Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.4.2010, 14:32   1

Shkrim i cituar EYP-i kėrkon terroristėt komunistė grekė nė Shqipėri


Citim:
GREQI, shėrbimi sekret kėrkon nė Shqipėri kryeterroristin e organizatės “EA”

ATHINĖ - Shėrbimi sekret grek ka zbarkuar nė Shqipėri, ku po kėrkon kreun e organizatės terroriste qė e shkatėrroi pak ditė mė parė. Kjo gjė ėshtė bėrė e ditur nga gazeta greke "Ethnos tis Kiriakis", qė ka cituar burime pranė shėrbimit sekret nė Athinė.

Nga tė dhėnat qė disponon media helene, mėsohet se agjentėt grekė janė drejtuar pėr nė Shqipėri, duke theksuar se aty gjendet njė nga krerėt e organizatės terroriste "Sehta Epanastaton" (Lufta revolucionare).

Sipas gazetės "Ethnos tis Kiriakis", para 4 muajsh agjentėt mundėn tė identifikonin sinjalin e telefonit tė njėrit prej krerėve tė organizatės terroriste "Sehta", qė vinte nga Shqipėria.

Nga tė dhėnat qė disponon policia, personi qė gjendet nė Shqipėri lidhet direkt me organizatėn terroriste. Policia greke e shkatėrroi kėtė organizatė disa ditė mė parė, pas njė hetimi qė kishte bėrė mė shumė se njė vit.

Tė arrestuarit, gjashtė veta, janė akuzuar pėr terrorizėm, vrasje dhe akuza tė tjera tė shumta. Ata akuzohen dhe pėr vrasjen e njė polici, tė ndodhur nė Sava, Patias nė qershor tė vitit tė kaluar.

Siē bėhet e ditur nga gazeta greke, shėrbimi sekret zbuloi katėr muaj mė parė qė njė nga krerėt e kėtij grupi terrorist kishte kaluar Shqipėrinė dhe strehohej nė zonat kufitare. Por, gjatė hetimeve tė bėra nė Greqi, policia kishte bėrė tė mundur qė tė zbulonte dhe vendndodhjen e tė dyshuarit. Ai ėshtė gjetur me anė tė sinjaleve qė lėshonte celulari.

Mėsohet se ai cilėsohet si pėrgjegjės pėr disa sulme dhe gjatė kėtyre 15 ditėve tė fundit, kur Policia greke ka ndėrmarrė operacionin pėr shkatėrrimin e kėsaj organizate terroriste, tė ketė komunikuar me anėtarė tė tjerė, tė cilėt ende nuk janė ndaluar.

Pas arrestimeve tė bėra, policia pėr herė tė parė tha se nuk janė ndaluar tė gjithė anėtarėt, por pa dhėnė emra. Pas sulmit me armė nė “Nea Ionia” nė prill tė 2007-s, organizata terroriste ėshtė shfaqur nė tetor tė vitit tė kaluar, ku dėshtoi nė njė atentat me bombė.

Zyrtari i shėrbimit sekret grek ka bėrė tė ditur se gjashtė tė arrestuarit e tanishėm pėr shtatė vjet kanė qenė truri dhe zemra e kėsaj organizate. Tani janė duke u mbledhur tė dhėna dhe pėr katėr persona, qė janė krahu i veprimit tė organizatės, si dhe kreu i saj qė, sipas gazetės greke, ndodhet nė Shqipėri.

Provat qė rėndojnė mbi kėtė tė fundit mėsohet se janė siguruar nga njė kapuē i gjetur nė njė vendngjarje, ku gjatė analizave tė flokėve ėshtė arritur tė identifikohet dhe autori i sulmit.

Gjatė hetimeve dhe kontrolleve tė ushtruara nga policia pas arrestimeve nė Greqi, kishte gjetur dhe njė disk me tė dhėna tė rėndėsishme tė ushtrisė, qė ishte denoncuar si i zhdukur nga njė pjesėtar i marinės greke.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=25901
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:25.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.