Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 30.3.2010, 19:23   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Ohėr-Strugė: Gjenden 20 monedha tė Filipit II


Citim:
Gjenden 20 monedha nga periudha e Maqedonisė sė lashtė

Emri:  monedha-filipi.jpg
Shikimet: 189
Madhėsia:  11,2 KB
Rreth 20 monedha me figurėn e Filipit tė Dytė tė Maqedonisė dhe tė mbretėrve tė tjerė tė lashtė maqedonas, janė gjetur kėto ditė nė lokalitetin “Muret e Ciklopit” qė gjendet mbi rrugėn Ohėr-Strugė.

Lajmi u konfirmua pėr ALSAT, nga drejtori i Drejtorisė pėr Mbrojtjen e Trashėgimisė Kulturore dhe Historike, Pasko Kuzman. Ėshtė zbuluar edhe depoja me rreth 1 000 shigjeta,- thotė Kuzman,- sipas tė cilit bėhet fjalė pėr zbulimin ekskluziv nė kėto hapėsira.

Zbulimet konfirmojnė supozimet se kjo kėshtjellė filloi tė ndėrtohej pas vitit 358 p.e.s. kur Filipi i Dytė me ushtrinė e tij pėrshkoi kėto rajone, ndėrsa lokaliteti “Muret e Ciklopit” shėrbyen pėr shumė kohė si pozicion strategjik pėr ushtrinė e tij.

‘Nė monedha, paraqiten figurat e Filipit tė Dytė dhe tė sundimtarėve tė tjerė pas tij. Ende nuk janė pastruar sa duhet, por nė disa shihet figura e Filipit tė Dytė. Kjo ėshtė koha e Maqedonisė antike. Ajo ishte dominuese gjatė gjithė kohės qė ekzistoi. Janė zbuluar, jo vetėm monedha, por edhe shumė sende tė tjera tė asaj periudhė, fibul bronzi, enė qeramike. Nė pjesėn e Akropolit ėshtė gjetur depoja me rreth 1 000 shigjeta, qė ishin vendosur nė njė vend. E gjithė kjo tregon se bėhet fjalė pėr njė fortesė ushtarake”, sqaron Pasko Kuzman, drejtori i Drejtorisė pėr Trashėgiminė Kulturore.

Kėto tė dhėna janė tė rėndėsishme, jo vetėm pėr shkencėn, por edhe pėr ofertėn turistike tė rajonit tė Ohrit dhe Strugės. Gėrmimet pranė lokalitetit “Muret e Ciklopit” do tė vazhdojnė mė 15 prill.

Nga Drejtoria pėr Trashėgiminė Kulturore paralajmėrojnė se sė shpejti, kėto zbulime do tė bėhen publike pėr adhuruesit e arkeologjisė dhe historisė.

http://alsat-m.tv/lajme/kulture/33608.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim


Pėrdorimi i ēėshtjesOra nė Shqipėri ėshtė 07:20.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.