Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.4.2010, 20:43   1

Shkrim i cituar TMz/ 1999: Masakra sllavomalazeze e Rozhajės


Citim:
Homazh pėr viktimat shqiptare nė Malėsinė e Rozhajės

Rozhajė, 19 prill - Njė homazh kushtuar 21 viktimave tė pafajshme shqiptare tė Kosovės, tė cilėt njėmbėdhjetė vjet mė parė u likuiduan nga forcat paramilitare tė ushtrisė serbo-malazeze nė Malėsinė e Rozhajės, derisa ishin nisur tė kėrkojnė shpėtim te shqiptarėt nė Mal tė Zi, ka tubuar tė dielėn nė Rozhajė shqiptarė nga vise tė ndryshme tė Malit tė Zi dhe tė Kosovės.

Homazhi ishte organizuar nga Kėshilli Nacional i Shqiptarėve nė Malin e Zi, ndėrsa po merrnin pjesė shqiptarė nga komuna e Rozhajės, familjarė tė viktimave, pėrfaqėsues tė lartė tė Lidhjes Demokratike nė Malin e Zi, shkrimtarė nga tė gjitha viset etnike shqiptare nė Malin e Zi, nga Klina dhe autorė boshnjakė nga Sanxhaku, ka raportuar KosovaLive.

Njėmbėdhjetė vjet mė parė, tė pėrndjekurit kosovarė ishin nisur tė kėrkojnė shpėtim te shqiptarėt nė Mal tė Zi, por pikėrisht nė hyrje tė vendbanimeve shqiptare, ata u priten edhe u pushkatuan nga kriminelėt serbo-malazezė.
Si dėshmi pėr kėtė, me kėtė rast u pėrurua libri lbri “Shtigjet e pėrgjakura”, tė autorit Ali Daci.

Redaktori Fran Camaj dhe recenzenti i librit, Selim Daci apostrofuan se ky libėr i publicistit dhe veprimtarit Ali Daci, nė 225 faqe me rrėfime rrėnqethėse tė dėshmitarėve, familjarėve tė viktimave, me fotografi, dokumenton pėr njė masakėr dhe krim lufte, tė cilin gjyqėsia malazeze nuk e zbardh dot.

Avokati rozhajas, Velia Muriq ka theksuar se nuk heq dorė pėr tė zbardhur kėtė krim tė paparė tė vrastarėve tė fėmijėve, grave dhe pleqve. Ai shpreson se autori do tė bėjė tė pamundurėn qė sa mė parė ta pėrkthejė kėtė libėr edhe nė gjuhėn boshnjake, sepse edhe ky komunitet ėshtė angazhuar me tė gjitha mundėsitė njerėzore pėr tė strehuar tė pėrndjekurit kosovarė.

Nė fshatin Husaj, aty ku u ekzekutuan tė pėrndjekurit tė pafasjshėm, nė shenjė kujtimi pėr viktimat, delegacionet e familjarėve tė viktimave, tė LD nė MZ, tė shkrimtarėve, vendosen kurora lulesh.

Nė Gjykatėn e Lartė nė Bijello Pole, mė 28 e 30 prill pritet tė mbahet seanca kryesore ndaj tė akuzuarve pėr kėto krime.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,18557
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.