Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.4.2010, 07:42   1

Shkrim i cituar TSr/ 1999: Masakra serbe e Mejės, Gjakovė


Citim:
Pėrkujtohen martirėt nė Mejė tė Gjakovės

Mijėra qytetarė janė mbledhur nė Lėndinėn e Pikėllimit nė fshatin Meje tė Gjakovės pėr tė bėrė homazhe dhe pėrkujtuar pas 11 vjetėsh vrasjen, masakrimin dhe zhdukjen e qindra shqiptarėve tė kėtij fshati qė bėnė forcat policore dhe ushtarake serbe.

Nė kuadėr tė shėnimit tė 27 Prillit - Ditės sė tė pagjeturve nė Kosovė tė martėn nė Meje ėshtė mbajtur tubimi qendror nė organizim tė kuvendit komunal tė Gjakovės dhe zyrės sė kryeministrit tė Kosovės.

Mė kėtė rast, zėvendėskryeministri i Kosovės, Ramė Manaj ka thėnė se masakra nė Meje ėshtė vetėm njėra prej dhimbjeve tė shumta qė ka pėrjetuar populli i Kosovės pėr tė fituar lirinė nga okupimi i tmerrshėm serb.

“Meja ėshtė dėshmia e krimit dhe shfrenimit makabėr tė njė regjimi monstruoz mbi njė popull qė po synonte tė ndėrtonte lirinė e tė drejtėn e vet pėr mėvetėsi e pėr bashkėsi me botėn e lirė, pėr progres e demokraci moderne nė vendin nė kulturė e nė paqe me tė tjerėt. Meja ėshtė vetėm njėra nga dhembjet tona, por asgjė mangėt nė pėrmasa pikėllimi e tmerri qė egėrsia e la pas nuk mbetėn as Likoshani e Qirezi, Qyshku e Reēaku, Prekazi, Izbica, Abria, Krelani e shumė tė tjera”, ka thėnė Manaj.

Ai mė pastaj, foli pėr angazhimet qė i ka bėrė Qeveria e Kosovės pėr sensibilizimin e institucioneve ndėrkombėtare pėr zbardhjen e fatit edhe pėr 1 mijė 862 personave, ndėrsa bėri apel qė tė bėhet mė shumė presion mbi Beogradin qė tė kthej nė Kosovė personat e rrėmbyer.

Kryetari i komunės sė Gjakovės, Pal Lekaj ka thėnė se edhe pas 11 vjetėsh rikthehet kujtesa nė njė kohė kur krimi dhe dėnimi ishte sindrom i njė regjimi qė shfrytėzonte pushtetin pėr ta dėnuar popullatėn civile.

Tė pranishmėve u ėshtė drejtuar kryetari i Asociacionit pėr Persona tė Pagjetur, Haki Kosumi, i cili ka thėnė se pėr tė shkuar pėrpara, nuk duhet harruar ngjarjen qė ndodhi 11 vjet mė parė nė Meje nga forcat policore dhe ushtarake serbe.

Afrim Xhemajli nga shoqata “27 Prilli”, ka thėnė se dhimbjen e madhe tė familjarėve qė kanė pėsuar nga masakra e 11 vjetėve mė parė nė Meje, e zvogėlon pėrkujtimi qė u bėhet tė pagjeturve nga tė gjithė shqiptarėt.

Gjatė ceremonisė sė shėnimit tė Ditės sė tė pagjeturve nė Meje, zyrtarė komunal tė Gjakovės kanė premtuar se shumė shpejt nė kėtė vend, do tė ngritėt memoriali qė brezave tė ardhshėm do t’u pėrkujton atė qė ka ngjarė nė vitin 1999.

Fshati Meje dhe ai i Koronicės gjatė luftės kanė humbur 376 persona, nga tė cilėt 353 janė identifikuar, kurse edhe 23 ende mbeten tė si tė pagjetur.

http://rtv21online.com/home/?section...s&newsid=11214
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.4.2010, 21:21   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Nga "Reuters", dt. 27 prill:

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	meje-gjakove01.jpg
Shikimet:	1365
Madhėsia:	26,0 KB
NNJ:	2535

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	meje-gjakove02.jpg
Shikimet:	1375
Madhėsia:	36,9 KB
NNJ:	2536

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	meje-gjakove03.jpg
Shikimet:	1381
Madhėsia:	70,2 KB
NNJ:	2537

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	meje-gjakove04.jpg
Shikimet:	1394
Madhėsia:	64,2 KB
NNJ:	2538

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	meje-gjakove05.jpg
Shikimet:	1357
Madhėsia:	50,8 KB
NNJ:	2539

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	meje-gjakove06.jpg
Shikimet:	1339
Madhėsia:	44,9 KB
NNJ:	2540
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.12.2011, 20:29   3
Citim:
Nga “Masakra e Mejes” identifikohen edhe dy viktima

Mė 27 prill tė vitit 1999, forcat militare dhe paramilitare serbe, nė Meje tė Gjakovės, kryen masakrėn mė tė madhe tė luftės sė fundit nė Kosovė.

Vetėm brenda njė dite, ata ekzekutuan 377 shqiptarė nga fshatrat e Lugut tė Carragojes dhe tė fshatrave pėrreth. Pas mė shumė se 12 vjetėsh e gjysmė nga kjo masakėr, ende nuk janė identifikuar tė gjitha trupat e viktimave tė kėsaj masakre.

Nė fakt, kishin ngelur edhe 20 emra nė listėn e tė pagjeturve nga “Masakra e Mejes”, por ditė mė parė nė morgun e Prishtinės janė identifikuar mbetjet mortore edhe tė dy viktimave. Janė identifikuar Hajrullah (Hysni) Hoxha nga fshati Junik (i lindur mė 1972) dhe Adem (Sadri) Rama (1977) nga fshati Molliq.

Siē bėn tė ditur shoqata “27 Prilli 1999-Meje”, varrimi i dy viktimave do tė bėhet tė enjten nė Memorialin e Mejes nė “Lėndinėn e Pikėllimit”.

http://www.kosova-sot.info/politike/...dhe-dy-viktima
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.4.2013, 22:17   4
Citim:
EULEX-i akuzon 17 serbė pėr masakrėn e Mejės

Hetuesit e EULEX-it kanė ngritur akuza kundėr 17 serbėve tė Gjakovės pėr pėrfshirje tė dyshuar tė tyre nė krime kundėr luftės ndaj shqiptarėve nė fshatin Mejė dhe rrethinė

Gjokica Stanojeviē, qė ėshtė bashkėrendues i Komunės sė Gjakovės nė Serbi, ka thėnė pėr agjencinė serbe tė lajmeve, Beta, se kėto akuza kanė pėr qėllim frikėsimin e serbėve dhe kthimin e tyre nė Gjakovė.

Dy ditė mė parė, misioni evropian njoftoi publikisht se ka nisur hetimet zyrtare pėr krimet e luftės tė kryera nė komunėn e Gjakovės, dhe se prokurorėt e vet po hetojnė krimet e kryera mė 27 dhe 28 prill tė vitit 1999, nė fshatrat Mejė, Orizė, dhe fshatrat tjera tė Luginės sė Rekės sė Keqe.

Siē njoftoi EULEX-i deri mė tani, hetuesit kanė identifikuar pėrafėrsisht 20 tė pandehur, tė cilėt mund tė jenė subjekt i akuzave pėr Krime tė Luftės kundėr popullatės civile.

Mirėpo sipas Stanojeviēit, akuzat po ngritėn nė kohėn kur ēėshtja e tė shpėrngulurve pritet tė ngritet nė dialogun teknik nė Bruksel.

Nė kėto akuza pėrfshihet edhe vrasja e 372 viktimave gjatė njė sulmi tė kryer kundėr popullatės civile shqiptare, e cila i qe nėnshtruar torturės, trajtimit ēnjerėzor, vuajtjes sė madhe, largimit dhe zhvendosjes, konfiskimit tė pasurisė dhe plaēkitjes, veprime kėto jo tė arsyetuara me nevojat ushtarake.

Shumica e viktimave ishin zhvarrosur nga varreza masive nė Batajnicė, Serbi. Masakra e Mejės dhe e rrethinės besohet tė jetė vrasja mė e madhe masive qė ndodhi gjatė luftės sė vitit 1999 nė Kosovė. (KD/INA)

http://ina-online.net/kosova/30095.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:17.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.