Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.5.2010, 19:02   1

Shkrim i cituar TMq/ 2001: Masakra sllavomaqedone nė Luboten


Citim:
Shkup: Rasti i fshatit Luboten

Vendimi i Apelit nė ēėshtjen e Lube Boshkoskit, ish-ministri i brendshėm maqedonas dhe Johan Tarēulovskit pėr krime kundėr shqiptarėve etnikė nė fshatin Luboten afėr kryeqytetit maqedonas, Shkupit, ėshtė planifikuar tė shpallet tė mėrkurėn mė 19 maj, nė 9:30, nė Sallėn Gjyqėsore.

Nė korrik 2008, Dhoma Gjyqėsore e shpalli Johan Tarēulovskin, ish-oficer policie, fajtor pėr urdhėrimin, planifikimin dhe nxitjen e krimeve tė kryera gjatė periudhės 12-15 gusht 2001, kur njė njėsi policore maqedonase e komanduar prej tij hyri nė fshatin Luboten dhe hapi zjarr e vrau gjashtė shqiptarė etnikė tė paarmatosur dhe keqtrajtoi egėrsisht 13 banorė nė njė shtėpi dhe 10 banorė nė njė shtėpi tjetėr.

Sė paku 12 shtėpive tė fshatit iu vu zjarri dhe njė numėr I madh burrash shqiptarė qė po iknin prej fshatit u trajtuan mizorisht prej policėve tė tjerė nė njė postbllok dhe mė vonė nė disa stacione policore nė Shkup.

Konkretisht Tarēulovski u shpall fajtor pėr vrasjen e Rami Jusufit, Sulejman Bajramit dhe Muharrem Ramadanit, pėr urdhėrimin, planifikimin dhe nxitjen e shkatėrrimit tė pronave tė 12 shqiptarėve etnikė, si dhe pėr trajtimin mizor tė 23 shqiptarėve nė dy incidente tė ndryshme. Tarēulovski u dėnua me 12 vjet burgim.

Boshkoski u shpall i pafajshėm nė lidhje me akuzat e pėrgjegjėsisė komanduese pėr moshetimin e krimeve dhe mosmundėsimin e ndėshkimit tė individėve pėrgjegjės.

Megjithėse Dhoma konkludoi se provat zbuluan “mosfunksionimin serioz tė policisė dhe instancave pėrgjegjėse maqedonase nė atė kohė, nuk u vėrtetua se Lube Boshkoski nuk mori masat e nevojshme dhe tė arsyeshme pėr ndėshkimin e policėve”.

Mė 4 nėntor 2008 Prokuroria dorėzoi dosjen e apelit nė lidhje me Lube Boshkoskin. Prokuroria nuk e apeloi vendimin nė lidhje me Tarēulovskin. Mė 12 janar 2009, Mbrojtja e Tarēulovskit dorėzoi dosjen e apelit. Mė 2 prill 2009 Mbrojtja e Tarēulovskit dorėzoi njoftimin e ndryshuar tė apelit.

Seanca e apelit u zhvillua mė 29 tetor 2009. Aktakuza fillestare kundėr Boshkoskit dhe Tarēulovskit u lėshua mė 9 mars 2005 dhe u bė publike mė 15 mars 2005. Boshkoski u paraburgos nga Tribunali mė 24 mars 2005 dhe u lirua pas vendimit tė Dhomės Gjyqėsore nė korrik 2008. Tarēulovski ėshtė nė paraburgim tė Tribunalit qė prej 16 marsit 2005.

Kjo ėshtė e vetmja ēėshtje gjyqėsore e Tribunalit nė lidhje me konfliktin maqedonas. Tribunali ka akuzuar penalisht 161 individė pėr shkelje tė rėnda tė sė drejtės humanitare ndėrkombėtare tė kryera nė territorin e ish-Jugosllavisė. Kanė pėrfunduar proceset kundėr 121 individėve.

http://www.rtv21.tv/home1/?section=n...ls&newsid=5194
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.5.2010, 22:28   2
Citim:
Tribunali i Hagės vėrteton dėnimin pėr krime lufte kundėr Tarēullovskit

Kėshilli ankues i Tribunalit tė Hagės sot i hodhi poshtė ankesat e mbrojtjes sė Johan Tarēullovskit pėr dėnimin me burg prej 12 vjet dhe tė Prokurorisė pėr aktvendimin pėr lirim pėr ish ministrin e Punėve tė Jashtme, Lube Boshkovski pėr rastin e Lubetenit.

Me kėto vendime tė Gjykatės, tė cilat janė pėrfundimtare, konfirmohen aktvendimet e 12 korrikut tė vitit 2008, me tė cilat Boshkovski u lirua nga tė gjitha akuzat pėr krime tė kryera nė fshatin e Shkupit Lubeten, ndėrsa Tarēullovski mori dėnimin me burg prej 12 vjet.

Kėshilli ankues nuk i pranoi argumentet e mbrojtjes sė Tarēullovskit, sipas sė cilės, ai nuk ėshtė pėrgjegjės pėr aksionin policor nė Lubeten, sepse ai ishte legjitim dhe sipas sė drejtės ndėrkombėtare nuk mund tė quhet krim lufte. Lubeteni, po sipas mbrojtjes, ėshtė rast pa dėshmi tė drejtpėdrejtė pėr krim tė kryer lufte, i cili ka karakter lokal dhe duhet tė procesohet nė Maqedoni.

Tarēullovski dhe Boshkovski ishin shtetasit e vetėm tė Maqedonisė tė cilėt u procesuan nė Gjykatėn e Hagės pėr ngjarjet gjatė konfliktit nė Maqedoni nė vitin 2001.

Pas vendimit tė sotėm tė Gjykatės, Tarēullovski mbetet nė burgun nė Sheveningen, ku ndodhet prej 16 marsit tė vitit 2005, kur me kėrkesė tė Tribunalit tė Hagės ishte ekstraduar nga Maqedonia nė Holandė.

Ai do tė mbetet nė Sheveningen derisa nuk pėrfundon procedura pėr transferimin e tij nė vendin nė tė cilin do ta vazhdojė vuajtjen e dėnimit me burg.

Nė shpalljen e aktvendimit rreth ankesės sė Tarēullovskit, morėn pjesė mbi 130 miq tė tij, mbėshtetės, kryetarė komunash, deputetė, mes tė cilėve edhe 30 gazetarė nga Maqedonia, tė cilėt me fluturim ēarter tė siguruar nga Shoqata pėr pėrkrahje tė Tarēullovskit, herėt nė mėngjes u nisėn nga Shkupi pėr nė Hagė.

http://www.shqipmedia.com/2010/05/tr...tarcullovskit/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:31.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.