Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Popullsi
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.5.2010, 06:50   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Greqi: 580 000 shqiptarė nė 2008 (EUROSTAT) (*R2011)


Sipas tė dhėnave zyrtare nga MPJ e Greqisė, numri i shqiptarėve ka qenė i tillė gjatė 2004-2008:

Viti Shq%huajve Nr.

2004 74.3% 434'810
2005 75.6% 448'152
2006 59.9% 361'766
2007 75.9% 429'261
2008 69.5% 409'104

Lėvizja

2004-2005 +3.1%
2005-2006 -19.3%
2006-2007 +18.7%
2007-2008 -4.7%

http://emn.ypes.gr/media/15716/asylu...tistics_gr.pdf

Me sa di, MPJ greke pėrdor dy sete tė dhėnash, njė pėr konsum tė jashtėm qė ėshtė ai sipėr dhe njė pėr konsum shtetėror ku nė vija tė trasha dallimi mes tė parit e tė dytit ėshtė i rangut x2.

Ndėrkohė sipas Eurostat-it, tė huajt nė Greqi pėr vitin 2008 pėrbėnin 8.1% tė popullsisė sė pėrgjithshme, pra 906'000, prej tė cilėve 63.7% ishin shqiptarė, pra 577'500.

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cac...-09-094-EN.PDF

Tė dyja kėto grupe tė dhėnash konsiderohen konservative, duke pasur parasysh se politikanė grekė kanė pohuar herė pas here nė media se emigrantėt nė Greqi janė rreth 1.2 mln dhe prej tyre mbi 0.7 mln janė shqiptarė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.5.2011, 12:06   2
Citim:
Regjistrimi i popullsisė nė Greqi, pa fe dhe etni

Athinė, 5 maj - Prej 10 majit nė Greqi do tė nisė regjistrimi i popullsisė, i cili do tė zgjasė 14 ditė. Lajmi ėshtė bėrė publik nga Instituti grek i statistikave, i cili pranon se regjistrimi u vendos tė bėhet pas njė shtyrjeje dymujore, qė u imponua pėr arsye teknike.

Sipas kėtij instituti, regjistrimi i popullsisė dhe banesave, ku jetojnė afėrsisht 11 milionė grekė dhe emigrantė, do tė kryhet nga 55 000 persona tė autorizuar dhe tė trajnuar nga ekspertė tė fushės sė statistikave.

Nė formularin prej 21 pikash janė vendosur pyetje qė kanė tė bėjnė me emrin, identitetin, moshėn, gjendjen familjare, nivelin arsimor, profesionin dhe shtetėsinė e personit. Vlen tė ceket se nė kėtė pyetėsor nė asnjė pikė tė tij nuk parashikohen pyetje qė kanė tė bėjnė me besimin fetar, origjinėn, kombėsinė, apo besimin partiak tė tė intervistuarit.

Formulari i kėtij pyetėsori ėshtė ndėrtuar nga ekspertė tė fushės dhe ka si prototip formularė tė njėjtė tė vendeve tė tjera tė BE-sė.


Regjistrimi i fundit i popullsisė nė Greqi ėshtė zhvilluar nė vitin 2001. Nė atė periudhė nė Greqi banonin rreth 11 milionė shtetas, ku afėrsisht 1 milion ishin emigrantė, 570.000 prej tė cilėve shqiptarė.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,57909
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.