Kthehu   Kreu > Ulknir > Metal
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.1.2007, 15:58   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Death Metal Death


  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.1.2007, 16:00   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Death - Leprosy (1988)
http://rapidshare.com/files/11509831...prosy.rar.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.1.2007, 16:02   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Death - Human (1991)
http://www.megaupload.com/fr/?d=AGDH5ZG9
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.7.2007, 19:34   4
Art
 
Chuck Schuldiner (vokal) pohon nė njė intervistė se albumet e hershme qė ishin gore nga pėrmbajtja tekstuale nuk kishin pėr qėllim tė frymėzojnė njerėzit me lėndu njėri-tjetrin, por pėr shokim. Siē e pėrjetojnė njė film horror pėrshembull. Tekstet e vonshme janė pėr shoqėri mė shumė, me realitetin qė duhesh tė pajtohesh...

Gjithashtu mohon se asht satanist dhe se nuk pėrzien pėrmbajtje fetare nė tekste, ajo asht diēka personale thotė. Kjo pėrshtypje shumė tė mira mė ka lanė.

Ma mirė me u ba vetvetja sesa mu pozerav me masku vetėn si njė monstrum para mediave sa me e lan njė mbresė tė ēuditshme pėr me tėrhek vėmendje. Kėtė e bajn shumė dėshtaka, sidomos ata fėmijė nė kriza identiteti!

Mos tė harrojmė se shumica, qofshin pėrkrahės apo jo, kan pėrshtypje se deathi apo metali apo rroku (siē mendojnė disa kokzbrazėta) asht njė program satanik pėr shpėrlarje tė mendjes apo muzik e dėshtakave pasi asht shokuese. Ata mendojnė se ky zhanėr asht infektues edhe shkaktar i shumė dukurive negative nė shoqėri. Sa here kapet ndonjė kriminel qė dėgjon kėsi muzike menjėherė konsiderohet si viktimė i motivuar nga kjo muzikė pėr tė mekatuar... blla- bllaa-bllaahh...

Zakonisht janė fetarėt qė e kundėrshtojnė kaq ashpėr e verbėrisht kėt muzik e duke mos e pa se sa krimi e marrėzia asht kry nė emėr tė religjionit. E qė vazhdon hala me e ndot shoqėrinė. Nfakt, pėr ne qė e dėgjojmė kjo ka efektin e kundėrt. Askush nuk na jep mbėshtetje siē na jep kjo muzikė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.11.2007, 09:22   5
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Chuck Schuldiner (vokal) pohon nė njė intervistė se albumet e hershme qė ishin gore nga pėrmbajtja tekstuale nuk kishin pėr qėllim tė frymėzojnė njerėzit me lėndu njėri-tjetrin, por pėr shokim. Siē e pėrjetojnė njė film horror pėrshembull.
Krejt DM si rrymė e ka mbajt kėt ideologji qė nė fillim, me shkaktu tronditje kundėr "frikės nga vdekja", kundėr "siē-duhet-izmit", kundėr konceptesh tė tjera qė lindin nga "mbishoqėrorizimi" i robit qė ėshtė kthy sot nė skllav tė nocioneve shoqėrore qė ka ndėrtu pėr veten. Dhe duke qenė se kėto kufizime nuk ekzistonin nė lashtėsinė dhe ideologjinė pagane (tė paktėn jo nė tėrėsinė e shoqėrisė), tė cilat kishin i farė ēlirėsie e bukurie tė jetės dhe ishin organike e jo tė importuara, detyrimisht ky drejtim qė kishte marrė shoqėria nga fetė e mbrapa, shihej me tė drejtė si pasojė dhe dhunim degradues i fesė, qė do bėhej aty e tutje dhe armiku kryesor i DM dhe BM, qoftė nė art, qoftė nė realitet!

Deathi pėr mu ėshtė nihilizėm agresiv kundėr kėtyre vlerave prejfetare (qė mendoj se Niēja i ka njoftu mė sė miri nė veprat e veta, sidomos nė ēfarė ai qu "shpirti i teologut"), rikujtim robit se ato qė ky kujton pėr ligje tė pathyeshme janė konstrukte artificiale kryesisht prejfetare, tė panatyrshme dhe rrėnjėprerėse. Dhe pėr kėt shkak, po tė shihet me vėmendje DM mbetet muzikė reaksionare, nė kuptimin qė thjesht reago kundrejt dhe shkatėrro diēka tjetėr. Pranej u desh dhe u vėrejt nga krahu tjetėr ngritja e BM (nė shkrirje tė mirė me metalin pagan) qė u shkėputėn prej kėtij staticiteti duke nis njė ndėrtim vlerash dhe synimesh dhe duke u pėrpjek me kap zhvillimin aty ku u la e preme rrrėnja vendase nga judaina. Deathi sidoqoftė mbetet spastruesi mė i rėndė industrial nga debilizmi shoqėror i turmės, njė thikė e zhveshme pėr vrasje.


Citim:
Tekstet e vonshme janė pėr shoqėri mė shumė, me realitetin qė duhesh tė pajtohesh...

Gjithashtu mohon se asht satanist dhe se nuk pėrzien pėrmbajtje fetare nė tekste, ajo asht diēka personale thotė. Kjo pėrshtypje shumė tė mira mė ka lanė.
Pėr Ēakun s'di ēa me thonė, se nga ana tekstuale/ideologjike, sidomos nga funi, hyni nė shtigje qullsie dhe abstraksionizmi postmodern pa asi lloj vlere e koncepti, pavarėsisht se pėr fat tė mirė nga ana muzikore ka nxjerrė punime shumė tė vlefshme kompozicionale, por duke anu njėkohėsisht pėr nė heavy dhe duke i ik deathit.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 02:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.