mesazhin ka reaguar shumė ashpėr”

Sipas 73-vjeēarit Zenel Ramit, e gjithė kjo histori po pėrdoret politikisht, jo vetėm nga politika e media, por edhe nga organet hetimore.

Zenel Rami: “Kur dėgjoj qė djali im ka ngritur njė grup pėr tė eliminuar liderin socialist pėr mua kjo ėshtė njė montim dhe ėshtė dikush tė cilit i intereson t’ia ballafaqojė kėtė pales tjetėr politikisht qė “mua po mė kėrcėnojnė me mė vra”

37-vjeēari Luan Rami u arrestua bashkė me dy persona tė tjerė pas pėrgjimeve tė bisedave tė tyre nga Shėrbimi Informativ Shtetėror. Nė kėto pėrgjime, pjesė tė sė cilave janė zbardhur nga media e shkruar, flitet se Luan Rami u ka kėrkuar dy miqve tė tij njė kitarė. E kjo kitarė, sipas prokurorisė, nėnkupton njė armė qė do tė pėrdorej pėr vrasjen e Edi Ramės.

Por nga kontrolli i policisė, nuk ėshtė gjetur asnjė kitarė apo vegėl tjetėr muzikore qė mund tė pėrdorej pėr ndonjė atentat, apo tė pėrbėnte rrezik pėr jetėn e ndonjė personi, publik ose tė panjohur.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=14853

Citim:
40 anėtarė tė FRESH-it i bashkohen LSI-sė

Distancimi i socialistėve tė Shkodrės nga dhuna e demonstratės sė 21 Janarit dhe mospajtimi me aksionet politike tė kryetarit Edi Rama ka sjellė tė tjera largime nga dega e Partisė Socialiste nė kėtė qytet. Pas 27 anėtarėve tė Asamblesė socialiste dhe 25 grave tė Forumit tė Gruas Socialiste, Partinė Socialiste tė Shkodrės po e braktisin edhe tė rinjtė e kėtij qyteti.

Njė grup prej rreth 40 anėtarėsh tė strukturave tė Forumit Rinor Eurosocialist i janė bashkangjitur Lėvizjes Socialiste pėr Integrim. Tė rinjtė e FRESH-it kanė shprehur hapur qėndrimin e tyre kundėr drejtimit qė Edi Rama po i bėn Partisė Socialiste, duke kritikuar mungesėn e demokracisė dhe transparencės nė funksionimin e strukturave.

Socialistėt e Shkodrės e kanė shfaqur prej kohėsh nė mėnyrė tė hapur pakėnaqėsinė pėr drejtimin e partisė. Por pas dhunės sė 21 janarit, kjo pakėnaqėsi u pasua me largime tė drejtuesve tė forumeve tė kėsaj dege, drejt Lėvizjes Socialiste pėr Integrim.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=14849

Citim:
Ikėn nga PS te LSI. Maliqi: Rama e ka bėrė PS vatėr krimi

Tiranė, 29 janar 2011, NOA- Njė tjetėr largim ka ndodhur ditėn e sotme nė radhėt e eksponentėve socialistė.

Ka qenė Kryetarja e Forumit tė Gruas nė Shkodėr Dorela Maliqi e cila ditėn e sotme zyrtarizoi kalimin drejt Lėvizjes Socialiste pėr Integrim.

Gjatė fjalės sė saj pėr mediat ajo deklaroi se, “Dėnojmė me forcė politikėn e Edi Ramės. Dhuna aktuale, kriminale, nuk janė filozofia e PS-sė. Rama ka braktisur socialistėt e vėrtetė”.

Sipas saj lideri aktual e ka kthyer Partinė Socialiste nė njė vatėr kriminale dhe sipas saj nuk dėgjohet fjala e socialistėve tė vėrtetė, atyre qė themeluan realisht kėtė parti.

http://www.noa.al/2011/01/iken-nga-p...s-vater-krimi/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.2.2011, 11:16   98
Citim:
Urdhėri: Tė eliminohet komanda e gardistėve

Ministri i Brendshėm, Lulzim Basha zhvilloi dje njė seancė dėgjimore me anėtarėt e Komisioni Parlamentar Hetimor "Pėr hetimin e veprimtarisė sė institucioneve shtetėrore pėr zbulimin, identifikimin, pėrballimin, neutralizimin, pengimin dhe ndėshkimin e veprimit tė organizuar kriminal pėr dhunimin e institucioneve dhe pėrmbysjen e rendit kushtetues nė datėn 21 janar 2011".

Gjatė dėshmisė sė tij, pėrreth 120 minuta, ministri Basha ka dhėnė informacione dhe detaje lidhur me situatėn dhe zhvillimet para, gjatė dhe pas puēit tė shtetit, mė 21 janar.


***


Sė pari, iu falėnderoj pėr ftesėn qė mė keni bėrė pėr t'u paraqitur para kėtij komisioni. Iu siguroj se paraqitja ime kėtu ėshtė vetėm njė aspekt qė dėshmon vullnetin e plotė, tė gjithanshėm dhe tė pacenueshėm tė dikasterit qė unė drejtoj dhe timin personalisht pėr t'iu pėrgjigjur tė gjitha kėrkesave tė kėtij Komisioni Hetimor, me qėllim qė tė ndihmoj nė zbardhjen e rrethanave, fakteve para, gjatė dhe pas 21 janarit.

Duke hedhur dritė mbi mėnyrėn se si jo vetėm institucioni qė unė drejtoj, por edhe institucione tė tjera tė vendit, kanė vepruar nė raport me Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė dhe ligjet e vendit, si dhe nė raport me tė gjitha aktet e tjera ligjore dhe nėnligjore pėr tė pėrballuar situatėn para, gjatė dhe pas 21 janarit.

Mė lejoni ta nis kėtė dėshmi para jush duke thirrur nė vėmendjen tuaj dhe tė gjithė qytetarėve ēastin tronditės tė fillimit tė dhunės mė 21 janar. Ēdo qytetar dhe kanė qenė me qindra dhe mijėra qė kanė ndjekur kėtė ngjarje nėpėrmjet dhjetra e dhjetra mediave tė pranishme nė vendngjarje, por po kėshtu ekspertė, gazetarė, diplomatė, i gjithė opinioni kombėtar dhe ndėrkombėtar mban mend fare mirė dhe kujtdo qė i ėshtė mjegulluar kujtesa mund tė rikujtojė, duke parė pamjet filmike tė nisjes sė ngjarjes tė 21 janarit.

Ndonėse ishte njoftuar njė tubim nga njė forcė politike, nga Partia Socialiste zyrtarisht, ndonėse ky tubim kishte marrė pėrmasa kombėtare i angazhuar drejtpėrdrejt nė kėtė dhe vetė kryetari i Partisė Socialiste, Edi Rama, masa e njerėzve qė sapo u vendos para rreshtimit tė forcave tė rendit nuk u angazhua me asnjė parullė politike. Nuk pati asnjė fjalim. Por menjėherė nisi dhe mesazhi i vetėm i 21 janarit, dhuna.

Menjėherė pas mbėrritjes pėrpara kordonit policor, pa asnjė paralajmėrim dhe pa asnjė provokim, elementėt kriminalė tė gjendur tė grumbulluar kėtu para, nisėn goditjen e forcave tė rendit. Nė fillim me ēadra, hunj, mjete tė tjera tė forta qė i mbanin nė duar dhe pastaj dhuna u pėrshkallėzua. Vetėm pak minuta pas nisjes sė goditjeve me mjete tė forta, qė tashmė i kishin sjellė, nisėn tė lėvizin pllakat e bulevardit dhe tė godasin me furi mbi rreshtat e punonjėsve tė rendit, ēka kėrkohet menjėherė nisjen e planit tė masave, qė konsistonte nė ato momente, largimin e policisė sė rendit tė veshur vetėm me uniformėn e ditės dhe daljen pėrpara tė forcave tė rendit tė veshur me mjete mbrojtėse. Dhuna u pėrshkallėzua hap pas hapi.

Nė valėn e parė tė dhunės mbetėn tė plagosur dhjetra e dhjetra efektivė tė Policisė sė Shtetit, duke pėrfshirė kėtu drejtues tė lartė, tė cilėt u goditėn nė kokė, gjymtyrė dhe trup me mjete tė forta, duke pėrfshirė edhe gurė tė bulevardit. Dhuna vazhdoi pėrshkallėzimin edhe pas ndėrhyrjes sė forcave tė ndėrhyrjes sė shpejtė, e cila pati njė rezultat tė shkurtėr kohor tė shpėrndarjes, por edhe menjėherė tė rigrupimit tė masės sė dhunshme, e cila e gjendur pėrballė njė qėndrimi tė vetėpėrmbajtur tė Policisė sė Shtetit, jo vetėm qė nuk iu pėrgjigj thirrjeve tė drejtuesve pėr tė shmangur goditjet ndaj efektivave nė detyrė, por vazhduan tė godasin efektiva tė mbrojtur dhe tė pambrojtur. Nė kėmbė dhe tė rrėzuar tashmė nga mjetet e forta me tė cilat ata godisnin.


Grupe tė droguarish me drogė sintetike, komandoheshin pėr tė ushtruar dhunė

Selia e Kėshillit tė Ministrave u mbajt e rrethuar nga qindra huliganė dhe banditė tė pajisur jo vetėm me mjete tė forta tashmė, por siē ėshtė evidentuar jo vetėm nga veprimtaria e policisė, por dhe nga media, tė armatosur me lėndė plasėse, bomba molotov, armė zjarri si dhe mjete tė tjera goditėse.

Nga informacionet paraprake dhe nga analiza qė vazhdon t'i bėhen ngjarjes nga Policia e Shtetit, u identifikuan 10-15 grupe pesė vetėshe, tė cilėt sipas analizės paraprake rezultojnė tė mirorganizuar, tė trajnuar, nė raste tė veēanta tė droguar me drogė sintetike dhe me detyra specifike, tė cilat jepeshin nga linja tė qarta komande, kontrolli dhe komunikimi nė sheshin pėrballė selisė sė Kėshillit tė Ministrave dhe nga ēka rezulton tė jetė qendra e kontrollit tė veprimit apo shtabi i sulmit, i cili vepronte nė ndėrtesėn pėrballė selisė sė KM, e njohur ndryshe edhe si dy kullat.


Nė mesin e turmės persona me precedentė penal, tė armatosur me armė zjarri

Nė mesin e turmės spikasin njė numėr i madh personash me precedentė penalė, tė armatosur me armė zjarri dhe lėndė plasėse, persona tė dėnuar mė parė pėr krime tė dhunshme, duke pėrfshirė edhe krime tė kryera me armė zjarri nė periudhėn 1997-2011. Pėr 5 orė forcat e rendit dhe Garda e Republikės pėrballuan me vetėpėrmbajtje maksimale pėrshkallėzimin e organizuar, koordinuar dhe shpalosur me efektivitet dhe operacionalitet tė plotė nga njė turmė, e cila ishte lart tė qenit kaotike, e organizuar, e drejtuar dhe e komanduar.

Pas 5 orėsh sulmesh ndaj Kėshillit tė Ministrave, pas thyerjes sė perimetrit tė sigurisė, shkallmimit tė derės, tentativės pėr tė pėrdorur mjete motorike pėr tė shkallmuar barrierėn e fundit, goditjes sė punonjėsve tė policisė dhe nxjerrjes sė njė pjese tė mirė tė efektivit jashtrė funksionit, goditjes sė vazhdueshme tė punonjėsve tė Gardės sė Republikės brenda territorit, si rezultat i forcave tė rezistencės sė forcave tė rendit dhe Gardės sė Republikės ky operacion sulmi dhe rrethimi i Kryeministrisė mori fund.

Policia e Shtetit sipas planit tė masave ndėrhyri dhe arrestoi nė flagrancė dhjetra e dhjetra nga kėta persona, nė njė bilanc pėrfundimtar tė ditės, nė fillim u bė fjalė pėr njė viktimė dhe nė fund pėr tre tė vdekur gjatė sulmit 5 orėsh pėr tė marrė me forcė selinė e Kėshillit tė Ministrave.


10 ditė para 21 janarit, opozita thirrje pėr protesta tė dhunshme

Dua tė ndalem nė natyrėn e paramenduar tė dhunės sė ushtruar nė 21 janar. Dua tė ndalem nė thirrjet e bėra veēanėrisht 10 ditėt para dhunės sė 21 janarit. Thirrje tė drejtuara nga personat politikė mė tė lartė tė subjektit Partia Socialiste dhe aleatėve tė saj.

Thirrje pėr t'u ngritur mbi rendin kushtetues, thirrje qė Kryeministri Berisha duhet tė pranojė njė "zgjidhje politike ose do tė ecė mbi tė vdekur", "do ta shihni se ēdo t'iu bėj mė datėn 21", thirrje kėto nga platforma tė Parlamentit shqiptar, por edhe nga informacionet e mbledhura nga policia ditė mė pėrpara, ku persona me pozita tė veēanta nė linjat e komunikimit midis udhėheqėsve sė kėsaj pėrpjekjeje tė dhunshme pėr tė marrė institucionet e vendit dhe ushtarėve, qė ekzekutuan kėtė pėrpjekje tė dhunshme nė datė 21, janė shprehur se nė 21 do tė djegim Kėshillin e Ministrave.

Se mė 21 do tė marrė fund Kryeministri etj. Thirrjet pėr t'u ngritur mbi rendin kushtetues, thirrjet pėr tė pėrdorur dhunė mbi institucionet legjitime tė vendit janė vetėm njė aspekt i natyrės sė paramenduar tė dhunės.

Policia e Shtetit, nė mėnyrė operative mblodhi dhe grumbulloi informacione tė shumta, tė cilat sugjeronin se mė datė 21 janar do tė kishte skenarė tė ndryshėm, tė cilėt tė gjithė konvergonin nė njė pikė tė vetme, provokimin e forcave tė rendit, justifikimin e dhunės mbi ta dhe mbi institucionin qė mbronin.


Marrja e selisė sė Kryeministrisė synohej pėrmes asgjėsimit tė efektivave tė rendit

Qėllimi kryesor i operacionit tė janarit ishte marrja me forcė e Kėshillit tė Ministrave pas nxjerrjes jashtė loje tė efektivave tė rendit, pas nxjerrjes jashtė funksionit tė efektivave tė Gardės sė Republikės dhe objektivi dytėsor nė pamundėsi tė marrjes sė Kėshillit tė Ministrave me forcė, shkaktimi i paevitueshėm i viktimave dhe pėrdorimi i tyre si kauzė pėr tė vazhduar pėrshkallėzimin e dhunės dhe veprimeve kriminale, me qėllim shkaktimin nė vend tė njė gjendjeje anarkie pėr tė justifikuar rrėzimin e kėsaj qeverie tė zgjedhur, zėvendėsimin e saj me njė tjetėr, kombinuar kjo me mundėsinė e zgjedhjeve tė parakohshme.

Si kolegu juaj deputet, por edhe si ministėr i Brendshėm kam bėrė thirrje nė mėnyrė tė vazhdueshme nga foltorja e Parlamentit shqiptar dhe nga foltoret e Komisionit tė Sigurisė Kombėtare pėr distancimin e Partisė Socialiste nga kontigjenti kriminal. Kjo pasi asociimi i elementėve kriminalė dhe pėrzierja e tij nė aksionin politik tė PS-sė ėshtė evidente prej mė shumė se njė viti e gjysmė.

Tė gjithė kujtojnė aktet e prillit dhe majit tė vitit tė kaluar, jo vetėm bllokimin thuajse tre javor tė bulevardit, por edhe tentativės sė bllokimit tė akseve kombėtare dhe kundėrshtimin me dhunė tė forcave tė rendit nė detyrė, tentativėn pėr tė goditur kėto forca vetėm pak ditė para zhbllokimit tė bulevardit.

- Angazhimi i kontigjentit kriminal nė tė gjitha kėto veprimtari i personave me precedentė apo tė dėnuar pėr krime tė dhunshme.
- Angazhimi i personave dhe ndjekja operative e policisė, si krimet e rėnda, trafik droge, trafik armėsh, bashkėpunim nė vrasje dhe tentativė vrasjeje.
- Komunikimi me kriminelė tė rrezikshėm brenda dhe jashtė burgjeve tė vendit, brenda dhe jashtė vendit, ka qenė njė konstante e informacionit operativ tė Policisė sė Shtetit nė veprimtarinė dhe aksionin politik pėr tė ndėrthurur me elementė kriminalė PS-nė.

Nė kėtė periudhė kjo ka qenė edhe arsyeja kryesore dhe aspak propagandė politike, qė unė nė ēdo rast i kam bėrė thirrje nė Parlament Partisė Socialiste dhe lidershipit tė saj tė distancohet nga kontigjenti kriminal. Megjithatė nė kundėrshtim me kėto thirrje, ngjarjet duken se kanė ecur nė krah tė kundėrt. Ka qenė njė ditė dramatike, njė thyerje historike me historinė e Shqipėrisė moderne pas viteve '90, njė ditė ku u tentua qė me forcė tė pėrmbysej rendi kushtetues, tė asgjėsohej ekzistenca e forcave tė rendit dhe Gardės sė Republikės, tė pushtohej me forcė selia e Kėshillit tė Ministrave dhe pas kėsaj tė sigurohej pjesa tjetėr e planit tė anarkisė dhe rrėzimit tė qeverisė sė zgjedhur, nėpėrmjet dhunės.

Kjo, pra, si mėnyrė veprimi synonte tė arrinte kėtė rezultat, largimin e qeverisė sė zgjedhur, jashtė dhe pavarėsisht zgjedhjeve elektorale dhe instrumenteve tė tjerė kushtetues tė vendit. Tė impononte me forcėn jo tė tankeve, as tė njėsive tė armatosura, por tė njėsive tė banditėve tė paguar, droguar, trajnuar, pajisur me njė shtab tė mirėfilltė dhune, tė realizonte me dy fjalė njė puē tė mirėfilltė shteti.


Policia dhe Garda kishte marrė masa pėr garantimin e njė tubim paqėsor

Gjatė rrethimit dhe sulmit ndaj Kėshillit tė Ministrave pėr 5 orė mė 21 janar, i gjithė kontigjenti i pėrdorur rezulton jo vetėm kontigjent kriminal, por dhe nė tėrėsi kontigjent pa lidhje organike me PS-nė. Janė evidentuar pjesėmarrės dhe organizatorė tė protestės nė njė perimetėr dhe distancė tė largėt nga teatri i veprimeve tė grupit kriminal dhe goditja e KM.

Ėshtė e qartė se kemi tė bėjmė me njė operacion tė mirorganizuar, detajet po i zbardh hetimi. Unė dua tė ndaj me ju nė kėtė komision disa prej kėtyre detajeve. Fakti se pas ndalimit tė dhjetra e dhjetra tė ndaluarve iu janė gjetur shuma standarde nė xhep nė vlerė afro 200 mijė lekė, kryesisht nė prerje euro, vėrteton se grupi qė mori pjesė nė goditjen, sulmin dhe rrethimin ndaj Kėshillit tė Ministrave ishte njė grup i paguar.

Ndonėse qė tė merren veprimet e tjera hetimore pėr tė vėrtetuar informacionin operativ pėr pėrdorimin e drogave sintetike dhe drogave tė tjera, ky proces ėshtė akoma nė vazhdim midis Prokurorisė dhe Policisė sė Shtetit. Plani i masave tė Policisė sė Shtetit dhe Gardės sė Republikės ka qenė i plotė.

Nė pėrputhje me ligjet e shtetit tė dy kėto organizma, duke u bazuar nė informacionet e marra, hartuan njė plan tė detajuar masash pėr datėn 21 janar. Ky plan kishte objektiv parėsor garantimin e njė tubimi paqėsor dhe garantimin e rendit tė sigurisė dhe mbrojtjen e rendit kushtetues. Ky plan iu ėshtė vėnė nė dispozicion juve tė nderuar zotėrinj tė komisionit, por unė dua tė veēoj disa momente.

Sė pari, plani shtrihej nė qarqe dhe nė qendėr. Ka qenė i detajuar edhe ka pėrdorur tė dhėnat operative edhe pėr tė identifikuar personat me precedentė tė mėparshėm pėr ndalimin e tyre. Ky plan masash parashikonte edhe bashkėpunimin me Prokurorinė, tė cilės sikundėr ngjarjeve tė mėparshme i ėshtė kėrkuar tė vendosė nė terren prokurorė me qėllim qė tė jenė aty pėr tė kryer veprimet e ēastit, arrestimet nė flagrancė etj.


SHISH nuk kishte asnjė informacion specifik pėr demonstratėn e dhunshme

Paraprakisht nė pėrputhje me ligjin dhe aktet e tjera ligjore, Policia e Shtetit ka kėrkuar informacion nga SHISH me shkresė, SHISH i ėshtė pėrgjigjur sipas pėrgjigjes qė ju ėshtė bėrė publike, duke mos dhėnė asnjė informacion specifik mbi ngjarjen e 21 janarit.

Mė lejoni tė ndalem nė njė pjesė tjetėr tė grushtit tė shtetit. Rreth orės 17:00 morėm infomacione se ka njė viktimė, e cila ndodhet nė spital. Nė pėrfundim tė rrethimit tė Kryeministrisė pėr ta marrė atė me forcė erdhi informacioni se bėhej fjalė pėr tri viktima tė vdekura dhe njė person nė gjendje tė rėndė shėndetėsore.


Prokuroria pėrjashtoi Policinė Kriminale nga hetimi i 21 janarit

Menjėherė pas marrjes sė kėtij informacioni dhe pas thirrjes qė i ėshtė drejtuar Prokurorisė pėr tė nisur hetimin mbi kėtė ēėshtje janė njoftuar nga policia se, Prokuroria ka marrė nė dorė hetimin dhe Policia Kriminale nuk do tė jetė pjesė e kėtij hetimi, por do tė ndihmojė sipas ligjit ēdo aspekt tė punės sė Prokurorisė.

Pas situatės sė krijuar jam i sigurtė se nė ēdo familje shqiptare qė e pėrcolli ngjarjen nėpėrmjet televizionit, pas situatės sė krijuar nė mesin e forcave tė rendit dhe forcave tė Gardės sė Republikės tė cilėt u gjendėn pėr 5 orė nė sulmin e vazhdueshėm tė kontigjentit kriminal, qė kishte pėr qėllim marrjen me forcė tė KM, nė orėn 01:30 minuta kryetari i Partisė Socialiste, Edi Rama mbajti njė konferencė pėr shtyp, ku kėrkoi qė tė nesėrmen tė protestohej kundėr "horrave tė gardės".

Natyrisht deri nė orėn 01:30 me daljen e kryetarit tė Partisė Socialiste dhe thirrjes sė tij me luftėn ndaj "horrave tė gardės", ne gjendeshim vetėm para njė tentative unike edhe nė Europėn e viteve tė fundit, pėr tė pėrmbysur me dhunė rendin kushtetues tė njė partie politike dhe askujt nė kėtė moment nuk i shkonte ndėrmend fjala puē apo grusht shteti.

Ishte njė moment dramatik, moment ku pas paralajmėrimeve tė qarta publike, zoti Rama kishte vėnė nė jetė planin e pėrdorimit tė dhunės dhe mjeteve tė dhunshme pėr tė marrė pushtetin. Tė nesėrmen nė orėn 6 tė mėngjesit kam marrė nė telefon drejtuesit e policisė, pėr t'i pyetur ata pėr gjendjen nė vend. Mė rezultoi se gjendja nė vend ishte e qetė, posaēėrisht nė Tiranė dhe qytete tė tjera, policia menjėherė pas rrėzimit tė rrethimit tė Kryeministrisė kishte marrė masa tė posaēme jo vetėm pėr shoqėrimin e elementėve tė dhunshėm qė morėn pjesė nė kėtė tentativė, por dhe pėr kontrollin e ēdo pjese tė territorit, me qėllim shmangien e akteve vandale mbi pronėn private dhe qytetarėve, akte tė cilat nuk kishin munguar nė pararendje tė sulmit tė Kryeministrisė, a dhunė mbi qytetarėt dhe pronėn private.

Drejtuesit e lartė tė policisė me tė cilėt mora kontakt, informuan se nuk ka patur ngjarje tė jashtėzakonshme dhe se situata nė gjithė territorin e vendit paraqitej nėn kontroll.


Rama paralajmėroi protestė kundėr "horrave tė gardės"

Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit mė informoi se nė orė 6:15 minuta e kanė informuar se nė dhomėn operative tė Policisė sė Shtetit disponon 6 urdhra ndalime tė Prokurorisė pėr drejtuesit e gardės. E pyeta se pėr ēfarė punonjėsish bėhej fjalė dhe mė tha se do tė ma jepte kėtė infotrmacion sapo tė dilte nė zyrė. Nė orėn 6 e 30 minuta mė njoftoi se urdhėr ndalimet ishin pėr komandantin e gardės dhe tė 5 komandantėve operativė tė gardės. Pra, pėr tė gjithė zinxhirin komandues tė Gardės sė Republikės.

I ndodhur para njė situate tė tillė, ku nga njėra anė Policia e Shtetit dhe Garda e Republikės kishin pėrballuar me sukses tė plotė, por edhe me kosto njė sulm ndaj Kėshillit tė Ministrave i ndodhur para njė situate, ku i kishim bėrė thirrje Prokurorisė tė hetonte jo vetėm mbi tre viktimat, por tė gjithė rrethanave, madje iu kishim vėnė nė dispozicion gjithēka, pas thirrjes vetėm 4 orė mė parė tė kryetarit tė PS-sė, se tė nesėrmen do tė kishte njė demonstratė pėr "horrat e Gardės" nuk mund tė mos shprehja habinė, shqetėsimin tim, tė cilin e konsiderova nė atė moment tė paktėn tė nxituar.

Eliminimi i komandės operative tė Gardės do tė thotė jo vetėm nė atė situatė tė tensionuar, por nė ēdo situatė demoralizim i plotė i gjithė objektivit ėshtė njė sinjal i qartė, qė i citohet punonjėsve tė Policisė sė Shtetit dhe Gardės sė Republikės. Ēfarėdo qė tė jetė situata, kini kujdes, sepse jo vetėm ju zyrtarė tė thjeshtė tė Policisė dhe Gardės, por, duke filluar nga komanda juaj do tė ndaloheni.

Ky ishte njė mesazh shkatėrrimtar, jo vetėm pėr ata qė ruajnė rendin dhe sigurinė dhe institucionet kushtetuese, por pėr ēdo efektiv komisiariati nė ēdo komisariat tė vendit, njė situatė, e cila e kombinuar me situatėn e kėrcėnimit tė vazhdueshėm tė Edi Ramės, i cili vetėm 12 orė pėrpara kishte treguar se ishte i vendosur tė pėrdorte mjete tė mundshme pėr tė rrėzuar institucione kushtetuese tė vendit ishte tėrėsisht e papranueshme.


Prokurorisė iu dha garancia pėr tė marrė nė pyetje ēdo drejtues tė Gardės

Prita orėn 8 tė mėngjesit dhe pak minuta mė vonė bėra njė thirrje telefonike me Prokuroren e Pėrgjithshme tė vendit, i shpjegova situatėn shqetėsimin tim dhe i thashė se kjo ėshtė njė situatė potencialisht eksplozive, e cila mund tė ēojė nė pėrshkallėzim tė mėtejshėm tė dhunės, duke nxjerrė jashtė funksionit pjesė tė tėra tė Gardės sė Republikės dhe duke lėshuar sinjale demoralizuese pėr mbrojtėsit e shtetit.

I kėrkova sqarime, duke i thėnė se nė asnjė skenė tjetėr nėn hetim nuk ka patur aq shumė kamera, duke i thėnė se, mesa duket hetimi balistik kishte shumė gjasa tė pėrfundonte me sukses, armėt e pėrdorura nga Garda ishin tė gjitha nė funksion tė Prokurorisė tė gjithė urdhrat e dhėna janė tė regjistruara nė qendrat operative pėrkatėse dhe se ishte e dėmshme qė e gjithė komanda operative tė ndalohej, ndėrkohė qė nė funksion tė hetimit kėto mjete mund tė shėrbenin pėr njė ngushtim tė hetimit, pėrsa i pėrket nevojave pėr tė shoqėruar dhe marrė tė gjithė personat pėrkatės.

Prokuroria e Pėrgjithshme mė informoi se do tė merrte kontakte me prokurorėt e ēėshtjes dhe do tė lidheshim pėrsėri. 50 minuta mė vonė mė mori nė telefon dhe nė njė bisedė relativisht tė shkurtėr mė komunikoi se duhet tė pyetej secili prej tyre. I thashė se, secili prej tyre ėshtė nė dispozicion tė pyetet, por ndalimi i tyre nė kėtė situatė, ne nuk e dimė se ēdo ndodhė, se ėshtė paralajmėruar njė demonstratė kundėr horrave tė Gardės ėshtė absolutisht i dėmshėm pėr veprimtarinė e Gardės dhe nė dukje i panevojshėm, sepse tė gjithė komandantėt ishin nė krye tė detyrės. I thashė se rreziku i arratisjes sė tyre siē thuhej nė urdhėr ndalimet, faktikisht nuk duhej tė mbivlerėsohej njė situatė e tillė.

Pas kėsaj, informova Kryeministrin e vendit dhe kėrkova njė takim me Presidentin e Republikės, tė cilin e vura nė dijeni mbi kėtė ēėshtje, por edhe mbi ēėshtjen tjetėr tė mosardhjes sė informacionit nga SHISH pėr Policinė e Shtetit mbi ngjarjen e 21 janarit.


Deklaratat e Ramės kundėr Policisė dhe Gardės alarmuan pėrfaqėsuesit diplomatik

Rreth orės 12, ndėrkohė qė tensioni vazhdonte tė rritej pas deklaratave pothuaj ēdo orė tė kreut tė PS-sė, Edi Rama dhe personave tė tjerė dhe i mbetur pa asnjė pėrgjigje pėr kėtė kėrkesė, u detyrova tė kontaktoj 4 ambasadorė pėrfaqėsues tė shteteve anėtare tė NATO-s dhe t'i informoj mbi situatėn si dhe t'iu kėrkoj atyre mendimin e tyre mbi kėtė ēėshtje.

Nė mėnyrė unanime dhe konsensus tė plotė mė thanė se, kėrkesa vetėm disa orė pas deklaratės sė Edi Ramės pėr protestė kundėr horrave tė Gardės duket pak e nxituar dhe se ndanin shqetėsimin mbi efektin qė kjo do tė kishte mbi strukturat e forcave tė Gardės dhe Policisė sė Rendit dhe pėrfundimisht mbi efektin qė kjo do tė kishte mbi situatėn e rendit dhe qetėsisė nė vend dhe rendit dhe sigurisė sė institucioneve kushtetuese.


Prokuroria kėrkoi ndalimin e gardistėve, njė ditė para protestės sė PS, mė 28 janar

Pas disa pėrpjekjesh dhe pas vendimit tė SHBA-ve pėr tė ndihmuar fillimisht me ekspertė dhe pastaj me prokurorė hetimin e plotė tė gjithanshėm tė 21 janarit, pavarėsisht anulimit tė aktiviteteve politike nga mazhoranca dhe nė faqe tė kėrcėnimit tė vazhdueshėm pėr tė vazhduar aktivitetet masive politike, pavarėsisht kėshillave tė ndėrkombėtarėve pėr t'i ndaluar ato, u kėrkua mundėsia e njė rrugėdalje pėrsa i pėrket marrjes nė pyetje tė 6 komandantėve tė Gardės. Mundėsi pėr tė cilėn ne ramė dakord menjėherė, u ra dakord pranė informacionit tonė dhe me ndėrmjetėsimin e njė vendi partner nė NATO, qė tė 6 komandantėt tė pyeteshin dhe tė riktheheshin nė detyrat e tyre.

Pavarėsisht paraqitjes sė 6 komandantėve mbi 5 orė nė ambientet e Drejtorisė sė Qarkut tė Policisė nė Tiranė, pala tjetėr refuzoi tė marrė deklarata me shkrim dhe insistoi nė ndalimin e pjesshėm tė personave tė paraqitur. Kjo ndodhi njė natė para protestės sė njoftuar tė 28 janarit.


Janė refuzuar pėrgjime pėr persona tė dyshuar si kontigjentė kriminalė

Kemi tė bėjmė me njė seri veprimesh dhe mosveprimesh tė institucioneve tė caktuara tė vendit para gjatė dhe pas sulmit tė dhunshėm dhe pėrpjekjes pėr tė marrė me forcė ndėrtesėn e Kryeministrisė, a ėshtė kjo njė seri rastėsisht absurde apo ėshtė pjesė e njė plani tė mirėfilltė konspiracioni pėr tė mbėshtetur nėpėrmjet veprimeve apo mos veprimeve aksionin kriminal dhe objektivat e tij tė puēistėve tė 21 janarit?

Janė refuzuar pėrgjime pėr persona tė dyshuar si kontigjentė kriminalė qė vepronte nė pėrputhje me interesat e kėtij shtabi puēistėsh muaj e muaj pėrpara. Nuk kanė ardhur prokurorė atė ditė, pavarėsisht se janė kėrkuar.

SHISH nuk ka dhėnė informacion dhe deri mė sot, nuk ka patur as edhe njė veprim as nė bazė tė referimit tė Policisė sė Shtetit dhe as kryesisht ndaj organizatorėve dhe frymėzuesve tė dhunės siē janė dėgjuar dhe vazhdojnė tė dėgjohen sot nė mediat e vendit qė bėnin thirrje pėr veprime antikushtetuese anti-ligjore dhe tė dhunshme ndaj institucioneve.

Unė besoj se ėshtė roli i kėtij Komisioni Hetimor tė zhbirilojė deri nė fund veprimtarinė e ēdo institucioni mbi bazė faktesh, provash tė shohė nėse kėto veprime kanė qenė nė pėrputhje me ligjin dhe tė shohė se si bashkėveprojnė veprimet e tyre nė momente tė caktuara me dhunėn dhe pėrpjekjen pėr tė marrė me dhunė selinė e Kryeministrisė si dhe pėrgatitjet pėrpara dhe situatėn pas kėsaj pėrpjekje tė dhunshme tė 21 janarit.

Kam besim tė plotė, se me faktet qė iu janė vėnė nė dispozicion por edhe fakte tė tjera qė ju keni vendosur tė mblidhni nėpėrmjet veprimtarisė tuaj, marrjes sė deklaratave, marrjes sė informacionit dhe mbledhjes sė fakteve nė tė gjitha mėnyrat e format e garantuara nė Kushtetutė do tė zbardhin pėrgjigjen e pyetjes qė unė sapo shtrova dhe se gjithė kėto mosveprime dhe veprime janė njė rėndėsi absurde apo janė pjesė e njė plani pėr tė arritur njė rezultat politik me veprime tė dhunshme antikushtetuese dhe antiligjore, dhe jashtė kornizės sė zgjidhjeve dhe instrumenteve tė tjera kushtetuese tė vendit.

Qė prej 21 janarit pozita e shqiptarėve ka ndryshuar jo vetėm nė territorin e Shqipėrisė, por nė tė gjithė rajonin .Vetėm pak javė mė pėrpara, faktori shqiptar ka qenė mė i fortė dhe i sigurtė se kurrė. Shqipėria, anėtare nė NATO, qytetarėt shqiptarė lėvizin tė lirė nė zonėn Shengen. Kosova ėshtė e pavarur dhe perspektiva evropiane ėshtė jo vetėm aspirata, por me sa duket dhe njė realitet i frikshėm pėr ēdo shqiptar nė Ballkan.

Qė prej 21 janarit, situata ėshtė e ndryshme jo vetėm nė Tiranė, por dhe nė Prishtinė, Maqedoni, Mal tė Zi, po mesa duket nė rrethana tė ndryshme dhe pėr shkaqe tė ndryshme nė tė njėjtėn kohė faktori shqiptar ndodhet nėn goditje tė vazhdueshme. Ndoshta dhe kjo ėshtė rastėsi dhe nuk jam kėtu pėr tė spiunuar idenė e njė konspiracioni antishqiptar, por tė paktėn jam kėtu pėr tė shprehur vullnetin tim si anėtar i maxhorancės si dhe pėr t'i bėrė thirrje qytetarėve shqiptarė pavarėsisht bindjeve tė tyre politike, gjinisė, moshės, statusit shoqėror apo social, tė jemi tė sinqertė dhe tė mos lejojmė asnjė forcė sado tė errėt, aq mė pak sado tė izoluar tė zhbėjė arritjen e deritanishme dhe tė kėrcėnojė me dhunėn dhe mjetet e ndryshme tė ardhmen e ēdo fėmije shqiptar tė prindėrve tė tyre dhe prindėrve tė prindėrve tė tyre.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=101871
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.2.2011, 23:41   99
Citim:
Ndreu: Nuk ėshtė qėlluar mbi turmėn

Komandati i Gardės sė Republikės, Ndrea Prendi ka dėshmuar pėrpara komisionit hetimor pėr ngjarjet sė 21 janarit.

Gjatė fjalės sė tij, ushtaraku i lartė ka deklaruar se nė asnjė rast nuk ėshtė qėlluar mbi turmėn dhe se gjatė gjithė kohės ėshtė qėlluar nė ajėr, edhe me fishekė luftarakė.

Ai ka theksuar se Garda e Republikės mund tė pėrdorė armėt e zjarrit mbi personat nė rastet kur kalohet rrethimi, gjė qė ėshtė evituar, sipas tij, gjatė demonstratės sė 21 janarit.

“Zgjidhja e hapjes sė zjarrit ėshtė pika mė e fundit pavarėsisht nga rreziku. Kalimi i rrethimit ėshtė rasti ekstrem kur Garda mund tė veprojė konform ligjit”, tha Ndreu.

“Pėrreth 2 orė nga goditjet e vazhdueshme deri edhe bomba tymuese dhe helmuese, goditje me tė gjitha mjetet, nuk ka pasur asnjė lloj reagimi nga efektivėt e Gardės sė Republikės, por ka pasur vetėm mjekime dhe rikthim nė detyrė pėr tė mbrojtur objektin.

Edhe nė rastet kur ėshtė shkatėrruar porta, janė djegur pemė dhe ėshtė tentuar tė shkatėrrohet gardhi, veprimet e Gardės kanė qenė mė shkopinj gome pėr tė mos lejuar hyrjen e tyre brenda territorit”, ėshtė shprehur Ndreu.

“Atė ditė ėshtė bėrė thirrje me megafon dhe jam informuar se po bėhet ēdo pėrpjekje qė demonstruesit tė mos futen nė territorin brenda objektit. Jam informuar se hapja e zjarrit nė ajėr ėshtė bėrė pasi ata janė futur brenda territorit dhe spostimi i tyre ėshtė bėrė me mjetet tė tjera... Mė pas ėshtė qėlluar me fishekė manovėr nė ajėr dhe ka vazhduar me fishekė luftarakė po nė ajėr. Dhe kjo vėrtetohet edhe nga pamjet, sepse po tė ishte qėlluar mbi turmėn do ishte tjetėr gjė”, theksoi Ndreu. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...02f610497&ln=3

Citim:
Prendi: Garda nuk ka qėlluar mbi turmėn

Komandanti i Gardės Ndrea Prendi, dėshmoi se gjatė demonstratės sė 21 janarit ishte informuar nga policia se do tė ndodhnin ngjarje tė dhunshme.

“Nė mėnyrė tė vazhdueshme kam qenė nė komunikim me ministrin e Brendshėm tė cilin e kam informuar nė vijimėsi. Porosia e tij ka qenė ruajtja e gjakftohtėsisė ēka e kam pėrcjellė tek efektivat”, tha Ndrea Prendi nė komisionin hetimor parlamentar.

Ai siguroi se atė ditė nuk ėshtė qėlluar turmėn. “Pėrreth 2 orė nga goditjet e vazhdueshme deri edhe bomba tymuese dhe helmuese, goditje me tė gjitha mjetet, nuk ka pasur asnjė lloj reagimi nga efektivėt e Gardės sė Republikės, por ka pasur vetėm mjekime dhe rikthim nė detyrė pėr tė mbrojtur objektin. Edhe nė rastet kur ėshtė shkatėrruar porta, janė djegur pemė dhe ėshtė tentuar tė shkatėrrohet gardhi, veprimet e Gardės kanė qenė mė shkopinj gome pėr tė mos lejuar hyrjen e tyre brenda territorit”, ėshtė shprehur Ndreu.

“Atė ditė ėshtė bėrė thirrje me megafon dhe jam informuar se po bėhet ēdo pėrpjekje qė demonstruesit tė mos futen nė territorin brenda objektit. Jam informuar se hapja e zjarrit nė ajėr ėshtė bėrė pasi ata janė futur brenda territorit dhe spostimi i tyre ėshtė bėrė me mjetet tė tjera... Mė pas ėshtė qėlluar me fishekė manovėr nė ajėr dhe ka vazhduar me fishekė luftarakė po nė ajėr. Dhe kjo vėrtetohet edhe nga pamjet, sepse po tė ishte qėlluar mbi turmėn do ishte tjetėr gjė”, theksoi Ndreu.

Duke folur pėr ndryshim e truprojave tė kryeprokurores, Prendi deklaroi se pas ngjarjeve tė 21 janarit janė shtuar masat ndaj personaliteteve shtetėrore. "Pas datės 21 janar efektivat e Gardės janė nė gatishmėri me plane shėrbimi shtesė nė mbėshtetje tė shėrbimeve permanente pėr ēdo situatė", theksoi Prendi. Ai sqaroi se nisur nga situata, pėr tė gjitha personalitetet e larta shtetėrore, pėrfshi kėtu dhe kryetarin e opozitės, janė vendosur masa shtesė maksimale mbi bazėn e cilėsisė apo sasisė sė kėrcėnimit. Kėshtu, janė vendosur masa shtesė sigurie pėr kryetarin e SHISH, Prokuroren e Pėrgjithshme, etj", tha komandanti i Gardės. /Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/31482/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.2.2011, 23:10   100
Citim:
Gėrdeci, njė grusht me gjyqe

(...)

Ēėshtja 3. Ēėshtja civile kundėr tė pandehurve nė Gjykatėn e Rrethit Gjyqėsor Tiranė, nisur nga familjarėt e viktimave tė pėrfaqėsuar nga Res Publica

Krahas hetimeve tė nisura nga Prokuroria, pjesa dėrrmuese e familjarėve tė viktimave tė Gėrdecit, nisėn njė tjetėr proces paralel, tė pėrfaqėsuar nga Res Publica, njė qendėr e financuar nga Fondacioni Shoqėria e Hapur pėr Shqipėrinė, Soros. Kjo ēėshtje, e cila konsistonte nė padinė civile pėr dėmshpėrblim tė tė dėmtuarve, palė civile nė procesin penal, u veēua me vendim tė Gjykatės sė Lartė. Nė pėrputhje me kėtė vendim, aktualisht ēėshtja civile nė fjalė ėshtė pezulluar nė pritje tė pėrfundimit tė procesit penal.

Pėrveē padisė sė familjarėve tė viktimave, u depozituan edhe tre padi tė tjera, tė cilat me vendim tė gjyqtarit Arben Kostandini tė Gjykatės sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė, dt. 8.2.2010, u veēuan nga njėra tjetra, pėr t'u gjykuar secila prej tyre nga trupa gjykues tė ndryshėm.

(...)

http://www.shekulli.com.al/2011/02/0...-me-gjyqe.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:20.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.