Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.4.2010, 15:37   1

Shkrim i cituar FASH: Misioni paqeruajtės nė Bosnjė-Hercegovinė


Citim:
Niset nga Shqipėria, kontigjenti i 5-tė Paqeruajtės nė Bosnjė-Hercegovinė

Nė Brigadėn Logjistike u zhvillua ceremonia pėr pėrcjelljen e Kontigjentit tė 5-tė Paqeruajtės, pjesėmarrės nė misionin ALTHEA tė Bashkimit Europian nė Bosnjė-Hercegovinė.

Nė kėtė ceremoni ishte i pranishėm ministri i Mbrojtjes Arben Imami, shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm i FA-sė gjeneral brigade Maksim Malaj, gjeneralė dhe ushtarakė tė lartė tė Forcave tė Armatosura, familjarė dhe tė afėrm tė ushtarakėve paqeruajtės etj.

Pas fjalės qė mbajti komandanti i Brigadės Logjistike gjeneral brigade Xhemal Gjunkshi, tė pranishmit i pėrshėndeti ministri i Mbrojtjes Arben Imami, i cili tha se njėsia juaj prej dy vjetėsh pėrfaqėson me dinjitet vendin dhe ushtrinė tonė nė misionin ALTHEA tė BE nė Bosnjė-Hercegovinė.

Ky ėshtė njė mision shumė i rėndėsishėm jo vetėm pėr shkak tė autonomisė dhe rolit qė ka, por ai pėrfaqėson kapacitetet tona profesionale nė fushėn e demontimit tė municioneve.

Pėrvoja e grumbulluar nė kėto misione, vijoi mė tej Imami, ėshtė njė bazė e fuqishme pėr tė vazhduar me sukses misionin tonė tė rėndėsishėm pėr demontimin dhe shkatėrrimin e municioneve tė tepėrta nė Shqipėri, si dhe pėr tė dhėnė kontributin tonė nė kuadėr tė NATO-s.

Mė pas Ministri Imami, duke folur pėr festimin me madhėshti tė 1-vjetorit tė anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO, theksoi se padyshim arritjet tona janė tė mėdha, por edhe detyrat pėr tė ardhmen janė gjithashtu tė mėdha. Ky mision jep njė kontribut pėr forcimin dhe ruajtjen e sigurisė nė rajonin tonė, nė Ballkanin Perendimor.

Kėshtu qė ēdo kontribut qė japim atje i shėrben sigurisė si nė vendin tonė, ashtu edhe nė rajon. Duke iu drejtuar ushtarakėve tė kėtij kontigjenti, Imami tha se, ky mision kryhet nė kaudėr tė BE-sė dhe ju jeni dallėndyshet e para nė rrugėn tonė drejt anėtarėsimit nė Bashkimin Europian. Nė pėrfundim tė fjalės sė tij ai i uroi ushtarakėve paqeruajtės udhė tė mbarė dhe suksese nė realizimin e misionit tė tyre.

Brigada Logjistike nėpėrmjet efektivave tė Qendrės sė Asgjesimit tė Municioneve dhe Eksplozivave kontribuon nė misionin ALTHEA nė Bosnjė-Hercegovinė qė nga pranvera e vitit 2008.

Misioni qė kryejnė Forcat tona tė Armatosura nė Bosnjė-Hercegovinė shėnon tė parin mision qė kryhet me kapacitete tė plota operacionale, financiare e logjistike.

Pjesėmarrja e kėtij kontigjenti nė Bosnjė-Hercegovinė bėhet nė kuadėr tė marrveshjes qė Republika e Shqipėrisė ka bėrė me Bashkimin Europian nė maj 2005 pėr pjesėmarrje me trupa nė operacionet ushtarake tė BE-sė pėr menaxhimin e krizės nė Bosnjė-Hercegovinė.

Kontigjenti i 5-tė i pėrbėrė nga 2 oficerė dhe dhjetė operatorė tė asgjesimit tė municioneve dhe eksplozivave do tė zėvėndėsojė Kontigjentin e 4-tė, i cili ka filluar misionin nė muajin tetor tė vitit 2009. Kontigjenti ėshtė efektiv i Qendrės sė Asgjesimit tė Municioneve dhe Eksplozivave.

Kjo Qendėr ka rol tė rėndėsishem pėr asgjesimin e municioneve tė tepėrta qė disponojnė FA dhe aktualisht vijon kryerjen e asgjesimit tė municioneve nė disa poligone, si dhe nė operacionin “Kthim nė normalitet”. Prej mė shumė se dhjetė vitesh efektivi i kėsaj strukture ka marrė pjesė nė pastrimin e 15 rajoneve tė infektuara mė municione tė shkaktuara nga ngjarjet e vitit 1997, duke treguar pėrkushtim dhe profesionalizem tė lartė.

Ndihmesė ka dhėnė edhe nė mbėshtetje tė popullatės pėr pastrimin e municioneve tė mbetura gjatė Luftes sė Dytė Botėrore si nė Pashaliman, Durrės, Tiranė etj.

Nė fund tė ceremonisė ministri i Mbrojtjes Arben Imami i dorėzoi Flamurin Kombėtar komandantit tė kontigjentit kapiten Ilir Dhima dhe bėri njė foto tė pėrbashkėt me efektivin e Kontigjentit tė 5-tė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=55315

Citim:
Kontigjenti shqiptar nė Bosnjė, specialistė pėr asgjėsim municionesh

Prej mėse dy vitesh, njė njėsi e specializuar e Trupave tė Armatosura Shqiptare, asiston denjėsishet me misione nė Bosnjė Hercegovinė. Pėr Ministrin e Mbrotjes Arben Imami, njė mision i rėndėsishėm, nuk varet nga numri i trupave qė ne pėrfaqėsohemi pėr shkak se ky mision ėshtė autonom.

Arben Imami “Ėshtė e rėndėsishme se nxjerr nė pah kapacitet tona, pėr t'u bėrė njė ushtri e denjė pėr NATO-n. Ne shpresojme qė mbi kėtė bazė tė ngremė njė forcė me kapacitet tė posaēme si forcė elitare.”

Ky kontigjent ėshtė angazhuar pėr asgjėsimin e municioneve tė tepėrta edhe nė Bosnjė Hercegovinė. Njė fakt, i cili do tė shėrbejė si bazė e mirė pėr tė forcuar kapacitetet e nevojshme kombėtare nė asgjėsimin e municioneve.

Ky ėshtė kontigjenti i parė i forcave tona nė Bosnjė Hercegovinė qė veprojnė nė kuadrin e Bashkimit Europian. Kėto ditė, Ushtria Shqiptare kremtoi njė-vjetorin e anėtarėsimit nė NATO.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=10279
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:37.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.