Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 30.4.2010, 20:06   1

Shkrim i cituar Stat: Perėndimor: 49 000 maturantė pėr vitin 2012


Citim:
Universitetet, 38 mijė maturantė nė garėn e pranimeve

Rreth 38 mijė maturantė do tė konkurrojnė gjatė kėtij viti pėr tė fituar tė drejtėn e ndjekjes sė studimeve tė larta nė universitetet publike.

Pas mbledhjes sė tė dhėnave tė grumbulluara nga plotėsimi i dy formularėve A-1 dhe A-1Z, rezulton se nė rang vendi kanė aplikuar pėr tė marrė pjesė nė dy provimet me zgjedhje 38 mijė maturantė, duke pėrfshirė kėtu edhe kandidatėt qė kanė mbaruar shkollėn e mesme para 2010-s, por qė nuk figurojnė tė regjistruar nė asnjė nga shkollat e larta.

Pavarėsisht rritjes sė kėrkesės pėr studime tė larta, edhe kėtė vit kuotat e pranimeve do tė jenė tė kufizuara pėrballė fluksit tė regjistruar. Shkak pėr kėtė bėhet mungesa e ambienteve dhe e kapaciteteve akademike tė vetė institucioneve publike pėr tė pritur njė numėr tė lartė studentėsh.

Megjithatė, edhe pse kuotat nuk janė miratuar zyrtarisht pėr tė gjitha universitetet, pohohet se mė shumė se gjysma e aplikuesve do tė kenė mundėsinė tė sistemohen nė fakultetet pėrkatėse.

Pjesa dėrrmuese do tė akomodohen pranė Universitetit tė Tiranės, pėr tė cilin janė propozuar si vende pranimi rreth 7 mijė kuota tė shpėrndara sipas degėve.

Megjithatė, nė pėrzgjedhjen e fituesve njė rol tė rėndėsishėm do tė luajė edhe nota qė nxėnėsit do tė marrin nė dy provimet e detyruara: atė tė matematikės dhe gjuhė letėrsisė.

Kjo pėrqindje do tė jetė e ndryshme nė varėsi tė llojit tė shkollė sė mesme. Kėshtu, nė pėrllogaritjen e rezultatit final pėr shkollat e mesme tė pėrgjithshme, qoftė tė profilit shoqėror, qoftė atij natyror tė katėr notat e provimeve si pėr lėndėt e detyruara, ashtu dhe ato me zgjedhje do tė vlerėsohen me 20 pėr qind.

Ndėrsa pėr shkollat e arsimit profesional kjo pėrqindje do tė jetė e ndryshme. Notat e dy provimeve tė detyruara do tė hidhen nė dėftesėn e pjekurisė, qė do tė lėshohet pėr zyrtarizmin e mbarimit tė shkollės sė mesme.

Gjithashtu rregullorja pėrcakton se kanė tė drejtė tė kandidojnė pėr tė vazhduar studimet nė institucionet e arsimit tė lartė publik vetėm nxėnėsit qė vlerėsohen kalues nė tė katėr provimet.

Pėrqindja e notave tė provimeve tė detyruara (D1 dhe D2)

Pėr drejtimin shoqėror, tė pėrgjithshėm apo natyror

letėrsia dhe gjuha shqipe 20%, matematika 20%

Pėr shkollat profesionale dhe social kulturore:

a) Nė shkollat profesionale: letėrsia 15%, matematika 25%.
b) Nė shkollat social kulturore: letėrsia dhe gjuha shqipe 25%, matematika 15%.
c) Nė shkollat pedagogjike: letėrsia dhe gjuha shqipe 20%, matematika 20%.


Afatet pėr hartimin e tezave finale:

Letėrsia 25 maj–1 qershor 2010.
Matematika - 8 qershor–15 qershor 2010.
Provimet me zgjedhje 23 qershor–30 qershor 2010

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=65548
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.6.2010, 20:34   2
Citim:
Rreth 38 mijė maturantė, sot tė gjithė nė provim

Agjencia e Vlerėsimit tė Arritjeve tė nxėnėsve ka pėrfunduar hartimin e testit tė letėrsisė, ndėrsa sot, maturantėt janė tė gjithė nė provim. Ditė me emocione pėr tė gjithė kandidatėt pėr student, familjarėt e tyre si dhe mėsuesit, tė cilėt kanė detyra e pėrgjegjėsi pėr procesin e maturės shtetėrore, nė tė gjithė vendin.

Siguria dhe rregullsia ka qenė nė maksimum dhe rrjedhja e informacionit nga “streha e ngujimit”, garantohet nga Ministria e Arsimit dhe forcat e rendit. AVA trajnon anėtarėt e KMSh-ve tė DAR-ve dhe ZA-ve, si dhe individė tė tjerė tė pėrfshirė nė zhvillimin e provimeve tė maturės.

Po ashtu AVA boton materiale ndihmėse pėr provimet e maturės. Sipas rregullores sė maturės shtetėrore pėrgatit bazėn e tė dhėnave tė maturantėve pjesėmarrės nė maturė dhe ia kalon APRIAL-it.

“AVA shumėfishon tė gjitha materialet e provimeve tė maturės. Kryen paketimin e materialeve tė provimeve. Harton grafikun e shpėrndarjes dhe grumbullimit tė materialeve tė provimeve tė maturės. Organizon dhe realizon vlerėsimin e testeve dhe ia kalon APRIAL-it”, thuhet nė rregulloren e maturės shtetėrore.

Njė ditė para provimit tė letėrsisė nė maturėn shtetėrore, drejtori pėr arsimin parauniversitar, Fatmir Vejsiu, ka sqaruar tė gjitha rregullat qė nxėnėsit duhet tė zbatojnė pėr hyrjen nė provim.

Vejsiu ka theksuar se janė marrė tė gjitha masat pėr shpėrndarjen e bazės materiale nė tė gjitha shkollat e vendit dhe janė dhėnė tė gjitha direktivat pėr zbatimin rigoroz tė rregullores.

Sipas tij, i gjithė dokumentacioni do tė pėrfundonte shpėrndarjen deri nė orėt e vona tė mbrėmjes sė djeshme, nė tė gjitha shkollat e vendit. Sot do tė nisė normalisht procesi i provimit tė parė.

Provomi i letėrsisė do tė nisė nė orėn 10:00 dhe nxėnėsit do tė kenė nė dispozicion tė gjithė kohėn e nevojshme pėr tė zgjidhur testin. Rezultati i testit tė letėrsisė nuk do tė kushtėzojė maturantėt tė hyjnė nė provimet e tjera tė maturės shtetėrore.
Kandidatėt pėr student

Sot zhvillohet provimi i parė i detyrueshėm i maturės shtetėrore, ai i letėrsisė dhe gjuhės shqipe. Janė rreth 37 mijė e 500 maturantė nė tė gjitha shkollat e mesme tė Shqipėrisė qė do tė kenė nė dorė kėtė test.

Sipas Ministrisė sė Arsimit, ashtu sikurse edhe vitet e kaluara, testimi do tė zgjasė 2 orė e 30 minuta. Ai do tė nisė nė orėn 10:00 dhe do tė pėrfundojė njėkohėsisht nė tė gjitha shkollat e Shqipėrisė, nė orėn 12:30.

Provimi i dytė i detyrueshėm qė ėshtė matematika. Testi do tė zhvillohet nė datėn 15 qershor, ndėrsa provimet me zgjedhje do tė jenė nė datėn 30 qershor.

http://216.75.13.41/index/sociale/e9...c6a3d3c1b.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.6.2011, 07:52   3
Citim:
Matura 2011, 42 mijė e 500 maturantė dhanė sot provimin e Matematikės

42 mijė e 500 maturantė nė tė gjithė vendin, i janė nėnshtruar kėtė tė premte provimit tė matematikės.

Ata kanė hyrė nė provim nė orėn 10 tė mėngjesit pėr tė pėrfunduar nė orėn 12 e 30 minuta.

Teza pėrbėhej nga 25 pyetje me shkallė tė ndryshme vėshtirėsie.

Testi i matematikes ėshtė provimi i dytė i maturės, pas atij tė letėrsisė, pėrgjigjet e tė cilit mėsohet se do tė dalin mė 16 qershor.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=16776
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.7.2011, 09:09   4
Citim:
MASH: Rezultat i dobėt i maturantėve nė Matematikė

Nė Shqipėri ėshtė shėnuar rezultat mjaft i dobėt i maturantėve nė lėndėn e Matematikės. Ministria e Arsimit dhe Shkencės (MASH) ka publikuar rezultatet e matematikės pėr 42 mijė maturantėt nė tė gjithė Shqipėrinė.

Sipas tė dhėnave tė nxjerra nga njė vėshtrim mbi rezultatet e arritura, rezulton qė 4.93% e maturantėve janė vlerėsuar me notėn 4, duke mos mundur kėshtu tė jenė kalues nė kėtė lėndė, njė nga tė detyruarat e Maturės Shtetėrore.

Ndėrsa shumica e maturantėve, plot 66.19% janė vlerėsuar me notėn 5 dhe 6. Vlerėsim maksimal kanė marrė njė pėrqindje e vogėl e maturantėve, 9.13%, qė kanė mundur tė marrin shumicėn e pikėve tė testit, duke u vlerėsuar me notėn 9 dhe 10.

http://www.botasot.info/def.php?category=6&id=126150
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.6.2012, 21:13   5
Citim:
Matura shtetėrore, 49 mijė maturantė dhanė provimin nė Gjuhė-Letėrsi

Rreth 49 mijė maturantė, tė shkollave tė mesme publikė dhe private, dhanė sot provimin e parė tė Maturės Shtetėrore, nė Gjuhė-Letėrsi Shqipe. Provimi nisi nė orėn 10:00 dhe u mbyll nė mesditė.

Pėr organizimin e kėtij provimi, gjatė natės sė mbrėmshme u shpėrndanė tė gjitha testet, duke nisur fillimisht me rrethet e largėta e mė pas me qytetet e tjera. Ēelėsi i pėrgjigjeve tė duhura, pritet tė publikohet sot pasdite, ndėrsa korrigjimi i testeve do tė nisė javėn e ardhshme.

Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Myqerem Tafaj, teksa e ka vlerėsuar tezėn e provimit tė letėrsisė tė njė niveli mesatar, ka pėrshėndetur tė gjithė maturantėt e vendit nga qyteti bregdetar i Durrėsit ku ėshtė ngritur dhe qendra mė e madhe nė nivel qarku, pranė universitetit “Aleksandėr Moisiu”.

Nė kėtė qendėr zhvilluan testimin 460 maturantė, tė cilėt u pėrshėndetėn nga ministri Myqerem Tafaj i cili u uroi suksese dhe nė provimet e tjera tė Maturės Shtetėrore. Ky vit ka regjistruar numrin mė tė lartė tė maturantėve nė shkallė vendi.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/0...gjuhe-letersi/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.6.2012, 21:09   6
Citim:
Provimi i gjuhė-letėrsisė, maturantėt ēalojnė tek eseja dhe drejtėshkrimi

Ndonėse niveli i maturantėve qė kanė marrė vlerėsim shumė tė mirė ėshtė mė i lartė se i viteve tė kaluara, njė ndėr problemet qė janė evidente ėshtė drejtėshkrimi. Pika mė e dobėt e maturantėve nė provimin e gjuhė-letėrsisė ėshtė eseja, ndėrsa marzhi i gabimit ėshtė mė i madh nė drejtshkrim. Sa i takon veprės sė Sharl Bodler, vlerėsuesit thonė se deri tani procesi ka ecur normalisht, pėrpos shqetėsimit tė madh tė maturantėve.

12 mijė teste janė vlerėsuar deri tani, ndėrkohė qė mbeten pėr t’u korrigjuar edhe rreth 30 mijė tė tilla. Rezultatet e testit tė parė pritet tė dalin pas njė jave, qė maturantėt tė jenė gati pėr provimin e matematikės.

http://sot.com.al/index.php?option=c...ore&Itemid=482
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.