Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 30.3.2010, 13:26   1

Gėrmime nė Greqi


Citim:
Greqi: Zbulohet mur 23 000-vjeēar

Emri:  32079.jpg
Shikimet: 129
Madhėsia:  45,8 KBATHINE-Paleontologėt kanė zbuluar murin mė tė vjetėr nga guri nė Greqi, i cili ka qėndruar nė hyrje tė njė shpelle nė Thesali pėr tė paktėn 23 mijė vjet, bėri tė ditur Ministri grek i Kulturės.

Ministria tha nė njė deklaratė se vjetėrsia e murit, qė u pėrcaktua nga testet optike, e bėn atė njėrin nga mė tė vjetrit nė botė.

Ministria tha se vjetėrsia qė pėrkon me periudhėn e akullit, sugjeron se banorėt e shpellės e kanė ndėrtuar murin qė tė mbrohen nga i ftohti.

Muri e mbyll dy tė tretėn e hyrjes nė shpellė.

http://bw.balkanweb.com/rajoni/greqi...vjet-8615.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.8.2010, 22:31   2

Shkrim i cituar Itakė: Arkeologėt pohojnė se kanė zbuluar pallatin e Odisesė


Citim:
Greqi: Arkeologėt thonė se kanė zbuluar pallatin e Odisesė

Athinė, 23 gusht 2010 - Arkeologėt grekė besojnė se e kanė zbuluar pallatin e Odiseas, nė veri tė ishullit grek Itaka. Kėshtu ata hedhin poshtė pikėpamjeėt shfaqura dekadat e fundit se ky pallat dhe miti i Odiseas nuk kanė ekzistuar ndonjėherė.

Televizioni grek Skai Neės ka bėrė tė ditur se pas 16 vjet kėrkimesh, ėshtė lokalizuar vendodhja e sakte e pallatit tė heroit legjendar grek, Odisesė, i cili e kishte frymėzuar Homerin pėr ta shkruar poemėn e mirėnjohur epike me tė njėjtin titull.

Thanasis Papadopulos, profesor i universitetit tė Janinės qė i mbikėqyrte kqrkimet, ka thėnė se ėshtė gjetur njė shatėrvan i shekullit 13 p.e.s., datė qė pėrkon me kohėn kur mendohet se ka jetuar Odisea.

Sipas tij, edhe pėrshkrimi qė i bėn Homeri vendndodhjes sė pallatit nė Ishull, pėrkon saktėsisht me rrėnojat e zbuluara. Tani priten kėrkime tė tjera tė grupit tė arkeologėve.

http://www.kosova.com/artikulli/64507
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.5.2015, 12:07   3
Citim:
Findings indicate existence of Neanderthals on Greek island of Naxos

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Naxos_02.jpeg
Shikimet:	134
Madhėsia:	71,2 KB
NNJ:	7321

Emri:  Naxos_04a.png
Shikimet: 116
Madhėsia:  159,0 KB

Emri:  Naxos_04b.png
Shikimet: 117
Madhėsia:  152,2 KB
Did Neanderthals exist on Naxos island? Most probably, according to new research in Stelida, situated three km northwest of the capital of Naxos at a very developed tourist area. Findings indicate existence of Neanderthals on Greek island of Naxos

The Canadian Institute in cooperation with Antiquities Ephorate of Cyclades conducted an excavation in the area which brought into the limelight a series of objects that certify the existence of early humans in the area up to 260,000 ago.

The majority of finds, located on the surface during the 2013 research, were mostly carved stones while a quantity of emery was found (a material that is widely found on the island but not at Stelida). The ceramics found in the area are very rare and are rather from a later era.

The Central Archaeological Council approved the five-year programme for the continuation of the research that will focus on the dating of the finds that changes the prehistoric data on Cyclades.

Until recently, the archaeologists believed that the human activity on the islands started very later, approximately in the 5th millenium B.C while only in 1981 with the discovery of Stelida emerged the possibility of an earlier dating.

The new programme has multiple targets. One of them is the dating of the site with the use of scientific technics in order to clarify when the early humans migrated to Europe through the Aegean basin and if this migration was realised through the sea. Moreover, an in detail analysis of the artifacts will take place and the relations of the early humans, meaning the Neanderthals and the Homo Sapiens, will be examined.

http://archaeologynewsnetwork.blogsp...l#.VWRDkkb7K9J
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.5.2015, 15:58   4
Citim:
Roadworks on Greek island of Lesvos reveal new remains of fossilised forest

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Lesvos_01.jpg
Shikimet:	130
Madhėsia:	74,1 KB
NNJ:	7324Excavations alongside roadworks for the construction of a new road from Kalloni to Sigrio have yielded new traces of fossilised tree trunks and the remains of an antediluvian forest on the Aegean island of Lesvos.

Roadworks on Greek island of Lesvos reveal new remains of fossilised forest

The search was conducted by scientists at the Natural History Museum for the Lesvos Petrified Forest, which is responsible for preserving other sections of the 'Petrified Forest' found on the island.

Among the finds are unprecedented numbers of fossilised tree trunks, both of coniferous and flowering trees (angiosperms) such as oaks, laurels, palms, cypresses and pines. There were also volcanic layers with a large variety of species such as cinammon, coconut palms, palm trees and others that confirm the presence of an extensive sub-tropical forest that was covered by successive and violent volcanic eruptions.

These and other finds can be viewed from this coming Saturday at Sigri, in the museum's grand new exhibition that, according to museum director Nikos Zouros, presents the finds in a comprehensive and easy-to-understand way for the first time.


http://archaeologynewsnetwork.blogsp...of-lesvos.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:23.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.