Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 2.5.2010, 19:34   1

Shkrim i cituar SHBA: Pėrbėrja racore po ndryshon


Citim:
Pėrbėrja etnike nė SHBA po ndryshon

Demografėt thonė se pėrbėrja etnike e SHBA po ndryshon. Ata presin tė ketė njė numėr mė tė madh hispanikėsh nga regjistrimi i popullsisė pėr vitin 2010.

Ata thonė gjithashtu se ideja e njė grupi shumicė nė SHBA nuk do tė ekzistojė nė dekadat e ardhshme.

Nė fakt, Zyra e Regjistrimit tė Popullsisė, Census, ka thėnė se deri nė vitin 2050, pakicat aktuale do tė jenė shndėrruar nė shumicė.

Shumė prindėr dhe shkolla nė SHBA po i pėrgatisin fėmijėt pėr njė realitet tė ri kur tė rriten.

Kjo nuk ėshtė thjesht njė vizitė tek doktori. Pėr Silvia Osorion, ky ėshtė njė rast tjetėr pėr tė parė vajzėn e saj qė do tė lindė sė shpejti.

Osoria thotė se vajza e saj jo vetėm qė do tė rritet nė njė botė mė tė avancuar teknologjikisht, por edhe mes njė numri mė tė madh njerėzish qė ngjajnė si ajo.

Hispanikėt si Osoria janė grupi etnik qė po rritet mė shpejt nė SHBA. Carl Haub i Zyrės sė Referencės sė Popullsisė thotė, se brenda 5 vjetėsh, lindjet e foshnjave tė racės sė bardhė mund tė pakėsohet me 50 pėr qind.

Pėr mė tepėr, raporti i lindjeve dhe vdekjeve ėshtė njė me njė pėr shumicėn e bardhė. Ndėrsa pėr ēdo hispanik qė vdes, lindin 20 foshnje tė reja.


http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../29764/C5/C17/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.5.2010, 08:59   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Kur njė ditė romakėt u zgjuan pakicė nė Romė...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.5.2010, 14:02   3
Citim:
SHBA: Protesta mbarėkombėtare kundėr ligjit tė imigracionit nė Arizona

Mijėra demonstrues nė mbarė Shtetet e Bashkuara kanė protestuar kundėr njė ligji tė rreptė pėr imigracionin nė shtetin jugperėndimor tė Arizonės qė synon tė godasė imigracionin e paligjshėm.

Nė Los Anxhelos, tė paktėn 50 mijė njerėz marshuan dje sėbashku me arkipeshkvin e qytetit dhe kėngėtaren Gloria Estefan.

Protesata tė ngjashme u zhvilluan nė mė shumė se 70 qytete tė tjera, pėrfshirė Uashingtonin.

Policia arrestoi 35 demostrues jashtė Shtėpisė sė Bardhė, pėrfshirė kongresmenin demokrat Luis Gutierrez nga Illinoi.

Manifestimet pro imigracionit kanė qėnė tė zakonshme pėr vite me radhė ditėn e 1 majit nė shumė qytete tė Shteteve tė Bashkuara, por ligji i Arizonės ka ringjallur shumė interes pėr kėtė ēėshtje.

Ligji kėrkon qė policia e Arizonės, shtet nė kufi me Meksikėn, tė marrė nė pyetje njerėz qė dyshohen si imigrantė tė paligjshėm. Ligji parashikon qė imigrantėt tė mbajnė me vete, gjatė gjithė kohės, dokumentet e regjistrimit.

Grupet hispanike nė Shtetet e Bashkuara thonė se ligji ėshtė diskriminues ndaj njerėzve nė bazė tė racės.
Disa grupe pritet tė ngrenė padi gjyqėsore kundėr ligjit.

http://www1.voanews.com/albanian/new...-92620854.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.5.2010, 14:06   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
...filluan pėrndjekjen e langove tė perandorisė, por langot ishin mė shumė...
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.