Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.5.2010, 23:01   1
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006

Punim Mbi degėn e aktualitetit


Dega e aktualitetit merret me botimin e lajmeve dhe zhvillimin e ēėshtjeve nė rend tė ditės. Peshėn kryesore tė mbikėqyrjes dhe mbledhjes sė lajmeve deri tani e mban VNf-ja, por cilido ėshtė i mirėpritur tė mbulojė tematikėn qė dėshiron duke pasur parasysh misionin e degės si dhe ruajtjen e formatit sipas VNf-sė.

Misioni i degės ėshtė:
"Tė mbledhė dhe shpėrndajė lajme qė njoftojnė rreth projekteve dhe ngjarjeve me rėndėsi kombėtare, nė njė farė mėnyre duke parė gjendjen e sotme me syrin e historianit qė shikon zhvillimin kombėtar nė kohė reale."
Kjo bėn qė tė ketė njė pėrzgjedhje tė rreptė tė tematikės duke pėrjashtuar nė masė lajmet politike apo hollėsi teknike tė problematikės ditore, pėrveē kur kėto paraqesin rėndėsi tė drejtpėrdrejtė nė lidhje me ngjarjet e mbikėqyrura.

Faqosja e lajmit ėshtė nė formė citimi, me nyjen e burimit nė fund, me kryeradhė tė ndara me njė rresht hapėsirė nė mes dhe me pjesėt mė domethėnėse tė theksuara me fushė tė verdhė. Nėse tema preket pėr herė tė parė, hapet si ēėshtje e re. Nėse ėshtė mbuluar mė parė, vendoset si shkrim nė ēėshtjen e mėparshme pėrkatėse.

VNf mbikėqyr pjesėn dėrrmuese tė mjeteve shqipshkruajtėse tė komunikimit dhe pėrzgjedh nė bazė tė lajmit dhe gjuhės sė pėrdorur, pa marrė parasysh anėsinė apo paanėsinė politike tė mjetit. Rėndėsi ka qė, sa tė jetė e mundur, tek lexuesi tė pėrcillet lajmi pa interpretim a hamendje, por vetėm si fakt i kryer pėrshkrues dhe informues rreth njė ngjarjeje.

VNf-ja pėrqendrohet nė ēėshtjet me karakter kombėtar si p.sh. pozitat e shqiptarėve nė Zonėn 2 (tė pushtuar), zhvillimet nė Zonėn 1 (tė lirė), njėsimin e institucioneve mbarėkombėtare dhe ngjarje tė tilla tė pėrafėrta qė veē tė tjerash paraqesin interes pėr Vargmalin dhe shikimin e tij historik.

Me pak fjalė, me anė tė degės synohet tė jepet njė pamje sa mė e plotė e organizmit kombėtar sot.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.3.2011, 20:04   2
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006
N.q.s. me kalimin e javės shikoni se njė lajm i tematikės sė mbuluar nga dega nuk ėshtė paraqitur nga VNf-ja, ndėrkohė qė janė sjellė lajme tė tjera tė kėtij intervali, mund ta shtoni nė ēėshtjen pėrkatėse sipas formatit:

Citim:
Titulli

Pėrmbajtja

Nyja
Pėr lehtėsi tė gjetjes sė ēėshtjeve, mos nėnvleftėsoni fushėn e kėrkimit tė brendshėm e tė jashtėm.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.9.2012, 11:11   3
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Pėr efekt dokumentimi dhe pėr respektimin e punės sė gazetarėve nė mediat pėrkatėse sjellja e lajmeve nga VNf-ja do tė bėhet tani, si rregull, njė herė nė javė.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 04:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.